Letní péče o zahradní jezírko nekončí filtrací
27.06.2016
Zahradní jezírko je uměle vytvořeným biotopem vyžadujícím určitou míru údržby a péče, aby voda v něm byla čistá a ekosystém v rovnováze. Právě v letních měsících si chceme zahradního jezírka užívat co nejvíce, zároveň jde však o období, kdy je jeho údržba nejnáročnější. Jak tedy o zahradní jezírko v letních měsících pečovat?
Zahradní jezírka si budujeme proto, abychom si mohli dopřát pohled na průzračnou vodní hladinu s okrasnými rostlinami či rybami. V letních měsících si pak chceme dopřát odpočinek a relaxaci u vody, případně se v jezírku osvěžit. Aby však byla voda v zahradním jezírku čistá a biologicky nezávadná, vždy je nutné tuto vodní plochu vybavit kvalitním filtračním systémem. Ten představuje jakýsi základ péče o zahradní jezírko. Dále bychom měli mít po ruce okysličovače zahradních jezírek, jezírkové vysavače, síťky a řadu dalšího vybavení.
Ukázka tlakového zapojení filtrace - v tomto systému je voda výkonným čerpadlem tlačena do filtru, následně přes UV lampu zpět do jezírka. Tyto filtry jsou uzavřené a proto mohou být umístěné kdekoliv, i pod úrovní vodní hladiny, což jiné filtry neumožňují.
Do boje proti narušitelům
Vnitřní hodnoty vody se během roku v zahradním jezírku neustále mění. V různých ročních obdobích je jiná intenzita slunečního záření, mění se velikost a počet jezírkových rostlin, ryby v jezírku rostou apod. Letní období bývá z hlediska péče o zahradní jezírko obdobím nejnáročnějším. Na vině je střídavé počasí, daří se rostlinám, které kvetou a množí se, stejně tak jako nežádoucí řasy.
Do jezírka se dostávají různé nečistoty, jako jsou pyly, posekaná tráva, spadané listí a spousta dalších věcí, které do jezírka zanese vítr. Ve vodě také často zůstává nesnědené krmivo okrasných ryb i jejich výkaly. Může se stát, že vám vodu znečisti i uhynulé ryby, nebo jiní živočichové. Velkým problémem jsou také řasy a přemnožené plovoucí rostliny (např. vodní hyacinty), které vytvoří jakýsi zelený koberec a zamezí tak přístupu vzduchu pod vodní hladinu. Velký počet vodních rostlin způsobuje také znečištění odumřelými částmi, které pomáhají k tvorbě plynů a ty způsobí značné snížení kvality vody. Tím nejškodlivějším plynem je čpavek, který způsobuje nadměrnou kyselost vody a ta pak negativně působí jak na živočichy, tak i na vodní rostliny.
Čištění jezírka
Přestože máte zkušenosti s údržbou koupacího bazénu, nemůžete veškeré získané poznatky uplatnit i při údržbě zahradního jezírka. V mnohém je péče o tyto dvě vodní plochy shodná, ale v jiných věcech se zase zásadně rozcházejí. Kvalitu vody můžete v obou případech měřit stejně, ale upravovat vodu již odlišně. Zásadním rozdílem je, že do zahradního jezírka nepatří žádná bazénová chemie! Pro čištění vody v jezírku se hodí stejná zařízení jako do bazénu, jde o čerpadla, skimmery, které však musí být vybaveny biofiltry, nebo UV zářiče. Jestliže používáte čerpadlo s filtračním zařízením nebo třeba ekologickou kořenovou čističku, měla by se všechna voda v zahradním jezírku přefiltrovat dvakrát až třikrát denně, aby se zbavila nečistot. Pokud však chováte v jezírku okrasné rybky, měla by voda projít filtračním zařízením minimálně každé čtyři hodiny, ideální je filtrace přes biofiltry a chybět by neměly ani sterilizační lampy.
Dalším skvělým pomocníkem při odstraňování nečistot z vodní hladiny mohou být i vodní vysavače. Při jejich používání je třeba dávat pozor na to, abyste si nevytrhali vodní rostliny, případně neublížili drobným živočichům. Pokud jste byli zvyklí dávat na bazén černou plachtu, která jej měla ochránit před nečistotami a zároveň ohřívala vodu, u zahradního jezírka použít nelze, protože tato vodní plocha potřebuje přistínění a stálý přísun vzduchu. Jezírko tak můžeme zakrýt ochrannou sítí. Důležité je také zajistit, aby se voda nepřehřívala.
Pozor na nedostatek kyslíku
Slunce v létě vodu v jezírku vydatně vyhřívá, což způsobuje poměrně rychlý únik kyslíku z vody do ovzduší. Nedostatek kyslíku ve vodě se projeví úhynem živočichů i mikroskopických organismů, což způsobí hnilobný proces, který vodu v jezírku znečistí. Ve stojatých vodách, což jsou právě i zahradní jezírka, je vždy nejmenší obsah kyslíku, proto je třeba zajistit přísun kyslíku do jezírka uměle. Vhodný je praktický vzduchovač, případně vodopádek či fontánka, která má navíc i estetickou funkci. Voda v jezírku se tak dostatečně zčeří a promísí se s kyslíkem. Pomoci může i částečná výměna vody – max. čtvrtina nádrže, aby nedošlo k narušení biorovnováhy. Přistíněním vodní plochy se udrží teplota v jezírku v normě a tím se omezí i výskyt řas.
Základní péče v létě
Doplňování vody
V letním období je důležité do zahradního jezírka pravidelně doplňovat vodu, která se díky intenzivnějšímu slunečnímu záření rychleji odpařuje. Důležité je, aby doplňovaná voda byla dešťová, voda z kohoutku do zahradního jezírka nepatří.
Odstraňování řas a rostlin
Ze zahradního jezírka musíme pravidelně odstraňovat zelený koberec, který vytváří z velké části řasy a pak také drobná vodní rostlina zvaná okřehek menší. Ten se v zahradních jezírkách, která jsou bohatá na živiny, intenzivně množí a pokud jej pravidelně neodstraňujeme, dokáže pokrýt celou vodní hladinu. K odstranění řas a okřehku potřebujeme hrábě, případně sítko. Dobrou prevencí vzniku těchto nežádoucích organismů je vysazení vodních rostlin, nejlépe pomáhají lekníny.
Ani těchto okrasných vodních rostlin však nesmí být v jezírku příliš, aby nezamezovaly (jak již bylo zmíněno) přístupu vzduchu pod vodní hladinu. Že se plovoucí rostliny v jezírku přemnožily, poznáme pouhým okem, protože vytvoří zelený koberec. Že mají lekníny nedostatek místa, zase signalizují jejich vztyčené listy. Rostliny je vhodné pěstovat v sázecích koších, aby se nerozrůstaly dál, semeníky kvetoucích vodních rostlin je vhodné odstraňovat
Doplnění živin
Nesmíme zapomenout dodat rostlinám a vodním živočichům v zahradním jezírku pravidelnou doporučenou dávku živin a krmiva. Krmivo je dobré okrasným rybkám dávat jednou až dvakrát denně a to v takových dávkách, které ryby skutečně najednou sežerou. Potrava tak nezůstane plavat na hladině a nezačne se kazit. Ideálním řešením jsou různá krmítka, díky kterým se potrava nerozptýlí po hladině, ale zůstane na jednom místě.
Kontrola zařízení a kvality vody
Průběžně je třeba kontrolovat také funkčnost jednotlivých technických zařízení. Důležité je sledovat kvalitu vody v jezírku, proto bychom měli provádět pravidelné kontroly. Při nadměrném výskytu řas je třeba překontrolovat funkčnost UV lampy a filtru, případně je vhodné tato zařízení vyčistit. Jestliže nemá voda žádný okem viditelný problém, je dobré se zaměřit i na parametry pH vody, dusíkaté sloučeniny, teplotu vody a obsah kyslíku ve vodě. Rostliny potřebují středně tvrdou vodu s pH osm až deset. Jakmile se hodnoty znatelně odchýlí, je třeba je uvést do normálu vhodným biopřípravkem.
- jpa -
Foto: Jezirka Banat.cz, Oase
Další články z rubriky Zahrada
Filtrace do zahradních jezírek aneb jak docílit čisté vody?
Stavba zahradního jezírka – jak postupovat?
Balkónové minijezírko vyrobíte i ze starého kbelíku
Příprava zahradního jezírka na zimu
Zlaté rybky v zahradním jezírku
Šikovné geotextilie a folie pro vaši zahradu
Královny zahradních jezírek
Koupací jezírko v zahradě
Článek byl zobrazen 16171 krát.
Diskuze k článku
Denisa035 | 06.09.2016 16:53:12
Dobrý den, děkuji za článek – moc hezky zpracováno. Osobně si pamatuji na zařizování zahradního jezírka a bylo to celkem peklo :D ale výsledek? skvost! nemůžu si to vynachválit
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Zastřešení bazénu vybírejte pečlivě
Bazénové zastřešení bývá velice často prvkem, se kterým se v prvotním návrhu zahrady nepočítá a pořizuje se k bazénu dodatečně až po zvážení všech jeho výhod. Není pak výjimkou, že uprostřed zahrady vyroste velká nevzhledná „bublina“ s rozsáhlým kolejištěm, po kterém se posouvá, a do té doby malebná zahrada zcela ztratí svůj půvab.
Exotické dřevo v exteriéru
Zahradní nábytek nebo plot ze smrkové kulatiny je už dávnou minulostí. Moderní doba si žádá nové materiály, které nepotřebují každoroční nátěr ani výměnu ztrouchnivělých částí. Exotické dřeviny nejenže ovládly interiér, ale zabydlely se na vnějších obkladech domů, v zahradách i u bazénů.
Červenec na zahradě
Kde není slunce, tam chodí lékař, proto si dosyta užívejme slunných dnů na zahradě, u bazénu nebo na toulkách po světě, ale mějme na paměti, že zahrada má dovolenou až v zimě a bez naší péče se neobejde.
Rodgersie – ideální rostlina do stinných míst
Ideální dekorativní rostlinou pro stinná nebo nepříliš vzhledná místa na zahradě je rodgersie. Její nepřehlédnutelné velké listy dokážou zahradu krásně oživit a vnesou do ní nádech exotiky. Dokonalý kontrast těmto listům pak vytváří drobné kvítky, kterými se tato trvalka rozzáří během letních měsíců.
9 tipů, jak na zahradě využít staré plechové kbelíky, konve a další nádoby
Staré konve na zalévání zahrady, pozinkované kbelíky, smaltované lavory nebo konve na přepravu mléka, či jiné nádoby, které už nemohou sloužit svému původnímu účelu, si nezaslouží skončit na smetišti. Mohou z nich vzniknout velmi působivé dekorační prvky do zahrad. Inspirujte se našimi tipy na recyklaci starých nádob a už nikdy nebudete chtít něco podobného vyhazovat!
Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním
Mnoho lidí si myslí, že bonsaj je určitý druh rostliny, ale není tomu tak. Jde pouze o specifický způsob pěstování rostlin – zjednodušeně řečeno o pěstování malých stromů v miskách. Přestože to vypadá složitě, není třeba se tohoto způsobu miniaturizace stromů bát. Jako začátečník můžete začít pěstovat například bonsaje fíkusů.
I v zimě je na zahradě co dělat
Práce na zahradě nikdy nekončí. A tak i když je zima za dveřmi, na zahradě a nejen na ní najdete vždycky nějakou práci. Můžete vysévat, prostříhávat, ošetřovat nebo plánovat, jak bude vaše zahrada vypadat v příštím roce…
Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
První noční mrazíky a první sníh na sebe asi nenechají dlouho čekat, proto je třeba zavčasu připravit naši zahradu a veškeré rostliny k zimnímu spánku. Vše, co stihneme udělat ještě teď, zahradě a rostlinám na ní, poté po dlouhé zimě zaručeně prospěje. Jak se tedy postarat o to, aby rostliny zimu přežily a trávník se na jaře zase zazelenal?