Hnojení a regenerace trávníku
27.04.2013
Toužíte po dokonalém odpočinku a na dovolenou se právě teď z jakýchkoliv důvodů vydat nemůžete? Pak nezoufejte, skvěle relaxovat můžete i na vlastní zahrádce a k poležení je úplně nejlepší dokonale upravený trávník. Pravda, údržba a péče o něj není otázkou pár hodin, počítat musíte s pravidelnou zálivkou, hnojením, sekáním i vertikutací, ale odměnou vám bude trávník hebký jako koberec.
Hnojení travníku
Trávník v době vegetace přichází sekáním, sešlapáním i přímým slunečním zářením o velké množství živin. Pokud je nebudete pravidelně doplňovat, pak budou jednotlivé rostlinky ztrácet sílu až postupně úplně zajdou a váš trávník bude vše jen ne výstavní. Přitom pravidelně doplňovat živiny není nic složitého. Vystačíte si s buď s kompostem z vlastní zahrádky, nebo s průmyslovými hnojivy, která jsou běžně k dostání v obchodech pro kutily a zahrádkáře a jsou namíchána přesně podle vašich potřeb.
Jak a kdy hnojit trávník?
Hnojit bychom měli minimálně dvakrát ročně, vždy na podzim a na jaře. Pokud však sekáte trávník pravidelně i dvakrát v týdnu, pak je potřeba přidávat rostlinám živiny každý měsíc. Vše samozřejmě záleží také na vámi vybraném typu hnojiva. Existují totiž hnojiva krátkodobá, jež se mohou použít i dvacetkrát za sezónu, avšak hrozí u nich podstatně více spálení rostlin i to, že v důsledku nesprávného použití poroste tráva nerovnoměrně. Hodí se však v případě, že potřebujete rostlinám dodat rychle živiny. Oproti tomu dlouhodobá hnojiva se použijí pouze třikrát během roku, ale riziko poničení nebo spálení porostu se eliminuje úplně na minimum. Oceníte také úsporu času i práce. Na výběr máte hned z několika druhů hnojiv. Hnojit můžete granulemi, které se po trávníku jednoduše rozhodí, práškovým hnojivem nebo postřikem, který je možný zakomponovat i do závlahového systému. Možností je také použití kompostu. Jde o organické hnojivo a o nejkvalitnější hnojivo, jež vašemu trávníku vůbec můžete dopřát. Dodá totiž přesně to, co trávník potřebuje a v přesném množství. Nehrozí tedy přehnojení a následné spálení nebo zničení trávníku. Nutno podotknout, že hnojení kompostem má také jednu velkou nevýhodu a tou je velké množství semen nejrůznějších plevelů, která spolu s kompostem zapracujete do trávníku. I toho se však můžete vyvarovat. Postačí kompost před použitím nechat odležet, semena nechat vyklíčit a následně je i odstranit. Hnojit bychom v žádném případě neměli uprostřed parného dne, ani v dešti nebo těsně po něm. Naopak pohnojit trávník před deštěm se víc než doporučuje. Po hnojení jej totiž musíte dostatečně zavlažit. Hnojivo je potřeba rozmést nebo rozlít po trávníku rovnoměrně, jinak se na něm mohou objevit viditelné mapy.
Co vše trávník potřebuje?
Ke svému životu trávník potřebuje především kyslík, dusík, draslík, hořčík, uhlík a vápník. Zatímco kyslík a uhlík si dokáže přijmout sám z vody a vzduchu, ostatní prvky je potřeba dodávat formou hnojení.
Dusík podporuje růst rostlin i jejich kořenů, které díky němu sílí. Při jeho dlouhodobém nedostatku dochází jednak ke ztrátě barvy, ale také k náchylnosti ke zlomení listů při sešlapu i k menší odolnosti vůči chorobám a plísním. Naopak nadbytek dusíku způsobuje nadměrný růst a následné oslabení rostlin. Najdete ho kromě umělých hnojiv také v rašelině nebo kompostu. Dalším neméně důležitým prvkem je draslík. Zajišťuje rostlinám zdravý vývoj, odolnost vůči chorobám a plísním, ale také proti mrazu a suchu. Trávník potřebuje i hořčík nejen pro zabarvení, ale také pro správný průběh fotosyntézy a v neposlední řadě také fosfor, který napomáhá k posílení a obnově kořenů. Důležité je do půdy dodávat vápník a to kvůli ochraně trávníku před mrazem. Pokud se vám nechce složitě zjišťovat, kolik kterého prvku zrovna váš trávník potřebuje, sáhněte po již hotových směsích. Ty bývají často doplněny i o rostlinné hormony. Kvalitní hnojiva přináší na náš trh například společnost Aros osiva. Hnojivo AROS power® je osivo s dlouhodobým účinkem. Po aplikaci postupně uvolňuje dusík a hořčík, je obohaceno o stopové prvky. Je určeno pro všechny typy trávníků a balení 1,5 kg pořídíte za zhruba 100 korun. Bojujete-li na své zahradě a především pak v trávníku s plevelem, vyzkoušejte trávníkové hnojivo Travin, které se aplikuje přímo do trávníku bez nutnosti rozpouštění ve vodě. Podporuje růst a výživu trávníku a aktivuje půdu, ale také účinně ničí plevel. Čtyřkilové balení pořídíte za 299 korun.
Způsoby hnojení trávníku
Asi nejjednodušším způsobem hnojení je použití tekutého hnojiva a zapracovat jej do závlahového systému. Tak zajistíte rovnoměrné rozmístění do všech koutů vaší zahrady a navíc se o nic nemusíte starat. Ne všichni se však mohou závlahovým systémem pochlubit. Pokud ani vy jej nemáte, sáhnete nejspíše po granulovém hnojivu, které stačí po zahradě rozhodit. Ovšem nevýhodou je nerovnoměrné rozhození, které ať už se budeme snažit sebevíc, nastane. V takovém případě je víc než vhodné pořídit si rozmetač hnojiva, který pracuje na jednoduchém principu, kde si sami nastavíte velikost štěrbiny a podle informace od výrobce hnojiva množství, které chcete na trávník aplikovat a pak už se jen procházíte po zahradě a dodáváte vašemu trávníku všechny potřebné živiny. Jednoduchý rozmetač AL-ko US 45-22 pořídíte za příjemných 790 korun. Umožňuje nastavení množství posypu a navíc ho využijete i v zimě k rozmetání posypové soli.
Nezapomínejte na bezpečnost
Při hnojení byste neměli v žádném případě zapomínat také na bezpečnostní zásady a ochranu zdraví. Před nákupem hnojiv si vždy prostudujte informace od výrobce, zda je hnojivo nezávadné třeba pro domácí zvířata, případně, jak je máte chránit. Velkým rizikem je také konzumace granulí malými dětmi. Vybírejte proto raději taková hnojiva, která nezpůsobují alergické reakce a jsou zdravotně nezávadná. Sáhnete-li po těch více agresivních, vždy byste při práci s nimi měli použít rukavice a zbytek hnojiva skladovat tak, aby k němu děti neměly přístup.
Připravila: Petra Martišková
Související články
Vyžínače a strunové sekačky pro dokonale upravenou zahradu
Kupujeme zahradní hadici a příslušenství
Pomocníci v péči o trávník
Jak pečovat o trávník po zimě?
Článek byl zobrazen 28714 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Stavební jednotka – kámen
Umělecký nástroj nejen do interiérů, ale hlavně do zahrad – tím se stává drť z kamene v rukou plných nápadů. Probuďte v sobě hravé já a dejte se do díla. Budete překvapeni, čeho všeho jste schopni.
Drobné rady do zahrady
Více hlav více ví. Především začínajícím zahrádkářům nabízíme pár jarních tipů a nápadů, jak si ulehčit práci, ale možná i ti zkušení najdou inspirativní námět.
Královny zahradních jezírek
Málokdo by si troufnul odhadnou, jak dlouho již lekníny ozvláštňují zahrady a zejména zahradní jezírka. Je tomu již více než čtyři tisíce let. Hladiny jezírek v panských zahradách zdobily již ve starém Egyptě, Japonsku nebo Číně.
Jak na lepení a opravy PVC fólie bazénů
K dovoleným, letním radovánkám i chalupaření neodmyslitelně patří koupání. Pokud jste se rozhodli pořídit si na zahradu bazén, můžete se rozhodnout mezi pevným, zapuštěným bazénem, nebo levnějším povrchovým bazénem. Každá varianta má své plusy i mínusy. Jednou z nevýhod mobilních bazénů je použití PVC fólie, která je náchylná na roztržení.
Kopečkové neboli vyvýšené záhony jsou ideální pro „líné“ zahrádkáře
Vyvýšené kopečkové záhony umožňují na nejmenší pěstitelské ploše nejvyšší výnosy a dobrou kvalitu zeleniny, Lidově řečeno, kopečkové záhony nejsou v podstatě nic jiného než hromada kompostu, nezvykle umístěná na osluněném místě.
Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?
Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.
Jaký zahradní nábytek vybrat, aby něco vydržel?
Pokud máme k dispozici dům se zahradou, za pěkného počasí není nic příjemnějšího než posezení venku na čerstvém vzduchu, v nějakém tom pohodlném křesle nebo lehátku. Pokud ale nechcete investovat každý rok do nového zahradního nábytku, dobře koupi promyslete. Odolnost, snadná údržba, ale i skladovatelnost by měly být samozřejmostí.
Proutěné ploty a zahradní zástěny z proutí
Skvělým způsobem, jak ohraničit zahradu a zároveň ji také skrýt před okolním světem, je pořízení proutěného plotu. Někdy jsou dostačující také jednoduché zástěny z proutí, kterými můžeme zamezit pohledům do našeho altánu, na pergolu, balkón, terasu, či k bazénu. Tento efektivní způsob zastínění potěší všechny milovníky přírodních materiálů.