Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek
03.08.2024
Léto se překulilo do druhé poloviny a po teplých nocích a vlahých ránech nezbude ani památky. Objevuje se první rosa a sluníčko na svatého Vavřince oznámí příchod pozdního léta. Zahrádkáři si můžou dopřát typickou vůni dozrávajícího ovoce, pozorovat noční oblohu s padajícími hvězdami a když mají chuť pracovat na zahradě, je srpen právě ten nejvhodnější čas na dělení a přesazování rozrostlých trvalek.
Kvetoucí truhlíky a nádoby stále zaléváme, přihnojujeme a odstraňujeme odkvetlé části. Tam, kde nepřežily balkónovky dovolenou, nezbývá než do truhlíku vysadit některou z vděčných trvalek. Třeba pestré astry, nízké chryzantémy nebo některý ze zakrslých jehličnanů.
Přečtěte si také, jak postupovat při přesazování a vysazování balkónovek
Balkónovky, které nepřežijí dovolenou, můžeme nahradit trvalkami, bylinkami nebo zakrslými jehličnany.
Prach a suchý vzduch pokojovým rostlinám nesvědčí. Ani kaktusy a sukulenty z nich nejsou příliš nadšeni, proto jim neuškodí osprchování vlažnou vodou, ale jedině přes den, aby stačily do večera oschnout. Za občasné rosení se odvděčí většina domácích květin, jen africké fialky a rostliny s ochmýřenými listy vodu na listech nesnáší, protože pak od srdéček zahnívají. A jestliže opadávají poupata ibišků, má to na svědomí opět nízká vlhkost vzduchu. Nejlépe pomůže každodenní rosení listů. Koncem měsíce se můžeme pustit do přesazování azalek. Opatrně rostlinu vyklepneme z květináče a zasadíme do nové zeminy, speciálně namíchané pro azalky (dá se koupit hotový substrát).
Prach a suchý vzduch nesvědčí ani kaktusům a sukulentům, proto jim neuškodí osprchování vlažnou vodou, ale jedině přes den, aby stačily do večera oschnout.
Z předpěstované zeleniny se v tuto dobu vysazuje především brokolice, pór a salát. Stále ještě sklízíme rajčata, hadovky, nakládačky, cukety a papriky. I cibule na uskladnění pomalu dozrává. Ta by se neměla sklízet později než když má asi dvě třetiny rostlin polehlou, ale ještě stále zelenou nať. Na uvolněná místa na záhonech přiséváme špenát, polníček a zimní salát a vysadíme kedlubny a štěrbák, které ještě na podzim sklidíme.
I v srpnu se radujeme z průběžně dozrávajících rajčat a sklízíme bohatou úrodu.
Ovoce pomalu dozrává pěkně jedno po druhém. Zrají broskve, sklízíme rané odrůdy jablek a koncem srpna i švestky a hrušky. Přetíženým stromům ulevíme probírkou plodů a nezapomeneme na podpěry, aby se větve nepolámaly. Pravidelně sbíráme spadané plody a co nejrychleji je odstraňujeme ze zahrady, aby nelákaly vosy a mravence.
Během srpna dáme do pořádku také záhony jahod. Trsy očistíme od starých listů, odstřihneme šlahouny, záhon okopeme a vyplejeme. Silné trsy oddělíme a máme-li připravený záhon pro nový jahodník, můžeme v polovině srpna začít s výsadbou.
V okrasné zahradě se v srpnu můžeme věnovat všemu, na co není jindy čas. Nové výsadbě, založení skalky, budování cestiček či stavbě krbu. Jinak můžeme přesazovat jehličnany s kořenovým balem, ale pamatujme na vydatné zalití a na přistínění nově vysazených dřevin. Dělíme a přesazujeme kosatce, bílé lilie a pivoňky. Aby nám na novém stanovišti tyto trvalky zdárně kvetly, musíme je zasadit do stejné hloubky, v jaké byly na původním místě. Řezem výhonů remontantních růží podpoříme kvetení. Slabé výhony seřezáváme na dvě až tři očka, silné na čtyři až šest oček. Růže zavlažujeme, okopáváme a odstraňujeme povadlé květy Rovněž zkontrolujeme, zda nejsou napadeny mšicemi, černou skvrnitostí, padlím nebo rzí. Na všechny tři choroby dobře účinkuje např. přípravek Baycor 25 WP.
Text: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 25464 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouSYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Grily Weber – nejprodávanější grily v České republice
Grily a grilování se v posledních letech staly nedílnou součástí pohodových letních večerů, zahradních rodinných oslav i víkendů na chatě nebo v kempu. Dopomohl tomu nejen vliv zahraničních trendů, ale hlavně popularizace grilování v oblíbených kuchařských televizních show. Poradíme vám, jak a kde si vybrat ten správný gril, kde načerpat inspiraci a naučit se ty správné postupy a finty pro grilování.
Jak pečovat o trávník po zimě?
Pýchou každého správného pěstitele je krásný zelený trávník pokrývající jeho zahradu. Aby nám trávník po zimě co nejdříve dělal zase parádu, přinášel radost a užitek, je již teď potřeba mu věnovat dostatečnou pozornost. Nejdůležitější je dopřát mu hlavně dostatek vláhy, vzduchu a správně jej sekat.
Zahradní jezírka se hodí do malé i velké zahrady
Zahradní jezírka jsou jako výrazné prvky zahradní architektury stále častěji součástí nově budovaných zahrad. Často tato jezírka slouží také ke koupání a nahrazují zahradní bazén. Nezáleží přitom na tom, jak velká je vaše zahrada, ani jestli je ve svahu. Zahradní jezírko je možné vybudovat téměř všude.
Balkon obsypaný muškáty
Pokud jste si oblíbili pelargonie čili muškáty, nemusíte je pěstovat jen na zahradě. Místem vhodným pro malé zahradničení jsou i balkony, terasy či lodžie. Muškáty jsou nenáročné na péči a dlouze kvetou. Jak to udělat, aby byl váš balkon díky muškátům nepřehlédnutelný a záplavu květů vám záviděl každý kolemjdoucí?
Venkovní a zahradní svítidla – rozmanitá hra barev a stínů
Venkovní svítidla přinášejí úžasnou atmosféru po celý rok. Na jaře vám venkovní osvětlení předvede zahradu v rozpuku, letní radovánky bývají spojené s grilovacími akcemi a tady nesmí chybět venkovní stojací lampy.
Bezpečná zahrada
I místo plné dětského smíchu a radovánek se může v jedné vteřině proměnit v místo dětského pláče. Abychom tomu alespoň z části předešli, je nezbytné už při rozvržení zahrady potenciální hrozbu nebezpečí eliminovat.
Je libo masožravou rostlinu?
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.
Jak správně sklízet a skladovat hrušky?
Podzimní měsíce bývají ve znamení loučení se s létem, houbaření, výlovů rybníků, příprav na zimu, procházek lesem v šumivém spadaném listím, ale i sklizní ovoce, o které jsme se celý rok s láskou staraly. To není zrovna fyzicky nejlehčí práce, ale odměnou nám pak v mrazivých zimních dnech může být sousto šťavnatého vlastnoručně vypěstovaného ovoce, na které zkrátka v supermarketu nenarazíte. Kdo by si třeba v polovině ledna s chutí nepochutnal na takové šťavnaté hrušce.