Podzimní čas cibulek
11.09.2010
Od časného jara nás mohou překvapovat neobyčejnou krásou drobné cibulnaté a hlíznaté rostliny. Pokud je ovšem právě teď na podzim zasadíme do svých venkovských zahrad.
Tyto drobné krásky se pak samy množí a každým rokem nás přivítají ještě větší záplavou květů. Některé zůstávají svému stanovišti věrné, jiné putují po zahradě a vynoří se neočekávaně na jiném místě. Třeba i u sousedů.
Doporučujeme kupovat cibule a hlízky volně ložené, neboť snadno zjistíme, zda jsou nepoškozené. Nákup v plastových sáčcích je riskantní i proto, že v nich mohou být napadeny plísněmi.
Vysazujeme-li cibulky a hlízy na nové stanoviště, dodržme vzdálenost 5 cm mezi těmi drobnými (sněženky, šafrány, ladoňky, modřence, talovíny), mininarcisy a botanické tulipány vyžadují 10 cm. Dávejte pozor, aby přišly do hlíny špičkou nebo zárodkem výhonu vzhůru. Drobné cibulnaté a hlíznaté rostliny vysazujeme raději do skupin, aby byl jejich okrasný účinek co nejefektnější.
Na jaře vám rozkvetou
Talovín zimní kvete již koncem zimy. Zásadně nesnáší slunce, které mu pálí listy. Hlízky musíme před výsadbou namočit na 24 hodin do vody - jinak špatně zakořeňují.
Šafránům - krokusům (foto 1) se daří v lehčí propustné půdě. Vlhké těžké půdy zásadně nesnášejí. V zahradě se dobře rozmnožují, neboť stará hlíza po odkvětu odumře a nad ní se vytvoří nová s dceřinnými hlízkami. Vysadíme-li hlízky v košíku z králičího pletiva, ochráníme je před hlodavci.
Ladoňka sibiřská (foto 2) se pod stromy a keři neúnavně rozmnožuje samovýsevem. Efektní barevné koberce vytváří zvláště se žlutě kvetoucími primulkami bezlodyžnými a sluší jí to i na skalkách.
Španělská ladoňka kvete později - v květnu a červnu. Je vyšší (20 až 30 cm), s pastelově zbarvenými hrozny převislých květů. Je výborná pro zplanění.
Ladonička či modřenka se zářivě modrými kvítky s bílým očkem se množí nejen dceřinnými cibulkami, nýbrž i semeny, které zavlékají do všech směrů pilní mravenci. Semenáčky zakvetou až za tři i čtyři roky.
Modřenec arménský (foto 3) vytváří více stvolů zakončených azurově modrými květenstvími. Na příhodném slunečném místě s dobře propustnou půdou se snadno množí. Potěší i ve váze. Kvete zároveň s botanickými narcisy a vytváří s nimi nádherné barevné koberce.
Snědek chocholičnatý s chocholíky bílých hvězdičkových květů se zeleným pruhem nás těší hlavně ve slunných dnech v poledne. Jindy se jeho květy neotvírají. Snědek vytváří velké množství cibulek, které je vhodné rozsázet. Množí se i semeny.
Česnek zlatožlutý vykvétá v květnu pohlednými zlatožlutými květy. Má rád polostín, slunce mu pálí listy. Hodí se do skupin pod stromy a keře, ale i do skalek. Mininarcisy a botanické narcisy patří k nejoblíbenějším cibulnatým květinám. Jejich květy rozmanitých tvarů i barev se vyjímají dobře na skalce, pod stromy a keři, v trvalkovém záhoně i v trávníku. V nezamokřené půdě s dobrou drenáží bohatě kvetou. Na takovém stanovišti je můžeme nechat bez přesazení několik let. Botanické tulipány jsou šperkem ve venkovských zahradách. Jde o skupiny Tulipa humilis, T. sprengeri, T. stellata, T. tarda, T. turkestanica aj., dále některé botanické tulipány např. ze skupin kaumanniana, fosteriana, greigii, které se dobře množí a šíří dceřinnými cibulkami a také se rády stěhují. Na jednom místě je lze ponechat tři i více let bez přesazení.
HLAVNÍ PĚSTITELSKÉ ZÁSADY
* Výběr stanoviště. Většina cibulnatých a hlíznatých rostlin má ráda propustné kypré půdy dobře zásobené humusem. V trvale zamokřených budou hnít. Vyhovuje jim slunné stanoviště. Některé druhy - sněženky, bledule, talovíny, modřence, narcisy a česneky zlatožluté snášejí nebo i vyžadují polostín. Vysazujeme je pod listnaté stromy, keře a živé ploty, na skalky, do trvalkových záhonů a trávniků.
* Správná doba výsadby. Tyto květiny kvetoucí na jaře se vysazují v pozdním létě a na podzim. Čím je vývoj rostliny delší, tím dříve musí přijít do půdy, aby před zimou ještě dobře zakořenila. Již v srpnu a začátkem září se vysazují narcisy, šafrány, sněženky, bledule, talovíny, ladoňky, v říjnu ostatní druhy.
* Hloubka výsadby. Jednoduché pravidlo pro správnou hloubku výsadby říká, že cibule a hlízy musí být přikryty hlínou dvakrát tak vysoko, jak jsou samy vysoké. V těžších půdách se doporučuje do jamky nasypat vrstvu písku nebo jemného štěrku. Záleží samozřejmě i na druhu půdy - v těžších se sází mělčeji.
Autor: Ing. Eva Skalská, časopis Chatař a chalupář
Články s podobnou tématikou
Zahradní květiny XII. – Frézie
Zahradní květiny IX. – Lilie
Zahradní květiny III. – Tulipány
Článek byl zobrazen 15166 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Zahradní koupání pro děti
Zahradní bazény jsou v horkých letních dnech příjemným osvěžením nejen pro dospělé, ale ocení je zejména děti, které v nich rády skotačí a vymýšlí nejrůznější vodní radovánky. Dětské bazénky a sprchy jsou malými vodníčky v létě vítány, ale je třeba mít na paměti především jejich bezpečnost.
Zahradní vinný sklep na míru
Pokud jste milovníkem vín, určitě Vás zaujme naše novinka, kterou je stavba zahradního vinného sklepa. Můžeme Vám postavit nadzemní vinný sklep, klasický vinný sklep nebo Vám sklep zasadíme do svahu. Díky speciálně upravenému stavebnímu materiálu udrží sklípek požadovanou teplotu a vlhkost jak v teplých letních dnech, tak i v zimním období.
Proutěné ploty a zahradní zástěny z proutí
Skvělým způsobem, jak ohraničit zahradu a zároveň ji také skrýt před okolním světem, je pořízení proutěného plotu. Někdy jsou dostačující také jednoduché zástěny z proutí, kterými můžeme zamezit pohledům do našeho altánu, na pergolu, balkón, terasu, či k bazénu. Tento efektivní způsob zastínění potěší všechny milovníky přírodních materiálů.
Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem
Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?
Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
Listopad je především období, kdy se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Na zahrádce urychleně dokončujeme všechny práce, které jsme nestihli v minulém měsíci. Hlavně však připravujeme půdu, ovocné í okrasné dřeviny na přezimování. Na co nezapomenout vám usnadní přehled nejnutnějších prací.
Kompostovatelné sáčky, pytle a tašky usnadní třídění bioodpadu
Jestliže doma třídíte odpad a zabýváte se i sběrem bioodpadu, který chcete dále využívat pro kompostování, možná často řešíte problém se zápachem a množstvím poletujících mušek okolo. Tomu můžete zamezit speciálními kompostovacími sáčky. Až je naplníte bioodpadem, jednoduše je celé hodíte do kompostu, kde se kompletně biologicky rozloží.
CSB - NATURBLOK - k nerozeznání od přírodního kamene
Firma CS-BETON s. r. o., jeden z největších výrobců betonových prvků v České republice, přišla na trh s jedinečným stavebním systémem CSB – NATURBLOK. Svým vzhledem připomíná přírodní kámen, což mu dodává vysokou estetickou hodnotu, a zároveň šetří náklady, které by byly jinak vynaloženy na náročné kamenické práce.
Co nás čeká v březnu na zahradě?
Březen je měsícem roztávání posledních zbytků sněhu a rozkvětu prvních jarních květů. Proto je březen také měsícem počátku zahradních prací a jarního úklidu. Na zahrádkách je v tomto období potřeba věnovat pozornost záhonům trvalek, skalkám i ovocným stromům a keřům, které ošetřujeme postřiky proti škůdcům a chorobám. Pokud jsme se k tomu nedostali dříve, alespoň 14 dnů před setím nebo sázením dohnojíme záhony průmyslovými hnojivy.