Budujeme skalku
21.05.2006
Ledabylé pohození pár kamenů do svahu ještě nečiní ze zahrádky skalku. Aby se rostlinám dařilo a skalka nám dělala radost, musíme její budování a starost o ni podřídit určitým pravidlům.
Zahradní skalky jsou oblíbené zejména proto, že nejsou náročné na místo a mohou si je pořídit i majitelé miniaturních zahrádek. Skalničky lze samozřejmě pěstovat také v květináči na terase. Začínající skalničkář by si měl pěstování nejprve vyzkoušet na menším kousku půdy a teprve po zjištění, že péče o skalku je úspěšná, se může pustit do většího díla. Vyhne se tak zklamání z úhynu celé skalky nebo její části.
Skalku je nejlépe budovat na východní straně domu. Rostliny potřebují zejména dopolední slunce a po poledni ocení zase stín vržený domem. Skalku bychom vždy měli budovat pod otevřeným nebem - nikdy ne pod stromy. Stromy budou vrhat na skalku nežádoucí stín a při podzimním úklidu listí si budeme pravděpodobně rvát vlasy.
Opravdová skalka by měla být přeneseným kusem přírody do zahrady. U kamenů bychom tedy měli dodržovat směr jejich vrstvení. Určitě by kameny neměly tvořit pouze pár styčných bodů, ale spíše souvislý celek. Skalničkář, který miluje přírodu, by měl zapomenout také na sádrové trpaslíky, hrady a barevné kameny. Kameny by neměly být různých druhů a pokud možno by neměly být čerstvě dovezeny z lomu. Kámen již měl být poněkud omšelý. Vyrazit tedy můžete do okolí zahrady, k nedalekému lesu nebo k okolí lomu, ovšem chce to brát kameny, které nebyly vytěženy minulý týden. I nad umístěním jednotlivých kamenů je potřeba přemýšlet a jednotlivé pozice vyzkoušet.
Kameny neplní zdaleka pouze funkci estetickou. Daleko důležitější úlohu hrají pro rostliny. Skalničky potřebují u kořenů větší chlad a stále jemné vlhko. Po zimě roztává nejdříve sníh kolem kamenů, v létě se naopak kolem kamenů drží chladno. Kameny poskytují rostlinkám také příležitostný chládek.
Po vytvarování základního profilu skalky je třeba celou plochu posypat 5 až 10 centimetry štěrku. Je to základní vrstva drenáže, pak lze již navážet universální směs a usazovat kameny. Začátečník bude pravděpodobně stavět klasickou stupňovitou skalku, kde jsou z větších i menších kamenů postaveny terásky. Hlavně žádnou pravidelnost.
Každá skalnička potřebuje substrát dle oblasti odkud pochází. Jiné nároky má rostlina ze spár skal, jiné ze suti a jiné z horských stepí. Každá zemina se skládá z několika materiálů smíchaných v různém poměru. Materiálem je zejména listovka (kvalitní humózní zemina, obvykle z kompostu), drnovka (pěkná zemina z pod povrchu trávníku, nejlépe z krtinců), rašelina, štěrk, písek a jíl. Univerzální směs pro většinu alpinek se skládá z 1 dílu listovky, 2 dílů stěrku, 1 dílu rašeliny a 1 dílu písku.
Foto: skalničky.cz
Články s podobnou tématikou
Vlastní potok na zahradě
Mulčování je přínosné, ale nese i svá rizika
Zahradní květiny VI. – Netřesk
Článek byl zobrazen 33405 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Výroba sprchových boxů, masážních van a parních lázní – prodloužená záruka na 5 let
Kvalitní výroba relaxačního a rehabilitačního zařízení. Masážní vany, parní sprchové boxy a další, vše vyrábíme v mnoha provedeních s ohledem na přání zákazníka. Jsme česká firma ARTTEC s.r.o., která se již 25 let zabývá výrobou a prodejem sanitárního zařízení. Přijďte se podívat do naší vzorkovny.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Jak snížit platby za energie ? Izolovat střechu!
Jedním z největších zdrojů úniků tepla v objektech je střecha. Ztráty tvoří až 30%. Sofistikované řešení s více jak 30-ti letou zkušeností nabízejí systémy PUR IZOLACE®. V případě plochých střech je to navíc absolutní hydroizolace. Česká firma, české materiály.Ploty patří ke každé zahradě, s novou aplikací BEST VISIO VR si snadno vyberete ten pravý.
Ideálním řešením pro stavbu plotu jsou betonové prvky, které si poskládáte na míru. V nabídce je mnoho druhů, povrchových struktur i barev. S plotovými prvky od společnosti BEST sladíte moderní i rustikální zahradu. Nevěříte? Vytvořte si náhled v nové aplikaci a hned uvidíte, jaký plot se k vašemu domu nejlépe hodí.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
Také každé léto závidíte sousedovi jeho krásný trávník, který vypadá jako zelený koberec? Věřte, že mu tam nevyrostl jen tak náhodou, ale určitě je odměnou za kvalitní péči, kterou mu na jaře věnoval. Pokud také chcete znát tajemství krásného pažitu, můžete jít souseda přemluvit, ať vám jej prozradí, nebo si přečtěte následující článek.

Pěstování švestek a dalších slivoní
Na rozdíl od jabloní, meruněk a třešní jsou slivoně nedoceněným druhem ovoce, které se snadno pěstuje i v horších klimatických podmínkách, stromy nevyžadují téměř žádný řez a ovoce se snadno sklízí z nízkých tvarů, které jsou hlavním znakem nejnovějších odrůd.

Rychlíme puky čekanky
Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále je sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.

Zahrada plná kapek
Tak jako my jsme v letních deštivých dnech smutní, ale náš trávník se zelená radostí, tak v horkých a slunečných dnech jsme plni optimismu a trávník volá po vláze.

Pěstování zázvoru v květináči nebo na zahradě
Zázvorový kořen se v devadesátých letech minulého století stal módní záležitostí. Kdo nepije zázvorový čaj či pivo a nežvýká kandovaný zázvor, jakoby ignoroval zásady zdravé výživy. Patříte-li k vyznavačům čerstvého zázvoru, můžete se pokusit si jej vypěstovat, ale upřímně – kvalitní oddenky je lepší koupit v supermarketu.

Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
První noční mrazíky a první sníh na sebe asi nenechají dlouho čekat, proto je třeba zavčasu připravit naši zahradu a veškeré rostliny k zimnímu spánku. Vše, co stihneme udělat ještě teď, zahradě a rostlinám na ní, poté po dlouhé zimě zaručeně prospěje. Jak se tedy postarat o to, aby rostliny zimu přežily a trávník se na jaře zase zazelenal?

Mochyně – k dekoraci i k jídlu
Nejednu podzimní zahrádku zdobí oranžové „lampionky“ patřící rostlině známé jako mochyně. Nejčastěji jde o mochyni židovskou, která se pěstuje především jako dekorativní rostlina a může být krásným doplňkem vašeho interiéru. Věděli jste však, že mochyni můžete i jíst? Ale pozor, musí jít o mochyni peruánskou, která je jedlá, chutná a navíc léčivá.

Hosta, rostlina pro každou zahradu
Žádná jiná trvalka není tak různorodá vzrůstem a zároveň nenáročná a dlouhověká. Hosta, neboli funkia, právem patří mezi nejkrásnější trvalku okrasnou listem, která je ideální k zaplnění stinných a polostinných míst v zahradě.