Profiterasy - kompletní realizace teras

Reklama

Pěstujeme africké fialky – pokojové krásky původem z Tanzanie

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

17.02.2016

Africké fialky byly objeveny v roce 1892 na horských svazích Tanzanie. Od té doby se podařilo pěstitelům vyšlechtit okolo 20 tisíc odrůd těchto krásných kvetoucích rostlin. Dnes patří africké fialky mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, protože jsou nenáročné na pěstování, snadno se množí a odmění se celoročním kvetením.

Tanzanské krásky

Africké fialky (Saintpaulia) byly pojmenovány po baronu Walteru von Saint Paul Illaire, který je v roce 1892 objevil v tanzanském pohoří Usambara. Do rodu „Saintpaulia“ je zahrnuto více jak 20 původních botanických druhů pocházejících z Východní Usambary, tedy z Tanzanie a Keni. Pěstováním afrických fialek se dnes v největší míře zabývají v USA, kde již v roce 1946 vznikla organizace „Afrických fialek“ tzv. AVSA, což je doposud největší společnost zabývající se konkrétní pokojovou rostlinou. V této organizaci jsou sdruženi jak amatérští, tak i obchodní pěstitelé z celého světa. AVSA má dnes pobočky v mnoha zemích.

Seznámení s fialkami

Africké fialky jsou nízké rostliny dorůstající výšky 10 až 15 cm. Běžně mají v průměru 20 až 40 cm, ale existují také velké odrůdy, jejichž průměr může dosahovat až 60 cm a pak také miniaturní odrůdy s průměrem 6-15 cm. Typickým znakem afrických fialek jsou křehké chlupaté srdčité listy, které u některých druhů vytvářejí přízemní listovou růžici. Obvyklé jsou však i rostliny s větvenou lodyhou. Různobarevné květy vyrůstají jak jednotlivě, tak i v řídkých květenstvích (vidlanech). Africké fialky kvetou po celý rok, ale od listopadu do března se květů vytváří podstatně méně.

Druhy afrických fialek

V dnešní době narazíme v obchodech na několik desítek druhů afrických fialek. Jednotlivé odrůdy se liší velikostí rostliny, velikostí, tvarem a barvou květů a stejně tak i velikostí, tvarem a barvou listů.

Tvary a barvy květů - Rozlišujeme květy několika tvarů – maceška (pansy), hvězda (star), vzácnější jsou fialky typu vosa (wasp) a zvonek (bell), které jsou dováženy převážně ze zahraničí – jde spíše o sběratelské rarity. Barevná škála květů afrických fialek je velmi široká, běžné jsou bílé, růžové, modré či fialkové květy, výjimkou nejsou ani květy žíhané. Zajímavým typem květů jsou tzv. fantazijní fialky, které mají skvrny, tečky nebo stříkání v jiné barvě než je pozadí květu. Na struktuře okvětního lístku jsou přítomny dvě barvy (případně více barev) a toto zbarvení se nikdy na 100% neopakuje. Důležité jsou podmínky pěstování, bylo zjištěno, že v zimě a chladu je bodů nebo stříkání víc. První fantazijní fialka - růžový květ s tmavomodrými body, byla objevena na konci 40 let.

Tvary a barvy listů - Listy se vyskytují v různých odstínech zelené, ale může se na nich objevit také barva bílá, žlutá, béžová, růžová, případně mohou mít na rubové straně vínově červené zabarvení. Co se týče tvarů, mohou být listy afrických fialek zoubkaté, prošívané, zvlněné, lžícovité, špičaté, žilkované, složené s palístky a různé další.

Velmi atraktivní jsou pestrolisté fialky, které jsou dekorativní i v době, kdy zrovna nekvetou. Síla zabarvení listů se v průběhu roku mění – někdy může být list jen zelený, jindy nad zeleným pozadím převládá barva. Listy mohou být zdobeny skvrnami, žíháním, mozaikou atd. Nadměrným osvětlením se pestrost zmírňuje. Tyto druhy fialek je dobré přihnojovat hnojivem se sníženým obsahem dusíku a pěstovat je v chladnější místnosti – na nižších policích či dokonce na chladné podlaze. Ideální teplota je 16 – 21 stupňů.

Péče o africké fialky

Aby se africkým fialkám dobře dařilo, je třeba jim dopřát správnou zálivku, světlo a teplotu. Pokud jsou tyto podmínky dodrženy, může africké fialky pěstovat doslova každý.

Zálivka
Co se týče zálivky, je třeba dbát na to, abychom rostlinu nepřelili. Substrát, ve kterém je pěstována, by měl být neustále mírně vlhký, ale nikoliv přemokřený. Fialku tedy zaléváme jednou, maximálně dvakrát týdně – záleží vždy na konkrétní teplotě a vlhkosti vzduchu (vzdušná vlhkost by měla být asi 40 – 60%). Další zálivka následuje až po téměř úplném vyschnutí substrátu. Zaléváme vodou o pokojové teplotě a výhradně do misky pod květináčem. Důležité je, aby se voda nedostala na listy, zejména pak do srdíčka rostliny.

Pozor na přímé slunce
Africké fialky potřebují dostatek rozptýleného světla, nemají rády přímé slunce. Před přímými slunečními paprsky je nutné rostliny chránit, protože způsobují ošklivé popáleniny, jak na listech, tak i na květech. Při dlouhodobějším působení slunce by rostlina mohla úplně uhynout. Pokud máme fialky umístěny na parapetu jižního okna, je třeba v období od března do října rostliny zastiňovat.

Ideální teplota
Africkým fialkám vyhovuje teplota okolo 20 stupňů Celsia. Vždy je třeba se vyvarovat náhlým teplotním změnám Na jaře a v létě rostliny dávají přednost teplotám 18 až 24°C, na podzim a v zimě teplotu udržujeme mezi 16 až 18° C - nikdy by neměla poklesnout pod 13° Celsia. Africké fialky lze tedy bez problémů pěstovat po celý rok při pokojových teplotách a nevadí jim ani byty vytápěné ústředním topením.

Množení
Pokud chceme africké fialky pěstovat v bytě a nemáme k dispozici skleník, vytvoříme si jednoduchým způsobem vhodné pěstební prostředí. V misce si namícháme hlínu – substrát pro pokojové rostliny smíchaný s perlitem, vermikulitem a troškou rašeliny (fialky mají rády kyselejší zeminu), a do něj budeme vkládat jednotlivé listové řízky. Řízek získáme tak, že z rostliny, která se nám líbí, vyštípneme ne příliš starý, ani ne příliš mladý lísteček (ideálně z druhé řady) a ten poté ještě zešikma seřízneme ostrým nožem. Pokud bychom to udělali pouze tupými nůžkami, případně jen ulomili prsty, pravděpodobně bychom koneček lístku rozdrtili a ten by špatně kořenil.

Seříznutý lísteček vložíme do skleničky s vodou, dáme na světlé místo a necháme kořenit. Přibližně po třech až pěti týdnech se objeví nové kořínky a po dalších třech až pěti týdnech se objeví nová rostlinka. Tu poté zasadíme do květináče s námi připravenou směsí pro africké fialky. Mírně přitlačíme, nesmíme zeminu příliš umačkat, aby zůstala propustná a vzdušná. Fialky mají rády malé květináče, aby se mohly kořínky co nejlépe zapřít. Sázíme je proto do květináčků o průměru 6 - 8cm. Až rostlinka povyroste, přesadíme ji do většího květináče.

Další péče
Během růstu a kvetení je třeba o africké fialky pečovat. Čas od času rostlinu prohlédneme, jestli nemá staré listy či staré květy. Ty je třeba odstranit, aby nedošlo k jejich zahnívání a plesnivění. Staré oschlé květy vyštipujeme. U starších rostlin, kde jsme odstranili již několik uschlých spodních lístků, se ze stonku vytvoří holý krček. Takové rostliny je nutné přesadit, případně omladit tak, že ostrým nožem odstraníme listovou růžici těsně nad květináčem a dáme do vody znovu zakořenit.

- jpa -

Foto: floradia.dk, Pixabay
 

Článek byl zobrazen 23858 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

  • SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy

    Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
  • Dřevěné šperky a bytové dekorace

    Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.

Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Zakrslé ovoce můžete pěstovat i na balkóně

Zakrslé ovoce můžete pěstovat i na balkóně

Ne každý má to štěstí, že vlastní velkou zahradu, na které si vypěstuje ovoce a zeleninu výtečné kvality. Ani ti, co žijí v bytech, však nemusí zoufat. Kdo chce, můžete si užívat svých pěstitelských koníčků klidně v centru města, a to na svých balkonech a terasách. Zakrslé broskve, ostružiny, švestky nebo třeba angrešt můžete pěstovat doma po celý rok.

 
Živá zelená zahradní architektura - postavte si živý altán nebo skrýš pro děti

Živá zelená zahradní architektura - postavte si živý altán nebo skrýš pro děti

Některé užitkové rostliny, jako například vrba, se od pradávna používaly k výrobě pomůcek v domácnosti a v hospodářství. Současná doba se k přírodním materiálům vrací ve velmi specifické oblasti, nazývané živá architektura.

 
Liatris spicata neboli Šuškarda klasnatá – nenáročná květina kvetoucí celé léto

Liatris spicata neboli Šuškarda klasnatá – nenáročná květina kvetoucí celé léto

Pokud hledáte odolnou a nenáročnou rostlinu pro vaši zahradu, která bude zároveň její nevšední ozdobou, pořiďte si šuškardu klasnatou. Tato rostlina je velice zajímavá svým tvarem a získá si vás také barvou. Tvoří ji třásnité fialové klasy, které kvetou v průběhu celého léta. Často se šuškardě říká také shorakvět, protože se její květy otevírají netradičně odshora dolů.

 
Jak na pěstování malin a ostružin

Jak na pěstování malin a ostružin

Jak to s těmi malinami vlastně je? Kam je zasadit, kdy sklízet a řezat bývá mnohdy pro laického zahrádkáře neřešitelným rébusem. Někdo radí ořezat maliny na jaře, jiný na podzim. A s ostružinami je to navlas stejné. Pár rad vám může pomoci hádanku rozluštit.

 
Bonsaje můžete pěstovat i doma

Bonsaje můžete pěstovat i doma

Tradice pěstování bonsají pochází někdy z pátého století z Číny a bylo to skutečné umění. Dědilo se z generace na generaci a způsob pěstování byl v rodinách střežen jako oko v hlavě. Teprve o století později přichází toto umění do Japonska, kde se vyvíjí dál a odtud se také dostává do dalších zemí světa.

 
Pěstujeme plamenku neboli phlox

Pěstujeme plamenku neboli phlox

Květina našich babiček - plamenka, která nikdy nechyběla ve venkovské zahrádce v minulém století upadla v zapomnění a až v současné době se opět dostává do popředí zájmu. Rostlina s výrazně barevnými květy, omamnou kořenitou vůní patří mezi nejkrásnější trvalky, které vaši zahradu rozzáří od léta až do podzimu.

 
Kopřivy - proč by na zahradě neměly chybět?

Kopřivy - proč by na zahradě neměly chybět?

Kopřivu mnoho z nás považuje za plevel, ale ve skutečnosti je to velmi užitečná, skoro až zázračná rostlina, která má spoustu využití. Proto bychom se jí neměli za každou cenu chtít ze zahrady zbavit, ale naopak, můžeme ji cíleně vysázet a těšit se pak z užitku, který nám přinese. Co kopřivy potřebují a jak se o ně správně starat?

 
Kalina je keř pro každou zahradu

Kalina je keř pro každou zahradu

Kalina je odolný, nenáročný, zcela mrazuvzdorný keř, který dobře snáší městské prostředí. Rozsáhlý rod kalin kvete od února do května, a navíc atraktivní červeně zbarvené podzimní listí zdobí zahradu i v zimě. Některé druhy nádherně voní a jsou mezi nimi keře vysoké, miniaturní i stálezelené.

 

Zpět na předchozí stránku

Dobroty z Horeckého Dvora

Reklama

Náš tip

easyCOOK pro / SMART kuchyňský robot

Multifunkční kuchyňský robot SOGO SS-14565 je skvělý pomocník do kuchyně. Potřebujete mixér, strouhač, sekáček, mlýnek na maso, parní hrnec, polévkovar, šlehač či hnětač těsta? 

 

Přikrývka Aloe Vera – duté vlákno

Potah přikrývky je vyroben z tkaniny z 100% mikrovlákna s výtažkem z Aloe Vera, které má mimořádně příznivé působení na lidskou pokožku, schopnost zmírňovat bolesti svalů a kloubů, jakož i redukce výskytu bakterií a hub.

 

UMĚLÉ VÁNOČNÍ STROMKY FLORUM

Umělé vánoční stromky FLORUM jsou dokonalou imitací živých vánočních stromků - jsou krásné, neopadávají a vypadají jako živé.

 

MATRACE STORE – VŠE PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Specializovaný eshop na matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Odborně poradíme při výběru správné matrace pro Vás. Nyní akce „matrace doprava zdarma“!

 

POSTEL Z MASIVU

Postel z masivního dubu JESSIE splní nejpřísnější nároky na retro design a moderní funkčnost ložnice z masivního dřeva. Právě díky tomuto materiálu je rám celé postele stabilní.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Dvořák, sekačky-pily.cz

Spolehlivý eshop se zahradní a lesní technikou STIHL, Husqvarna a Ego s kamennou prodejnou a servisem

AGRO CS - ČESKÉ SUBSTRÁTY A HNOJIVA

Značky AGRO, FLORIA a NATURA přináší zahrádkářům i profesionálům kvalitní pomocníky pro celou zahradu a každou rostlinu. Substráty, hnojiva a osiva.

Transform a.s., partner pro vaši zahradu

Výrobce plotů, zahradního mobiliáře a doplňků do vaší zahrady.

Nejčtenější z této rubriky

Zahrada s pergolou

Zahrada s pergolou

Snad každý majitel rodinného domu nebo zahrádky sní o útulném a příjemném zákoutí, kde by mohl posedět s rodinou a přáteli. Žádný problém! Posezení s pergolou si může na zahradě vybudovat každý.

 

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.

 

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

S příchodem teplého počasí je třeba začít řešit, jak se co nejlépe ochránit proti škůdcům, jako jsou klíšťata, komáři, ovádi a další. Ne každý se chce na ochranu proti nim stříkat chemickými repelenty. Nabízí se tak možnost, vyrobit si odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu doma, z čistě přírodních ingrediencí. Uvidíte, že účinek bude stát za to!

 

Další z této rubriky

Zahradnické nůžky vám musí sedět: Podle čeho vybrat tohoto nezbytného pomocníka?

Zahradnické nůžky vám musí sedět: Podle čeho vybrat tohoto nezbytného pomocníka?

Tak jako se kuchař neobejde bez kvalitního nože nebo zedník bez zednické lžíce, neobejde se správný zahradník bez zahradnických nůžek. Ty jsou totiž pro údržbu zahrady nepostradatelné. Někdy je třeba zastřihnout živý plot, jindy vystříhat suché větve nebo květiny do vázy. Jak ale vybrat ty nejvhodnější nůžky a budou vůbec stačit jen jedny?

 

Sladký fenykl - pozdrav z Itálie

Sladký fenykl - pozdrav z Itálie

Kdo rád ochutná neobvyklou zeleninu, má k tomu v létě ideální příležitost na dovolené v zahraničí nebo si ji dokonce může vlastnoručně vypěstovat na své zahradě. Sladký fenykl je totiž pro gurmány italské kuchyně stejně nepostradatelný, jako je u nás do pokrmů potřeba prachobyčejná cibule.

 

WPC BambooGard – „výkonné“ terasy

WPC BambooGard – „výkonné“ terasy

Přední místo vstupu na WPC trh již BambooGard nikomu nevezme. Naopak čas, který si tyto terasy nechaly pro vstup do tak vysoce konkurenčního prostředí, se vyplatil. Trh, kde se více cení nízká cena než skutečná kvalita, bude s nabídkou Bamboogard pro rok 2020 jen těžko hledat dech.

 

Přivítejte jaro na nové terase od WPC – WoodPlastic

Přivítejte jaro na nové terase od WPC – WoodPlastic

Sluneční paprsky jsou stále odvážnější a venkovní terasa láká k posezení. Není nad krásné ráno na čerstvém vzduchu, ideálně v soukromí. Správná terasa vám takovou jistotu nabídne. Dnes, zítra, za deset let. Protože správná terasa je taková, která zůstává po dlouhá léta atraktivní, příjemná a bezpečná, aniž byste jí museli věnovat přehnanou péči.

 

Podzimní interiérové dekorace z vřesů

Podzimní interiérové dekorace z vřesů

Vytvořit poutavou dekoraci z vřesů je velmi snadné. Vřesy a vřesovce jsou totiž velmi zajímavé jak barevně, tak svým netradičním květenstvím. Navíc se dají velmi dobře kombinovat jak s podzimním ovocem, tak s různými druhy ozdobných i funkčních nádob anebo jednoduše zpracovat do okouzlujících miniaturních či o něco větších věnečků.

 

Sukulenty

Sukulenty

Ne každý z nás je rodilý zahrádkář a zdatný pěstitel. Ne každý z nás touží po každodenní starosti o své pokojové či zahradní rostlinky. Sukulenty dělají radost právě těm, kteří chtějí přijet po týdnu z dovolené a najít je zdravé a vitální.

 

Uvažujete o koupi grilu? Poradíme, jak vybrat ten nejlepší gril

Uvažujete o koupi grilu? Poradíme, jak vybrat ten nejlepší gril

Uvažujete o koupi zahradního grilu, nebo ten starý už dosluhuje? Nastává nejvyšší čas k nákupu nového. Výrobci neustále přicházejí s nejrůznějšími vylepšeními, jako je zóna s varnou deskou, prostorem na pizzu, vylepšenou regulací teploty nebo prostorem pro uzení. Grilovat samozřejmě můžete i na grilu za pár stovek, ty nejlepší gurmánské zážitky vás ale čekají u robustních grilů s uzavíratelným poklopem.

 

Budování vlastního biotopu krok za krokem

Budování vlastního biotopu krok za krokem

Nechcete, aby vám bazén kazil vzhled vaší krásné zelené zahrady, ale bez letního ochlazení ve vodě se neobejdete? A co takhle biotop? S ním si doma vytvoříte oázu, která nejen krásně vypadá, ale také podporuje biodiverzitu.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.