Zakládáme ovocnou zahradu - na co si dát pozor?
17.11.2009
Právě jste se rozhodli, že chcete mít ovocný sad a nevíte jak si počínat, abyste neudělali hned na začátku fatální chybu? Odpovíme vám na několik zásadních otázek na co při zakládání zahrady nezapomenout, kolik stromů i jaké druhy vybrat.
Budoucí vzhled zahrady
Při plánování výsadby je důležitá orientace ke světovým stranám, aby byly plody dostatečně osluněné a stejnoměrně dozrávaly. Před výsadbou se doporučuje vypracovat přibližný plán výsadby, aby bylo jasno jak má sad vypadat. S tím si nejlépe poradí zahradní architekt, který odhadne, jak za pár let stromy vyrostou. Od toho se totiž odvíjí vzdálenost na jakou je potřeba stromky sázet. Bedlivý úsudek odborníka zamezí pozdějšímu zahoustnutí porostu, které se jen těžko napravuje.
Kolik druhů?
O tom jaké ovocné stromky či keře na zahradě budou, rozhoduje kvalita půdy, nadmořská výška a v neposlední řadě i vaše přání. V nížinách s výběrem druhů ani odrůd potíže nehrozí, ale do vyšších a horských poloh se hodí třešně, višně a většina peckovin. Z jádrovin se vyplatí vybírat šlechtěné odrůdy odolné k chorobám, z nichž se u jabloní a hrušní nejčastěji vyskytuje padlí, strupovitost, monilióza, kaménčitost plodů a řada dalších. Rezistentní odrůdy těmto chorobám lépe odolávají a jejich další výhodou je i to, že ke zdravému vývoji nevyžadují používání tolika chemických prostředků jako u běžně pěstovaných odrůd. Kromě odrůd je potřeba přihlédnout i ke tvaru stromu. Zákrsky, ovocné stěny a čtvrtkmeny jsou nízké tvary, které umožňují pohodlnou sklizeň a hodí se i do menších zahrádek. Vyšší tvary ovocných dřevin se uplatní na dostatečně velké ploše nebo jen jako solitéry, které nižší ovocné druhy dřevin doplňují.
Kdy sázet?
Všeobecně se má za to, že stromky je nejlepší sázet na podzim. Tvrzení se však týká spíš jabloní a hrušní. Teplomilné ovocné druhy jako jsou broskvoně a meruňky se snáze ujímají na jaře, protože mělce koření a jsou celkově náchylnější k poškození mrazem. Pokud však máte již sazenice těchto peckovin již koupeny, nezoufejte, založte je a s výsadbou počkejte až na jaro.
Osvědčený recept, aby sazenice zimu přežily je vykopat mělkou jámu a celý stromek do ní naležato uložit, prosypat listím a zahrnou kompostem. Na jaře opatrně vrstvu zeminy odhrneme, a jakmile broskvoň nebo meruňka začíná rašit je čas na výsadbu. Stromek ze zeminy vyjmeme, kořeny namočíme na čtyřiadvacet hodin do vody a pak jej vysadíme do připravené jámy obvyklým způsobem. Uvidíte, že takto se sazenice stoprocentně ujmou.
Na pečlivé výsadbě záleží
Dno vykopané jámy asi tak do poloviny naplňte zeminou smíchanou s kompostem anebo dobře vyzrálým chlévským hnojem. Na takto navrstvenou zeminu postavte stromek co nejblíže ke kůlu a kořeny rovnoměrně rozložte. Za občasného potřásání stromkem kořeny zasypte vykopanou zeminou, aby se prostor mezi,kořeny vyplnil. Místo očkování musí být nad povrchem nad povrchem půdy., ale jestliže sázíte stromky nyní na podzim ze spodiny nahrňte okolo kmínku asi třicet centimetrů hrůbek, kterým zakryjete místo očkování a v něm vytvořte mísu na zachycování vláhy. Zároveň je potřeba stromek zabezpečit chráničem z pletiva, plastu nebo dřevěnou ohrádkou proti okusu hlodavci a zvěří v zimním období.
Kdo se bude o zahradu starat?
Jakmile o založení ovocné zahrady vážně uvažujete a nevíte o zahradničení téměř nic, můžete se buď začít vzdělávat, číst odbornou literaturu a sbírat zkušenosti od ostřílených zahrádkářů, nebo si nechat zhotovit od zahradního architekta projekt a zadat zakázku odborné zahradnické firmě. V obou případech se však nevyhnete další péči o zahradu, která po výsadbě zahrnuje pravidelnou zálivku, aby stromky neuschly, v sezóně postřik proti škůdcům a chorobám a rovněž i starost o tvarování a řez
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 19507 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Vyžínače a strunové sekačky pro dokonale upravenou zahradu
V dnešní době se na trhu setkáte s nejrůznějšími druhy sekaček a pomocníků při údržbě trávníku a není tak jednoduché si vybrat. Pokud potřebujete jen začistit trávník v okolí chodníků, zídek, či jej upravit v těžce dostupném nebo členitém terénu, budou se nám skvěle hodit tzv. vyžínače neboli strunové sekačky.
Pěstujeme stračku
Modrá barva je mezi květinami vzácností a v letní zahradě by určitě neměla chybět. Ideálním favoritem je trvalka ostrožka- stračka, která vynikne ve smíšených květinových záhonech jak na venkovské zahradě, tak i moderní výsadbě.
Jaké travní osivo je vhodné pro vaši zahradu?
Nákup travní směsi je zodpovědný úkol, neboť je potřeba vědět k jakému účelu má trávník sloužit: k rekreaci u bazénu, jako plocha pro dětské hry nebo chcete mít jen kousek zeleně před domem?
Tipy na vánoční dárky, které nezklamou
Vánoce se nezadržitelně blíží. Máte už všechny dárky pohromadě? Že ne? Nechte se inspirovat tímto článkem, ve kterém najdete doporučení na dárky pod stromeček, které mile překvapí, a navíc za ceny, které se jen tak neopakují.
Domácí mazlíček a jeho pohyb na zahradě
Většina psů i koček je na zahradě během letních měsíců velmi šťastná, přestože jinak tráví zbytek roku v domě. Aby byl spokojen i páníček, je potřeba prostředí na zahradě domácímu mazlíčkovi poněkud uzpůsobit.
Jehličnany v nádobách
Existuje dostatek možností, jak pozvat přírodu do naších obydlí a nabídnout jí třeba hezké místo na terase, vedle přístupových dveří do rodinného domu, či na balkóně nad rušnou ulicí v centru velkoměsta.
Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.
Je libo masožravou rostlinu?
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.