Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok
10.03.2012
Toužíte-li po mechově hebkém trávníku, nečekejte, že vyroste sám od sebe. Nestačí jen zasít, občas pokropit a pak jen sekat a sekat. Ona se totiž ani obyčejná tráva neobejde bez komplexní péče a je třeba se o ni starat téměř po celý rok.
Kvalita trávníku závisí na správné volbě osiva
Nákup travní směsi je dlouhodobá investice, protože jen správně založený a ošetřovaný trávník je krásný po řadu let, a to je také důvodem proč výběru travní směsi věnovat trochu času. Nejlepším řešením je nechat si poradit od odborníka. Ten, než doporučí optimální složení travní směsi, vám nejdříve položí zásadní otázku: K čemu bude trávník sloužit? K rekreaci u bazénu, jako plocha pro dětské míčové hry nebo chcete mít jen kousek zeleně před domem? Travní druhy se totiž od sebe liší vzrůstem, ale i nároky na vláhu a složení půdy a podle toho se ošetřují. Na trhu jsou travní směsi také již vhodně namíchané. K založení běžných rekreačních a zahradních trávníků je vhodná směs Unipo, Korzo nebo Zahrada, pro zastíněnou plochu kupte Směs do polostínu.
Přípravě pozemku věnujte mimořádnou pozornost
Před začátkem vlastních terénních úprav pozemku chemicky zlikvidujeme původní travní porost či vzrostlé vytrvalé plevele. Pro tento účel jsou vhodné totální herbicidy typu Roundup či Touch-down, které ničí nejen nadzemní zelené části rostlin, ale pronikají i do jejich podzemních rozmnožovacích orgánů. Přitom nezanechávají v půdě škodlivá rezidua ani neohrožují zdroje pitné vody.
Pozemek pak upravíme do požadovaného tvaru, průběžně odstraňujeme hrubé nečistoty (kořeny, kameny, stavební zbytky) a nezbytné je i soustavné utužování povrchu, aby později nevznikaly nerovnosti v trávníku, způsobené sesedáváním půdy. Poslední fází přípravy pozemku je úprava vrchní tzv. vegetační vrstvy. Můžeme ji získat buď úpravou stávající zeminy přidáním rašeliny, písku, případně kompostu, nebo navezením některého z hotových trávníkových substrátů.
Foto: Inmagine.com
Jak zasít?
Trávník můžeme zakládat během celé vegetační sezóny, pokud máme k dispozici umělou závlahu. Jinak volíme raději jarní výsev v dubnu až květnu, kdy bývá v půdě dostatečná zásoba vláhy, nebo v září, kdy začínají ranní rosy. Před výsevem pohnojíme pozemek některým z kombinovaných hnojiv, jimiž je trh dostatečně zásoben, v dávce 2-5 kg/100 m2. Hnojivo mělce vpravíme do země a povrch lehce utužíme válcem, abychom zamezili tvoření hlubokých stop při chůzi po pozemku.
Doporučený výsevek osiva se u většiny směsí pohybuje okolo 2,5 kg/100 m2. Množství určené pro celou plochu trávníku rozdělíme na dva či více dílů a každý z nich vysejeme ručně nebo secím strojkem po cele ploše pozemku a vždy hned mělce přehrábneme, aby se osivo smísilo s půdou do hloubky 1 cm. Po výsevu poslední části půdu lehce přiválíme a půdu zavlažujeme mírnými dávkami vody, aby neproschla.
Péče o trávník od jara do zimy
V lednu - Pokud to není nutné, na trávníkovou plochu nevstupujte, na trávníku pak zůstanou nepěkné stopy a vznikají holá místa. Pouze za suchého dne bez mrazu je vhodné železnými hráběmi či drátěným koštětem vyhrabat z trávníku mech.
V únoru - Když sejde sníh, přihnojte trávník drobným kompostem, s přídavkem průmyslového hnojiva, ovšem jen tehdy, pokud jste nehnojili již na podzim.
V březnu - Poté, co zmizí poslední sníh a povrch dostatečně oschne, vyčistěte trávník železnými hráběmi. Suchá tráva, mech a staré listí na trávník nepatří. Pokud se mech v trávníku vyskytuje, trávník provzdušníme vertikutátorem.
V dubnu - Nejpozději koncem měsíce trávník poprvé posečte. Holá místa v trávníku dosejte parkovou travní směsí nebo směsí Renova pro obnovení trávníku.
V květnu a červnu - Pravidelně jednou týdně trávník posečeme. Posečenou trávu kompostujeme nebo používáme na mulčování. Přítomnost mechu ukazuje na špatně odvodněnou půdu. Porostlá místa mechem provzdušňujeme a odumřelý mech vyhrabujeme. V případě prořídlého trávníku přisejeme ještě travní semeno.
Průběžně likvidujeme plevel a pravidelně trávník zavlažujeme
V červenci - Sečme jedenkrát za dva týdny. Zaléváme méně často, ale zato vydatněji, zejména u nově založených trávníků. Likvidujeme plevel.
V srpnu a září - Opět začneme sekat jednou za týden. Okraje trávníku upravíme rýčem. Ještě pravidelně sekáme, výška okrasného trávníku by měla být asi 2 cm, užitkového až 3 cm. Podle potřeby zaléváme a odstraňujeme plevel.
V říjnu - Před příchodem chladnějšího období trávník provzdušníme a přihnojíme hnojivem s vyšším obsahem fosforu. Koncem měsíce sekáme trávník naposledy, nakrátko posečeme a vyhrabeme spadané listí, aby pod ním trávník do jara nevyhnil. Odstraňujeme všechny nerovnosti, ať už boule nebo prohlubně, které potom znesnadňují sekání, nebo se v nich drží voda.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Pěstujeme okrasné trávy
Travní koberec
Co umějí zahradní roboti?
Hrábě – nezastupitelný pomocník na každé zahradě
Zakládáme trávník
Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
Článek byl zobrazen 18396 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Zahradní vinný sklep na míru
Pokud jste milovníkem vín, určitě Vás zaujme naše novinka, kterou je stavba zahradního vinného sklepa. Můžeme Vám postavit nadzemní vinný sklep, klasický vinný sklep nebo Vám sklep zasadíme do svahu. Díky speciálně upravenému stavebnímu materiálu udrží sklípek požadovanou teplotu a vlhkost jak v teplých letních dnech, tak i v zimním období.
Jak na podzim zatočit s plevelem a zregenerovat zahradu?
Pokud si myslíte, že s příchodem podzimu můžete veškeré starosti o vaši zahradu hodit za hlavu, jste na velkém omylu. Je tomu právě naopak, v tomto období na nás čekají činnosti, kterými zahradu musíme připravit na nové, nadcházející vegetační období. Jednou z nich je například ošetření keřů a stromů herbicidním přípravkem.
Stavíme opěrné stěny a palisády
Teplé skoro jarní počasí láká k drobným úpravám okolo domu i na zahradě. Nabízíme vám jednoduchou technologii na rychlou stavbu opěrné stěny libovolného tvaru z betonových prefabrikátů, jimiž lze zabezpečit sesouvající se terén a zároveň vytvořit efektní kvetoucí stěny.
Zahradní květiny II. - Prvosenky
Prvními posly jara nejen v lese a na louce, ale i na zahradě, je takzvaný petrklíč. Vedle nejznámějšího a asi nejrozšířenějšího druhu nazvaného Prvosenka jarní (Primula veris) existuje dalších pět stovek druhů prvosenkovitých…
Správný výběr odrůdy a pěstování jahod
Není nic lepšího, než si moci pochutnávat na ovoci z vlastní zahrádky, které se s tím kupovaným nedá srovnávat. To platí i v případě jahod. Nejenže krásně voní, ale jsou také sladší, větší, červenější a obsahují spoustu vitamínů. Jahod však existuje velké množství druhů, jaké tedy zvolit, abychom se mohli těšit z bohaté úrody?
Komplexní ochrana dlažby proti jejímu poškození
Tradiční český výrobce CS-Beton, jehož zaměřením je především výroba betonové, velkoplošné a vegetační dlažby, dále pak obrubníků, odvodňovacích systémů, palisád, schodů a dalších doplňků pro zahradu a dům, přichází s naprosto revolučním typem dlažby, jež disponuje speciální ochranou.
Narcisy – symbol Velikonoc a blížícího se jara
Řada z nás se těší, až se v květinářstvích či na zahradách objeví narcisy, které jsou jasným znakem toho, že je zima definitivně za námi. Tyto oblíbené víceleté květiny s nezaměnitelnou vůní dokážou svými jasně žlutými květiny rozzářit každý záhon, ale rovněž mohou být působivou dekorací interiéru. Jsou považovány za jeden ze symbolů Velikonoc.
Nápadité zahradní dekorace z kamenů a kamínků
Přírodní kámen v mnoha různých podobách funguje spolehlivě jako šperk v každé zahradě. Okrasné kameny v zahradě nemusíme hledat nutně jen na skalkách. Existuje mnoho dalších nápadů, při kterých uplatníme kameny, oblázky a kamínky v zahradě. Pojďte se společně s námi na některé příklad podívat zblízka.