Pěstujeme exotické ovoce v bytě i na zahrádce
24.02.2009
Ochutnáváte rádi subtropické a tropické plody vonící dálkami a exotikou? V obchodech je jejich nabídka opravdu bohatá a některé z nich si dokonce můžete pěstovat doma jako dekorativní pokojové rostliny, a jiné třeba i na zahrádce. Nabízíme vám pěstitelské tipy a rady, jak získat exotické ovoce z domácí sklizně.
Nevýrazně růžové až nahnědlé plody čínského liči se do našich obchodů nedováží z asijských plantáží, ale tato exotická úroda pochází převážně z Madagaskaru. Podmínky afrického kontinentu v domácích podmínkách dosáhnete jen stěží, ale přece jen můžete zkusit zasadit semeno zbavené slupky kolmo vzhůru tak, aby špička vyčnívala z půdy ven vzhůru. Abyste alespoň v počátcích zajistili rostlince rovnoměrnou vlhkost vzduchu, uřízněte spodní část PET lahve a nad semínkem z ní vytvořte miniskleník. Vnitřní vlhké klima tak napomůže vyklíčení semene. Přibližně za měsíc po vyklíčení můžete láhev odstranit, ale semenáček udržujte stále vlhký pomocí zvlhčovače. Máte-li vytápěný skleník, bude se vám pěstování liči dařit lépe. Prvních plodů se dočkáte za šest nebo až dvanáct let, ale za pokus to určitě stojí.
Kdysi exotické plody avokáda již u nás nadobro zdomácněly. Avokádo se dokonce u nás již běžně pěstuje jako pokojová rostlina, kterou musíme nechat přes zimu v místnosti, která nemá méně než 10 stupňů Celsia. Avokádo bychom měli sázet v období února až dubna. Pecka z avokáda se sází stejně jako u liči – špičkou vzhůru, ale pozor, nikoli do substrátu, ale do vody. Jak to provést, aby se semínko „neutopilo“? Pěstitelé exotických rostlin vymysleli jednoduchý způsob: ze strany do semínka zapíchnou tři párátka jako když se z kaštanů „staví“ zvířátka a tuto trojnožku z jedné třetiny ponoří do vody. Jakmile se objeví kořeny, semínko se přesadí do směsi písku a zahradní zeminy v poměru 1:1. Avokádo se zalévá jako běžně pěstované pokojové květiny odstátou vodou, ale jako většina z nich i avokádo potřebuje vegetační klid, proto přes zimu zálivku omezíme. Na léto jej můžeme dát ven, nejlépe do polostínu. Živiny doplníme přihnojením v třítýdenním intervalu speciálním hnojivem pro palmy. Avokádo poměrně rychle roste, což může být v menším bytě problém. Po roce jej klidně na jaře seřízněte, rostlina rozvětví a zkošatí. A kdy začne sklizeň? Když se vám podaří udržet vyšší vlhkost vzduchu a avokádo přečká zimu bez zdravotních šoků, za další dva roky se nějakého plodu můžete dočkat.
Téměř všedním ovocem je ananas. Čerstvý je na trhu skoro celý rok, proto není obtížné získat sazenice. Jeho původním domovem jsou rovníkové plantáže, kde je suché a velmi horké podnebí. V našich podmínkách se ananasu bude nejlépe dařit ve vytápěném skleníku. S pěstováním začneme co nejdřív po nákupu co nejčerstvějšího exempláře. Chochol zelených listů ukroutíme z vrcholu zdužnatělého plodenství a dáme do sklenice s vodou. Poté, co pustí kořínky, jej zasadíme do slabě kyselé půdy, kterou získáme smícháním substrátu pro azalky a rododendrony s běžnou zahradnickou zeminou v poměru 1:2. Sazenice vykvétají za rok až rok a půl a plody dozrávají čtyři měsíce po odkvětu.
Snadné pěstování a zaručenou sklizeň nabízí mochyně peruánská. Stačí zakoupit několik plodů a drobná semínka vysít do substrátu. Nejvhodnější dobou pro výsev je prý v dubnu. Se semínky nešetřete, neboť mochyně je rostlina dvoudomá a k opylení potřebuje rostlinky samčí i samičí. Při pravidelné zálivce semínka za několik týdnů vyklíčí. Počátkem června pak sazenice přesaďte buď na záhon nebo do velkého květináče. Počítejte s tím, že mochyně doroste do výšky jednoho metru a plodit začne až na podzim, koncem října až začátkem listopadu. Chladno rostlinám neublíží, proti velkým mrazům je ochráníte přihrnutím zeminy a pak bez potíží i přezimují. A následující rok se opět můžete těšit na sklizeň.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Ian Maguire
Článek byl zobrazen 24926 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Užitečné aplikace po zahrádkáře – vaše zahrada v tabletu nebo telefonu
Chcete-li mít nejkrásnější zahradu široko daleko, není nic jednoduššího než zavolat na pomoc zahradníka, který se vyzná ve svém oboru. Máte-li odvahu a chuť to zvládnout sami, pomozte mobilními aplikacemi, které snadno nainstalujete do svého telefonu, počítače nebo tabletu a ve kterých najdete vše potřebné.
Nemoci a škůdci pokojových rostlin útočí často v zimě
Známe-li přesné nároky rostlin a těmi se řídíme, obvykle se nám daří pěstovat zdravé a silné rostliny, které zároveň hezky vypadají. Existuje však mnoho rostlin, které citlivě reagují hlavně na zimní teploty. Dopustíme-li se chyb v jejich pěstování, může zima představovat nejen pro ně, ale i pro nás náročné pěstitelské období. Podívejme se společně na škůdce a choroby, které na pokojové rostliny útočí právě v tomto ročním období.
Pěstujeme plamenku neboli phlox
Květina našich babiček - plamenka, která nikdy nechyběla ve venkovské zahrádce v minulém století upadla v zapomnění a až v současné době se opět dostává do popředí zájmu. Rostlina s výrazně barevnými květy, omamnou kořenitou vůní patří mezi nejkrásnější trvalky, které vaši zahradu rozzáří od léta až do podzimu.
Klematisy neboli plaménky - záplava zářivých květů na zahradě i na balkoně
Málokoho napadne, že jedny z nejúžasnějších pnoucích rostlin, klematisy, lze pěstovat také v nádobách na balkonech a terasách. Stačí přitom dostatečně velká nádoba a zamezení přílišnému vysychání zeminy. Poradíme vám, jaký kultivar si vybrat a jak klematisy pěstovat.
Vánoční inspirace – adventní dekorace s poinsettií
Pointsettie, neboli Vánoční hvězda, je nejoblíbenější vánoční pokojová květina, která se s úspěchem uplatňuje i v nejrůznějších dekoracích a aranžmá. Poinsettii můžeme použít na slavnostní tabuli nebo při výrobě originálních adventních dekorací.
Péče a údržba živých plotů
Mnoho lidí si pořizuje živé ploty hlavně pro ohraničení svého pozemku, k tomu, aby od sebe oddělili pracovní a rekreační části zahrady nebo ochránili zahradu před nezvanými návštěvníky. Živé ploty však mohou plnit také funkci estetickou, být okrasným prvkem a výrazně tak přispívat k celkovému vzhledu zahrady.
Pokojové rostliny IV. - Kroton
Pravděpodobně nejbarevnější pokojovou rostlinou v našich klimatických podmínkách je kroton neboli obojan (Codiaeum variegatum). Květina, jejíž tuhé listy hýří od zelené přes žlutou, oranžovou až po červenou a hnědou, vám bude doma po celý rok evokovat podzim.
Jarní květiny a aranžmá v interiéru
Astronomické jaro prožíváme sice již několik dní, ale to pravé stále nepřichází. To ale neznamená, že by u nás doma nemohla panovat pohodová jarní nálada. Do interiéru ji snadno vneseme díky nejrůznějším jarním dekoracím a především jarním květinám, které nejenže krásně voní, ale dokážou prozářit celý byt či dům.