Zahradní květiny V. – Pelargonie neboli muškát
25.04.2006
Jednou z nejčastějších kvetoucích rostlin, které můžeme spatřit na balkónech, terasách a zahradách, jsou muškáty neboli pelargonie. Tato nijak zvlášť náročná květina, jejíž květy existují hned v několika barvách, kvete celé léto.
Rod Pelargonium zahrnuje kolem 250 druhů, a to nepočítáme řadu dalších uměle vypěstovaných kříženců. Pelargonie pocházejí z jižní Afriky, najdeme je však i na Madagaskaru, V Arábii nebo v západní Indii a některé druhy rostou i v Austrálii. Do Evropy je začátkem 17. století přivezl z jihoafrického Mysu Dobré naděje poprvé přivezl britský dvorní zahradník John Tradescant.
Název pelargonie vznikl z řečtiny, a sice z řeckého slova pelargos neboli čáp - plody této rostliny totiž připomínají čapí zobák. Slovo muškát je zase původu arabského. Nejprve se jednalo o název koření, pak druhu vinné révy a nakonec tak byla pojmenována pelargonie.
Muškáty mají keříčkovitý vzrůst, dužnatý stonek, ve kterém udržují v době sucha vodu, a okrouhlé plstnaté listy štiplavého zápachu, po kterých se většinou táhne kruhová páska. Květy, které jsou uspořádány do bohatého okolíku, mohou být různých barev, od bílé přes jemně růžovou, oranžovou a červenou až po fialovou a temně purpurovou.
Výška muškátu je obvykle asi 35 až 40 centimetrů, výjimkou však nejsou ani delší rostliny, přičemž však platí, že čím vytáhlejší stonek je, tím méně často rostlina kvete. Proto je vhodné každé dva roky květiny obměnit a stonkovými řízky během srpna nebo září namnožit nové rostlinky.
Muškáty, jelikož pocházejí z Afriky, milují světlo a slunce, a proto je vhodné vysázet je na dobře osvětlené a slunečné místo. Zaléváme je pravidelně, když vyschne substrát (nejlépe hlinitá či kompostní zemina s příměsí rašeliny), a jednou za 14 dní bychom měli použít hnojivo, aby hodně kvetly.
V zimě naopak zálivku silně omezíme a než vypuknou první mrazíky, odneseme květináče k přezimování do teplejšího prostředí, stačí však okolo 10 stupňů Celsia, maximální teplota by pak neměla přesáhnout 16 °C. Ideální je proto sklep nebo chladnější zimní zahrada.
Pokud dochází ke žloutnutí spodních listů, má pelargonie pravděpodobně málo vody, naopak přelití signalizují nahnilé uvadající listy. Méně zalévat bychom měli také v případě, že se objeví na rubu listů skvrny nebo šedá plíseň, případně při červenání stonku. Červenání listů značí nízkou teplotu vzduchu.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Zahradní květiny IV. – Bledule jarní
Zahradní květiny III. – Tulipány
Zahradní květiny II. - Prvosenky
Článek byl zobrazen 17524 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jak si vyrobit vlastní substrát pro pokojové rostliny?
Jaro je ideální doba na přesazování pokojových rostlin neboli pokojovek. Chcete, aby se vašim rostlinám dařilo? Vyrobte si ten správný substrát, díky kterému budou vaše rostliny spokojeně růst dalších několik let. Jak na to?

Přivítejte jaro - jarní květinové dekorace a aranžmá
Konečně je tady jaro a s ním i spousta pestrobarevných voňavých květin, kterými se můžeme kochat nejen venku na záhoně, ale můžeme si s nimi oživit i interiér. Přestože jsou jarní květiny krásné samy o sobě, někdy jejich krásu můžeme podtrhnout správně zvolenou vázou, nebo správným aranžmá.

Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.

Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Růže patří mezi nejoblíbenější okrasné květiny, a to zejména pro krásu a barevnost svých květů a nádhernou vůni. Mezi růžemi najdeme odrůdy velkokvěté, trpasličí s drobnými kvítky, popínavé i půdopokryvné. Růže jsou vždy ozdobou zahrady, z jejich okvětních lístků si navíc můžete vyrobit 100 % BIO růžovou vodu pro domácí péči o pleť.

Pěstujeme okrasné trávy
Trávy nejsou jen nenápadné rostliny tvořící trávník, mohou být i velmi zajímavým prvkem zahradní architektury. Najdeme mezi nimi drobné jednoleté druhy vhodné do květinových aranžmá, ale také zajímavé druhy, které se uplatní jako atraktivní solitéry.

Jarní saláty – první jarní zelenina ze zahrádky
Po zimní přestávce se začíná zahrada probouzet. Pokud se nemůžete dočkat jara, začněte s výsevem raného salátu. Pěstování je velmi snadné a zvládne jej i začátečník.

Zahrada plná kapek
Tak jako my jsme v letních deštivých dnech smutní, ale náš trávník se zelená radostí, tak v horkých a slunečných dnech jsme plni optimismu a trávník volá po vláze.

Bylinky za oknem
Vůně bylinek dokáže vyvolat vzpomínku na babiččinu venkovskou zahrádku, chuť na osvěžující čaj nebo zlákat ke klidnému odpočinku s příjemným okolním aróma. Bylinky můžeme pěstovat na balkóně či v květináči; protože většině druhů stačí trochu zeminy a slunce. Naší jedinou starostí bude občasná zálivka a sklizeň.