Duben na zahradě je měsíc výsadby, založení trávníku a práce ve skleníku
27.03.2024
Duben je pro zahrádkáře oblíbený měsíc. Na záhoncích už kvetou cibuloviny a ve skleníku je bedýnka plná semenáčků, které doslova rostou před očima. Je toho ještě hodně, co je potřeba v dubnu na zahradě udělat. Na co byste rozhodně neměli zapomenout?
Vedle hrabání, dorývání a přípravy venkovních záhonů dokončujeme výsadbu ovocných stromků, pro které jsme si na podzim připravili jámy. Jsou to hlavně broskvoně, co mají rády sluncem prohřátou půdu. Pak se pěkně ujímají. Také vyčistíme a přihnojíme kompostem jahodový záhon.
Stromy přihnojíme kompostem nebo plným průmyslovým hnojivem, u mladších stromů hnojivo mělce zaryjeme a zkypříme zem. Kromě vyhrabání, provzdušnění a přihnojení trávníku přihnojíme růže a ostatní okrasné dřeviny na zahradě. U růží částečně zkrátíme suché a slabé výhony. Starší růže se občas vyplatí zmladit až na staré dřevo, což ale neplatí pro růže pnoucí. Některé okrasné dřeviny během dubna odkvetou. Pak je můžeme bez obav seříznout, protože do příštího roku budou mít čas nasadit na květy nové. Jinak se sází narašené jehličnany a koncem měsíce se můžeme pustit do řezu živého plotu.
Od poloviny měsíce je nejvhodnější doba k založení nového trávníku. Do výsevu se pustíme když je půda provlhlá, ale na povrchu oschlá, aby se po ní dalo chodit. Semeno lehkým uhrabáním zapravíme do půdy ne příliš hluboko, abychom nebránili dobrému klíčení a pravidelně osetou plochu zaléváme. Za optimálních podmínek by měl jílek vytrvalý začít klíčit do týdne, kostřava červená do dvou týdnů. Kde máme „starý“ trávník okolo záhonů nebo cesty bez obrubníku, obryjeme jeho okraje, aby tráva neprorůstala kam nemá.
Ve stejnou dobu také přichází čas pro výsadbu hlíz jiřin, které rozkvétají v létě a na podzim. Vysazujeme je po dostatečném prohřátí půdy nejdříve ve druhé polovině dubna. Vyvarujeme se tak vyrašení nových výhonů v době, kdy ještě hrozí jarní mrazíky, které by je nenávratně poškodily. Jiřiny vysazujeme na stanoviště s celodenním osluněním. Vyžadují vlhčí zeminu, vyhnojenou uleželým chlévským hnojem. Hlízy sázíme do takové hloubky, aby zemina překrývala jejich krček o 5 až 7 centimetrů a po výsadbě je dostatečně zavlažujeme. Před vlastní výsadbou můžeme silnější trsy hlíz rozdělit, aby na každém oddělku zůstala dostatečně silná hlíza a část krčku s dobře vyvinutým očkem. Spolu s jiřinami vysazujeme také montbrécie, mečíky a další hlíznaté i cibulnaté květiny kvetoucí v létě. Ve druhé polovině dubna můžeme přímo na záhony vysévat letničky. Nezapomeneme na jejich zálivku.
Ve sklenících a pařeništích už začneme sklízet salát a ředkvičky a ze záhonu první rebarboru Pilně přepichujeme semenáčky rajčat a paprik. Na venkovní záhony vyséváme všechnu zeleninu, která potřebuje vyhřátou půdu: červenou řepu, fazole a hrách. Také sázíme rané brambory, cibuli a pórek a koncem měsíce přijdou ven všechny košťáloviny. Kdo rád voňavé bylinky může sít kopr, anýz, fenykl, petržel a saturejku a mezi nimi klidně může být vysetá mrkev či zasazená cibule. I když je to kombinace neobvyklá není se čeho bát. Některé byliny totiž odpuzují škůdce
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Březen na zahradě
Zakládáme trávník
Začínáme s pěstováním ve skleníku I.
Článek byl zobrazen 16979 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukou
Další články na téma Zahrada
Jehličnany v nádobách
Existuje dostatek možností, jak pozvat přírodu do naších obydlí a nabídnout jí třeba hezké místo na terase, vedle přístupových dveří do rodinného domu, či na balkóně nad rušnou ulicí v centru velkoměsta.
Užiteční zahradní pomocníci aneb koše a vozíky jsou pro úpravu zahrady nepostradatelné
Každý správný zahrádkář by měl mít vhodné vybavení, díky němuž bude práce na zahradě hračkou. V čem odnosit listí, suché větve nebo přivézt čerstvou zeminu? Hodit se budou vozíky a koše. Jaké máte možnosti?
Zahradní květiny IX. – Lilie
Lilie patří mezi nejoblíbenější zahradní květiny zejména pro svou barevnost, rozmanitost a vůni. S kvetoucí cibulovinou, které je doposud známo více než 90 druhů, se na zahrádkách můžeme setkávat od poloviny června do poloviny července.
Miniaturní jehličnany
Možná vlastníme větší kus zahrady, ale láká nás mít něco neobvyklého nebo máme jen terasu nebo balkon, kde není místa nazbyt. Existuje celá řada pomalu rostoucích a zakrslých dřevin, které se hodí a vejdou téměř všude, do miniaturních zahrádek a nádob.
Pusťte se do BIO pěstování – i bez chemie se můžete těšit na bohatou úrodu
Pěstování ovoce a zeleniny na vlastní zahradě má tradici především na venkově, stále častěji se setkáváme s nadšenci, kteří zahradničí i na městských balkónech a terasách nebo ve společných dvorech bytových domů. Důraz je kladen zejména na ekologické pěstování a BIO kvalitu. BIO ovšem neznamená, že nemůžete používat vůbec žádné přípravky podporující růst.
Jarní květiny a aranžmá v interiéru
Astronomické jaro prožíváme sice již několik dní, ale to pravé stále nepřichází. To ale neznamená, že by u nás doma nemohla panovat pohodová jarní nálada. Do interiéru ji snadno vneseme díky nejrůznějším jarním dekoracím a především jarním květinám, které nejenže krásně voní, ale dokážou prozářit celý byt či dům.
Venkovní osvětlení dodá zahradě kouzlo
Krásný strom při večerním osvětlení vypadá úplně jinak než ve dne. Vynikne kresba listů, kmen a větve vrhají tajemné stíny a trávník ve tmě najednou dostává úplně jiný rozměr. Večerní siesta na osvětlené zahradě má své neopakovatelné kouzlo…
Šípky - pěstování šípkové růže a využití šípků v kuchyni
Šípky sbírali lidé již odnepaměti. Ve starověkém Řecku a Římě z jejich plodů vyráběli náhrdelníky, které měly sloužit jako ochrana před zlem, ale zároveň měli přilákat i milovanou osobu. U nás se šípky využívaly vždy jako vítaný zdroj potravy a přírodní léčivo. Šípky jsou totiž plné vitamínů i látek, které nám pomáhají očistit tělo.