Jaké travní osivo je vhodné pro vaši zahradu?
10.05.2020
Nákup travní směsi je zodpovědný úkol, neboť je potřeba vědět k jakému účelu má trávník sloužit: k rekreaci u bazénu, jako plocha pro dětské hry nebo chcete mít jen kousek zeleně před domem?
Pro specifické podmínky a různé účely existují speciální travní směsi. Rozdílné složení osiva bude mít trávník okrasný, jiné pro rekreační účely. Existují také směsi pro chudé půdy, extrémně osluněné suché plochy i do polostínu. Žádný trávník ale nevydrží intenzívní namáhání, například pod houpačkou a rovněž nebude růst na trvale zastíněném místě. V takovém případě je vhodné zvolit půdopokryvné trvalky nebo náhradní materiál, ať už štěrk či oblázky.
Vyberte si vhodnou travní směs
Travní druhy se od sebe liší vzrůstem, nároky na vláhu, ale i podle složení půdy a podle toho se ošetřují.
Základem okrasných trávníků jsou kostřavy červené, především velmi jemné a husté trsnaté a krátce výběžkaté formy. Pro velmi nízko kosené a zavlažované trávníky se ke kostřavám červeným přidává psineček tenký. Naopak do okrasných trávníků mírně sešlapávaných a výše sekaných jsou nejvhodnějším doplňkem kostřav úzkolisté odrůdy lipnice luční. Ve směsích pro výsušná stanoviště má významné zastoupení kostřava ovčí.
Směsi pro rekreační trávníky, které představují přechod mezi hřišťovými a okrasnými, jsou vesměs druhově pestřejší. Kromě jílku vytrvalého obsahují lipnici luční, kostřavu červenou a často i některé doplňkové travní druhy. Přirozeným vývojem se v porostu prosadí ty z nich, kterým daná lokalita a způsob ošetřování trávníku nejlépe vyhovuje.
Co nabízí trh
Pro okrasné reprezentační plochy je vhodné zvolit některou ze směsí bez jílku vytrvalého. V současné nabídce jsou to směsi Britan, Krása a Golf. K založení běžných rekreačních a zahradních trávníků vybereme některou z druhově pestrých a vyvážených směsí – Unipo, Korzo, či Zahrada.
Na zastíněné lokality je vhodná Směs do polostínu, která k relativně vysokému podílu kostřav červených je k tomuto účelu obzvláště vhodná. Poměrně dobře snáší sucho, a má také nadstandardní hustotu. Má rovněž dobrou odolnost vůči sešlapávání.
Obnova trávníku
Pro dosévání trávníků se používají směsi téměř výhradně jílkové, jen s malým doplňkem lipnice luční a případně i kostřavy červené. Chcete-li rychle renovovat trávník, použijte osivo Grass fix. Osivo je obaleno hnojivem, které urychlí proces odnožování a holá místa rychle zarostou.
Více v článku Na jaře nezapomeňte na hnojení trávníku, Jarní péče o trávník a užiteční pomocníci
Pár rad než začnete sít trávník
Před začátkem vlastních terénních úprav chemicky zlikvidujeme původní travní porost či vzrostlé vytrvalé plevele. Vhodné jsou totální herbicidy typu Roundup či Touch-down. Pozemek upravíme do požadovaného tvaru, odstraníme hrubé nečistoty (kořeny, kameny, stavební zbytky) a pak přijde na řadu válec, kterým pořádně utužíme povrch, aby později v trávníku nevznikaly nevzhledné jámy, způsobené sesedáváním půdy. Konečnou fází přípravy pozemku je úprava vrchní vrstvy. Jednou z možností je úprava stávající zeminy přidáním rašeliny, písku, případně kompostu, nebo na povrch navrstvit některý z hotových trávníkových substrátů.
Není-li již travní směs obohacena o startovací dávku hnojiva, pohnojíme před výsevem pozemek některým z kombinovaných hnojiv, v dávce 2-5 kg/100 m2. Hnojivo mělce vpravíme do země a povrch lehce utužíme válcem, abychom zamezili tvoření hlubokých stop při chůzi po pozemku.
Doporučené množství osiva se u většiny směsí pohybuje okolo 2,5 kg/100 m2. Osivo určené pro celou plochu trávníku rozdělíme na dva či více dílů a každý z nich vysejeme ručně nebo secím strojkem po cele ploše pozemku a vždy hned mělce přehrábneme, aby se osivo smísilo s půdou do hloubky 1 cm. Po výsevu půdu lehce přiválíme a často zavlažujeme mírnými dávkami vody, aby neproschla.
Foto: archiv firem
Autor: Irena Forejtová
Další články z rubriky
Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
Na jaře nezapomeňte na hnojení trávníku
Jarní péče o trávník a užiteční pomocníci
Jak vybrat a položit travní koberec
Článek byl zobrazen 15852 krát.
Diskuze k článku
Radka | 05.05.2016 09:04:27
Dobry den, konecne jsme s manzelem poridili rodinny dum a zahrada je v katastrofalnim stavu, hlavne travnik. Chci se zeptat, jestli je na travnik dobre bio hnojivo a pripadne se kterym mate zkusenost. Nasla jsem velky vyber, jake vybrat. poradite? Diky Radka
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Zahrada ve stylu vintage – inspirace, vybavení, doplňky a rostliny
Zahrada naplní vašeho ducha radostí, dodá vám sílu, energii, a pokud jste jedním z těch, kterým je blízko vše, co voní historií a časem, určitě se najdete ve vintage stylu.
Dotace na zavlažování fotbalových hřišť
Fotbalové kluby v obcích do 3 000 obyvatel mohou čerpat dotaci na rozvoj místních sportovišť a zázemí Kabina 2021-2025, vyhlašovanou Národní sportovní agenturou. Dotaci lze využít i na realizaci závlahy fotbalového hřiště. Předpokládané spuštění se očekává v polovině roku 2023 a objem finančních prostředků je omezen. Peníze jsou přidělovány dle pořadí žadatelů, proto požádejte o dotaci co nejdříve.
Jak správně sklízet a skladovat hrušky?
Podzimní měsíce bývají ve znamení loučení se s létem, houbaření, výlovů rybníků, příprav na zimu, procházek lesem v šumivém spadaném listím, ale i sklizní ovoce, o které jsme se celý rok s láskou staraly. To není zrovna fyzicky nejlehčí práce, ale odměnou nám pak v mrazivých zimních dnech může být sousto šťavnatého vlastnoručně vypěstovaného ovoce, na které zkrátka v supermarketu nenarazíte. Kdo by si třeba v polovině ledna s chutí nepochutnal na takové šťavnaté hrušce.
Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Fuchsie je bohatě kvetoucí rostlina, které se dobře daří na polostinných stanovištích a neklade si téměř žádné nároky na pěstování. Tyto dvě přednosti ji řadí mezi nejoblíbenější rostliny našich balkónů.
Podzim je ideální čas k výsadbě trvalek
O kráse trvalek je zbytečné se zmiňovat. Bohatost druhů umožňuje dostatečný výběr pro jakékoliv stanoviště. Bereme-li ohled na požadavky rostlin, můžeme je vybírat podle velikosti, barvy, doby květu nebo tvaru listů. Pro jejich výsadbu je nejlepším obdobím právě podzim.
Narcisy – symbol Velikonoc a blížícího se jara
Řada z nás se těší, až se v květinářstvích či na zahradách objeví narcisy, které jsou jasným znakem toho, že je zima definitivně za námi. Tyto oblíbené víceleté květiny s nezaměnitelnou vůní dokážou svými jasně žlutými květiny rozzářit každý záhon, ale rovněž mohou být působivou dekorací interiéru. Jsou považovány za jeden ze symbolů Velikonoc.
Odolné pokojové rostliny, které přežijí všechno
Rostliny oživí snad každý prostor. Pokud se bojíte, že jejich péči nezvládnete a rostlinky vám zahynou před očima, zvolte ty na péči co nejméně náročné. Jaké to jsou?
Rakytník řešetlákový – posiluje obranyschopnost i odolnost vůči stresu
Příroda nám poskytuje spoustu rostlin, které působí blahodárně na naše tělo a pomáhají nám udržovat zdravý životní styl. Jednou z nich je i rakytník řešetlákový – opadavý keř, jehož oranžové plody obsahují velké množství vitamínů a zdraví prospěšných látek. Jejich využití je proto široké – setkáme se s nimi v potravinářství, kosmetice i léčitelství.