Kopečkové neboli vyvýšené záhony jsou ideální pro „líné“ zahrádkáře
06.04.2013
Vyvýšené kopečkové záhony umožňují na nejmenší pěstitelské ploše nejvyšší výnosy a dobrou kvalitu zeleniny, Lidově řečeno, kopečkové záhony nejsou v podstatě nic jiného než hromada kompostu, nezvykle umístěná na osluněném místě.
Jak se takový vyvýšený záhon zakládá?
Tato forma záhonů je velice výhodná pro pěstování především na víkendových nebo malých užitkových zahradách. I když je vybudování kopečkových záhonů poměrně pracné, přesto je výhodné, protože vysoká vrstva půdy a teplo vznikající při rozkladném procesu a uvolňované živiny zcela mimořádným způsobem dávají záruku vysoké úrody. Po několik let se ale není třeba starat o hnojení, záhon se na podzim neryje a vypěstovaná zelenina se zcela rovná biokvalitě. Určitou nevýhodou je jen fakt, že na založení záhonu je třeba myslet už rok předem.
Po celý rok se shromažďuje veškerý rostlinný materiál jako větve, zelené letorosty, odrytý drn, pokosená tráva, seřezaná nať z trvalek okurek, rajčat, a to všechno se pak podle určitých pravidel navrství na jednu hromadu. Takový kopečkový záhon se zakládá brzy na jaře anebo ještě lépe na podzim, aby se ještě před pěstováním zeleniny mohl navrstvený materiál sesednout. Pro založení kopečkového záhonu volíme slunečné stanoviště nejlépe s expozicí sever-jih, aby bylo sluneční záření co nejlépe využito.
Vrstvit, vrstvit a zase vrstvit
Vyměřený záhon o šířce 1,50 m až 1,80 m se při okraji odryje. Délka záhonu může být libovolná, optimální je délka 4 m a více. Z vyměřeného záhonu se vybere půda na hloubku rýče a uloží po straně. Na dno vyhloubeného záhonu se položí drátěně pletivo s malými oky jako ochrana před hryzci. Jádro záhonu tvoří hrubý dřevěný odpad ze zahrady (větve a letorosty ovocných dřevin, keřů a materiál ze živých plotů), který se nařeže na délku 20 až 30 cm a v hromádkách se navrší do vrstvy vysoké 40 až 50 cm. Tento hrubý základ se nakonec ještě popráší páleným vápnem.
Na prodyšnou kostru kompostu se pak vrství další jemnější materiál. Jestliže se do kompostu použijí převážně dřevnaté stonky letniček a trvalek, hrozí nebezpečí takzvaného „vyschnutí jádra“, ale také menší produkce tepla. Proto se k dřevnaté hmotě přidávají již odumřelé travní drny a kořeny, směs pokosené trávy, sláma a zemina. Tato vrstva musí být pevně sešlápnutá, a teprve na ni se vrství navlhčené listí nebo sláma až do výšky cca 30 cm. Vše se pak opět posype vápnem. Konečnou, zhruba patnácticentimetrovou vrstvou může být kvalitní chlévský hnůj nebo hrubě zetlelý kompost. Po navrstvení veškerého materiálu vznikne nápadně velký kopeček, na jehož hraně se upraví okapový žlab tak, aby ani dešťová voda ani zálivka nemohla odtékat po stranách, ale mohla pozvolna prosakovat do nitra navršeného záhonu. Vždy je však žádoucí se postarat o pravidelné vlhčení kopečkového záhonu buď doplňkovou závlahou či užitím pórofólie, fólie či nastýlkou.
Mrkev, okurky, brambory i jahody
Protože na jaře na těchto záhonech povrch půdy rychle osychá, může se na nich velmi brzy vysévat mrkev a petržel. Především se však na kopečkových záhonech daří teplomilným zeleninám jako jsou rajčata a okurky, které v těchto podmínkách mimořádně dobře plodí. Mohou se zde přirozeně pěstovat také jiné zahradní plodiny jako brambory, nebo jahody a vůbec všechny zeleniny, a to i ve smíšených výsadbách podle daných pravidel.
V prvních dvou až třech letech by se měly pěstovat zeleniny především s velký¬mi nároky na živiny, protože zvláště obsah dusíku je u kopečkových záhonů poměrně vysoký. Z tohoto důvodu na kopečkové záhony nevyséváme salát, špenát ani jiné listové zeleniny, neboť by mohly vykazovat vysoký obsah dusičnanů, což je samozřejmě nežádoucí.
Autor: Irena Forejtová
Foto: www.priroda-zahrada.cz, www.zahradaproradost.cz
Předchozí články
Šikovné geotextilie a folie pro vaši zahradu
Zahradní nářadí pro jarní výsadbu
Pěstování hub doma a na zahradě
Fóliové kryty a fóliovníky k ochraně i rychlení
Retro poslech hudby - retro gramofony a rádia
Desinfekce a čištění vody v bazénu aneb jak udržet bazén čistý
Stropní ventilátory s funkcí reverzace užijete v létě i v zimě
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahradnictví a zahradnické potřeby
Článek byl zobrazen 37067 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Nejčastější investice malých investorů? Pozemek s vlastní zahradou
Inflace v posledních měsících raketově stoupá. Během letošního dubna dosáhla meziročně neuvěřitelných 14,2 % oproti stejnému měsíci v loňském roce. Stále více lidí tak dospělo k názoru, že peníze na spořicích účtech s úrokem nižším, než je míra inflace, se postupně vypaří. Kam ale investovat vlastní kapitál?
Březen na zahradě – vhodná doba pro sázení i řez stromů
Třebaže občas poletují sněhové vločky a fouká studený vítr, je nejvyšší čas probudit zahradu ze zimního spánku. Březen je nejvhodnější na sázení, přesazování rostlin, ale i řez stromů či keřů.
Zavařování může být také kulinářský zážitek
Pamatujete si ještě na obrovský prádelní hrnec naplněný hlavně v létě a na podzim zavařovacími sklenicemi? Zavařování jako jeden ze způsobů konzervace potravin vzniklo v hlavě a následně v kuchyni francouzského kuchaře a cukráře Nicollase Aperta někdy na sklonku 18. století.
Hosta, rostlina pro každou zahradu
Žádná jiná trvalka není tak různorodá vzrůstem a zároveň nenáročná a dlouhověká. Hosta, neboli funkia, právem patří mezi nejkrásnější trvalku okrasnou listem, která je ideální k zaplnění stinných a polostinných míst v zahradě.
Udělejte si doma Hawai
Zahrada se využívá nejvíce v létě. Slunce doslova láká na venkovní párty, opalování a zábavu. Jak dlouho ale na výhni vydržíte? Bazény a vířivky vám poskytnou nejen okamžité osvěžení, ale i dlouhodobé sportovní a zábavní využití. Konečně můžete pracovat na své kondici, dovádět s vašimi dětmi a relaxovat po náročném týdnu. Dopřejete si přitom pohodu a luxus v domácím prostředí.
Postřik stromů – zimní nebo jarní?
Zimní postřiky stromů mají své odpůrce i zastánce, každý zahrádkáře má na ně jiný názor. Všeobecně se však dá říct, že i když zimní postřiky někteří lidé ještě provádí, jsou dnes spíše minulostí. Od zimních postřiků se přechází spíše k postřikům předjarním a jarním, je však nutné vystihnout ten správný čas, aby byly dostatečně účinné.
Přivítejte jaro na nové terase od WPC – WoodPlastic
Sluneční paprsky jsou stále odvážnější a venkovní terasa láká k posezení. Není nad krásné ráno na čerstvém vzduchu, ideálně v soukromí. Správná terasa vám takovou jistotu nabídne. Dnes, zítra, za deset let. Protože správná terasa je taková, která zůstává po dlouhá léta atraktivní, příjemná a bezpečná, aniž byste jí museli věnovat přehnanou péči.
Čemeřice – sněžná růže, kvete na zahradě jako první
Pokud se v tomto období nemůžete dočkat prvních poslů jara, jako jsou sněženky, bledule či krokusy, všimněte si otužilce, který květy zdobí ještě zasněženou zahradu.