Topíme dřevem
04.01.2008
Zvyšující se ceny elektřiny i plynu přivádějí stále více lidí zpět k tradičnějšímu druhu topení – kamnům na dřevo. Mnozí si jistě z minulosti pamatují vesničky v zasněžených údolích přikryté koláčem uhelného smogu, kde jít na procházku bylo za určitých povětrnostních podmínek téměř o zdraví.
To zřejmě vzhledem k ekologické dani na uhlí už nehrozí – navíc koho by bavilo skládat uhlí? Lepším řešením je určitě dřevo – je nejen ekologičtější, ale i levnější, a práce s ním je přece jen poněkud příjemnější.
Současná kamna mají velmi vysokou účinnost, z čehož vyplývá také menší spotřeba a potažmo méně práce při přípravě dřeva. Přesto jej však sehnat musíme. Jak na to? Záleží také na tom, zda topíte kotlem na dřevo, nebo v krbových kamnech či v krbu. Zatímco do kotle můžete použít i různé odpadní dříví, u kamen a krbů lidé většinou hledí tak trochu i na estetiku. Dobře srovnaná hromádka úhledných polínek vypadá přece jen lépe, než kopec odřezků a „krajinek“.
Ať už používáte dřevo jakékoliv, velmi důležitý je způsob jeho uskladnění. Dřevo v syrovém stavu totiž není pro topení příliš vhodné, neboť má vysoký obsah vody (kolem 50%, někdy i více), takže jeho výhřevnost je výrazně nižší, než u dřeva suchého. Kromě toho je jeho hoření nedokonalé, vzniká mnoho nežádoucích zplodin, sazí, dehtu a také vodních par, které postupně narušují kouřovod. Proto bychom měli dřevo nechat vyschnout minimálně rok nebo lépe dva, u některých druhů (kaštan, dub) jsou vhodnější dokonce 3 roky. Na pořízení dřeva musíme tedy myslet s dostatečných předstihem a samozřejmě mít k dispozici vhodné skladovací prostory, které jsou sice vzdušné, ale přitom tam neprší (přístřešek, větraná kůlna). Správně vyschlé topivo má obsah vody kolem 15 až 20%.
Jaké dřevo je pro topení nejvhodnější? Z fyzikálního hlediska mají všechny druhy téměř stejnou výhřevnost (za předpokladu stejného obsahu vody). Jak je potom možné, že dubová polena vytopí místnost lépe, než smrková? Výhřevnost se počítá ve vztahu k hmotnosti (v kWh/kg nebo MJ/kg) a protože tvrdé dřevo má vyšší hustotu, stejně velké dubové poleno je těžší, než smrkové. Proto je z tohoto pohledu tvrdé dřevo výhodnější, hmota je v něm více „koncentrovaná“ a tedy jakoby výhřevnější. Tvrdé dřevo však také bývá dražší a hůře se shání. A pokud nám trochu leží na srdci příroda, mějme na paměti, že roste mnohem pomaleji a je hůře obnovitelné. Je snad samozřejmé, že k topení používáme výhradně čisté dřevo, nikdy ne lakované, barvené a podobně upravované.
Jestliže topení dřevem nepoužíváme jen k občasnému zpestření víkendových večerů, ale skutečně k vytápění, rozhoduje o použitém druhu většinou dostupnost a cena. Kde dřevo sehnat? Na vesnici nebo v okrajových „zelených“ částech měst, kde se ostatně tento typ vytápění nejvíce používá, to bývá zpravidla jednodušší. Tu soused kácí strom, tady dělají prořez Technické služby (nebo Lídl staví obchod…). Pro vytápění menšího domku nám jediný strom vystačí na dosti dlouhou dobu. Někdy je možnost domluvit se s majitelem lesa či lesními dělníky a vzít si nějaké dřevo (např. z polomů) za odvoz.
Jestliže takové možnosti nemáte, obraťte se na pilu nebo specializovanou firmu. Ceny se odvíjejí od toho, zda je dřevo v celých kusech, nebo řezané, štípané na polena apod., zda je volně sypané nebo již vyrovnané do palet a samozřejmě od druhu; pohybuje se zhruba mezi 600,- až 1200,- korunami za PRM (prostorový metr), což je skládaná hromádka o rozměrech 1x1x1 metr (teoreticky kubík, ale vzhledem ke vzduchovým mezerám je čistého dřeva o něco méně). Dražší bývá dřevo listnatých stromů, které je pro topení vhodnější. Nejlevněji se dá sehnat odpadní dřevo (třeba jen za 200,- Kč/PRM nebo i méně), ale jeho kvalita bývá nízká a nedá se s klidným svědomím doporučit. K cenám je nutno připočíst ještě dopravu.
Po nějaké době používání kamen nebo kotle na dřevo získáte přehled, co a kde se dá sehnat, a tento tradiční přírodní materiál vám do domu přinese stejné příjemné teplo, jaké znali již naši dávní prapředci v jeskyních.
Autor: Michal Hamšík
Články s podobnou tématikou
Vytápíme infra kamny
Je libo klobásky z domácí udírny?
Zahradní krby
Interiér s krbem
Kamna na obilí
Éra kachlových kamen neskončila!
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Krby, kamna, komíny
Voda, plyn a topení
Článek byl zobrazen 12447 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Dřevo a řezivo
Jak správně topit dřevem?
Receptem, jak snížit výdaje za topení, se pro mnoho lidí stalo dřevo. Zatímco v minulých letech se náklady na různé druhy vytápění ve své výši příliš nelišily, situace na trhu s energií poměr změnila. Při topení dřevem je přitom důležité dodržovat několik zásad, díky nimž se dá ušetřit další část nákladů. K častým chybám, které jsou nejen neekonomické, ale i neekologické, patří například to, že lidé přikládají zbytečně moc nebo že topí příliš vlhkým dřevem.
Když je dřevo nemocné
Jaro je tady, a tak se mnoho z nás začíná na víkendy opět přesouvat na své chaty a chalupy. Některé z nich už za sebou mají i „pozimní“ revizi, která mohla odhalit nepříjemné návštěvníky. Jelikož je mnoho chatiček, chaloupek i zahradních příbytků z velké části postavena ze dřeva, jsou jedněmi z nejčastějších nezvaných hostů dřevokazní škůdci.
Sibiřský modřín: Skvělá dřevina s multifunkčním využitím
Vybudování krásné nové terasy určitě stojí minimálně za zvážení. Promyslet byste si měli především materiál, ze kterého bude vyrobena. Tradičně se jedná zejména o dlažbu, nicméně vsadit můžete zcela jistě také na dřevo. To je na rozdíl od dlažby poněkud příjemnější na dotek a také se nenahřívá v horkých letních měsících do takové míry, že by extrémně pálilo podobně, jako je tomu v případě betonu.
Pelety - palivo budoucnosti
Kotel na pelety s hořákem Petro A70 - úspora až 80% energie, 100% ekologické, návratnost investice do 1 roku. Zařízení má velmi nízké provozní náklady, pracuje s vysokou účinností a dokáže spalovat i ty nejlevnější pelety. Celkové roční náklady na topení pak u rodinného domu nepřesáhnou 15 000 Kč.
Jak vyhnat červotoče z nábytku a trámů
K nejčastějším biologickým škůdcům v nábytku patří dřevokazný hmyz, houby a plísně. Z hmyzu jde nejčastěji o červotoče, kteří kladou vajíčka do prasklin ve dřevě nebo do předem vyhlodaných chodbiček. Jejich usazení v nábytku, trámech nebo jiném dřevěném vybavení domů a bytů vede často k naprosté degradaci dřeva. Jak se těchto nezvaných hostů zbavit?
Montovaná chata aneb chata na počkání
Není samozřejmě až tak úplně na počkání, ale může skutečně vyrůst za pár dnů. Montovaná chata má řadu výhod a jednou z nich je možnost nechat si ji postavit takzvaně na klíč.
Řezivo pro velké firmy, řemeslníky i kutily
Pila v Lesonicích leží hned u silnice vedle zámku. Vůni dřeva cítí každý, kdo projíždí kolem, ovšem až při osobní návštěvě zjistíte, o jak moderní provoz se jedná. Pila patří firmě FILKO, která kromě kompletní realizace střech vyrábí také vlastní betonovou střešní krytinu. Dřevovýrobou z vlastní pily pokrývá nejen vlastní potřebu, ale nabízí řezivo také širokému okruhu zájemců z řad firem a koncových zákazníků.
Zapomeňte na sekeru, pořiďte si štípačky na dřevo
Šikovným a spolehlivým pomocníkem každého chataře a chalupáře je štípačka na dřevo. Díky ní už můžete konečně zapomenout na bolavá záda při štípání dřeva ruční sekerou, hydraulická štípačka to udělá za vás. Skvělý výběr těchto strojů kvalitních značek najdete u společnosti Domatech Production s. r. o., která se jejich prodejem už několik let zabývá.