Pěstujeme palmy
09.02.2008
V moderním interiéru se palmy objevily stejně rychle jako fíkusy a monstery. Ty se exotickým kráskám tropů a velehor nemohou odolností rovnat. Proto palmy slaví svůj návrat nejen v bytech, ale vysazují se dokonce i do zahrad.
Palmy rostou od mořského pobřeží až po velehory
Domovinou většiny druhů palem je tropické a subtropické pásmo všech světových kontinentů. K životu potřebují teplo a vlhko, proto se jim v deštných pralesech daří nejlépe, kde jim pravidelné prudké lijáky zabezpečí dostatek vláhy. Druhou skupinou palem je opačné prostředí v pravém slova smyslu. Palčivé horko, chudá půda a vláha jen výjimečně jednou za několik let, jsou tvrdými podmínkami písčitých pouští, kde se uchytí jen houževnatý porost. Jak mohou být palmy v takovém prostředí svěží a zelené, vysvětluje růst kořenů. Pouštní palmy mají mohutný a velmi dlouhý kořen, který roste kolmo dolů - přímo ke zdroji podzemních zásob vody, odkud čerpají vláhu. Poslední, zato nejzajímavější druhy palem, se objevují v místech, kde bychom je nehledali. Tyto palmy se u nás pěstují jako mrazuvzdorné, protože jejich domovem jsou vysokohorské oblasti se štíty dosahujícími až tří tisíc metrů nad mořem, kde jim neuškodí ani krátkodobý pokles teplot pod bod mrazu.
Teplomilné palmy v bytě
V domácích podmínkách se daří teplomilným palmám, které jsou náročné na poměrně vysokou teplotu, vzdušnou vlhkost a dostatek světla. Kromě toho jsou některé druhy citlivé i na teplotu půdy. Někdy bývá problematické odhadnout jak palmu zalévat. Uvedené podmínky je obtížné dodržet hlavně přes zimu, kdy nejčastěji palma začne chřadnout a pak uhyne.
Z nenáročných druhů pro byt a vytápěné zimní zahrady si můžete pořídit pomalu rostoucí palmu s nízkým tenkým kmínkem a elegantními dlouhými listy - Chamaedoreu elegans. Vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu, proto se doporučuje postavit květináč do misky s vlhkými oblázky kvůli udržení stálé vlhkosti. V létě rostlina potřebuje vydatnou zálivku, proto zaléváme dva až třikrát týdně a přes zimu zaléváme jen velmi mírně. I když teplomilné palmy obecně potřebují dostatek světla Chamaedora je výjimkou – lépe se jí daří v polostínu bez přímého osvětlení sluncem. Známé datle se rodí na palmách rodu Phoenix. V bytech je často pěstována stejně vznešená palma Phoenix roebelenii, která prospívá v zimních zahradách s vyšší vzdušnou vlhkostí než v bytě a dokonce snese i podmínky, které jiná palma nepřežije. Dobře snáší přistínění i přemokření kořenů, ale potřebuje dobrou výživu hlavně přes léto, kdy palmu každé dva týdny přihnojujeme, jinak začnou listy ztrácet pěkně zelenou barvu a posléze začnou zasychat. Pro úplné začátečníky, kteří s palmami nemají žádné zkušenosti je vhodnou volbou rychlerostoucí palma Livistonia chinensis. Nevadí jí ani vlhko ani extrémní sucho a daří se ji stejně dobře v nevytápěné zimní zahradě jako ve vytápěné místnosti.
Mrazuvzdorné palmy na zahradě
V našich podmínkách sázíme palmy na místa chráněná před prudkým větrem, nejlépe na jižní stranu zahrady. (Zkušení pěstitelé tvrdí, že nejsnáze se ujímají malé semenáčky než vzrostlé sazenice). Většina druhů se v letním období bez pravidelné zálivky a přihnojování neobejde, což trvá až do září, kdy venkovní palmy připravujeme na přezimování. Mrazuvzdorné palmy bez přiměřené ochrany nízké teploty nevydrží. Jejich listy sice snesou třeba i dvacetistupňové mrazy, ale citlivé kořeny poškodí již pětistupňový mráz. Dostatečnou ochranou je vrstva suchého listí, dřevěných hoblin či rašeliny, která se rozprostře okolo palmy. Můžete si pořídit i speciální fólii (je k dostání u pěstitelů palem). Mezi odolné mrazuvzdorné palmy patří Trachycarpus fortunei, původem z čínských horských oblastí, Nannorhops ritchiana s modrosivými listy, majestátní Washingtonia nebo Serenoa repens.
Na závěr ještě dobrá rada: Než si nějakou palmu pořídíte, nechte si poradit od odborníka. Zvlášť mrazuvzdorné druhy jsou velmi drahé a vaše špatná volba se může rovnat až několikatisícové ztrátě.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Josef Buček
Články s podobnou tématikou
Kokos a banán nejsou pouze k jídlu
Jak na pěstování kaktusů
Miniaturní jehličnany
Jaké rostliny jsou vhodné do zimních zahrad
Článek byl zobrazen 17407 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

5 přehlížených pokojových rostlin, které přežijí i tmu.
Zná to asi každý. Koupíte si zdravou rostlinu a po několika týdnech ejhle. Uschne nebo uhnije. Věřte, že ne vždy to je vaše chyba. Možná, že se vašemu bytu nedostává tolik světla, kolik jej vaše rostlinky vyžadují.

Mochyně – k dekoraci i k jídlu
Nejednu podzimní zahrádku zdobí oranžové „lampionky“ patřící rostlině známé jako mochyně. Nejčastěji jde o mochyni židovskou, která se pěstuje především jako dekorativní rostlina a může být krásným doplňkem vašeho interiéru. Věděli jste však, že mochyni můžete i jíst? Ale pozor, musí jít o mochyni peruánskou, která je jedlá, chutná a navíc léčivá.

Ženšen pětilistý posiluje imunitu a odbourává stres. Pěstovat jej můžete v bytě i na zahradě.
Přestože ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum), jinak zvaný také jiaogulan, pochází z Číny, můžete jej úspěšně vypěstovat i na vaší zahradě. Tento elixír mládí a dlouhověkosti lze pěstovat voně v půdě nebo vysadit do květináčů. Využití najde zejména při přípravě čajů.

Bougainvillea – vzpomínka na Středomoří na vaší zahradě
Každý, kdo někdy navštívil některou ze zemí jižní Evropy, nebo se vydal ještě dále, do oblasti tropů, jistě na svých cestách obdivoval rostlinu, která svými nádherně zbarvenými květy navozuje ryze odpočinkovou náladu. Bougainvillea je okrasná rostlina pocházející z Jižní Ameriky, která byla pojmenována po francouzském admirálu Louisi de Bougainville.

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování
Chutnají jako nejostřejší žiletka a jejich domovem je střední a jižní Amerika, kde byly pěstovány již tisíce let před invazí Španělů, kteří je nakonec přinesli zbylému světu. Pěstování chilli papriček se v současné době stalo velkým hobby. Příznivci pestrobarevných plodů se předhánějí, kdo bude mít nejostřejší papričky a dokonce se pořádají soutěže v pojídání chilli papriček.

Pěstování borůvek na balkóně – jaké jsou nejoblíbenější odrůdy?
Borůvky patří mezi nejoblíbenější ovoce pěstované v nádobách. Daří se jim na balkónech i terasách, a pokud zvolíte vhodnou odrůdu, můžete si pochutnávat na plodech bohatých na vitamíny celé léto. Pěstování je poměrně jednoduché a nevyžaduje kromě kyselejší půdy žádnou zvláštní péči. A s výsadbou můžete začít už v březnu.

Pěstujeme listnaté stromy
Pěstujeme listnaté stromy Okřídlené rčení „zasaď strom a postav dům“ stále platí a dlouho ještě bude. Dívat se na malé semínko v dlani, které pak v zemi začne klíčit a vyroste z něho krasavec s nádhernými listy nebo zvrásněnou kůrou – to je zázrak, co člověku bere dech. Chcete si něco takového vyzkoušet?

Zahrada na balkóně a pěstování v samozavlažovacích truhlících
Útulný balkón nebo obytná terasa určitě poskytují vyhledávané zázemí. Ovšem nejen vhodný nábytek pomůže vytvořit příjemný prostor pro posezení u kávy nebo knihy. Co takto vystoupit z bytu do zeleně? Živé rostliny zásadně promění každý balkón a terasu. Víte, že v truhlících poroste kromě květin také zelenina nebo si dokonce můžete pořídit malý ovocný strom? Nabídnete pastvu všem svým smyslům a když si budete pochutnávat na úrodě z vlastní „zahrádky“, jistě pocítíte i radost.