Domečky, budky a úkryty pro živočichy na zahradě
18.06.2011
Chcete slyšet ze své zahrady zpěv ptáků, bzukot včel, vnímat neopakovatelné zvuky koncertujících žab či cvrčků nebo pozorovat hrající si veverky? Pak jim vytvořte prostředí, v němž se budou cítit dobře a bezpečně a zažijete nevídané scenérie, které je schopna poskytnout jen sama příroda.
Zahrada je živý organismus
Pro živočišné obyvatele je ideálním prostředím zahrada v přírodním stylu, což určitě není jen pečlivě udržovaný trávník s několika keři a květinovým záhonem. Každý živočich má totiž jiné nároky na potravu, teplo, životní prostředí a také na způsob bydlení. Někteří „bydlí" pod kameny, v různých dutinách, v hnízdech ve větvích stromů či keřů, a jiní žijí ukryti ve spadaném listí anebo milují sluncem ohřáté kameny. Všichni živočichové však potřebují v zahradě přírodní úkryt, kam se mohou uchýlit před nepřízní počasí, při hrozícím nebezpečí a kde se mohou v klidu rozmnožovat. S vhodným „domovem“ však souvisí i nabídka vhodné potravy jako jsou například na nektar bohaté květy, stromy, křoviny, vodní prvky nebo koupací rybníky, kamenné zdi s trhlinami a spárami pro ještěrky, slepýše, ropuchy, kde mohou nerušeně lovit hmyz, krmné rostliny pro motýly a mnoho dalších přírodních zdrojů potravy.
Jak zahradu zařídit, aby se nám v ní zabydleli živočišní návštěvníci, užitečný hmyz a biologičtí predátoři, kteří se postarají o přirozenou ochranu rostlin? Pojďme se tedy podívat, jak některým z nich můžeme takové podmínky vytvořit.
Skrýš pro užitečné přátele
Naprosto nenáročným a nejjednodušším úkrytem na zahradě je pro žížaly, brouky či ježky dobře udržovaný kompost, který je ideálním útočištěm pro jejich přezimování. Samozřejmostí by mělo být kompostování výhradně rostlinného materiálu bez chemických urychlovačů zrání, který se pomalu rozkládá a uvolňuje tak teplo. Další zásadou je kompost nepřehazovat v zimě, aby měli živočichové klid na zimní spánek.
Ježčí domov a hmyzí ráj
Pro bodlinaté návštěvníky upravíme ježčí hotel velmi snadno. Stačí jim někde v klidném koutě zahrady navršit hromádku suchých větviček nebo umístit dřevěnou budku, která se dá koupit v e-shopech různých ekologických a „zelených“ spolků. Kdo je jen trochu zručný, zvládne vyrobit ježkovník podle fotografie z půlkulatého polena a kousku prkénka.
Stejně nenáročný úkryt připravíme i pro včely samotářky, kterým stačí dřevěné polínko dlouhé 20 cm navrtat dírami 8 cm dlouhými o průměru 8 mm, a umístit je do klidné části osluněné stráně či blízkosti květinového záhonu.
Pro různý užitečný hmyz, jako jsou slunéčka, škvoři, zlatoočka, hrobaříci, ale i motýly a můry zavěsíme na stromy slámou naplněné květináče dnem vzhůru, v nichž slaměnou výplň přidržuje drátěné pletivo, nebo jim pořídíme hotová krmítka či úkryty. Výborným hmyzím domečkem je i ztrouchnivělý pařez, který vytvoří zcela přirozené prostředí dravým broukům, kteří se sami, nebo jejichž larvy se živí drobnějším škodlivým hmyzem nebo jinými škůdci a jejich vajíčky.
Budky pro ptáky a hlodavce
Ptačí budky jsou snad jediným úkrytem, který na zahradách najdeme nejčastěji. Typů a provedení je na trhu poměrně dostatek, včetně pěkně vypadajících dřevěných, ale v poslední době se objevily i budky z recyklovaného dřeva či z plastů. Vhodný typ budky bychom měli vždy volit pro určitý druh ptactva, neboť se liší velikostí vletového otvoru. Je-li otvor velký, ptáky pak ruší agresivnější ptačí druhy a dokonce je okrádají o potravu. O úspěšném zabydlení budky ptáky rozhoduje i vhodné umístění chráněné před kočkami.
Pokud dáte ptačí budky na stromy nebo postavíte krmítka na kůlech, možná zjistíte, že vaší pohostinnosti využije i nějaká ta veverka. Chcete-li zásobovat potravou výhradně jen veverky, dejte jim do krmítka ořechy a kousky jablek, které je nasytí a poskytnou jim důležité živiny.
Pro život nad vodou i pod vodou
Jezírko je jedinečný ekosystém, ve kterém můžeme pozorovat, jak funguje. život obojživelníků (skokanů, ropuch, mloků), ryb, obdivovat poletující barevné vážky či hbitá šídla a umožnit jim přirozeně se rozmnožovat, Zároveň vodní plocha slouží jako zdroj vody pro ptáky, hmyz a další živočichy.
Přírodně pojaté jezírko má mít několik zón. Mělčí část, střední i hlubokou, aby se v něm nejen vytvořilo vhodné mikroklima, ale i podmínky pro život a rozmnožování různých druhů. Vhodná hloubka jezírka je od šedesáti do osmdesáti centimetrů, kdy sice v zimě hladina zamrzne, ale ve spodní vrstvě v přirozeném prostředí přezimují všichni živočichové, které jezírko obývají.
Nemusíte se obávat ani toho, že by se v jezírku přemnožili komáři. V nekontrolované invazi jim zabrání přirozená rovnováha, kterou vytvoří společenství usídlených živočichů, které se živí larvami komárů a komáry samotnými.
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 19923 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Kustovnice čínská Goji – elixír dlouhověkosti i sexuální aktivity
Kdo hledá tajemství dlouhověkosti, možná ho nalezne v malých, sytě červených plodech kustovnice čínské, zvané goji. Tradiční čínská medicína tuto rostlinu od nepaměti považuje za lék na všechny neduhy. Její sušené plody podporují dlouhověkost, aktivitu a sexuální vitalitu. Možná by stálo za to, zařadit goji i na náš jídelníček.
Červenec na zahradě
Kde není slunce, tam chodí lékař, proto si dosyta užívejme slunných dnů na zahradě, u bazénu nebo na toulkách po světě, ale mějme na paměti, že zahrada má dovolenou až v zimě a bez naší péče se neobejde.
Září na zahradě
Co se v září neuvaří, říjen nedopeče. Co naplat, podzim je tu a s ním i spousta práce se sklizní ovoce, chystáním nových výsadeb a úklidem záhonů. Kromě práce si užívejme slunných dnů a pestrobarevné palety jiřinek a aster.
Psí boudy
Nesmí být ani velká, ani malá. Musí pěkně větrat. Ale zároveň v ní musí být pěkně teploučko. O čem že je řeč? Přece o psí boudě. Pokud se chystáte obstarat svému čtyřnohému příteli nový příbytek, měli byste pozorně číst následující text.
Zahradní houpání pro malé i velké
Ještě si vzpomínáte? Příjemný kývavý pohyb jsme si jako děti užívali na dětském hřišti téměř denně. Někdy stačil zavěšený kus provazu mezi stromy, jindy se houpání odehrávalo na obyčejné židli doma. Zkrátka, houpání je nám vlastní jako dýchat vzduch. A právě proto se houpačky staly vítaným nábytkem v interiéru a zpestřením zahradního posezení.
Dětské hřiště za domem
Mít vlastní hřiště na zahradě je snem nejen dětí, ale i všech starostlivých rodičů, kteří chtějí mít své ratolesti na dohled, v bezpečí a přitom plné radosti a života.
Zahradní postřikovače
Intenzivní zemědělství i prosté zahradničení není založeno na přírodních ekosystémech, využívá pěstování monokultur či umělých sestav více rostlinných druhů bez přirozené rovnováhy. Proto je nutné pole a zahrady neustále udržovat tak, aby odpovídaly našim představám.
Jak poznáme azalku od rododendronu?
Azalky i rododendrony patří jako do jedné rodiny pěnišníků. Mají i stejné požadavky: daří se jim v polostinných partiích, na propustných kyselých půdách s dostatkem vláhy, ale přece jen se od sebe něčím liší.