Venkovní osvětlení dodá zahradě kouzlo
26.07.2009
Krásný strom při večerním osvětlení vypadá úplně jinak než ve dne. Vynikne kresba listů, kmen a větve vrhají tajemné stíny a trávník ve tmě najednou dostává úplně jiný rozměr. Večerní siesta na osvětlené zahradě má své neopakovatelné kouzlo…
Umístění světel v zahradě je tak trochu věda. Dá trochu přemýšlení, aby vyniklo to, co si nasvícení zaslouží a aby bylo potlačeno vše, co má zůstat skryto. Vděčnými objekty pro nasvícení jsou staré košaté stromy, zajímavá květinová partie, pergola porostlá popínavkou nebo část skalky. Pro přírodní partie volíme svítidla s přirozenou barvou jasu, tedy ne barevná, aby osvětlení vyzdvihlo zajímavost objektu a nevznikl „pouťový″efekt. Nejvhodnější variantou jsou bodové halogeny nebo reflektory s nastavitelnou výškou a úhlem nasvícení. Pro noční atmosféru zajímavých rostlinných partií můžeme zvolit i svítidla LED, solární lampy nebo kamenné lucerny se svíčkou.
Výsadním postavením se v zahradách pyšní sochy a plastiky. I tady můžeme udělat chybu, světlo by mělo mít spíše iluminační charakter a mělo by být umístěno spíše zespodu. Měkkost dopadající světelných paprsků dokáže zvýraznit krásu kamene i dřevěných plastik. Pro tento účel jsou ideální úsporná svítidla s LED diodami teplou bílou barvou světla, podobnou barvě světla žárovky.
K nasvícení bazénů a jezírek není komentář třeba. Tady naopak voda, a zvláště tekoucí, získá na kráse s osvětlením doplněném o barevné filtry. V tomto případě mají být svítidla umístěna těsně pod hladinou, aby se světlo mohlo rozptylovat a vytvářet mnohobarevnou iluzi svítící vodní plochy. Pro osvětlení vodních ploch jsou nejvhodnější kvalitní reflektorové halogenové svítilny. Tekoucí vodu ve fontáně, vodotrysku či vodopád je efektní nasvítit reflektory umístěnými proti tekoucí vodě.
Bezpečný pohyb v zahradě zajistí takzvané komunikační osvětlení. Umisťuje se podél přístupových komunikací, cest či schodů. Paprsek světla by měl vždy směřovat k problematickému zákoutí, dostatečně osvětlit prostory pro večerní grilování, a z hlediska bezpečnosti osvětlit vodní plochy, schody a můstky. A navíc, „nepozvaní" hosté se osvětlenému prostoru raději vyhnou. Komunikační osvětlení bývá v některých zahradách v provozu celou noc nebo její větší část, proto nesmí oslňovat a nemá být energeticky náročné. Kromě toho, jeho vzhled by měl být nenápadný, aby nenarušoval vzhled zahrady. Na osvětlení chodníků jsou nejvhodnější svítidla odolná k mechanickému poškození, nejlépe hliníkové sloupky či zapuštěné reflektory. Pro osvětlení příjezdové cesty či cestičky k domu jsou vhodná svítidla s infračerveným pohybovým senzorem, která ve svém snímacím úhlu zaznamenají pohyb. Výhodou je, že doba svícení i rozloha plochy se dá libovolně nastavit.
Světla v zahradě lze ovládat klasickými nebo časovými spínači, díky kterým se osvětlení automaticky zapne při poklesu intenzity denního světla pod nastavenou hodnotu. S moderním centrálním systémem se dají jednotlivé světelné okruhy ovládat přímo z domu, takže v chladném a nepříznivém počasí nemusíte na zahradu ani vycházet.
Pokud při instalaci zahradního osvětlení použijete běžný elektrický proud s napětím 220V, je z hlediska bezpečnosti vhodné realizaci svěřit odborníkovi na elektroinstalační práce a dát provést revizi celého systému. Vhodnější je proto využít nízké napětí 12 nebo 24 V, ale i zde se doporučuje spolupráce s odborníkem. Nevýhodou tohoto řešení je omezený výběr typu svítidel. V rámci kabelových rozvodů lze v zahradě umístit i zásuvky pro drobnou zahradní techniku a široké spektrum použitelných světelných zdrojů. Kromě bezpečnosti elektrických rozvodů nezapomeneme na to, že svítidla umístěná pod vodou musí být vodotěsná a svítidla na přístupových cestách musí odolat případnému mechanickému poškození. Zásadou při instalaci zahradního osvětlení je, že všechny elektrické přípojky v zahradě musí být vodotěsné, odolné proti vlivům počasí a mají být dostupné pro případ potřeby vyměnit světelný zdroj.
A ještě na jednu věc bychom neměli zapomenout; zahrada je sice naše, ale sousedé nad oslnivým světlem jásat nemusí, proto pozor abyste neuváženým umístěním bodových reflektorů a halogenů nenarušili poklidnou atmosféru i ve dne.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Nelumbo, Eglo
Článek byl zobrazen 26861 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouSYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.
Další články na téma Zahrada
Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
První noční mrazíky a první sníh na sebe asi nenechají dlouho čekat, proto je třeba zavčasu připravit naši zahradu a veškeré rostliny k zimnímu spánku. Vše, co stihneme udělat ještě teď, zahradě a rostlinám na ní, poté po dlouhé zimě zaručeně prospěje. Jak se tedy postarat o to, aby rostliny zimu přežily a trávník se na jaře zase zazelenal?
Jak se starat o povrchy zahradních cest a chodníků
Aby naše čerstvě položená dlažba vypadala i po nějaké době užívání stále jako nová, je třeba o ni náležitě pečovat. Působením přírodních vlivů a také vlivem znečištění postupně ztrácí na kráse. Co je tedy potřeba udělat proto, aby povrch cesty kolem domu, chodníku na zahradě nebo terasy, byl stále atraktivní a byla radost na něj pohledět?
Stevia sladká - sladidlo, po kterém se netlousne
Kdyby tak existoval cukr, po kterém se netloustne – to je asi přání mnoha lidí na celém světě. Žádný z nich ještě nejspíš neslyšel o stevii, jinak by věděli, že takový „cukr“ skutečně existuje. Stevia nebo také stévie sladká je rostlina, která je považována za moderního bojovníka proti obezitě. Jak je z názvu patrné, je sladká, ale přitom nemá žádné kalorie. Co víc si tedy přát?
Jak se zbavit sametek podzimních na zahradě? Kousnutí je velmi nepříjemné.
Komáří štípance k létu tak nějak patří a naštěstí existuje spousta možností, jak tyto krvežíznivé potvůrky odehnat. Pokud jste však poštípaní na všech možných i nemožných místech a komáři jsou v tom nevinně, je třeba hledat jiného viníka. Jestliže má tendenci se doslova udrbat i váš pes či kočka, možná vás všechny napadla sametka podzimní, lidově sviluška.
Terasa z WPC, směsi dřeva a plastu
Dřevěné terasy jsou stále v módě, ale proč za nějaký čas tahat z bosých nohou třísky a každoročně se trápit s nátěrem prkenné podlahy, když lze mít terasu bezúdržbovou a užívat si ji léta bez starostí? Dřevoplastová prkna či desky odolají slunci, mrazu i dešti, nemění svůj vzhled ani po delší době a vizuálně se od přírodního dřeva téměř neliší.
Živé ploty a zástěny z umělých rostlin – rychlé a snadné řešení pro vaší zahradu či balkón
Živý plot či zástěna z umělých rostlin nebo případně dekorativní plachty na plot a balkónové zábradlí jsou efektním a rychlým způsobem, jak docílit soukromí na zahradě nebo balkóně. Umělou zástěnu nebo plot nainstalujete během několika minut nebo hodin v případě větších ploch a získáte atraktivní optickou bariéru bez nutnosti další údržby.
Budování vlastního biotopu krok za krokem
Nechcete, aby vám bazén kazil vzhled vaší krásné zelené zahrady, ale bez letního ochlazení ve vodě se neobejdete? A co takhle biotop? S ním si doma vytvoříte oázu, která nejen krásně vypadá, ale také podporuje biodiverzitu.
Dokonalý trávník a vhodné travní osivo
Mít nádherně zelený trávník, po kterém chodit je jako nést se po měkkém koberci je sen každého zahrádkáře i majitele domu či chalupy. Ovšem, jak toho docílit? Základem je dobře založit trávník a především vybrat takový druh osiva, který se hodí právě pro vaše potřeby.