Pěstujeme exotické ovoce v bytě i na zahrádce
24.02.2009
Ochutnáváte rádi subtropické a tropické plody vonící dálkami a exotikou? V obchodech je jejich nabídka opravdu bohatá a některé z nich si dokonce můžete pěstovat doma jako dekorativní pokojové rostliny, a jiné třeba i na zahrádce. Nabízíme vám pěstitelské tipy a rady, jak získat exotické ovoce z domácí sklizně.
Nevýrazně růžové až nahnědlé plody čínského liči se do našich obchodů nedováží z asijských plantáží, ale tato exotická úroda pochází převážně z Madagaskaru. Podmínky afrického kontinentu v domácích podmínkách dosáhnete jen stěží, ale přece jen můžete zkusit zasadit semeno zbavené slupky kolmo vzhůru tak, aby špička vyčnívala z půdy ven vzhůru. Abyste alespoň v počátcích zajistili rostlince rovnoměrnou vlhkost vzduchu, uřízněte spodní část PET lahve a nad semínkem z ní vytvořte miniskleník. Vnitřní vlhké klima tak napomůže vyklíčení semene. Přibližně za měsíc po vyklíčení můžete láhev odstranit, ale semenáček udržujte stále vlhký pomocí zvlhčovače. Máte-li vytápěný skleník, bude se vám pěstování liči dařit lépe. Prvních plodů se dočkáte za šest nebo až dvanáct let, ale za pokus to určitě stojí.
Kdysi exotické plody avokáda již u nás nadobro zdomácněly. Avokádo se dokonce u nás již běžně pěstuje jako pokojová rostlina, kterou musíme nechat přes zimu v místnosti, která nemá méně než 10 stupňů Celsia. Avokádo bychom měli sázet v období února až dubna. Pecka z avokáda se sází stejně jako u liči – špičkou vzhůru, ale pozor, nikoli do substrátu, ale do vody. Jak to provést, aby se semínko „neutopilo“? Pěstitelé exotických rostlin vymysleli jednoduchý způsob: ze strany do semínka zapíchnou tři párátka jako když se z kaštanů „staví“ zvířátka a tuto trojnožku z jedné třetiny ponoří do vody. Jakmile se objeví kořeny, semínko se přesadí do směsi písku a zahradní zeminy v poměru 1:1. Avokádo se zalévá jako běžně pěstované pokojové květiny odstátou vodou, ale jako většina z nich i avokádo potřebuje vegetační klid, proto přes zimu zálivku omezíme. Na léto jej můžeme dát ven, nejlépe do polostínu. Živiny doplníme přihnojením v třítýdenním intervalu speciálním hnojivem pro palmy. Avokádo poměrně rychle roste, což může být v menším bytě problém. Po roce jej klidně na jaře seřízněte, rostlina rozvětví a zkošatí. A kdy začne sklizeň? Když se vám podaří udržet vyšší vlhkost vzduchu a avokádo přečká zimu bez zdravotních šoků, za další dva roky se nějakého plodu můžete dočkat.
Téměř všedním ovocem je ananas. Čerstvý je na trhu skoro celý rok, proto není obtížné získat sazenice. Jeho původním domovem jsou rovníkové plantáže, kde je suché a velmi horké podnebí. V našich podmínkách se ananasu bude nejlépe dařit ve vytápěném skleníku. S pěstováním začneme co nejdřív po nákupu co nejčerstvějšího exempláře. Chochol zelených listů ukroutíme z vrcholu zdužnatělého plodenství a dáme do sklenice s vodou. Poté, co pustí kořínky, jej zasadíme do slabě kyselé půdy, kterou získáme smícháním substrátu pro azalky a rododendrony s běžnou zahradnickou zeminou v poměru 1:2. Sazenice vykvétají za rok až rok a půl a plody dozrávají čtyři měsíce po odkvětu.
Snadné pěstování a zaručenou sklizeň nabízí mochyně peruánská. Stačí zakoupit několik plodů a drobná semínka vysít do substrátu. Nejvhodnější dobou pro výsev je prý v dubnu. Se semínky nešetřete, neboť mochyně je rostlina dvoudomá a k opylení potřebuje rostlinky samčí i samičí. Při pravidelné zálivce semínka za několik týdnů vyklíčí. Počátkem června pak sazenice přesaďte buď na záhon nebo do velkého květináče. Počítejte s tím, že mochyně doroste do výšky jednoho metru a plodit začne až na podzim, koncem října až začátkem listopadu. Chladno rostlinám neublíží, proti velkým mrazům je ochráníte přihrnutím zeminy a pak bez potíží i přezimují. A následující rok se opět můžete těšit na sklizeň.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Ian Maguire
Článek byl zobrazen 24923 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Pěstování epifytických kaktusů
Zvláštní skupina kaktusů, do které patří velikonoční a vánoční kaktus, patří u nás k běžně pěstovaným pokojovým květinám. Často se tyto dva druhy zaměňují - a možná právě proto - někdy nedočkavě čekáme, kdy vykvetou. Každý z nich totiž potřebuje něco jiného.
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Morus nigra 'Sicilia' neboli velkoplodá moruše černá je mrazuvzdorná ovocná dřevina, která vás odmění svými plody již druhý rok po výsadbě. Plody připomínají protáhlé ostružiny a jsou velmi chutné. Jak si poradit při výsadbě a na co si dát při pěstování pozor?
Skleník přes zimu nemusí zahálet. Co lze pěstovat i bez vytápění a jak na to?
Mrzí vás, že je skleník během zimy prázdný a opuštěný? Zaplňte ho rostlinami a užijte si úrodu ještě před příchodem jara. Pro pěstování otužilých odrůd nebudete potřebovat ani vytápění. Zatopíte si kompostem, využijete užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. A to dokonce i ve fóliovníku nebo pařeništi. Jak na to?
Hledáte stálezelený živý plot? Zasaďte si bobkovišeň
Bobkovišeň lékařská Novita je okrasný keř, který se skvěle hodí pro živé ploty i v našich klimatických podmínkách. Je to totiž stálezelený a plně mrazuvzdorný až do -24°C. Jak bobkovišeň vypadá, do jaké výšky dorůstá a jak se o ní správně starat?
Pěstujeme granátovník
V našich podmínkách je granátovník cennou pokojovou rostlinou. Je především velmi dekorativní svými listy a květy, na pěstování je nenáročný, vyžaduje však studené zimování.
Japonská bakterie Bokashi – domácí kompost za pouhé 2 týdny
Stále více lidí si uvědomuje, jak je důležité třídit a zpracovávat bioodpad z domácnosti. I lidé žijící v bytech dnes mají možnost ukládat odpad z kuchyně do speciálních domácích kompostérů. Jedním z nich je kompostér s bakterií Bokashi, která pomáhá vytvořit velmi účinné a efektivní hnojivo ve formě šťávy či kompostu.
Ovocné dřeviny v květináči - vypěstujte si broskve doma na balkóně
Kytičky na balkóně jsou sice pěkné, ale kdo by nechtěl uzobnout něco dobrého. Sice se běžně v květináči nebo truhlíku pěstují stáleplodící jahody, jenže utrhnout si opravdové ovoce, to je něco úplně jiného.
Pěstujeme borovice – nenáročné jehličnany všech velikostí
Borovice jsou neopadavé, stálezelené a především nenáročné jehličnany, které lze pěstovat v mnoha odrůdách. Můžete začít od semen nebo z malé sazenice. Jakmile se usadí, porostou desítky let. Pojďme se podívat, jak na to.