Multifunkční zahrada – mějte vitamíny po celý rok
25.03.2019
Ne vždy má pěstitel tolik místa, kolik by si představoval pro své pěstitelské experimenty. Malé pozemky současných novostaveb poskytují pouze minimum prostoru na realizaci podobných plánů. Když se však pěstované plodiny vhodně zkombinují, dokážete svými výpěstky zásobit rodinu téměř celoročně.
Co je dobré vědět
Než začnete plánovat, jak bude zahrada vypadat, položte si otázku, co od zahrady očekáváte, kolik ovoce a zeleniny jste schopni spotřebovat a také se zamyslete, jaké druhy máte rádi. Je přece zbytečné pěstovat něco, oč nikdo nestojí. Cílem multifunkční zahrady není jen rekreační plocha, ale také celosezónní přísun čerstvého ovoce a zeleniny z vlastní zahrady.
V prvním řadě se při plánování takové užitkové zahrady smiřte s tím, že na některé ovocné druhy můžete zcela zapomenout. Ořechy, kaštany, vysoké tvary jádrovin a peckovin vyžadují tolik prostoru, že v případě jejich výsadby již většinou nezůstane prostor na nic jiného. Naopak pro výsadbu na malou plochu si můžete klidně naplánovat většinu druhů drobného ovoce, včetně lísky ovšem roubované na kmínek, aby nezabírala cenné místo.
Celoroční přísun čerstvých plodů
Předpokladem každé zahrady je kus zatravněné plochy, proto nejvyšší ovocné dřeviny vysazujte do severní části zahrady. Využít se pro tento účel dají zejména jabloně a hrušně na slabě rostoucích podnožích. Do malých zahrad se báječně hodí sloupovité odrůdy jabloní a peckovin, kterých je na trhu již poměrně slušná nabídka.
V rohu zahrady se určitě uplatní maliny nebo ostružiny, které by sice raději uvítaly slunné stanoviště, ale bezproblémově dozrají i v mírném polostínu. Před vyšší ovocné dřeviny klidně vysaďte drobné ovoce (rybíz, angrešt, jostu) nebo některý z méně známých ovocných druhů (zimolez kamčatský, borůvky, brusinky, klikva, dřín). U plotu se vděčně ujmou popínavé druhy, jako jsou aktinidie (kiwi), schizandra čínská či odrůdy stolní révy. Úplně vpředu si ponechte prostor pro zeleninovou a bylinkovou zahradu. I v té však můžete vysadit stromkové druhy rybízu, angreštu, neboť mrkev, petržel či salát trochu stínu uvítají. A samozřejmě, jahody nesmí chybět. Dvacet sazenic spolehlivě zásobí čtyřčlennou rodinu, neboť z jedné rostliny můžete počítat zhruba s půl kilogramem jahod.
Zelenina pod stromy ušetří místo
Zelenina je ideální partner ovocných stromů. Stín, který stromky poskytují, šetří vláhu, a co se týče nároků na výživu, nikterak si nekonkurují. Na multifunkční zahradě však šetříme místem, proto si dobře naplánujeme osevní postup. Brzy zjara vyséváme salát, špenát, ředkvičku, později hrášek, a když první vitamíny sklidíme, nahradíme je pozdními druhy zelenin (fazolky), letní ředkev, květák, brokolice či minirajčata a keřík paprik. Tak si pohodlně vypěstujete na jedné ploše dvě úrody.
Pozor na chemii
Zelenině se pod stromky bude dařit, ale je třeba dát pozor na chemické postřiky. Proto při výsadbě ovocných stromků vysazujte co nejvíce odolné odrůdy vůči chorobám a škůdcům. Většina postřiků má totiž ochrannou lhůtu, od jednoho týdne až po osmadvacet dní, což u některých zelenin zasahuje do doby sklizně. Například u okurek či rajčat, které jsou potřeba sbírat každý třetí den, hrozí nedostatečné odbourání reziduí z chemických postřiků v plodech.
Autor: Irena Forejtová
Foto: pbase.com
Další články z rubriky Zahrada
Červen v zahradě - čas sklizně, řezu, i boje se škůdci
Jak se zbavit slimáků na zahradě?
Jaké travní osivo je vhodné pro vaši zahradu?
Vyvýšené záhony a květináče - pohodlí pro záda, balzám pro oči
Článek byl zobrazen 12037 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Zahradní koupání pro děti
Zahradní bazény jsou v horkých letních dnech příjemným osvěžením nejen pro dospělé, ale ocení je zejména děti, které v nich rády skotačí a vymýšlí nejrůznější vodní radovánky. Dětské bazénky a sprchy jsou malými vodníčky v létě vítány, ale je třeba mít na paměti především jejich bezpečnost.
Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním
Mnoho lidí si myslí, že bonsaj je určitý druh rostliny, ale není tomu tak. Jde pouze o specifický způsob pěstování rostlin – zjednodušeně řečeno o pěstování malých stromů v miskách. Přestože to vypadá složitě, není třeba se tohoto způsobu miniaturizace stromů bát. Jako začátečník můžete začít pěstovat například bonsaje fíkusů.
Jak se zbavit klíšťat na zahradě? Pomůžou nárazníkové plochy
Dříve jsme si mohli klíště přinést jen z lesa nebo louky, ale dnes se před těmito nebezpečnými tvory nemůžeme cítit v bezpečí ani na vlastní zahradě. Abychom eliminovali výskyt klíšťat na zahradě, musíme udělat několik základních opatření – pravidelně stříhat trávník, vytvořit „nárazníkové plochy“ a nezapomenout na chemický postřik.
Likvidace vánočního stromku
Letošní Vánoce jsou již minulostí, ale ještě nám je doma připomínají vyhořelé svíčky adventního věnce, nesnědené cukroví, nějaké ty dekorace a samozřejmě vánoční stromek. Tomu už se také pod tíhou baněk a kolekcí pomalu svěšují větve a za chvíli bude doma dělat více nepořádku než krásy a radosti. Co si tedy s vysloužilým vánočním stromečkem počít?
Jak správně pěstovat košťáloviny
Košťáloviny jsou všechny rostliny, které se pyšní silnou lodyhou, takzvaným košťálem. Jsou velmi oblíbené jak zahrádkáři, tak i milovníky dobrého jídla a není divu, patří mezi ně totiž zelí, kapusta, kedluben, kadeřávek, brokolice nebo květák.
Čarověník
Takové zvláštní slovo, co asi znamená? Má něco společného s magií nebo folklórními zvyky? Neuhodli jste. Neobvyklý výraz znají jen pěstitelé bonsají, odborně vzdělaní skalničkáři a pár zasvěcenců.
Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem
S příchodem teplého počasí je třeba začít řešit, jak se co nejlépe ochránit proti škůdcům, jako jsou klíšťata, komáři, ovádi a další. Ne každý se chce na ochranu proti nim stříkat chemickými repelenty. Nabízí se tak možnost, vyrobit si odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu doma, z čistě přírodních ingrediencí. Uvidíte, že účinek bude stát za to!
Pěstování pěnišníků neboli azalek
Možná se vám pod pojmem pěnišník žádná konkrétní rostlinka hned nevybaví, ale když vám povíme, že se jedná o azalku nebo chcete-li rododendron, určitě už budete vědět, o které kvetoucí okrasné dřevině je řeč. Pokud si pěnišníky vyzdobíte zahradu, jistě přilákáte spoustu zvědavých pohledů a sousedé vám budou bohatou záplavu květů tiše závidět.