Začínáme s pěstováním ve skleníku II.
08.07.2005
V minulém díle seriálu o sklenících jsme se věnovali jednotlivým typům a druhům skleníků, které si můžete pořídit v některém z obchodů nebo vystavět svépomoci. V tomto díle se zaměříme na vhodné umístění skleníku a jeho vybavení, které je pro pěstitelské úspěchy neméně důležité.
Kam skleník umístit?
Z přirozenosti rostlin vyplývá, že skleník by měl být umístěn na dostatečně slunném místě. Přístupu slunečního světla do skleníku nesmí překážet žádné budovy, ani stromy, což vadí rostlinkách zejména na jaře a na podzim, kdy je slunce nízko. Malé rostliny tak nemohou růst a zelenina dozrávat. Z důvodu snadné údržby a zalévání je vhodné skleník umístit blízko domu. Strana s velkými okenními plochami by měla být otočena na jih, ze severní strany může být ochranná zeď. Pokud máte k dispozici pouze umístění na severozápadní straně, měli byste pamatovat na dobrou izolaci stavby, zvlástě pokud je skleník určen k přezimování. Na východní straně by mělo do skleníku pronikat co nejvíce světla, pomůže nám s tím kryt ze zahradnického skla.
Velikost skleníku
Pokud jste náruživí pěstitelé, skleník pravděpodobně nikdy nebude dost velký, abyste tam mohli umístit vše, co byste rádi. Většinou budete také omezeni prostorem a financemi na pořízení i údržbu. Skleník by měl být natolik velký, abyste se v něm mohli pohodlně pohybovat, nejlépe i s kolečkem.
Technické vybavení
Každý skleník by měl být opatřen kvalitním větráním, aby v něm teplota nevyšplhala za parných dnů příliš vysoko. Počet otevíracích okem je samozřejmě dán velikostí skleníku, ovšem i malý skleník by měl být opatřen dveřmi a alespoň jedním otevíracím střešním oknem. Větrání i zavíraní oken lze ošetřit také elektronicky pomocí teplotních čidel, ovšem u meších zahradních skleníků je to až zbytečný luxus. Pro běžné malé skleníky jsou k dispozici jednoduché větrací automaty nebo zvedáky oken, které lze namontovat i dodatečně.
Ochranu proti slunci zabezpečí slaměné rohože nebo speciální stínící rohože z umělých vláken.
Optimálně využitý prostor skleníku by měl být doplněn o police a nejrůznější skleníkové stolky. Práci ve skleníku vám usnadní alespoň jeden pevný stůl, kde lze přesazovat rostliny, hrnkovat, stříhat sazenice apod.
Menší skleník pořídíme přibližně od 10 000 korun. Před konkrétním nákupem je vhodné prostudovat si nabídku několika prodejců, prohlédnout si vzorový skleník například na výstavě nebo v prodejně.
Články s podobnou tématikou
Začínáme s pěstováním ve skleníku I.
Zahrada plná kapek
Článek byl zobrazen 14814 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zimní zahrady a skleníky
Získat víc prostoru? S prodloužením lodžie to zvládnete bez starostí
Někdy stačí jen pár centimetrů a vznikne opravdu velký rozdíl. Alespoň o prodloužení balkonů a lodžií to platí 100%. S jeho pomocí totiž rozšíříte plochu tohoto prostoru i o víc než polovinu.
Skleník přes zimu nemusí zahálet. Co lze pěstovat i bez vytápění a jak na to?
Mrzí vás, že je skleník během zimy prázdný a opuštěný? Zaplňte ho rostlinami a užijte si úrodu ještě před příchodem jara. Pro pěstování otužilých odrůd nebudete potřebovat ani vytápění. Zatopíte si kompostem, využijete užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. A to dokonce i ve fóliovníku nebo pařeništi. Jak na to?
Posuvné balkónové a terasové dveře a portály – jak vybírat?
Posuvné balkónové dveře a portály jsou ideálním propojením vnitřních a venkovních prostor elegantním a přitom funkčním způsobem. Z jakých systémů můžete vybírat a jaké jsou mezi nimi rozdíly? Jaké jsou největší přednosti a nevýhody jednotlivých typů?
Zasklené lodžie mají mnoho výhod
Velkým hitem mnoha majitelů lodžií je jejich zasklívání. Díky němu si totiž rozšíříte velikost bytu o další místnost. A to zdaleka není jediná výhoda, kterou s sebou zasklení lodžie, případně balkónu nebo terasy nese.
Zimní zahrady jsou nadčasové
Zimní zahrady si v minulosti pořizovali jen bohatí měšťané a příslušníci šlechtických rodin. Vznikaly ze skleníků či oranžérií v zámeckých zahradách, které obklopovaly jejich paláce a honosná sídla. Už tehdy měl člověk touhu propojit interiér svého obydlí s exteriérem a vnést tak do svého domova přírodní prvky.
Zasklíváme balkon nebo lodžii
Dosti velké procento obyvatel našeho státu bydlí v panelových domech, postavených v 60. až 80. letech 20. století. Je docela logické, že stav těchto domů, mnohdy nepříliš dobře udržovaných, není dnes v mnoha případech ideální. Proto se tyto domy nyní rekonstruují – zateplují, vyměňují se okna, dělají nové stoupačky, střechy apod. Rekonstrukce se nevyhýbá ani balkonům a lodžiím.
Čím efektivně vybavit zimní zahradu
Rádi byste si pořídili zimní zahradu? Pokud už máte k dispozici projekt, měli byste určitě popřemýšlet nad vybavením tohoto prostoru. Alternativ je poměrně hodně a rozhodně lze sehnat věci, které se právě do zimní zahrady budou dokonale hodit. My se na některé základní vybavení zimní zahrady podíváme podrobněji v tomto článku. Zaměříme se jak na vytápění, tak i na zařízení celého prostoru různým dalším vybavením.
Bezúdržbové skleníky Lanit Plast
Jaro je v plném proudu a Vy stále ještě nemáte na zahradě skleník? Právě teď je nejvhodnější čas pro koupi polykarbonátového skleníku, kde budete moci pěstovat chutnou zeleninu a voňavé bylinky, které Vám bude každý soused závidět. Skleníky Lanit Plast vynikají dobrými izolačními vlastnostmi, dlouhou životností, odolností a nevyžadují téměř žádnou údržbu.