Profiterasy - kompletní realizace teras

Reklama

Jak na úspěšné pěstování citrusů?

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

28.04.2013

Myslíte si, že není možné v našich klimatických podmínkách úspěšně pěstovat citrusy? Neházejte flintu do žita, všechno jde, když se chce! Pokud se tedy chcete věnovat pěstování citrusů doma, stačí si pořídit velký květináč, vybrat vhodné místo a dodržovat zásady pěstování. Které to jsou a čemu je potřeba věnovat pozornost?

Kdo někdy navštívil Středomoří, určitě tak trochu záviděl místním, že jim na zahradách rostou stromy obsypané citróny, mandarinkami či pomeranči. Pokud toužíte si trošku té jižanské atmosféry navodit také u vás doma, pusťte se do pěstování citrusů. Nemusíte mít zrovna velkou zahradu, citrusy vypadají skvěle, i pokud jsou pěstovány v nádobách – dokážou zkrášlit každou terasu či balkón. V zimě pak mohou dodávat středomořskou pohodu zimní zahradě, hale nebo třeba vaší ložnici. Sazenice jsou k dostání snad v každém zahradnictví a pěstování není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Pokud jste nikdy dříve žádné citrusy nepěstovali, měli byste začít nejlépe s pěstováním citroníků.

Seznamte se s citrusy

Citrusy pochází z Asie, ale rozšířeny jsou v celém tropickém a subtropickém pásmu. Po celý rok jsou krásné, svěže zelené a při správné péči se nám odvděčí šťavnatými plody. Tyto bohatě rozvětvené keře dorůstají výšky až tří metrů. A jaké citrusy je možné pěstovat? Mohou to být mandarinky (Citrus deliciosa, Citrus reticulata), citroníky (Citrus limon), pomerančovníky (Citrus sinensis), zakrslé pomerančovníky (Citrus mitis), grapefruity (Citrus x paradisi) nebo také kumquat (Fortunella Hindsii), citrus s miniaturními plody.


Mumquat (Fortunella Hindsii), Foto: growingwithplants.com

V čem pěstovat citrusy?

Nádoba, v níž chceme pěstovat citrusy, by měla být co nejvyšší. Objem nádoby určené pro větší rostliny pěstované v bytě nebo ve skleníku by měl být kolem 40 až 50 litrů. Pro menší rostliny postačí nádoby o objemu 2 a více litrů. Pro pěstování citrusů se skvěle hodí například květináče určené pro pěstování růží, jejichž objem se pohybuje okolo 2, 3 a 4 litrů.

Pěstování citrusů ze semínka?

Možná vás napadlo, že si zasadíte pecku z citrusu a pokusíte se vypěstovat rostlinku ze semínka. To je však poměrně náročné, nejen na péči, ale i na čas. Mnohem lepší je proto koupit si již mladou rostlinku v květináči. Abychom docílili časného kvetení, pěstujeme roubované nebo řízkované rostliny, které již plodily. Zkušení pěstitelé si rostlinky roubují sami, nejčastěji z kubánského pomeranče, protože ten dobře snáší i teplejší domácí prostředí. Pokud byste si vypěstovali rostlinu ze semínka, dočkali byste se květu a plodů po 15 až 20 letech. A to se asi nikomu čekat nechce. Poté, co je rostlina naroubovaná, je třeba na ní zapěstovat novou korunku. Musí se zaštípnout a říznout tak, aby se vytvořilo rozvětvení, které následně plodí.

Vhodné stanoviště

Jakmile si tedy donesete již naroubovanou rostlinu v květináči, musíte jí vybrat vhodné stanoviště. Citrusy nesnáší průvan! Rostlinám, které chceme po celý rok pěstovat doma, bychom měli již od počátku vybrat takové stanoviště, kde zůstanou po celou dobu. Přizpůsobí se totiž podmínkám na daném místě a jakékoliv další přemístění rostliny na jiné místo, kde by byly odlišné podmínky, jim může vyvolat šok. Někdy se rostlina dokáže přizpůsobit, ale ne vždy se to povede.


Mandarinky (Citrus deliciosa), Foto: 1zoom.ru

Citrusy během roku

V letním období mohou být citrusy umístěny venku v polostínu, nebo uvnitř za jižním či západním oknem. Nikdy je neumisťujte na přímé slunce, zejména během poledne by neměly být vystaveny ostrému slunečnímu žáru. V září, než začne topná sezóna, se musí přenést do chladnější části domu či bytu, do haly nebo chodby. Období vegetačního klidu trvá od poloviny listopadu do druhé poloviny února, a v tuto dobu potřebují citrusy dostatek světla a teplotu mezi 0-10°C. V zimě je velkým problémem nedostatek světla, proto se doporučuje citrusy přisvětlovat chladným světlem umístěným do vzdálenosti 30 cm od rostliny. V tomto období může několik listů citrusů i opadat, na jaře pak následně vyraší listy nové.

Rostliny se probouzení někdy v únoru – kromě listů se začínají objevovat nové výhony a na větvích poupata. Do doby, než budou plody asi 1 centimetr velké, je nutné držet teplotu do 16 stupňů. Pokud by byla teplota vyšší, plody se nevyvinou a odpadnou. Po odkvětu je třeba zvýšit teplotu na 20 - 25°C, protože ta je pro růst citrusů optimální. V létě neumisťujte rostliny do skleníku, je tam na ně příliš horko. I když jim teploty nad 30 stupňů nijak životně nevadí, rostliny při těchto teplotách nerostou.

Vhodný substrát pro citrusy

Aby se citrusům dařilo, je třeba je zasadit do substrátu s velkým podílem živin, minerálních látek a stopových prvků, který má navíc slabě kyselou půdní reakci (pH 5-6,5). V zahradnictví bez problémů seženete směs určenou speciálně pro pěstování citrusů. Pokud byste speciální substrát nesehnali, jeví se jako ideální kombinace kompostu, rašeliny, písku či perlitu v poměru 1:1:0,5.

Hnojení a zálivka

V létě potřebují citrusy intenzivně hnojit, tedy alespoň jednou za týden bychom jim měli dopřát kvalitní speciální hnojivo na citrusy, které neobsahuje vápník a má příznivé složení. Ideální je takové, které obsahuje i železo proti žloutnutí listů. V zimě pak hnojení omezíme na jedno měsíčně. Stejně tak citrusy i zaléváme. Měkkou a odstátou vodou - v létě často, zatímco v zimě stačí udržovat bal vlhký. Zemina by v květináči neměla nikdy vyschnout. Zejména v zimním období je však dobré se držet zásady, že méně je někdy více – přemokření by totiž mohlo rostlinu zahubit. Na nedostatečnou zálivku zase citrus reaguje žloutnutím listů odspodu, nebo skvrnami na listech.

Přesazování

Pokud se rozhodneme rostlinu přesadit, můžeme tak učinit v kteroukoliv roční dobu, ale nejvhodnější je pro tuto činnost měsíc červen. Malé rostlinky by se měly přesazovat jednou až dvakrát za rok, starším rostlinám stačí jen vyměnit vrchní vrstvu zeminy za novou. Při každém přesazení se doporučuje použít o dva až čtyři centimetry větší květináč. Po přesazení je třeba citrus dobře zalít a zhruba po 4 týdnech můžeme začít s přihnojováním.


Citroníky (Citrus limon), Foto: imagejuicy.com

Množení citrusů

Citrusy, zejména citroníky, některé druhy pomerančovníků a mandarinky, se množí vrcholovými řízky. Ty se po odebrání z mateřské rostliny pěstují v teplém substrátu o teplotě 20 - 25°C. Takovéto pěstování je však poměrně obtížné a měli by se do něj pouštět jen zkušení pěstitelé. Mnoho druhů citrusů velmi špatně zakořeňuje.

Co citrusům škodí?

Jak již bylo řečeno, citrusy nesnáší průvan a pak také suchý vzduch, který podporuje množení svilušek. Tito drobní pavoučci vytvářejí na listech rostlin stříbřité skvrny a okolo mladých výhonů vznikají také jakési pavučiny. Na kmínku, větvičkách i listech citrusů se často objevují také puklice, které vytvářejí drobné hnědé flíčky. Někdy se mohou na citrusech ukrývat také mšice a vlnatky. Doporučuje se rostliny rosit a sprchovat a v případě potřeby ošetřovat speciálními olejovými prostředky proti těmto škůdcům. Vhodně zvolené preparáty zamezí výskytu škůdců i napadení listů houbami – černěmi. Napadené citrusy špatně rostou, nekvetou a tudíž ani neplodí.

- jpa -
 

Článek byl zobrazen 47023 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
  • SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy

    Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
  • Dřevěné šperky a bytové dekorace

    Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.

Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pokojové rostliny XXI. - Vánoční kaktus

Pokojové rostliny XXI. - Vánoční kaktus

Další pokojovou rostlinou, která je spojena s obdobím Vánoc, je vedle Vánoční hvězdy Vánoční kaktus. Exotická ozdoba interiéru si vysloužila svůj název z toho důvodu, že právě na přelomu podzimu a zimy výrazně kvete.

 
Pokojové rostliny VIII. - Maranta

Pokojové rostliny VIII. - Maranta

"Rostlina modlitby" nebo "králičí stopa". Tak se lidově říká exoticky vypadající pokojové rostlině marantě, která v prvé řadě zaujme sametovými, výrazně zelenými oválnými listy s různě tvarovanými tmavými skvrnami.

 
Jak vypadá japonská zahrada?

Jak vypadá japonská zahrada?

Pokud jste někdy navštívili skutečnou a nefalšovanou zahradu uzpůsobenou a vytvořenou přesně v japonském stylu, nejspíš ve vás už navždy zůstane to tiché kouzlo usmíření, klidu a pohody. Přesně to japonská zahrada dokáže – zbavit naše tělo stresu, zastavit nás na kratičký okamžik a vstřebat jedinečnou krásu přírody.

 
Jarní výsev zeleniny

Jarní výsev zeleniny

Zima sice ještě zdaleka není za námi, ale začátek března je i přesto ideální dobou na předpěstování první jarní zeleniny. Pokud si tedy chcete co nejdříve dopřávat čerstvé vitamíny z vlastní zahrádky, neměli byste otálet a do jarního výsevu se co nejdříve pustit.

 
Jaké keře zvolit do zahrady?

Jaké keře zvolit do zahrady?

Hodně zeleně a co nejméně práce. Jak toho dosáhnout? Výběr keřů záleží na velikosti plochy, času, který zahradě můžete věnovat a samozřejmě i zajímavým tvarům a bohatým květům.

 
Kustovnice čínská Goji – elixír dlouhověkosti i sexuální aktivity

Kustovnice čínská Goji – elixír dlouhověkosti i sexuální aktivity

Kdo hledá tajemství dlouhověkosti, možná ho nalezne v malých, sytě červených plodech kustovnice čínské, zvané goji. Tradiční čínská medicína tuto rostlinu od nepaměti považuje za lék na všechny neduhy. Její sušené plody podporují dlouhověkost, aktivitu a sexuální vitalitu. Možná by stálo za to, zařadit goji i na náš jídelníček.

 
Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jsou na tom vaše pokojové rostliny tak špatně, že potřebují okamžitý zásah? Vyzkoušejte některé z doporučení odborníků, jak postupovat při jejich záchraně.

 
Živý plot z pestrobarevného proutí

Živý plot z pestrobarevného proutí

Podzimní čas, někdy i trochu nevlídný, má i své hezké stránky. Aby vaše zahrada měla možnost převléknout se do barevných šatů podzimu, nutně potřebuje rostliny, které ji to umožní. Vedle listnáčů a tak trochu fádních jehličnanů je živý plot z dřevin s barevnou kůrou v každém ročním období jiný.

 

Zpět na předchozí stránku

Ventura banner Steliva

Reklama

Náš tip

Profesionální vysoušeč vlasů

Profesionální vysoušeč vlasů s BLDC motorem a ionizátorem SOGO SS-3235. S vysokorychlostními proudy vzduchu 25 m/s, ultralehký, s magnetickými nástavci. 2 rychlosti, 5 teplot.

 

Přikrývka Aloe Vera – duté vlákno

Potah přikrývky je vyroben z tkaniny z 100% mikrovlákna s výtažkem z Aloe Vera, které má mimořádně příznivé působení na lidskou pokožku, schopnost zmírňovat bolesti svalů a kloubů, jakož i redukce výskytu bakterií a hub.

 

UMĚLÉ VÁNOČNÍ STROMKY FLORUM

Umělé vánoční stromky FLORUM jsou dokonalou imitací živých vánočních stromků - jsou krásné, neopadávají a vypadají jako živé.

 

MATRACE STORE – VŠE PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Specializovaný eshop na matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Odborně poradíme při výběru správné matrace pro Vás. Nyní akce „matrace doprava zdarma“!

 

POSTELE Z MASIVU

Postele z masivního malajského dubu značky ECLISSI jsou zárukou pevnosti a moderního designu. Dopřejte si kvalitu našich postelí z dubového masivu ve vaší ložnici.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Dvořák, sekačky-pily.cz

Spolehlivý eshop se zahradní a lesní technikou STIHL, Husqvarna a Ego s kamennou prodejnou a servisem

AGRO CS - ČESKÉ SUBSTRÁTY A HNOJIVA

Značky AGRO, FLORIA a NATURA přináší zahrádkářům i profesionálům kvalitní pomocníky pro celou zahradu a každou rostlinu. Substráty, hnojiva a osiva.

Transform a.s., partner pro vaši zahradu

Výrobce plotů, zahradního mobiliáře a doplňků do vaší zahrady.

Nejčtenější z této rubriky

Zahrada s pergolou

Zahrada s pergolou

Snad každý majitel rodinného domu nebo zahrádky sní o útulném a příjemném zákoutí, kde by mohl posedět s rodinou a přáteli. Žádný problém! Posezení s pergolou si může na zahradě vybudovat každý.

 

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.

 

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

S příchodem teplého počasí je třeba začít řešit, jak se co nejlépe ochránit proti škůdcům, jako jsou klíšťata, komáři, ovádi a další. Ne každý se chce na ochranu proti nim stříkat chemickými repelenty. Nabízí se tak možnost, vyrobit si odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu doma, z čistě přírodních ingrediencí. Uvidíte, že účinek bude stát za to!

 

Další z této rubriky

Zahradní schody z kamene, betonu nebo cihel?

Zahradní schody z kamene, betonu nebo cihel?

Jestliže chceme, aby naše zahrada měla unikátní atmosféru a získala jedinečný styl, měli bychom do ní zakomponovat také schodiště. Schody fungují jako pojítko mezi jednotlivými úrovněmi a vytvářejí dynamiku exteriéru. Jsou velmi praktické, jelikož předělují terén, oddělují jednotlivé sekce zahrady a samozřejmě také překonávají výškové rozdíly.

 

Speciální nano impregnace ochrání beton i kámen daleko lépe

Speciální nano impregnace ochrání beton i kámen daleko lépe

Některé materiály potřebují ochranu navíc, pokud chceme prodloužit jejich životnost a zvýšit funkčnost. A to platí i ve stavebnictví. K tradičním a dnes velmi oblíbeným materiálům, které se stávají nejen funkčním, ale i dekorativním prvkem, patří kámen a beton.

 

Zastřešení terasy z dutinkového polykarbonátu

Zastřešení terasy z dutinkového polykarbonátu

Pokud chcete na vaší terase trávit volné chvíle za každého počasí, budete se muset rozhodnout pro vhodný typ jejího zastřešení. Zastřešení je nezbytným doplňkem, pokud chcete, aby se terasa stala jakousi další místností vašeho domu obyvatelnou po většinu roku. Jaký materiál ale pro zastřešení použít? Představíme si dutinkový polykarbonát.

 

Pomocníci při sázení – ruční zemní vrtáky

Pomocníci při sázení – ruční zemní vrtáky

Určitě vám už někdy vrtalo v hlavě, jak by se daly některé práce na zahradě provádět snadněji než doposud. Co například takové sázení stromků a keřů? Pokud máte dost namáhavé práce s rýčem a lopatou, zkuste si pořídit ruční zemní vrták. S tímto nářadím vám práce půjde lépe od ruky a rozhodně se tolik nenadřete. S ručními zemními vrtáky zkrátka ušetříte spoustu drahocenného času a sil.

 

Kosatce, rostliny, které hrají všemi barvami

Kosatce, rostliny, které hrají všemi barvami

Iris neboli kosatec je jedna z mála květin, která se může pochlubit širokou škálou barev svých květů. Vzpomeneme-li si na jakoukoliv barvu duhy, květ kosatce tuto barvu ponese. Právě jeho latinské jméno Iris má svůj původ u antické bohyně duhy.

 

Šípky - pěstování šípkové růže a využití šípků v kuchyni

Šípky - pěstování šípkové růže a využití šípků v kuchyni

Šípky sbírali lidé již odnepaměti. Ve starověkém Řecku a Římě z jejich plodů vyráběli náhrdelníky, které měly sloužit jako ochrana před zlem, ale zároveň měli přilákat i milovanou osobu. U nás se šípky využívaly vždy jako vítaný zdroj potravy a přírodní léčivo. Šípky jsou totiž plné vitamínů i látek, které nám pomáhají očistit tělo.

 

Zahradní květiny XI. – Kakosty

Zahradní květiny XI. – Kakosty

Když se řekne kakost, mnozí si vzpomenou na svůj herbář ze základní nebo střední školy a na luční drobnou květinku zvanou kakost smrdutý. Nenechte se však zmýlit - kakostů je totiž kolem tří set druhů a mnohé z nich jsou hojně pěstovány na zahradách a skalkách.

 

Jak a kde fungují komunitní zahrady?

Jak a kde fungují komunitní zahrady?

Bydlíte v paneláku na sídlišti a jediná vaše možnost, kde byste si mohli vypěstovat vlastní ovoce, zeleninu či čerstvé bylinky je balkón? A co když ani ten nemáte? Nevěšte hlavu, právě pro vás jsou ve městech zakládány komunitní zahrady. Zahradničit tak můžete klidně mezi bloky paneláků a seznamovat se přitom s novými lidmi či sousedy.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.