Zahradní květiny I. - Narcis
01.03.2006
Přestože na mnoha místech republiky ještě leží silná vrstva sněhu, jaro už na sebe nenechá dlouho čekat. Jedněmi z prvních poslů blížícího se konce zimy jsou určitě narcisy, oblíbené dlouholeté květiny, které svou jasně žlutou barvou rozzáří nejednu zahradu.
Název pro tuto květinu vznikl v řecké mytologii. Narcis byl mladý pohledný muž, který miloval sám sebe, respektive odraz své tváře, kterou si tak dlouho prohlížel ve vodní hladině, až se proměnil v květinu.
Křížením narcisů, které pocházejí z oblasti Středomoří, vzniklo zejména díky nizozemským a britským zahradníkům více než deset tisíc odrůd. Toto nepřeberné množství se však dá rozdělit do dvanácti základních kategorií, které nesou názvy jako Trubkovité, Plnokvěté či Velkokorunné a Malokorunné narcisy podle typu květu, okvětních lístků a dalších poznávacích znaků.
Některé narcisy jsou drobnější a dorůstají se výšky ani ne deseti centimetrů a hodí se i pro pěstování v květináči, jiné jsou vysoké přes půl metru. Všechny narcisy však spojují odstíny krémově bílé až žluté barvy na podobně stavěných květech, které se skládají z okvětí a pakorunky, jejíž délka a zabarvení se mohou lišit podle odrůdy. Listy jsou dlouhé, úzké a špičaté a stvoly, které nesou většinou jeden a výjimečně i více květů, jsou duté.
Narcisy jsou dlouholeté rostliny, které můžeme na záhonu nechat několik let. Přezimují totiž pomocí podzemních cibulí, přičemž během tří až čtyř let se z jedné cibule vyvine rozsáhlý trs rostlin. Cibule je možné po uvadnutí lodyhy i sklidit a uložit do podzimu na tmavém a chladném místě. Rostlina kvete podle odrůdy během března až května a cibule se vysazuje na přelomu září a října do hloubky dvojnásobné výšky cibule.
Důležité je vědět, že celá rostlina je prudce jedovatá, nejvíce jedovatých alkaloidů obsahuje právě cibule. Při pozření dochází k silnému zvracení a průjmu. Proto pokud máte malé děti, je vhodné umístit narcisy do zahrady na odlehlejší, hůře dostupné místo. Také při kombinaci řezaných narcisů s jinými rostlinami ve váze je třeba dát si pozor. Jedovaté látky některým rostlinám mohou vadit.
Narcisy jsou poměrně odolné rostliny, které nezřídka můžeme najít nepěstované také podél lesů či dokonce na skládkách. Rostou tedy v téměř jakékoliv půdě, nejlépe jim však svědčí středně těžká vlhčí zemina. Narcisy mají rády polostín a jemně slunečné místo, ne však přímé slunce. Na zimu je vhodné přikrýt rostliny rašelinou.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Nová generace květináčů
Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!
Královny zahradních jezírek
Kosatce, rostliny, které hrají všemi barvami
Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Zahrada plná pivoněk
Článek byl zobrazen 13039 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jak pěstovat a sklízet zeleninu i pod sněhem
Taky vás při pohledu na opuštěné záhony v mlze a sněhu chytá splín? Máme pro vás důvod k radosti. Zimní sezóna pro zahradníky vůbec nemusí znamenat jen listování v katalogu semínek. Prozradíme vám tajemství zeleninových otužilců, které můžete na zahradě vesele pěstovat i v zimě.

Hnojení a regenerace trávníku
Toužíte po dokonalém odpočinku a na dovolenou se právě teď z jakýchkoliv důvodů vydat nemůžete? Pak nezoufejte, skvěle relaxovat můžete i na vlastní zahrádce a k poležení je úplně nejlepší dokonale upravený trávník. Pravda, údržba a péče o něj není otázkou pár hodin, počítat musíte s pravidelnou zálivkou, hnojením, sekáním i vertikutací, ale odměnou vám bude trávník hebký jako koberec.

Neviditelný držák truhlíků na parapet
Aktuální jarní počasí přímo vybízí k výsadbě jarních květin. Umístění truhlíku s maceškami či muškáty na parapet je vůbec nejoblíbenější způsob, jak si zkrášlit obydlí kouskem živé přírody. A je přitom jedno, zda bydlíte v bytě nebo rodinném domě. Musíte ovšem vyřešit uchycení truhlíku, aby nedošlo k jeho uvolnění a pádu.

Co je to vermikompostér?
Ne každý má to štěstí, že vlastní zahrádku, na níž může kompostovat bioodpad z domácnosti a vytvářet si tak kvalitní hnojivo. Pokud zahrádku nemáte, ale také se chcete chovat ohleduplně k přírodě, můžete vyzkoušet vermikompostování, neboli kompostování s pomocí žížal. Vermikompostéry jsou malé, skladné a můžete je mít třeba na balkoně či ve sklepě.

Substrát, který ochrání rostliny před horkem a suchem
Možná jste ani netušili, že vhodně zvoleným substrátem můžete ochránit před vysycháním vaše rostliny v truhlících, ve skleníku i na záhonech během horkých a suchých letních dnů. Díky speciálním substrátům se nemusíte bát odjet ani na dvoutýdenní dovolenou.

Pěstování zázvoru v květináči nebo na zahradě
Zázvorový kořen se v devadesátých letech minulého století stal módní záležitostí. Kdo nepije zázvorový čaj či pivo a nežvýká kandovaný zázvor, jakoby ignoroval zásady zdravé výživy. Patříte-li k vyznavačům čerstvého zázvoru, můžete se pokusit si jej vypěstovat, ale upřímně – kvalitní oddenky je lepší koupit v supermarketu.

Zahrada na balkóně a pěstování v samozavlažovacích truhlících
Útulný balkón nebo obytná terasa určitě poskytují vyhledávané zázemí. Ovšem nejen vhodný nábytek pomůže vytvořit příjemný prostor pro posezení u kávy nebo knihy. Co takto vystoupit z bytu do zeleně? Živé rostliny zásadně promění každý balkón a terasu. Víte, že v truhlících poroste kromě květin také zelenina nebo si dokonce můžete pořídit malý ovocný strom? Nabídnete pastvu všem svým smyslům a když si budete pochutnávat na úrodě z vlastní „zahrádky“, jistě pocítíte i radost.

Jak si vyrobit vlastní substrát pro pokojové rostliny?
Jaro je ideální doba na přesazování pokojových rostlin neboli pokojovek. Chcete, aby se vašim rostlinám dařilo? Vyrobte si ten správný substrát, díky kterému budou vaše rostliny spokojeně růst dalších několik let. Jak na to?