Jak ochránit zahradu před divokými prasaty?
11.04.2023
Divoké prase se považuje za velmi velké, nejen nebezpečné, ale i velmi chytré zvíře. I tak dokáže způsobit velké škody a nepořádek na zahradě. Uchyluje se na vaše zahrady v období jara a podzimu z důvodu hledání potravy. Pro prasata je ničení, rytí a pustošení na zahradách přirozený životní cyklus k přežití. Jak tomuto pustošení zabránit?
Elektrické ohradníky či ploty
V první řadě, by se majitel pozemku měl zamyslet nad tím, že divoké prase je velké a silné zvíře a obyčejný plot, ho jen tak nezastaví. Majitel tak musí postavit pevnou bariéru, kterou prase neprorazí (vhodné jsou dřevěné plaňky s betonovým základem), aby se prase nebylo schopné prohrabat.
Druhou alternativní variantou je elektrický ohradník. Jak už bylo řečeno, prase je považováno za chytré zvíře, a pokud okolo zahrady bude nataženo elektrické vedení, divoké prase si tyto bariéry pamatuje a místu se vyhýbá. Proto na pozemku nebudou způsobené žádné škody. Samozřejmě majitel musí brát ohled na sousedy či domácí mazlíčky, proto musí zvážit obě varianty.
Plašiče na divokou zvěř
Pokud jezdíte autem či jste z vesnice, můžete u polí vidět kůly s pěnou. To je také velmi snadná a relativně levná záležitost. Pachové plašiče jsou ale velmi náchylné na vlivy počasí. Což znamená, v momentě, kdy začne vytrvale pršet či přijde silný vítr, je nutné pachovou stopu obnovit a stále dokola opakovat, protože je zcela možné, že rychleji zmizí.
Proto jedním z nejlepších řešení je ultrazvukový plašič zvěře, který má velmi rychlou a snadnou instalací. Tato plašička totiž vysílá nepříjemné vysoké zvuky, které divoké prase odlákají. Divoké prase se těmto místům raději vyhne. Ultrazvukové plašiče oproti pachovým plašičům neztrácejí účinnost a jejich provoz je nenáročný a bezstarostný. Tato plašička proto funguje dlouhodobě, a je možné ji mít jen jako prevenci. Funguje i proti ostatním druhům divoké zvěře, jako jsou třeba srnky a daňci.
Odborníci
Pokud si nejste jisti, co v takovéto situaci dělat, je dobré se poradit s odborníkem. V tomto případě je nejlepším odborníkem myslivec, který o zvěři ví téměř vše. Pokud se vaše zahrada nachází na honebním území je možné se s myslivcem domluvit rovnou na odstřelu. Pokud se vaše zahrada nachází mimo honební zónu, je odstřel nemožný.
TIP: Přečtěte si, jak ochránit vaši zahradu před dalšími druhy škůdců, jako jsou hlodavci a ptáci.
Bydlíte nebo žijete v oblasti, kde je výskyt divoké zvěře častý? V tomto případě je dobré uvažovat o prevenci či instalaci plašičky. Je důležité využít jedno z profesionálních řešení, už jenom z důvodu, že divoké prase může být velmi nebezpečné.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 2901 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Deratizace a desinfekce
Jak se zbavit sametek podzimních na zahradě? Kousnutí je velmi nepříjemné.
Komáří štípance k létu tak nějak patří a naštěstí existuje spousta možností, jak tyto krvežíznivé potvůrky odehnat. Pokud jste však poštípaní na všech možných i nemožných místech a komáři jsou v tom nevinně, je třeba hledat jiného viníka. Jestliže má tendenci se doslova udrbat i váš pes či kočka, možná vás všechny napadla sametka podzimní, lidově sviluška.
Náš život s hlodavci
Mnoho příběhů pro děti, převážně kreslených, je založeno na existenci hlodavce v domě. Je přitom zajímavé, že onen hlodavec (nejčastěji myš) bývá zpravidla kladnou postavou, bojující se „zlými“ nepřáteli. Ve skutečnosti ale asi jen málokdo vítá hlodavce ve svém domě s otevřenou náručí.
Boj proti hmyzu, hlodavcům a plísním
Pokud selžou tradiční mucholapky a pasti na myši, je čas zavolat odborníky. Firma Grattis se zabývá právě činnostmi s poněkud tajuplným názvem DDD – tedy desinfekce, desinsekce a deratizace.
Bojujeme s plísněmi
Téměř každý, kdo má dům či byt – zejména starší – to asi zažil. Plíseň! Může se vytvořit v koupelně (nejčastěji ve spárách mezi kachličkami), za skříněmi, v rozích místností… Plísně vznikají hlavně ve vlhkém prostředí. Kromě toho, že nevypadají hezky a narušují podklad, na kterém se objeví, mohou být také nebezpečné pro lidské zdraví (alergie, astma…). Proto bychom se měli snažit se jich zbavit.
Jak ochránit zahradu a úrodu před škůdci?
Každoročně se na zahradu stahují nejrůznější škůdci, kteří pátrají po potravě. Tito škůdci mohou být ptáci, hlodavci či divoká zvěř. Tak či tak jsou na zahradě většinou nevítaní. Žádný zahrádkář si nepřeje přijít o svoji úrodu, proto je nutné zahradu patřičně před škůdci ochránit.
Účinný boj s mravenci - funguje chemie i babské rady
Možná vás poslední dobou také trápí mravenci, kteří si přes vaši kuchyň či obývák ať už doma nebo na chatě udělali dálnici. Drze se promenádují po kuchyňské lince nebo po zemi a hledají něco k snědku. Zbavit se jich můžete mnoha chemickými prostředky, ale za zkoušku stojí i osvědčené babské rady, kdy v boji proti nim postačí prostředky přírodní.
Jak se zbavit hmyzu v bytě
Známe to všichni. Po náročném dni se chystáme ke spánku a najednou z ničeho nic zaslechneme slabé, ale pronikavé bzučení. Na blahodárný spánek můžeme v tu chvíli zapomenout a to alespoň do té doby, než se s komářím vetřelcem nadobro nevypořádáme. A co pak nezvaní návštěvníci našich šatníků, spíží a ostatních prostor bytu?
Moskytiéry a sítě proti hmyzu ochrání před nepříjemnými vetřelci
Řada z nás se těší na léto, až bude moci usínat u otevřeného okna a dýchat během spánku čerstvý vzduch. O tento požitek nás však mnohdy ochudí všudypřítomní komáři, jejichž bzučení je nesnesitelné, stejně tak jako následné štípance na našem těle. Problém s komáry a dalším otravným hmyzem se však dá vyřešit pomocí moskytiéry, nebo sítí proti hmyzu.