Prosinec na zahradě
04.12.2011
Příroda se definitivně uložila k zimnímu spánku. Pokud to počasí dovolí, lze ještě dokončit některé pozdně podzimní práce, ale raději svou pozornost věnujme uskladněné úrodě. A především, nezapomínáme přikrmit drobné pěvce, příští rok nám za to pomohou od mnoha škůdců na zahrádce.
Pokud není půda zmrzlá, dokončíme obrývání stromů a keřů a zároveň zapravíme do půdy mulčovací materiál – posečenou trávu, kterou jsme během roku kolem nich rozprostřeli. Kmeny mladých ovocných stromů chráníme před okusem zvěří a hlodavci. Používáme chrániče z umělé hmoty, pletiva nebo repelenty, jimiž natíráme kmeny, u nízkých tvarů i spodní kosterní větve. Rovněž stíníme kmeny stromů hlavně z jihovýchodní a jižní strany. Tak omezíme nebezpečí mrazových trhlin, které vznikají jak vinou silných zimních mrazů, tak jarním osluněním kmenů s následnými nočními mrazy. Jako clonu využijeme rákos, laťky, slámu, chvojí či lepenku. Kmeny je možné také nabílit vápnem s přídavkem latexu. Bílíme během bezmrazých dnů a současně odstraňujeme z kmenů také mechy a lišejníky.
V ovocné zahradě můžeme začít s průklestem stromů. Všechny větší rány pak zatřeme štěpařským voskem nebo fermežovou barvou. Příznivého počasí bychom také měli využít k ochrannému zimnímu postřiku, který je v této roční době nejúčinnější. I některé druhy okrasných dřevin můžeme zmladit či prořezat, ale pouze ty, které kvetou v létě či na podzim. Řežeme takzvaně „na krátko“ na několik oček, aby se vytvořilo hodně silných letorostů. Řez lze provádět po celou zimu, pokud nejsou silné mrazy.
Růže jsou velmi choulostivé na mráz. Většinou jim uškodí už 4 °C. Proto, pokud jsme tak již neučinili, trochu sestříháme keříky, přidáme k nim kompost a ještě zahrneme zemí. Chránit musíme i růže stromkové. Opatrně je ohneme a sestříhanou korunku přichytíme háčkem a přihrneme zemí nebo přikryjeme chvojím.
Než začnou velké mrazy, sklidíme kořeny čekanky. K rychlení jsou nejvhodnější nevětvené a nepoškozené kořeny, asi tři až pět centimetrů silné. Rostliny vyryjeme a asi na dva prsty nad vegetačním vrcholem odřízneme listy. Koncem prosince je postupně vysazujeme do hluboké bedničky těsně vedle sebe, prosypeme vlhkou zeminou a přikryjeme čtvrtmetrovou vrstvou rašeliny. Bedničku přeneseme do tmavého sklepa, kde teplota nesmí přesáhnout 10 °C. Chutné a křehké puky sklízíme asi za tři týdny.
Dokončíme rytí záhonů po sklizené zelenině. Tam, kde na jaře počítáme s výsevem kořenové zeleniny je nutné hlubší zrytí na dva rýče. Mezi jahody přidáme rašelinu nebo kompost, aby nám keříky nevymrzly.
Přikryjeme suchou trávou, rašelinou nebo chvojím čemeřici a zajistíme si tak, aby brzy vykvetla. Také chryzantémám před příchodem silnějších mrazů přikryjeme rašelinou nebo suchým listím kořeny. Uchráníme je tak i před přemokřením.
Pro každého menšího pěstitele je přínosem dobrý sklep pro uložení ovoce. Měl by být snadno větratelný, s optimální teplotou (1 až 5 o C) a odpovídající vzdušnou vlhkostí. Čistota podlahy, polic i bedniček zamezí vzniku plísní a dalších skládkových chorob. Ovoce by mělo mít vlastní místnost, aby nedostávalo pachutě, například od brambor.
A když začne mrznout a sněžit, buďme opatrní při sypání soli na cestičky. Sůl používáme jen v krajním případě, protože zasolení může poškodit trávník, trvalky i keře na přilehlých záhonech. Aby se stromy a keře nepolámaly setřásáme sníh z větví včas.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Listopad na zahradě
Podzimní úklid listí
Podzimní čas cibulek
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 12495 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukou
Další články na téma Zahrada
Pěstujeme stračku
Modrá barva je mezi květinami vzácností a v letní zahradě by určitě neměla chybět. Ideálním favoritem je trvalka ostrožka- stračka, která vynikne ve smíšených květinových záhonech jak na venkovské zahradě, tak i moderní výsadbě.
Zahradní květiny VIII. – Kopretiny
Kdo by neznal kopretinu - souměrnou bílou květinu, která je během léta snad nejvýraznější ozdobou českých luk a strání. Zřejmě každý si ji alespoň jedenkrát v dětství utrhl, aby mohl postupně trhat její okvětní lístečky a počítat "má mě rád(a), nemá mě rád(a)"...
Dlažba kolem bazénu musí být především bezpečná
U dlažby kolem bazénu musíme kromě estetického hlediska sledovat hlavně bezpečnost. Dlažba by měla být protiskluzová, aby se omezila možnost uklouznutí nebo smyku za mokra. Nabízí se klasická betonová dlažba, ale velmi oblíbené a na pohled atraktivní jsou i velkoformátové porcelánové dlaždice.
Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.
Pěstujeme vinnou révu
Kde se víno pije, tam se dobře žije a kde se víno pěstuje, tam to musí platit dvojnásobně. Lidé, kteří se kolem vinné révy totiž pohybují, starají se o ni, a přitom všem bojují s přírodou o každou kuličku, v sobě mají jistou vyrovnanost a pořádnou dávku pokory.
Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
Mulčování by dle odborníků mělo patřit na každou zahradu. Chrání prý zahradníkova záda, protože takto ošetřené rostliny nemusí tolik okopávat, ale i jeho peněženku, protože ušetří na chemické ochraně.
Trávník po zimě
Trávník na naší zahradě nebo dvoře potřebuje po dlouhé zimě alespoň základní údržbu. Tu bychom na jaře neměli zanedbávat – ušetříme si starosti a práci během celého roku.
Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem
S příchodem teplého počasí je třeba začít řešit, jak se co nejlépe ochránit proti škůdcům, jako jsou klíšťata, komáři, ovádi a další. Ne každý se chce na ochranu proti nim stříkat chemickými repelenty. Nabízí se tak možnost, vyrobit si odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu doma, z čistě přírodních ingrediencí. Uvidíte, že účinek bude stát za to!