Pěstujeme okrasné trávy
11.01.2009
Trávy nejsou jen nenápadné rostliny tvořící trávník, mohou být i velmi zajímavým prvkem zahradní architektury. Najdeme mezi nimi drobné jednoleté druhy vhodné do květinových aranžmá, ale také zajímavé druhy, které se uplatní jako atraktivní solitéry.
Okrasné trávy jsou vhodné do všech přírodních partií na zahradě, kde se uplatní svým výjimečným vzhledem, charakterem růstu, olistěním a jenom některé trávy svými výraznými květy. Oblíbené jsou kultivary s pestrými žlutě nebo bíle proužkovanými listy. Většina trav je dekorativní i v zimě. Pro praktické použití si okrasné trávy rozdělíme do několika skupin podle oslunění a vlhkosti půdy.
Na slunce nebo mírný polostín
Do této skupiny patří nejvíce druhů. Nízké druhy se používají ve větších skupinách, střední a vysoké druhy v malých skupinách nebo jednotlivě jako solitéry. Většina z nich nemá žádné speciální nároky, spokojí se s běžnou zahradní půdou a občasnou zálivkou.
Nízké druhy:
Bouteloua gracilis
Carex grayi (ostřice)
Carex ornithopoda
'Deschampsia caespitosa (metlice)
Festuca (kostřava) - všechny druhy, sivé druhy snesou i silně vysychavé stanoviště
Střední a vysoké druhy :
Calamagrostis x acutflora (třtina)
Carex buchananii (ostřice)
Carex muskingumensis
Cortaderia selloana (kortaderia)
Molinia (bezkolenec)
Panicum virgatum (proso)
Miscanthus (ozdobnice)
Pro vlhká místa
Pro humózní, rašelinné a kyselé půdy, zpravidla trvale zamokřené jsou ideální různé druhy ostřic. Například Carex conica, Carex pendula nebo Carex plantaginea, které se rozrostou a proto jsou vhodné pro větší skupinu, na břehy rybníčků a jezírek. Zcela jinou úlohu však bude plnit tráva s jemnými klásky, zvaná bika - Luzula sylvatica. Její usušené květenství se báječně hodí do suchých aranžmá a podzimních kytic.
Okrasné trávy pro extrémní podmínky
Na místě, kam neustále praží slunce a kde je sucho jsou nejvhodnější druhy okrasných trav pocházejících ze stepí či horských oblastí chudých na srážky. Například ostřice - Carex humilis, kavyl – Stipa, smělek - Koeleria glauca a především sivé druhy kostřav - Festuca nevyžadují zálivku a hodí se pro stepní partie, na suché svahy či střešní zahradu.
V suchu pod vzrostlými stromy nebo jako podrost nahrazující trávník dobře rostou nenáročné ostřice Carex digitata a Carex montana, dekorativní Brachypodium sylvaticum či Deschampsia flexuosa (metlice)
Okrasné trávy moc péče nepotřebují
Na vhodném stanovišti trávy nevyžadují téměř žádnou údržbu. Po zapojení jsou natolik konkurenceschopné, že potlačují růst plevelných druhů. Na jaře spočívá ošetřování v odstraňování suchých částí a u teplomilných druhů se vyplatí zimní kryt. Královnu travin, jak je někdy označována pampová tráva (Cortaderia selloana), musíme krýt důkladněji proti zimní vlhkosti i silným mrazům. Lehčí zakrývání proti zimnímu a zvláště předjarnímu slunci vyžadují druhy se stálezelenými listy. Samostatnou skupinu trav tvoří i bambusy, které mají vysokou okrasnou hodnotu Většina bambusů je sice málo mrazuvzdorná, ale nejméně deset druhů je možné využít na chráněných místech nebo se zimním zakrytím.
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 24914 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Kopřivy - proč by na zahradě neměly chybět?
Kopřivu mnoho z nás považuje za plevel, ale ve skutečnosti je to velmi užitečná, skoro až zázračná rostlina, která má spoustu využití. Proto bychom se jí neměli za každou cenu chtít ze zahrady zbavit, ale naopak, můžeme ji cíleně vysázet a těšit se pak z užitku, který nám přinese. Co kopřivy potřebují a jak se o ně správně starat?
Pěstujeme růže
Jednou z nejušlechtilejších květin našich zahrad je královna všech trvalek – růže. Voňavé květy všech možných barev vyniknou ve váze i na zahradě, v trávníku i na záhoně. Už proto si růže zaslouží obdiv a patřičnou péči.
Ovocné dřeviny v květináči - vypěstujte si broskve doma na balkóně
Kytičky na balkóně jsou sice pěkné, ale kdo by nechtěl uzobnout něco dobrého. Sice se běžně v květináči nebo truhlíku pěstují stáleplodící jahody, jenže utrhnout si opravdové ovoce, to je něco úplně jiného.
Fotoinspirace - vánoční hvězda v aranžmá na jídelním stole a v obývacím pokoji
Poinsettie neboli Vánoční hvězda patří mezi vůbec nejoblíbenější vánoční rostliny a stává se také součástí vánočních aranžmá a dekorací. Nechte se inspirovat a podívejte se, jak s poinsettií pracují profesionálové.
Když umělé květiny vypadají jako živé
Živé květiny mají svůj půvab a často i příjemnou vůni. O tom není sporu. Vyžadují ale pravidelnou a odbornou péči a ne vždy se jejich pěstování daří. Umělé květiny jsou proto vítanou alternativou všude tam, kde pro růst živých rostlin nejsou optimální podmínky a péče o ně je problematická. Umělé květiny nové generace navíc vypadají jako živé a od živých rostlin jsou na první pohled k nerozeznání.
Odolné pokojové rostliny, které přežijí všechno
Rostliny oživí snad každý prostor. Pokud se bojíte, že jejich péči nezvládnete a rostlinky vám zahynou před očima, zvolte ty na péči co nejméně náročné. Jaké to jsou?
Jaro v květináčích a miskách – jarní květiny a cibuloviny
Jak se nejlépe rozloučit se zimou než kyticí pestrých barev! Na terase či balkoně je ještě pro většinu rostlin příliš chladno, o to lépe se však budou jarní květiny vyjímat třeba na stole nebo na okně, za nímž zuří jedna z posledních letošních vánic. Atmosféru jara si můžete navodit doma v podobě různých aranžmá.
Šípky - pěstování šípkové růže a využití šípků v kuchyni
Šípky sbírali lidé již odnepaměti. Ve starověkém Řecku a Římě z jejich plodů vyráběli náhrdelníky, které měly sloužit jako ochrana před zlem, ale zároveň měli přilákat i milovanou osobu. U nás se šípky využívaly vždy jako vítaný zdroj potravy a přírodní léčivo. Šípky jsou totiž plné vitamínů i látek, které nám pomáhají očistit tělo.