Zimolez kamčatský a muchovník – oblíbené alternativy borůvek
22.11.2015
Nedaří se vám pěstovat borůvky, protože jim nejste schopni zajistit vhodné pěstební podmínky? Neházejte flintu do žita, existují ještě jiné rostliny, které nejsou na pěstování tak náročné a nejen svým vzhledem, ale i chutí jsou borůvkám hodně podobné. Letos můžete ze zahrady sklízet zimolez nebo třeba muchovníky.
Do pěstování borůvek by se měl pouštět jen ten zahradník, který je schopen jim zajistit vhodné podmínky. Borůvky mají hodně kyselou půdu s nízkým pH. Kanadské borůvky potřebují navíc ještě půdu dostatečně vlhkou. Pokud se vám tedy nechce tyto podmínky na zahradě složitě vytvářet, bude pro vás lepším řešením se poohlédnout po jiných, stejně lahodných plodinách. Existují takové, které se borůvkám podobají, ale zároveň borůvkami z botanického hlediska nejsou. Svou chutí však mohou borůvky dokonce předčít. Zahrádkáři však ocení jejich základní vlastnost, že se jim daří v běžné zahradní půdě.
Pokud máme na zahradě kyselou půdu, obvykle to značí, že je s ní něco v nepořádku. Pokud má půda totiž dostatek humusu a obsahuje zdravý půdní život, bývá její pH neutrální. Abychom mohli pěstovat borůvky a jiné kyselomilné rostliny, museli bychom na zahradu přidávat kyselou rašelinu, nebo různé okyselující přípravky, což není zrovna nejvhodnější. Příroda by se totiž snažila s touto kyselostí bojovat a odstranit ji. Mnohem jednodušší a také mnohem přirozenější je pěstovat na zahradě takové rostliny, pro které máme podmínky.
Zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica)
Zimolez kamčatský je nízký opadavý keř, který bývá lidově nazýván kamčatskou borůvkou, ale borůvkou v pravém slova smyslu není. Patří do čeledi zimolezovitých, kterých existuje kolem 60 druhů. Tento zimolez pochází z východní Sibiře, konkrétně z poloostrova Kamčatka, kde se objevuje v rozsáhlých porostech. Zimolezy původní divoké formy se příliš chutnými plody pyšnit nemohly, ale odborníci z nich šlechtěním dokázali vypěstovat odrůdy s plody připomínajícími jak barvou, tak i chutí borůvky. Z tohoto důvodu se ujal také název kamčatská borůvka. Dorůstá výšky asi 1,5 – 2 metry a na Kamčatce je typickou podrostovou dřevinou, která se vyskytuje ve světlých hájích, na lesních pasekách, rašeliništích, nebo močálech. Běžný je také výskyt podél řek a jezer.
Vzhledem k tomu, že na Kamčatce dokázal zimolez odolávat drsným podmínkám, je mrazuvzdorný, nenáročný a dlouhověký. Oproti klasickým borůvkám se mu daří na jakékoliv půdě a nepotřebuje kyselou lesní půdu, která přirozeně vzniká pod jehličnatými stromy vysoko v horách. Dobře roste na neutrálních, kyselých a zásaditých půdách – na půdní podmínky je tak naprosto nenáročný. Půda může být písčitá, hlinitá, nebo třeba mírně jílovitá. Nemá rád pouze hodně jílovité a nepropustné půdy. Nevadí mu ani půda chudší na živiny, špatně by se mu však dařilo v půdě suché. V prvním roce po výsadbě je tak nutné dopřát zimolezu během suchých letních dní dostatečnou zálivku a mulč. Starší rostliny snášejí sucho o něco lépe.
Jednou z předností zimolezu kamčatského je jeho odolnost vůči mrazu a to jak ve dřevě i v květu. Dokáže odolat až 45 stupňovým mrazům, skvěle odolný je také proti chorobám a škůdcům. Vzhledem k tomu, že rostlina pochází z oblasti s krátkým vegetačním obdobím, má dispozice k brzkému sesychání a opadávání listů. U nás tak již v průběhu července začnou listy žloutnout a opadat, což není na závadu a nejde ani o žádnou chorobu. Tmavě modré plody jsou ojíněné a dozrávají již během května, v teplém jaru i koncem dubna. Sklízet plody je tak možné poměrně brzy. Právě zimolez kamčatský je takovou první vlaštovkou po dlouhé studené zimě. Je prvním ovocem, z něhož se budeme moci na zahradě na jaře těšit.
Abychom docílili bohaté plodnosti keřů, je dobré vysadit alespoň dvě odrůdy zimolezu vedle sebe. Mezi nejčastější odrůdy patří Amur, Altaj a Modrý triumf. Altaj dozrává jako první a krásně voní po borůvkách, zatímco Amur si dává týden až dva týdny načas a poté z něj můžeme sklízet úžasně sladké plody. Bobule zimolezu se mohou jíst čerstvé, ale skvěle chutnají také rozmixované v koktejlech, nebo se z nich dají zpracovávat kompoty, džemy či mražené výrobky. Plody obsahují množství vitamínů, především jsou bohaté na vitamíny C a B, a na minerální látky, jako je hořčík, vápník, fosfor a draslík. Obsahují různě biologicky aktivní látky, díky kterým mají léčivé vlastnosti. Je možné je využívat při léčbě sklerózy, pomáhají zastavovat krvácení a jsou rovněž vhodným močopudným a antimikrobiálním prostředkem. Plody zimolezu kamčatského je možné využívat také jako barvivo.
Muchovníky (Amelanchier)
Tyto keře a menší opadavé stromky pocházející původem ze Severní Ameriky se těší čím dál větší oblibě. Mají jedlé plody, na kterých si rádi pochutnají jak lidé, tak i ptáci. Muchovníků existuje asi 20 druhů, z nichž nejvíce je doma v USA a Kanadě, ale existuje také druh – muchovník oválný, který pochází z Evropy, další dva druhy muchovníku pak najdeme i v Asii. Zahradnicky jsou muchovníky velmi ceněné, přestože donedávna byly tyto rostliny většině lidí neznámé. Průmyslově se pěstují jen v určitých oblastech a využívaly se často jako náhražka hrozinek.
Na českých zahradách se nejčastěji setkáme s muchovníkem Lamarckovým, kanadským, olšolistým a oválným (vejčitým). Jednotlivé druhy se od sebe liší vzrůstem, chutí plodů, tvarem listů i koruny. Obvykle jde o větší keře či malé stromky dorůstající výšky mezi 2 až 5 metry. Plody všech muchovníků jsou však jedlé, mají sladkou chuť a není u nich patrná typická borůvková kyselost, kterou je možné cítit v plodech zimolezu kamčatského. V plodech muchovníků jsou semínka, která když se rozkousnou, chutnají jako mandle. Na stromech zralé bobule vydrží skoro měsíc a mohou mít velikost menší třešně. Mezi nejzajímavější odrůdy muchovníku patří Smokey, Martin, Thiessen, Ballerina a Northline.
Na jaře se muchovníky obalí bílými květy a na počátku léta se objevují růžové, později pak fialové plody. Zralé plody mají tmavě fialovou barvu. Na podzim nás pak rostliny ještě potěší pestře zbarvenými listy. Muchovník má tedy na zahradě rozhodně své místo, protože kromě toho, že z něj máme užitek v podobě chutných plodů, je také zajímavou okrasnou rostlinou. U této elegantní dřeviny je dobré si zjistit, jaké zrovna vámi vybraný druh dorůstá výšky, abyste jej vhodně zakomponovali do vegetačních pater zahrady. V případě, že máte malou zahradu, sežeňte si ty nejlépe plodící odrůdy. Muchovníky mají obecně rády slunce, ale snáší i polostín. Na půdu jsou nenáročné, a pokud jim nad kořeny dáte mulč a kompost, budou více plodit. Muchovníky není třeba řezat.
- jpa -
Foto: Havlis.cz, Zahradnictvo Limbach
Další články z rubriky Zahrada
Oblíbené letní ovocné koláče
Pěstování angreštu a netradiční angreštové dobroty
Pěstování jahod snadno a rychle
Kustovnice čínská Goji – elixír dlouhověkosti i sexuální aktivity
Mochyně – k dekoraci i k jídlu
Velkoplodé borůvky pomáhají proti stresu i rakovině
Zakrslé ovoce můžete pěstovat i na balkóně
Článek byl zobrazen 23441 krát.
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Chryzantémy jsou královny podzimních záhonů
Odrůdová skladba chryzantém je velmi bohatá, a možná žádná jiná květina nemá tak širokou škálu barev, tvarů, ale také způsobů využití. Chryzantémy se uplatní nejen v zahradách, ale i jako hrnkové rostliny či ve váze, kde vydrží velmi dlouho svěží.

Na jaře nezapomeňte na hnojení trávníku
Příroda kolem nás se již probouzí ze zimního spánku. Ale co ten trávník? Pokud se ještě pořád nemůže vzpamatovat, zatímco narcisy, petrklíče a tulipány už začínají pučet, je na čase mu trochu pomoci. Duben je tím ideálním měsícem, kdy s péčí o váš trávník začít.

Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
První noční mrazíky a první sníh na sebe asi nenechají dlouho čekat, proto je třeba zavčasu připravit naši zahradu a veškeré rostliny k zimnímu spánku. Vše, co stihneme udělat ještě teď, zahradě a rostlinám na ní, poté po dlouhé zimě zaručeně prospěje. Jak se tedy postarat o to, aby rostliny zimu přežily a trávník se na jaře zase zazelenal?

Rodgersie – ideální rostlina do stinných míst
Ideální dekorativní rostlinou pro stinná nebo nepříliš vzhledná místa na zahradě je rodgersie. Její nepřehlédnutelné velké listy dokážou zahradu krásně oživit a vnesou do ní nádech exotiky. Dokonalý kontrast těmto listům pak vytváří drobné kvítky, kterými se tato trvalka rozzáří během letních měsíců.

Užitečné aplikace po zahrádkáře – vaše zahrada v tabletu nebo telefonu
Chcete-li mít nejkrásnější zahradu široko daleko, není nic jednoduššího než zavolat na pomoc zahradníka, který se vyzná ve svém oboru. Máte-li odvahu a chuť to zvládnout sami, pomozte mobilními aplikacemi, které snadno nainstalujete do svého telefonu, počítače nebo tabletu a ve kterých najdete vše potřebné.

Stevia sladká - sladidlo, po kterém se netlousne
Kdyby tak existoval cukr, po kterém se netloustne – to je asi přání mnoha lidí na celém světě. Žádný z nich ještě nejspíš neslyšel o stevii, jinak by věděli, že takový „cukr“ skutečně existuje. Stevia nebo také stévie sladká je rostlina, která je považována za moderního bojovníka proti obezitě. Jak je z názvu patrné, je sladká, ale přitom nemá žádné kalorie. Co víc si tedy přát?

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky
Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

Přivítejte jaro - jarní květinové dekorace a aranžmá
Konečně je tady jaro a s ním i spousta pestrobarevných voňavých květin, kterými se můžeme kochat nejen venku na záhoně, ale můžeme si s nimi oživit i interiér. Přestože jsou jarní květiny krásné samy o sobě, někdy jejich krásu můžeme podtrhnout správně zvolenou vázou, nebo správným aranžmá.