Duben na zahradě je měsíc výsadby, založení trávníku a práce ve skleníku
27.03.2024
Duben je pro zahrádkáře oblíbený měsíc. Na záhoncích už kvetou cibuloviny a ve skleníku je bedýnka plná semenáčků, které doslova rostou před očima. Je toho ještě hodně, co je potřeba v dubnu na zahradě udělat. Na co byste rozhodně neměli zapomenout?
Vedle hrabání, dorývání a přípravy venkovních záhonů dokončujeme výsadbu ovocných stromků, pro které jsme si na podzim připravili jámy. Jsou to hlavně broskvoně, co mají rády sluncem prohřátou půdu. Pak se pěkně ujímají. Také vyčistíme a přihnojíme kompostem jahodový záhon.
Stromy přihnojíme kompostem nebo plným průmyslovým hnojivem, u mladších stromů hnojivo mělce zaryjeme a zkypříme zem. Kromě vyhrabání, provzdušnění a přihnojení trávníku přihnojíme růže a ostatní okrasné dřeviny na zahradě. U růží částečně zkrátíme suché a slabé výhony. Starší růže se občas vyplatí zmladit až na staré dřevo, což ale neplatí pro růže pnoucí. Některé okrasné dřeviny během dubna odkvetou. Pak je můžeme bez obav seříznout, protože do příštího roku budou mít čas nasadit na květy nové. Jinak se sází narašené jehličnany a koncem měsíce se můžeme pustit do řezu živého plotu.
Od poloviny měsíce je nejvhodnější doba k založení nového trávníku. Do výsevu se pustíme když je půda provlhlá, ale na povrchu oschlá, aby se po ní dalo chodit. Semeno lehkým uhrabáním zapravíme do půdy ne příliš hluboko, abychom nebránili dobrému klíčení a pravidelně osetou plochu zaléváme. Za optimálních podmínek by měl jílek vytrvalý začít klíčit do týdne, kostřava červená do dvou týdnů. Kde máme „starý“ trávník okolo záhonů nebo cesty bez obrubníku, obryjeme jeho okraje, aby tráva neprorůstala kam nemá.
Ve stejnou dobu také přichází čas pro výsadbu hlíz jiřin, které rozkvétají v létě a na podzim. Vysazujeme je po dostatečném prohřátí půdy nejdříve ve druhé polovině dubna. Vyvarujeme se tak vyrašení nových výhonů v době, kdy ještě hrozí jarní mrazíky, které by je nenávratně poškodily. Jiřiny vysazujeme na stanoviště s celodenním osluněním. Vyžadují vlhčí zeminu, vyhnojenou uleželým chlévským hnojem. Hlízy sázíme do takové hloubky, aby zemina překrývala jejich krček o 5 až 7 centimetrů a po výsadbě je dostatečně zavlažujeme. Před vlastní výsadbou můžeme silnější trsy hlíz rozdělit, aby na každém oddělku zůstala dostatečně silná hlíza a část krčku s dobře vyvinutým očkem. Spolu s jiřinami vysazujeme také montbrécie, mečíky a další hlíznaté i cibulnaté květiny kvetoucí v létě. Ve druhé polovině dubna můžeme přímo na záhony vysévat letničky. Nezapomeneme na jejich zálivku.
Ve sklenících a pařeništích už začneme sklízet salát a ředkvičky a ze záhonu první rebarboru Pilně přepichujeme semenáčky rajčat a paprik. Na venkovní záhony vyséváme všechnu zeleninu, která potřebuje vyhřátou půdu: červenou řepu, fazole a hrách. Také sázíme rané brambory, cibuli a pórek a koncem měsíce přijdou ven všechny košťáloviny. Kdo rád voňavé bylinky může sít kopr, anýz, fenykl, petržel a saturejku a mezi nimi klidně může být vysetá mrkev či zasazená cibule. I když je to kombinace neobvyklá není se čeho bát. Některé byliny totiž odpuzují škůdce
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Březen na zahradě
Zakládáme trávník
Začínáme s pěstováním ve skleníku I.
Článek byl zobrazen 16859 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Oblíbené sukulenty zvládnou vypěstovat i začátečníci
Latinský výraz „suculento“ znamená „šťavnatý“. A přesně takové jsou sukulenty, které ve svém těle dokážou hromadit vodu a tak přečkat i dlouhá období sucha. Tyto rostliny se pro svou nenáročnost těší velké oblibě jak u začínajících pěstitelů, tak i zkušených botaniků. Dnes je známo okolo deseti tisíc sukulentních druhů a tak je výběr opravdu pestrý.
Čarověník
Takové zvláštní slovo, co asi znamená? Má něco společného s magií nebo folklórními zvyky? Neuhodli jste. Neobvyklý výraz znají jen pěstitelé bonsají, odborně vzdělaní skalničkáři a pár zasvěcenců.
Potřebujete novou konev nebo konvičku na zalévání? Nechte se inspirovat...
Konve a konvičky jsou nezbytnou pomůckou každého zahradníka i pěstitele pokojových rostlin. I na tomto běžném vybavení je však možné sledovat určité designové proměny. Mnohé konvičky jsou tak dnes k nerozeznání od interiérových dekorací. Při jejich nákupu je však třeba se zaměřit nejen na vzhled, ale především na funkčnost.
Originální terasa rodinného domu, kterou si zamilujete
Terasa již neodmyslitelně patří ke každému modernímu domu. Přes léto je to střebod veškerého dění, kde se setkává rodina a přátelé u dobrého jídla, drinku nebo k společnému odpočinku. Zařiďte si dokonalou terasu, kde se budete cítit jako v obývacím pokoji, i vy. My vám přinášíme tipy, jak takovou terasu snů realizovat.
Co bychom měli udělat v lednu na zahradě?
K zimě patří chumelenice a mráz, ale i romantika zahradních scenérií s perličkami namrzlých kapiček na větévkách a ojíněnými trsy okrasných trav. A i když se nám z tepla ven nechce, měli bychom se na zahrádku občas zajít podívat. Trochu pohybu neuškodí a za pěkného slunečného dne jde práce lépe od ruky.
Posviťme si stylově i na zahradu - venkovní i solární svítidla Eglo
EGLO, přední světový výrobce a dodavatel svítidel, představil novinky v programu venkovního a solárního osvětlení pro sezónu 2012.
Jak si pochutnat na netradiční listové zelenině?
Často v obchodě narazíme na nejrůznější druhy zeleniny, které ani neznáme. Zvláště u listové zeleniny mnohdy váháme, jestli se její nákup vyplatí, tedy jestli bude výsledná chuť odpovídat ceně. Navíc často ani nevíme, co ze zelených listů připravit. Pojďme si tedy představit některé netradiční druhy listové zeleniny jako například kadeřávek, šrucha, rokola nebo polníček.
Avokádo – tipy na využití i pěstování z pecky
Ještě donedávna bylo avokádo exotickou plodinou, kterou znal u nás jen málokdo. Dnes je však běžně k dostání ve většině supermarketů a tak i my můžeme okusit jeho lahodnou chuť a využívat jeho příznivých účinků na lidský organismus. Kdo má zájem, může si z pecky avokáda vypěstovat také pěknou pokojovou rostlinu.