Duben na zahradě - čas výsadby, založení trávníku a práce ve skleníku
06.04.2018
Na pěkně upravenou zahradu se každý rád podívá. A ta radost, když na záhoncích už kvetou cibuloviny a ve skleníku je bedýnka plná semenáčků, které doslova rostou před očima. Hned je člověku veseleji a vůbec ho nerozhází myšlenka na to, co všechno musí na zahradě stihnout.
A práce je na jaře opravdu hodně. Vedle hrabání, dorývání a přípravy venkovních záhonů dokončujeme výsadbu ovocných stromků, pro které jsme si na podzim připravili jámy. Jsou to hlavně broskvoně, co mají rády sluncem prohřátou půdu. Pak se pěkně ujímají. Také vyčistíme a přihnojíme kompostem jahodový záhon.
Stromy přihnojíme kompostem nebo plným průmyslovým hnojivem, u mladších stromů hnojivo mělce zaryjeme a zkypříme zem. Kromě vyhrabání, provzdušnění a přihnojení trávníku přihnojíme růže a ostatní okrasné dřeviny na zahradě. U růží částečně zkrátíme suché a slabé výhony. Starší růže se občas vyplatí zmladit až na staré dřevo, což ale neplatí pro růže pnoucí. Některé okrasné dřeviny během dubna odkvetou. Pak je můžeme bez obav seříznout, protože do příštího roku budou mít čas nasadit na květy nové. Jinak se sází narašené jehličnany a koncem měsíce se můžeme pustit do řezu živého plotu.
Od poloviny měsíce je nejvhodnější doba k založení nového trávníku. Do výsevu se pustíme když je půda provlhlá, ale na povrchu oschlá, aby se po ní dalo chodit. Semeno lehkým uhrabáním zapravíme do půdy ne příliš hluboko, abychom nebránili dobrému klíčení a pravidelně osetou plochu zaléváme. Za optimálních podmínek by měl jílek vytrvalý začít klíčit do týdne, kostřava červená do dvou týdnů. Kde máme „starý“ trávník okolo záhonů nebo cesty bez obrubníku, obryjeme jeho okraje, aby tráva neprorůstala kam nemá.
Ve stejnou dobu také přichází čas pro výsadbu hlíz jiřin, které rozkvétají v létě a na podzim. Vysazujeme je po dostatečném prohřátí půdy nejdříve ve druhé polovině dubna. Vyvarujeme se tak vyrašení nových výhonů v době, kdy ještě hrozí jarní mrazíky, které by je nenávratně poškodily. Jiřiny vysazujeme na stanoviště s celodenním osluněním. Vyžadují vlhčí zeminu, vyhnojenou uleželým chlévským hnojem. Hlízy sázíme do takové hloubky, aby zemina překrývala jejich krček o 5 až 7 centimetrů a po výsadbě je dostatečně zavlažujeme. Před vlastní výsadbou můžeme silnější trsy hlíz rozdělit, aby na každém oddělku zůstala dostatečně silná hlíza a část krčku s dobře vyvinutým očkem. Spolu s jiřinami vysazujeme také montbrécie, mečíky a další hlíznaté i cibulnaté květiny kvetoucí v létě. Ve druhé polovině dubna můžeme přímo na záhony vysévat letničky. Nezapomeneme na jejich zálivku.
Ve sklenících a pařeništích už začneme sklízet salát a ředkvičky a ze záhonu první rebarboru Pilně přepichujeme semenáčky rajčat a paprik. Na venkovní záhony vyséváme všechnu zeleninu, která potřebuje vyhřátou půdu: červenou řepu, fazole a hrách. Také sázíme rané brambory, cibuli a pórek a koncem měsíce přijdou ven všechny košťáloviny. Kdo rád voňavé bylinky může sít kopr, anýz, fenykl, petržel a saturejku a mezi nimi klidně může být vysetá mrkev či zasazená cibule. I když je to kombinace neobvyklá není se čeho bát. Některé byliny totiž odpuzují škůdce
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Březen na zahradě
Zakládáme trávník
Začínáme s pěstováním ve skleníku I.
Článek byl zobrazen 12192 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Proč je výhodné kupovat stromky v kontejneru
Tradiční postup, kdy zahrádkář koupí sazenici s kořeny obalenými jutovým pytlem je překonán pohodlnějším a šetrnějším způsobem - sadbou z kontejneru. Jsme zvyklí na to, že okrasné keře i stromky jsou běžně na trhu v květináčích, ale jabloň, hrušeň či švestka se v této podobě teprve objevují.

Dětský ráj může vyrůst i na vaší na zahradě
Každý rodič je jistě rád, když jeho dítě nesedí doma u televize nebo počítače a svůj volný čas tráví venku, na čerstvém vzduchu. Některé děti pobyt venku milují a vyhledávají, jiné je třeba trošku motivovat. Co takhle jim na zahradě vyhradit jejich koutek, kam by si chodily hrát? Atrakcí, jaké by se daly dětem na zahradu pořídit, je celá řada. Pamatujte na to, že kdo si hraje, nezlobí.

Vybudujte si malý domácí vinný sklípek
Zatímco milovníkům vína, kteří bydlí v bytě, nezbývá než vybudovat si jen skromnou domácí minivinotéku někde v komoře, majitelé domku jsou na tom o poznání lépe. Mohou si totiž postavit opravdový sklípek.

Pokojové rostliny III. – Spatifylum neboli Lopatkovec
Oblíbenou pokojovou rostlinou, zejména díky jejímu zajímavému vzhledu, je spatifylum neboli lopatkovec. Na první pohled vás upoutají zvláštní bílé květy na dlouhých stopkách vyrůstající z hustého porostu tmavě zelených špičatých listů.

Voda a kámen v interiéru a exteriéru
Voda je jedním z elementů, které od nepaměti slouží lidstvu. Pokud nám to prostor a prostředí dovolí, měli bychom vodní prvek zakomponovat v interiéru nebo alespoň na zahradě, neboť tekoucí voda vytváří jedinečné prostředí k psychické relaxaci.

Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
Listopad je především období, kdy se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Na zahrádce urychleně dokončujeme všechny práce, které jsme nestihli v minulém měsíci. Hlavně však připravujeme půdu, ovocné í okrasné dřeviny na přezimování. Na co nezapomenout vám usnadní přehled nejnutnějších prací.

Myslete na bezpečnost dětí na zahradě
Zahrada je bezpochyby místem, kde děti v letním období tráví nejvíce času a to je samozřejmě jenom dobře. Každý zodpovědný rodič by však měl znát i možná úskalí, která pobyt na zahradě přináší. I při zdánlivě nevinných hrách může dojít k těžkému úrazu, proto je dobré rizika nepodceňovat a pokusit se jim předcházet.

Leden na zahradě
K zimě patří chumelenice a mráz, ale i romantika zahradních scenérií s perličkami namrzlých kapiček na větévkách a ojíněnými trsy okrasných trav. A i když se nám z tepla ven nechce, měli bychom se na zahrádku občas zajít podívat. Trochu pohybu neuškodí a za pěkného slunečného dne jde práce lépe od ruky.