Fóliové kryty a fóliovníky k ochraně i rychlení
12.06.2010
Fóliovníky už jsou na našich zahradách vidět přeci jen méně, nahrazují je buď pařeniště, nebo větší a využívanější skleníky. Ale i s fóliovými kryty budete dozajista spokojeni. Jejich funkce se za celá léta nijak nezměnila, stále jsou využívány především k rychlení zeleniny, k prodloužení vegetačního období a ke zvýšení výnosů. Změnil se trošku vzhled a také způsob využití jednotlivých fólií.
Fólie
Asi úplně nejznámější fólií je černá fólie, často využívaná u sadby jahod jako nastýlka. Nejen že tyto fólie úspěšně zvyšují produkci jahod o více jak polovinu a zároveň urychlují sklizeň, ale také zadržují v půdě dostatek vláhy a tepla, které do sebe fólie přes den naakumuluje, navíc vás docela jistě potěší i to, že účinně zabraňují prorůstání plevele i zahnívání jahod. Průsvitné fólie mají hned několik způsobů použití. Úplně nejjednodušším způsobem je prostě překrytí záhonů. Zelenina se vysazuje do hlubších rýh, přičemž fólii položíte přes vzniklá návrší z hlíny. Díky tomu můžete vysadit rostliny podstatně dříve do půdy, aniž byste se museli obávat nenadálých přízemních mrazíků. Jakmile rostliny vyrostou a zesílí natolik, že již další podporu růstu nepotřebují, fólii z nich jednoduše odstraníte. K tomuto způsobu použití jsou nejvhodnější perforované fólie, které propouští vodu a nezapařují se a zároveň dokážou udržet teplotu.
Fóliovníky
Další využití fólií již vyžaduje konstrukci. Ta může být úplně jednoduchá z vrbového proutí, nebo z ohnutých hliníkových trubek, z dřevěných latí, či z ocelových prutů. Ať už zvolíte jakýkoliv materiál, vždy před výstavbou fóliovníku dbejte na celkový ráz vaší zahrady i okolní krajiny. V žádném případě by jí neměl dominovat ani narušovat celkový dojem z ní. Fóliovník si můžete udělat přenosný, který využijete nejvíce právě k rychlení sadby nebo coby ochranu před mrazivými rány na jaře. Tyto kryty jsou neprůchodné, nedají se odvětrávat a používají se v podstatě jako přenosná pařeniště. Tvoří je spodní rám, ke kterému jsou obloukovitě připevněny nosníky fólie. K jeho výrobě použijte lehké materiály, mějte na paměti, že při každém zalévání, kypření nebo plení rostlin, s ním budete muset manipulovat a dávat jej stranou. Odvětrávání se v tomto případě nejčastěji řeší za pomoci zvednutí krytu.
Větší fóliovníky je potřeba vybavit nosnější a pevnější konstrukcí. Ty už se stavějí tak, aby byly přístupné. Je potřeba použít kvalitní fólii a i tak počítejte s tím, že její životnost je hodně krátká. Slabá fólie o síle desetiny milimetru vydrží skutečně jen rok, silnější s ochranou proti UV záření dva a moderní například kašírované fólie, které jsou odolné proti mechanickému poškození pak i pět let. Vybírat byste měli pevné, ale dostatečně průsvitné fólie. Šetřit na nich se opravdu nevyplatí, protože by nemusely splňovat potřebná kritéria v podobě dostatečné světelné propustnosti a výhřevnosti a takový fóliovník by neplnil svou funkci. Nepříliš vhodné je využití třeba plastových pytlů, nebo fólií s tkanou vložkou, s nimiž se sice dobře pracuje, ale mají omezenou propustnost světla, která s jejich použitím stále klesá. Údržba fólií je poměrně nenáročná, vystačíte si s hadrem a běžným saponátem. Vhodné také je, pokud to konstrukce fóliovníku dovolí, na dobu, kdy se nevyužívá fólii sundat a uklidit třeba do sklepa, protože velmi špatně snáší mráz a sníh. Prodloužíte tak její životnost i o několik let. Pokud nechcete, aby vaše práce přišla vniveč, dbejte na dostatečné napnutí fólie, pokud bude volná, strhne jí nebo potrhá vítr.
Vytápění a větrání
Vytápění fóliovníků je možné, ba dokonce i snadné. Fólie má menší tepelnou vodivost než třeba sklo a lépe tak naakumulované teplo udrží. Využít lze biologické zahřívání za pomoci hnoje. To je ovšem účinné spíše u nižších a přenosných krytů. Větší a stálé je možné vyhřívat úplně jednoduše za pomoci hořících svíček. Ty, ač se to zdá nemyslitelné skutečně postačí k odvrácení škod z přízemních mrazíků. Nelze je však využít u nízkých fóliovníků, neboť by mohlo dojít ke zničení fólie, ani dlouhodobě. Byl by to velmi nákladný způsob vytápění. Jako dlouhodobější je vhodné využít topných kabelů, které by měly být vzdáleny minimálně půl metru od fólie, aby nedošlo k jejímu zničení. Fóliovníky vyhřejete i propanbutanovými hořáky nebo hořáky na tuhá paliva, pokud zvolíte kamna, je nutné mít dostatečný odvod kouře a vznikajících plynů. Odvětrávání je nutné pro správný růst rostlin a u malých krytů je i jednoduché, postačí nadzvednout spodní část a podepřít, popřípadě je lze za slunných dní sundat úplně. U větších je vhodné využití hřebenového větrání, které vytvoříte použitím odepínacích dílů. Ty se v době, kdy je potřeba fóliovník odvětrat pouze odepnou, srolují ke straně, popřípadě se přichytí patentkou nebo šňůrkou a poté se znovu vrátí na své původní místo. U těch, které toto větrání neumožňují pak lze odvětrávat za pomoci větracích klapek, otevřených dveří nebo odhrnutí fólie.
Snadno a rychle
Pokud nemáte čas, chuť nebo nejste dostatečně zruční, abyste si fóliovník postavili sami, pak využijte poměrně široké nabídky na trhu a pořiďte si fóliovník již hotový. Firma Vala Rožnov například nabízí fóliovníky s konstrukcí z tvarovaných pozinkovaných profilů, s fólií z polyetylénové kašírované tkaniny, která je odolná vůči UV záření i mechanickému poškození a má v sobě již zabudovaná větrací okna se zapínáním na zip. Pořídíte jej již od 4500 korun a výrobce udává životnost fólie na tři až sedm let podle klimatických podmínek. Konstrukce je lehká a přenosná, plachtu lze podle potřeby doobjednat a koupit novou. K dostání jsou fóliovníky nejrůznějších tvarů i velikostí. Můžete si k nim přikoupit i příslušenství v podobě poliček, které jistě bohatě využijete.
Pokud fóliovník využíváte opravdu hojně a nedokážete si bez něj svou práci na zahrádce představit, měli byste zvážit, zda by vám nevyhovoval více skleník. V celkovém součtu jsou pořizovací náklady na skleník podstatně nižší než pravidelná výměna a údržba fólií.
Připravila: Petra Martišková
Foto: archiv firem
Články s podobnou tématikou
Zimní zahrady jsou nadčasové
Zahrada se probouzí ze zimního spánku
Venkovní bazény a moderní materiály
Jak hubit škůdce bez chemie
Článek byl zobrazen 25383 krát.
Diskuze k článku
Pája | 17.06.2014 14:24:51
Snažila jsem se přemluvit manžela ať mi udělá foliovník. Dopadlo to katastroficky, málem mi spadl na hlavu, ale i snaha se cenní. Nakonec jsem dostala kupovaný jako cenu útěchy.
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahrada

Jaké travní osivo je vhodné pro vaši zahradu?
Nákup travní směsi je zodpovědný úkol, neboť je potřeba vědět k jakému účelu má trávník sloužit: k rekreaci u bazénu, jako plocha pro dětské hry nebo chcete mít jen kousek zeleně před domem?

Voda a kámen v interiéru a exteriéru
Voda je jedním z elementů, které od nepaměti slouží lidstvu. Pokud nám to prostor a prostředí dovolí, měli bychom vodní prvek zakomponovat v interiéru nebo alespoň na zahradě, neboť tekoucí voda vytváří jedinečné prostředí k psychické relaxaci.

Nafukovací zahradní hrady pro klouzání i hopsání
Hledáte něco, co by vaše děti na delší dobu zabavilo? Přestaňte přemýšlet nad tím, s čím by si mohly hrát, ale zaměřte se spíše na otázku „v čem“? Postavte jim na zahradě třeba nafukovací hrad a uvidíte, že o vašich ratolestech klidně celé odpoledne neuslyšíte. Dokonale se v něm vyřádí a vy budete mít více času pro sebe.

Zakládáme zahradu aneb něco málo o terénních úpravách
Také vám někdy připadá, že nádherné a zajímavé zahrady existují jen na obrázcích v časopisech? Přistihnete se občas při snění o romantickém zákoutí přímo pod vašimi okny? Koneckonců, proč byste si nemohli i vy vytvořit svoji kouzelnou zahrádku, ať už pro zpříjemnění volného času či pouze pro zvelebení vašeho okolí?

Jak nakupovat vánoční stromek
Vánoční stromek má u nás více než dvousetletou tradici a nechybí snad v žádné domácnosti. Také jejich předvánoční nabídka uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Vyberte si i vy stromek svých snů a podívejte se, jak se o něj postarat, aby vám vydržel co nejdéle.

Jednoduše na zahradní odpad
Zahradní odpad je v podstatě jakýkoliv odpad ze zahrady, který je dál schopen rozkladu. Aby ovšem rozklad mohl proběhnout, je potřeba s ním správně nakládat. Úplně nejjednodušší způsob je jej zkompostovat.

Hliníkový zahradní nábytek a jeho přednosti
Teplé letní večery se blíží, tak je na čase se začít poohlížet po nějakém kvalitním zahradním nábytku, bez kterého se žádné grilování nebo posezení s rodinou a kamarády zkrátka neobejde. Jaký materiál pro zahradní nábytek ale bude ten nejlepší? Nabídka je poměrně široká, my si dnes něco povíme o zahradním nábytku z hliníku, který má hned několik předností.

Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Fuchsie je bohatě kvetoucí rostlina, které se dobře daří na polostinných stanovištích a neklade si téměř žádné nároky na pěstování. Tyto dvě přednosti ji řadí mezi nejoblíbenější rostliny našich balkónů.