Barvami hýřící gerbery
12.09.2009
Gerbery zná každý spíše řezané z květinářství. Málokdo ví, že je možné některé její odrůdy pěstovat doma klasicky v květináči, přičemž své majitele od května do srpna oblažují zářivými barvami hrajícími květy. Nyní společně s přicházejícím podzimem gerbery sice odkvétají, pokud se však o ně budeme dobře starat i přes zimu, koncem jara opět krásně vykvetou.
Gerbera pochází z jižní Afriky, konkrétně z oblasti Transvaalu, odkud byla koncem 19. století převezena do Anglie. Jak tady, tak i později ve Francii a Holandsku bylo od té doby šlechtiteli vypěstovány desítky nových kultivarů. Dnešní nabídka je velmi široká, existují gerbery s květy žlutými, oranžovými, červenými, růžovými, ale i bílými. Specialitou oblíbenou zejména coby součást svatebních kytic jsou drobnější kolegyně této květiny - takzvané minigerbery.
A kde se vzal jejich podivný název? Rozhodl o něm botanik Jan Frederic Gronovius, jenž ji poprvé už koncem 18. století popsal. Pojmenoval ji totiž po svém příteli, předčasně v 33 letech zesnulém německém lékaři Traugottu Gerberovi.
Gerbera miluje slunce, vyhovuje jí tedy světlé místo. V létě jí svědčí ideálně pokojová teplota, snese ovšem jak patnáct stupňů, tak i třicetistupňová vedra, proto je možné mít ji přes léto venku. Substrát by však nikdy neměl vyschnout, je vhodné udržovat jej stále vlhký, nesmí se ale přelít. V případě potřeby také rosíme. V zimě, kdy je ideální teplota pro gerbery kolem deseti stupňů Celsia, se doporučuje zálivku omezit, ale tak, aby opět nikdy nedošlo k úplnému vyschnutí zeminy. Pokud bychom chtěli, aby nám i v zimě gerbera kvetla, je potřeba teplotu v místnosti zvýšit. Pokud gerbery v zimě nekvetou, během tohoto období se nepřihnojují. V létě je naopak potřeba hnojit každý týden.
Na jaře je vhodné rostliny přesadit. Ty mladší každoročně (někdy je potřeba přesadit je dokonce dvakrát během jednoho roku, tedy nejen na jaře, ale i na podzim), u starších gerber stačí jednou za dva roky. Množit je možné jak vyséváním semen při teplotě kolem 20 stupňů Celsia (nejlépe v březnu), tak také dělením starších rostlin anebo řízkováním (ideálně v dubnu). Nové sazenice by neměly být alespoň 14 dní vystaveny přímým slunečním paprskům.
Gerberám se nejlépe daří v rašelinových substrátech, výsev semen se provádí do substrátu složeného z jednoho dílu rašeliny a jednoho dílu písku. Možné je i hydroponické pěstování.
Pozor je nutné dát si na škůdce, gerbery často napadají mšice, mohou se však objevit i molice, svilušky, třásněnky, houby nebo plísně. Pokud se napadení škůdců vyhnete a budete se o rostlinu dobře starat, správně ji zalévat, hnojit a udržovat v ideální teplotě, vydrží vám řadu let.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Luční kvítí na zahradě
Nakupujeme pokojové rostliny
Čím osadit balkón
Péče o řezané květiny
Pestré balkóny
Duben na zahradě
Zahradní květiny XII. – Frézie
Článek byl zobrazen 15192 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Likvidace vánočního stromku
Letošní Vánoce jsou již minulostí, ale ještě nám je doma připomínají vyhořelé svíčky adventního věnce, nesnědené cukroví, nějaké ty dekorace a samozřejmě vánoční stromek. Tomu už se také pod tíhou baněk a kolekcí pomalu svěšují větve a za chvíli bude doma dělat více nepořádku než krásy a radosti. Co si tedy s vysloužilým vánočním stromečkem počít?
Mochyně – k dekoraci i k jídlu
Nejednu podzimní zahrádku zdobí oranžové „lampionky“ patřící rostlině známé jako mochyně. Nejčastěji jde o mochyni židovskou, která se pěstuje především jako dekorativní rostlina a může být krásným doplňkem vašeho interiéru. Věděli jste však, že mochyni můžete i jíst? Ale pozor, musí jít o mochyni peruánskou, která je jedlá, chutná a navíc léčivá.
Katalytické lampy pro účinný boj s komáry
Pokud stále hledáte způsob, jak se účinně a přitom nenásilně zbavit obtížného hmyzu, zkuste vsadit na katalytické lampy, které opravdu pomáhají. Vy si budete moci vychutnat ničím nerušenou noc a ráno se probouzet bez svědivých štípanců na těle. Tyto nádherné doplňky v sobě spojují funkce klasické aromalampy, odpuzovače hmyzu a čističe vzduchu.
Jaký je rozdíl mezi dřevěnou a elektrickou udírnou?
Pokud uvažujete o pořízení nové udírny, určitě stojíte před rozhodnutím, jakou udírnu si vybrat. Možností máte hned několik včetně stavby udírny svépomocí. Dnes se zaměříme na srovnání běžně prodávaných udíren, na udírny dřevěné a elektrické.
Palisády ze dřeva i betonu
Dát najevo ostatním, odkud až kam sahá můj majetek, je člověku dáno od již od pohanských dob. Kůly zaražené do země těsně vedle sebe byly vůbec prvním plotem na světě, který obyvatele příbytku chránil před nepřátelskými vpády. Od té doby se datuje vznik palisád jen s tím rozdílem, že se již nepoužívají k obraně, ale jako okrasný stavební prvek.
Bonsaje můžete pěstovat i doma
Tradice pěstování bonsají pochází někdy z pátého století z Číny a bylo to skutečné umění. Dědilo se z generace na generaci a způsob pěstování byl v rodinách střežen jako oko v hlavě. Teprve o století později přichází toto umění do Japonska, kde se vyvíjí dál a odtud se také dostává do dalších zemí světa.
Koupací jezírka - funkční a estetické prvky zahrad
Nemůžete se rozhodnout, zda si na zahradu pořídit bazén nebo raději koupací jezírko? Pokud chcete, aby měla vodní plocha všestrannější využití a kromě koupání plnila i funkci relaxační a okrasnou, rozhodněte se pro zahradní jezírko. Stane se funkčním i estetickým prvkem vaší zahrady, kde si užijete báječné koupání bez chlorované vody.
Zahrada na střeše
Rozšíření střešních a terasových zahrad jde ruku v ruce se současnou architekturou ekologického a příjemného bydlení. Zeleň na střeše snižuje teplotu vzduchu, prašnost a hlučnost prostředí. Zemina a vegetační pokryv chrání střešní konstrukci před vlivem slunečního záření a před destrukčními následky výkyvů teplot, které jsou zpravidla na nechráněných střešních konstrukcí značné.