Začínáme s pěstováním ve skleníku II.
08.07.2005
V minulém díle seriálu o sklenících jsme se věnovali jednotlivým typům a druhům skleníků, které si můžete pořídit v některém z obchodů nebo vystavět svépomoci. V tomto díle se zaměříme na vhodné umístění skleníku a jeho vybavení, které je pro pěstitelské úspěchy neméně důležité.
Kam skleník umístit?
Z přirozenosti rostlin vyplývá, že skleník by měl být umístěn na dostatečně slunném místě. Přístupu slunečního světla do skleníku nesmí překážet žádné budovy, ani stromy, což vadí rostlinkách zejména na jaře a na podzim, kdy je slunce nízko. Malé rostliny tak nemohou růst a zelenina dozrávat. Z důvodu snadné údržby a zalévání je vhodné skleník umístit blízko domu. Strana s velkými okenními plochami by měla být otočena na jih, ze severní strany může být ochranná zeď. Pokud máte k dispozici pouze umístění na severozápadní straně, měli byste pamatovat na dobrou izolaci stavby, zvlástě pokud je skleník určen k přezimování. Na východní straně by mělo do skleníku pronikat co nejvíce světla, pomůže nám s tím kryt ze zahradnického skla.
Velikost skleníku
Pokud jste náruživí pěstitelé, skleník pravděpodobně nikdy nebude dost velký, abyste tam mohli umístit vše, co byste rádi. Většinou budete také omezeni prostorem a financemi na pořízení i údržbu. Skleník by měl být natolik velký, abyste se v něm mohli pohodlně pohybovat, nejlépe i s kolečkem.
Technické vybavení
Každý skleník by měl být opatřen kvalitním větráním, aby v něm teplota nevyšplhala za parných dnů příliš vysoko. Počet otevíracích okem je samozřejmě dán velikostí skleníku, ovšem i malý skleník by měl být opatřen dveřmi a alespoň jedním otevíracím střešním oknem. Větrání i zavíraní oken lze ošetřit také elektronicky pomocí teplotních čidel, ovšem u meších zahradních skleníků je to až zbytečný luxus. Pro běžné malé skleníky jsou k dispozici jednoduché větrací automaty nebo zvedáky oken, které lze namontovat i dodatečně.
Ochranu proti slunci zabezpečí slaměné rohože nebo speciální stínící rohože z umělých vláken.
Optimálně využitý prostor skleníku by měl být doplněn o police a nejrůznější skleníkové stolky. Práci ve skleníku vám usnadní alespoň jeden pevný stůl, kde lze přesazovat rostliny, hrnkovat, stříhat sazenice apod.
Menší skleník pořídíme přibližně od 10 000 korun. Před konkrétním nákupem je vhodné prostudovat si nabídku několika prodejců, prohlédnout si vzorový skleník například na výstavě nebo v prodejně.
Články s podobnou tématikou
Začínáme s pěstováním ve skleníku I.
Zahrada plná kapek
Článek byl zobrazen 14815 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zimní zahrady a skleníky
ARTOSI GLASS - posuvné rámové nebo bezrámové zasklení pergoly ARTOSI
Bioklimatickou, hliníkovou pergolu ARTOSI se snažíme neustále inovovat. A tak vedle screenových rolet ALFA a ALFA-PLUS přinášíme na trh také možnost zasklení stran pergoly posuvným rámovým nebo bezrámovým systémem.
Začínáme s pěstováním ve skleníku II.
V minulém díle seriálu o sklenících jsme se věnovali jednotlivým typům a druhům skleníků, které si můžete pořídit v některém z obchodů nebo vystavět svépomoci. V tomto díle se zaměříme na vhodné umístění skleníku a jeho vybavení, které je pro pěstitelské úspěchy neméně důležité.
Zastřešení terasy z dutinkového polykarbonátu
Pokud chcete na vaší terase trávit volné chvíle za každého počasí, budete se muset rozhodnout pro vhodný typ jejího zastřešení. Zastřešení je nezbytným doplňkem, pokud chcete, aby se terasa stala jakousi další místností vašeho domu obyvatelnou po většinu roku. Jaký materiál ale pro zastřešení použít? Představíme si dutinkový polykarbonát.
Na For Archu se setkáte s olympijským vítězem!
S blížícím se podzimem ubývá chvil, které je možné pohodlně trávit na terase. Na vině jsou nízké teploty, silný vítr nebo déšť. Pokud byste si i přesto chtěli užívat bezstarostných okamžiků na zahradě vašeho domu, je nejvyšší čas poohlédnout se po posuvném zastřešení CORSO.
Zateplení skleníku prodlouží pěstitelskou sezónu
Jestliže chceme prodloužit vegetační sezónu rostlinám ve skleníku, je třeba vymyslet vhodné zateplení, které to umožní. Možností zateplení se nabízí několik, která varianta bude nakonec vybrána, se odvíjí od toho, co ve skleníku máme, jaké jsou požadavky těchto rostlin a kolik jsme také schopni a ochotni do skleníku investovat.
Zastřešení vířivky aneb relaxace za nepříznivého počasí
Na dovolené v cizokrajném zahraničí už není výjimkou, že na střeše hotelu se nachází bazén s vířivkou a zatahovací střechou. Pořídit si však střechu nad vířivkou umístěnou na terase nebo na zahradě vlastního domu už dnes také není žádný problém. Proč nevyužít své vířivé vany celoročně a za každého počasí?
Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky
Rodinným domům nebo bytům dodávají zimní zahrady patřičný komfort a umožňují člověka blízce propojit s přírodou. V těchto útulných prostorách se oddáváme čtení knih, zasněnému rozjímání o životě, pozorováním fauny, posezení s přáteli, případně grilování s rodinou u něčeho dobrého na zub. Jak si zimní zahradu co nejútulněji zařídit?
Zasklené lodžie mají mnoho výhod
Velkým hitem mnoha majitelů lodžií je jejich zasklívání. Díky němu si totiž rozšíříte velikost bytu o další místnost. A to zdaleka není jediná výhoda, kterou s sebou zasklení lodžie, případně balkónu nebo terasy nese.