Podzimní čas cibulek
11.09.2010
Od časného jara nás mohou překvapovat neobyčejnou krásou drobné cibulnaté a hlíznaté rostliny. Pokud je ovšem právě teď na podzim zasadíme do svých venkovských zahrad.
Tyto drobné krásky se pak samy množí a každým rokem nás přivítají ještě větší záplavou květů. Některé zůstávají svému stanovišti věrné, jiné putují po zahradě a vynoří se neočekávaně na jiném místě. Třeba i u sousedů.
Doporučujeme kupovat cibule a hlízky volně ložené, neboť snadno zjistíme, zda jsou nepoškozené. Nákup v plastových sáčcích je riskantní i proto, že v nich mohou být napadeny plísněmi.
Vysazujeme-li cibulky a hlízy na nové stanoviště, dodržme vzdálenost 5 cm mezi těmi drobnými (sněženky, šafrány, ladoňky, modřence, talovíny), mininarcisy a botanické tulipány vyžadují 10 cm. Dávejte pozor, aby přišly do hlíny špičkou nebo zárodkem výhonu vzhůru. Drobné cibulnaté a hlíznaté rostliny vysazujeme raději do skupin, aby byl jejich okrasný účinek co nejefektnější.
Na jaře vám rozkvetou
Talovín zimní kvete již koncem zimy. Zásadně nesnáší slunce, které mu pálí listy. Hlízky musíme před výsadbou namočit na 24 hodin do vody - jinak špatně zakořeňují.
Šafránům - krokusům (foto 1) se daří v lehčí propustné půdě. Vlhké těžké půdy zásadně nesnášejí. V zahradě se dobře rozmnožují, neboť stará hlíza po odkvětu odumře a nad ní se vytvoří nová s dceřinnými hlízkami. Vysadíme-li hlízky v košíku z králičího pletiva, ochráníme je před hlodavci.
Ladoňka sibiřská (foto 2) se pod stromy a keři neúnavně rozmnožuje samovýsevem. Efektní barevné koberce vytváří zvláště se žlutě kvetoucími primulkami bezlodyžnými a sluší jí to i na skalkách.
Španělská ladoňka kvete později - v květnu a červnu. Je vyšší (20 až 30 cm), s pastelově zbarvenými hrozny převislých květů. Je výborná pro zplanění.
Ladonička či modřenka se zářivě modrými kvítky s bílým očkem se množí nejen dceřinnými cibulkami, nýbrž i semeny, které zavlékají do všech směrů pilní mravenci. Semenáčky zakvetou až za tři i čtyři roky.
Modřenec arménský (foto 3) vytváří více stvolů zakončených azurově modrými květenstvími. Na příhodném slunečném místě s dobře propustnou půdou se snadno množí. Potěší i ve váze. Kvete zároveň s botanickými narcisy a vytváří s nimi nádherné barevné koberce.
Snědek chocholičnatý s chocholíky bílých hvězdičkových květů se zeleným pruhem nás těší hlavně ve slunných dnech v poledne. Jindy se jeho květy neotvírají. Snědek vytváří velké množství cibulek, které je vhodné rozsázet. Množí se i semeny.
Česnek zlatožlutý vykvétá v květnu pohlednými zlatožlutými květy. Má rád polostín, slunce mu pálí listy. Hodí se do skupin pod stromy a keře, ale i do skalek. Mininarcisy a botanické narcisy patří k nejoblíbenějším cibulnatým květinám. Jejich květy rozmanitých tvarů i barev se vyjímají dobře na skalce, pod stromy a keři, v trvalkovém záhoně i v trávníku. V nezamokřené půdě s dobrou drenáží bohatě kvetou. Na takovém stanovišti je můžeme nechat bez přesazení několik let. Botanické tulipány jsou šperkem ve venkovských zahradách. Jde o skupiny Tulipa humilis, T. sprengeri, T. stellata, T. tarda, T. turkestanica aj., dále některé botanické tulipány např. ze skupin kaumanniana, fosteriana, greigii, které se dobře množí a šíří dceřinnými cibulkami a také se rády stěhují. Na jednom místě je lze ponechat tři i více let bez přesazení.
HLAVNÍ PĚSTITELSKÉ ZÁSADY
* Výběr stanoviště. Většina cibulnatých a hlíznatých rostlin má ráda propustné kypré půdy dobře zásobené humusem. V trvale zamokřených budou hnít. Vyhovuje jim slunné stanoviště. Některé druhy - sněženky, bledule, talovíny, modřence, narcisy a česneky zlatožluté snášejí nebo i vyžadují polostín. Vysazujeme je pod listnaté stromy, keře a živé ploty, na skalky, do trvalkových záhonů a trávniků.
* Správná doba výsadby. Tyto květiny kvetoucí na jaře se vysazují v pozdním létě a na podzim. Čím je vývoj rostliny delší, tím dříve musí přijít do půdy, aby před zimou ještě dobře zakořenila. Již v srpnu a začátkem září se vysazují narcisy, šafrány, sněženky, bledule, talovíny, ladoňky, v říjnu ostatní druhy.
* Hloubka výsadby. Jednoduché pravidlo pro správnou hloubku výsadby říká, že cibule a hlízy musí být přikryty hlínou dvakrát tak vysoko, jak jsou samy vysoké. V těžších půdách se doporučuje do jamky nasypat vrstvu písku nebo jemného štěrku. Záleží samozřejmě i na druhu půdy - v těžších se sází mělčeji.
Autor: Ing. Eva Skalská, časopis Chatař a chalupář
Články s podobnou tématikou
Zahradní květiny XII. – Frézie
Zahradní květiny IX. – Lilie
Zahradní květiny III. – Tulipány
Článek byl zobrazen 15532 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Letní péče o zahradní jezírko nekončí filtrací
Zahradní jezírko je uměle vytvořeným biotopem vyžadujícím určitou míru údržby a péče, aby voda v něm byla čistá a ekosystém v rovnováze. Právě v letních měsících si chceme zahradního jezírka užívat co nejvíce, zároveň jde však o období, kdy je jeho údržba nejnáročnější. Jak tedy o zahradní jezírko v letních měsících pečovat?

Kdy a proč se pustit do stavby bazénu?
Horké letní dny skončily, ale čas na výstavbu zapuštěného bazénu je aktuální právě s koncem léta. Pokud tedy chcete být na příští léto včas připraveni, měli byste s úvahami o jeho pořízení začít právě nyní. Bazén představuje „luxus“, který si může dovolit téměř každý. Pořizujeme si ho hlavně kvůli radosti našich ratolestí, ale i pro naše zdraví.

Pěstování draceny neboli dračince
Dracena je jůstojnou pokojovou rostlinou, která je exotická a nenáročná zároveň. Vypadá velice vzhledně, a pokud máte velký byt nebo bydlíte v rodinném domě, je ideální díky možnosti dorůst i do poměrně velkých rozměrů.

Pěstujeme africké fialky – pokojové krásky původem z Tanzanie
Africké fialky byly objeveny v roce 1892 na horských svazích Tanzanie. Od té doby se podařilo pěstitelům vyšlechtit okolo 20 tisíc odrůd těchto krásných kvetoucích rostlin. Dnes patří africké fialky mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, protože jsou nenáročné na pěstování, snadno se množí a odmění se celoročním kvetením.

Kustovnice čínská Goji – elixír dlouhověkosti i sexuální aktivity
Kdo hledá tajemství dlouhověkosti, možná ho nalezne v malých, sytě červených plodech kustovnice čínské, zvané goji. Tradiční čínská medicína tuto rostlinu od nepaměti považuje za lék na všechny neduhy. Její sušené plody podporují dlouhověkost, aktivitu a sexuální vitalitu. Možná by stálo za to, zařadit goji i na náš jídelníček.

Pokojové rostliny III. – Spatifylum neboli Lopatkovec
Oblíbenou pokojovou rostlinou, zejména díky jejímu zajímavému vzhledu, je spatifylum neboli lopatkovec. Na první pohled vás upoutají zvláštní bílé květy na dlouhých stopkách vyrůstající z hustého porostu tmavě zelených špičatých listů.

Praktický dárek pro muže i ženy
Chystáte se letos na hory a máte strach, že s vaším autem zapadnete? Loňská zima nám všem ukázala, kolik sněhu může během chvilky napadnout i ve městě. Pokud si chcete být za volantem přeci jenom trochu jistější, máme pro Vás jednoduché řešení!

Zahrada na střeše
Rozšíření střešních a terasových zahrad jde ruku v ruce se současnou architekturou ekologického a příjemného bydlení. Zeleň na střeše snižuje teplotu vzduchu, prašnost a hlučnost prostředí. Zemina a vegetační pokryv chrání střešní konstrukci před vlivem slunečního záření a před destrukčními následky výkyvů teplot, které jsou zpravidla na nechráněných střešních konstrukcí značné.