Japonská ředkev a hořčice - jak na pěstování a výsev?
21.03.2024
Oblíbená asijská zelenina bílá ředkev a čínská hořčice se postupně dostaly i do českých supermarketů a také do českých zahrad a skleníků. Ředkev Japana i čínskou hořčici si snadno vypěstujete sami na zahradě. Poradíme vám s výsevem i správným postupem pěstování.
Pikantní, zdravá a dietní bílá ředkev
O tom, že je zelenina zdravá nikdo nepochybuje, ale některé druhy mohou pomoci při žaludečních či střevních problémech či dietní chybě. Přesně takovou zeleninou je asijský druh ředkve, známý pod názvem Daikon. Laicky řečeno dlouhá bílá ředkev, i když i těch již existuje několik druhů.
Nastrouhaný kořen pomáhá při trávení smažených a tučných jídel, neboť stimuluje činnost žaludečních šťáv a antisepticky působí i na střevní mikroflóru. Ředkev Daikon obsahuje mnoho minerálních látek, jako jsou draslík, vápník, železo, hořčík, fosfor a vitaminy A, B1, B2 a C. Vysoce aromatická zelenina rovněž pomáhá na posílení celkové obranyschopnosti organismu, zlepšení zraku a je vynikajícím doplňkem stravy v případě nechutenství a při redukčních dietách.
Na první pohled ředkev Daikon vypadá jako naše obyčejná ředkvička. Nadzemní část, tedy listy jsou však mohutnější a pod zemí se skrývá bílý válcovitý kořen úctyhodné délky od pětatřiceti až do padesáti centimetrů. Průměr kořene bývá zpravidla okolo deseti centimetrů. Dužina je jemná, kompaktní, šťavnatá. U nás jsou dostupná semena dvou odrůd této orientální zeleniny - Japana a Jarola.
Bohatá úroda japonské ředkve. Foto: Semo
Vypěstovat čerstvé ředkve je vcelku nenáročné, neboť nároky na kvalitu půdy jsou prakticky stejné jako u běžných odrůd ředkviček. Ředkev Daikon potřebuje lehčí hluboce zpracovanou půdu, protože v těžké půdě dochází k deformaci kořene. Semena můžeme vysévat v několika etapách, na jaře i na podzim, kdy jsou krátké dny a nehrozí, že rostliny půjdou do květu. Ředkve dorůstají do konzumní velikosti za dva až tři měsíce od výsevu.
Čerstvou ředkev můžeme použít do každého receptu místo ředkvičky, do zeleninových salátů a skvěle také chutná dušená jako příloha. V Japonsku je ředkev Daikon zeleninou číslo jedna a často se nakládá na mnoho způsobů jako pikantní plátky k suši.
Semínka nakoupíme v každém dobře zásobeném zahradnictví a většinou už i hobbymarketech a supermarketech.
Činská horčice - už za 20 dnů sklízíte první listy
Hořčice listová - čínská známá také pod názvy hořčice sareptská nebo "Mustard Greens" vytváří velké, masité listy, připomínající mangold. Pod označením listová hořčice se skrývá odrůda druhu Brassica juncea se zelenými listy a červenou žilnatinou, kterou v semenářských obchodech najdeme pod označením Mustard Red Giant. Setkáme se i se svěže zelenou odrůdou Mustard Greens Giant. Obě odrůdy můžeme vysévat současně, neboť svými pěstitelskými nároky se od sebe neliší a výborně se barevně doplňují.
Hořčice čínská zelená. Foto: Biozelenina Velehrad
Při pěstování čínské hořčice je nutno mít na paměti, že je rostlinou krátkého dne, takže s výsevem raději počkáme do pozdního léta a podzimu. (Na jaře pěstovaná hořčice totiž brzy vybíhá do květu). Jako každá křehká zelenina má hořčice ráda humózní vlhkou půdu, v níž má ideální podmínky k rychlému růstu. Velkou výhodou listové hořčice je totiž velmi krátká vegetační doba, první lístky můžeme při ideálních podmínkách sklízet již za 20 dní od výsevu.
Hořčice listová se používá především do salátů, kde se uplatní mladé čerstvé lístky. K těmto účelům ji můžeme vysévat během celé vegetace. Rostlinu můžeme pěstovat ze semen i přes zimu doma v květináči blízko okna. Po první sklizni dobře obrůstá.
Větší listy pokrmům dodají typické hořčičné aroma, mají lehce palčivou chuť a vysoký obsah vitamínů. V asijské kuchyni se listová hořčice konzumuje čerstvá, s dušenou rýží, je vynikající bylinkou do čočky nebo ji můžeme využít na ochucení polévek na přízdoby salátů, chuťovek a pro zapékání.
Přečtěte si také článek, jak Rychlíme puky čekanky
Text: Irena Forejtová
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 17916 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Pěstování pěnišníků neboli azalek
Možná se vám pod pojmem pěnišník žádná konkrétní rostlinka hned nevybaví, ale když vám povíme, že se jedná o azalku nebo chcete-li rododendron, určitě už budete vědět, o které kvetoucí okrasné dřevině je řeč. Pokud si pěnišníky vyzdobíte zahradu, jistě přilákáte spoustu zvědavých pohledů a sousedé vám budou bohatou záplavu květů tiše závidět.

Zahrada plná voňavých bylinek
Pokud se rozhodnete pro bylinkovou zahrádku, je jaro ideálním obdobím pro její založení. Na osluněném záhoně s přiměřeně vlhkou půdou porostou bylinky téměř před očima. A pokud je máte nasázené od loňska, nadešel správný čas je rozdělit a rozsadit.

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce
Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

Červenec na zahradě
Kde není slunce, tam chodí lékař, proto si dosyta užívejme slunných dnů na zahradě, u bazénu nebo na toulkách po světě, ale mějme na paměti, že zahrada má dovolenou až v zimě a bez naší péče se neobejde.

Příprava zahradního jezírka na zimu
Než pomíjivá krása něžných sněhových vloček zahalí zahradu jemným závojem, měli bychom se postarat o jezírko, aby příští rok ožilo v plné kráse. Jak jezírko zazimovat závisí na jeho typu, zda v něm pěstujeme rostliny či chováme rybky.

Krásné truhlíky i v zimě
Přípravy na nejkrásnější svátky roku jsou již v plném proudu. Ale není na škodu se občas zastavit a pozorovat nádherně sněhem pocukrované jehličnany, ptactvo, které si přišlo po svou vánoční nadílku nebo zavadit pohledem o svátečně nazdobený truhlík za oknem.

Zakládáme ovocnou zahradu - na co si dát pozor?
Právě jste se rozhodli, že chcete mít ovocný sad a nevíte jak si počínat, abyste neudělali hned na začátku fatální chybu? Odpovíme vám na několik zásadních otázek na co při zakládání zahrady nezapomenout, kolik stromů i jaké druhy vybrat.

Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.