Jak pěstovat vřes
10.09.2011
Vřes obecný (Calluna vulgaris) nebo chcete-li břes, břasa, chvojina, hyndavec, to vše jsou názvy pro v posledních letech velmi oblíbenou rostlinu, která kvete od začátku jara až do prosince a po celou tu dobu zdobí svými drobnými kvítky zahrady i skalky.
Pěstování
Keře vřesu dosahují výšky podle druhu kultivaru od dvaceti centimetrů do zhruba šedesáti centimetrů, některé druhy pak dosahují výšky až jednoho metru. Najdete jej po celé Evropě i Malé Asii, v celé Severní Americe, ale také třeba v některých částech Jihozápadní Afriky, na Sibiři nebo na Novém Zélandu. Daří se jim na okrajích lesů, na rašeliništích i skalách, najdete je i vysoko v horách i v bažinatých porostech. Vřes nepotřebuje jako valná většina ostatních kvetoucích rostlin výživnou půdu bohatou na minerální látky, vyhovují mu půdy písčité, suché a hlavně kyselé s mírnou zálivkou. Nedaří se mu v půdě vápenaté, ale celkově jde o poměrně nenáročnou rostlinku, kterou můžete vysadit jak na záhonek, tak na skalku, daří se mu i jako hrnkové květině. Je to dlouholetá rostlina, avšak ne trvalá, zpravidla vám na zahradě vydrží tak patnáct let.
Výsadba a rozmnožování
Při sázení vybírejte místo, kde je dostatek slunečního svitu nebo polostín, na stinných místech by vám vřes nekvetl. Před sázením si stanoviště nejprve dobře promyslete, vřes totiž velmi špatně snáší přesazování. Každé jaro je pak vhodné jej seříznout nebo sestříhat zahradnickými nůžkami, rostlinu zkracujeme zhruba o jednu třetinu. Můžete jej pohnojit hnojivem na rododendrony nebo erikoidní rostliny, dbejte na to, aby hnojivo neobsahovalo v žádném případě vápník. Jednou za čas zhruba po čtyřech až pěti letech proveďte důkladné zmlazení všech keříků radikálním řezem. Ideálně na podzim. Na zimu je vhodné především mladé rostliny, nebo rostliny omlazené řezem chránit nastýlkou popřípadě mulčovací kůrou, starší rostliny nevyžadují ani tuto péči. Vysazovat jej můžete na jaře, ale i na podzim. Rozmnožuje se řízkováním, řízky sbírejte na podzim, nechejte je přezimovat ve skleníku nebo pařeništi, kde je poměrně teplo, díky čemuž se rychleji vyvine kořenový systém. Jakmile mají řízky kořínky, můžete je zasadit jednotlivě do malých květináčů do směsi z rašeliny, písku a zeleného hnojení. Vypěstovat se dá i ze semen.
Sběr a sušení
Sbírá se buď květ, nebo celá nať i s květem a to v době plného květu rostliny, ideálně koncem července a v průběhu srpna. Sklízí se podobně jako třeba levandule či majoránka - lístky a květy jednoduše stáhneme po směru růstu z natě dolů. Chceme-li celou nať, pak jí odstřihneme, vždy používáme ke sběru jen mladé rostlinky, nikoliv starší zdřevnatělé. Suší se zavěšený ve svazečcích na suchém a stinném místě, nebo rozprostřený v tenké vrstvě na novinách či plechu. Chcete-li si ušetřit práci, pak vězte, že k dostání je samozřejmě již vysušený i v lékárnách.
Využití
Vřes má stálezelené listy, které jsou jehlicovitého tvaru a navzdory drobnosti i poměrně silné. Kvete od začátku prázdnin až do prosince, podle druhu. Typickou barvou drobných kvítků vřesu je světlerůžová, ale k dostání jsou i vřesy kvetoucí fialově, purpurově, červeně či bíle. U nás se nejčastěji cení pro své dekorativní účely, avšak vřes je také hojně využíván jako léčivka. Obsahuje organické kyseliny, alkaloidy, třísloviny, flavonoidy, hořčiny i pryskyřici. Má močopudné účinky a je výborným pomocníkem při celkové detoxikaci těla. Je využíván při jarních očistných kúrách, kdy z našeho těla vyplavuje za dlouhou zimu a díky těžké a nezdravé zimní stravě nashromážděné toxiny. Máte-li problém se zadržováním kyseliny močové v těle, což je pro nás velmi nebezpečné a takovéto zjištění znamená nutnou velmi rychlou změnu ve stravovacích návycích a životním stylu, pak bez obav sáhněte po vřesu. Ten totiž jedinečným způsobem tuto nebezpečnou kyselinu z našeho těla odplavuje a účinně tak pomáhá pacientům s dnou. Dokáže kromě šetrného vyčištění těla od kyseliny močové, také zlikvidovat již usazené krystalky ve tkáních. Vřes je také výborným pomocníkem při léčbě onemocnění močových cest nebo ledvin, při jejich infekčních zánětech, účinně napomáhá při rozpouštění a odplavování ledvinových kamenů. Mimo to má silné diuretické schopnosti a napomáhá tak při léčbě otoků a zadržování vody v těle. Používá se také jako sedativum, či při léčbě revmatismu. Docela jistě oceníte možnost dlouhodobého užívání vřesu, coby léčivky, neboť vřes nemá nepříznivé ani vedlejší účinky.
Vřesu, stejně jako celé řadě dalších léčivek bývala v dřívějších dobách přisuzována magická moc. Staří Slované jej například využívali v boji proti zlým silám, o bílém vřesu se zase tradovalo, že přináší štěstí. Ve středověku se z něj vařilo pivo nebo čaj. Vařilo se z natě i lístků, ovšem dbalo se na jejich důkladnou očistu, vřes totiž velmi často žije v symbióze s houbami, které žijí na koříncích rostlin a mají po požití halucinogenní účinky.
Velmi ceněný je také vřesový med. Je oblíbený pro svou jedinečnou chuť i velmi hustou strukturu.
Připravila: Petra Martišková
Foto: archiv firmy Lavareta
Články s podobnou tématikou
Září na zahradě
I v zimě je na zahradě co dělat
Jaké keře zvolit do zahrady?
Článek byl zobrazen 62520 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Jak nakupovat vánoční stromek
Vánoční stromek má u nás více než dvousetletou tradici a nechybí snad v žádné domácnosti. Také jejich předvánoční nabídka uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Vyberte si i vy stromek svých snů a podívejte se, jak se o něj postarat, aby vám vydržel co nejdéle.

Zahrada během stavby
Spolu s novým domem většinou plánujeme také zahradu kolem něj. Jak ale docílit toho, abychom mohli zrealizovat sny o krásné a zdravé zahradě ihned po dokončení stavby?

Jak se zbavit slimáků na zahradě?
Zahrádkáři z nich šílí. Jsou všude a sežerou, co najdou. Řeč je o slimácích – malých slizkých tvorech, kteří dokážou každému zahrádkáři pěkně znepříjemnit život. Bohužel, realita je taková, že se jich úplně zbavit nedá, proto můžeme jen redukovat jejich počty. Důležité je se nevzdat! Který způsob je nejúčinnější? Jaké jsou osvědčené metody boje se slimáky?

Zahradní gril 3 v 1
Sníh konečně roztál, tráva se zazelenala, není nad to posedět venku s přáteli, dobře pojíst... Takové grilované maso... Nebo něco málo domácího uzeného masíčka, mňam. Konečně i správně opečené buřty s chlebem přijdou vhod! S tím ale souvisí problém, kde postavit zahradní udírnu, kam umístit zahradní gril, případně kde vykopat venkovní ohniště?

Jaký je rozdíl mezi dřevěnou a elektrickou udírnou?
Pokud uvažujete o pořízení nové udírny, určitě stojíte před rozhodnutím, jakou udírnu si vybrat. Možností máte hned několik včetně stavby udírny svépomocí. Dnes se zaměříme na srovnání běžně prodávaných udíren, na udírny dřevěné a elektrické.

Psí výkaly v zahradě – jak se jich správně zbavit?
Na otázku v úvodu máme jasnou odpověď. Kompostováním! I to má ale řadu zásad, které je třeba dodržet. Především pak v případě kompostování psích exkrementů, které rozhodně nespadají pod běžný materiál vhodný na každý kompost nebo snad do popelnice na bioodpad.

Nové odrůdy velkokvětých růží pro vaši růžovou zahradu
Když se řekne „růže“, většina z nás si okamžitě vybaví krásný, sytě červený květ na dlouhém trnitém stonku s charakteristickou vůní. Ale růže není jenom červená, tyto rostliny se vyskytují v mnoha rozmanitých barvách, velikostech květů, tvarech, výškách i počtech květů v květenství. V nových velkokvětých odrůdách se spojuje krása, vůně i odolnost.

Vistárie neboli modrý déšť
Za nejkrásnější popínavou liánu, kterou by si přál mít na zahradě snad každý pěstitel, je považována vistárie, někdy též nazývaná „modrý déšť“. Tato romanticky působící, bohatě kvetoucí a také krásně vonící rostlina má v sobě jakési kouzlo starých časů. Dokáže tak v zahradě navodit jedinečnou atmosféru a dodat šmrnc jinak nevzhledné fasádě domu.