Budujeme skalku
21.05.2006
Ledabylé pohození pár kamenů do svahu ještě nečiní ze zahrádky skalku. Aby se rostlinám dařilo a skalka nám dělala radost, musíme její budování a starost o ni podřídit určitým pravidlům.
Zahradní skalky jsou oblíbené zejména proto, že nejsou náročné na místo a mohou si je pořídit i majitelé miniaturních zahrádek. Skalničky lze samozřejmě pěstovat také v květináči na terase. Začínající skalničkář by si měl pěstování nejprve vyzkoušet na menším kousku půdy a teprve po zjištění, že péče o skalku je úspěšná, se může pustit do většího díla. Vyhne se tak zklamání z úhynu celé skalky nebo její části.
Skalku je nejlépe budovat na východní straně domu. Rostliny potřebují zejména dopolední slunce a po poledni ocení zase stín vržený domem. Skalku bychom vždy měli budovat pod otevřeným nebem - nikdy ne pod stromy. Stromy budou vrhat na skalku nežádoucí stín a při podzimním úklidu listí si budeme pravděpodobně rvát vlasy.
Opravdová skalka by měla být přeneseným kusem přírody do zahrady. U kamenů bychom tedy měli dodržovat směr jejich vrstvení. Určitě by kameny neměly tvořit pouze pár styčných bodů, ale spíše souvislý celek. Skalničkář, který miluje přírodu, by měl zapomenout také na sádrové trpaslíky, hrady a barevné kameny. Kameny by neměly být různých druhů a pokud možno by neměly být čerstvě dovezeny z lomu. Kámen již měl být poněkud omšelý. Vyrazit tedy můžete do okolí zahrady, k nedalekému lesu nebo k okolí lomu, ovšem chce to brát kameny, které nebyly vytěženy minulý týden. I nad umístěním jednotlivých kamenů je potřeba přemýšlet a jednotlivé pozice vyzkoušet.
Kameny neplní zdaleka pouze funkci estetickou. Daleko důležitější úlohu hrají pro rostliny. Skalničky potřebují u kořenů větší chlad a stále jemné vlhko. Po zimě roztává nejdříve sníh kolem kamenů, v létě se naopak kolem kamenů drží chladno. Kameny poskytují rostlinkám také příležitostný chládek.
Po vytvarování základního profilu skalky je třeba celou plochu posypat 5 až 10 centimetry štěrku. Je to základní vrstva drenáže, pak lze již navážet universální směs a usazovat kameny. Začátečník bude pravděpodobně stavět klasickou stupňovitou skalku, kde jsou z větších i menších kamenů postaveny terásky. Hlavně žádnou pravidelnost.
Každá skalnička potřebuje substrát dle oblasti odkud pochází. Jiné nároky má rostlina ze spár skal, jiné ze suti a jiné z horských stepí. Každá zemina se skládá z několika materiálů smíchaných v různém poměru. Materiálem je zejména listovka (kvalitní humózní zemina, obvykle z kompostu), drnovka (pěkná zemina z pod povrchu trávníku, nejlépe z krtinců), rašelina, štěrk, písek a jíl. Univerzální směs pro většinu alpinek se skládá z 1 dílu listovky, 2 dílů stěrku, 1 dílu rašeliny a 1 dílu písku.
Foto: skalničky.cz
Články s podobnou tématikou
Vlastní potok na zahradě
Mulčování je přínosné, ale nese i svá rizika
Zahradní květiny VI. – Netřesk
Článek byl zobrazen 31053 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pokojové rostliny VIII. - Maranta
"Rostlina modlitby" nebo "králičí stopa". Tak se lidově říká exoticky vypadající pokojové rostlině marantě, která v prvé řadě zaujme sametovými, výrazně zelenými oválnými listy s různě tvarovanými tmavými skvrnami.

Zeolit – zázračný minerál vulkanického původu
Zeolit je minerál vulkanického původu, jehož naleziště najdeme také v Čechách a na Slovensku. Využití nachází v medicíně, při výrobě kosmetiky, ve stavebnictví, zemědělství, na zahradě při péči o rostliny nebo při filtraci bazénů a jezírek. Na jeho použití a přínos právě na zahradě a domácnosti se podíváme v následujícím článku. Zeolit je prodáván pro různé účely a k tomu přizpůsoben velikostí balení a frakce.

Zahradní jezírka a jejich čištění pomocí bakterií
Možná právě uvažujete o pořízení zahradního jezírka a přemýšlíte, jak se vlastně takové jezírko čistí. Pokud má být jezírko čistě přírodní, mají v něm růst rostliny a plavat rybičky, musí se čistění obejít bez chemie.

Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život
Možná už jste také slyšeli o stevii, rostlince, jejíž listy lze používat stejně jako cukr. Říkáte si, zda je opravdu možné nahradit cukr něčím přírodním? A ke všemu ještě zcela nekalorickým? A věřte, že je tomu opravdu tak.

Variace na květináče
Chytrý truhlík? Jde to vůbec dohromady? V některých případech ano. Absolutním hitem letních teras nebo balkónů jsou totiž samozavlažovací truhlíky nebo květináče s indikátorem množství vody. Hned vedle nich pak přicházejí do módy svítící květináče. Venku se dále uplatní i zdánlivě obyčejné obaly květin, ovšem v netradičním pojetí i kombinacích.

Pěstování rostlin ve vodě
Proč je hydroponické pěstování rostlin stále oblíbenější? Odpadá riziko alergií na plísně, není třeba je každý rok přesazovat, přesazování je snazší a nenadělá se při něm tolik nepořádku a hlavně hydroponie nevyžadují téměř žádnou námahu.

Zahradní květiny V. – Pelargonie neboli muškát
Jednou z nejčastějších kvetoucích rostlin, které můžeme spatřit na balkónech, terasách a zahradách, jsou muškáty neboli pelargonie. Tato nijak zvlášť náročná květina, jejíž květy existují hned v několika barvách, kvete celé léto.

Stavba zahradního jezírka – jak postupovat?
Máte krásnou a pečlivě udržovanou zahradu a přesto vám na ní stále něco chybí? Možná je to zahradní jezírko, které může plnit funkci koupací i okrasnou nebo může být využíváno pro chov ryb. Tato vodní plocha dokáže navodit romantickou atmosféru a pohled na třpytící se vodní hladinu je uklidňující. Se zahradním jezírkem už bude vaše zahrada dokonalá.