Pěstujeme pokojový ibišek - vyhněte se nejčastějším chybám
12.02.2023
Velmi oblíbenou pokojovou květinou je ibišek čínský neboli čínská růže. Lidé jej mají v oblibě zejména pro jeho nenáročnost a dlouhověkost, ale i díky snadnému rozmnožování a nádhernému květu.
Ibišek, který je velice rozmanitou rostlinou různých tvarů i barev květů, pochází z Asie, odkud k nám byl přivezen v první třetině 18. století. Dá se pěstovat nejen jako pokojová květina, ale i venku na zahradě, neboť se jedná o keříkový typ rostliny a hojně se využívá i jako živý plot.
Rostlina může dorůst až do výšky půldruhého metru. K tomu však potřebuje dostatek světla (nejlépe u severovýchodního nebo severozápadního okna), ovšem ne přímé slunce, a pravidelnou zálivku.
Zemina v květináči by nikdy neměla vyschnout, v zimě zalévání trochu omezíme, ale stále musíme dbát na udržení vlhké zeminy. V horkých letních dnech je dobré ibišek rosit, neboť má rád dostatečnou vlhkost vzduchu. Pozor dávejte zejména na průvan.
Důležité je květinu pravidelně seřezávat. Mladé rostliny dvakrát ročně v létě, starší jednou na jaře. Ibišek tak zkošatí a stane se z něj vzhledný stromek. Od června do září navíc rostlina, pokud se o ni dobře staráme, kvete. Tvorbu květů podporuje umístění rostliny do menšího květináče. Pozoruhodným faktem je, že květ vydrží pouhý jeden den.
Ibišek nemá rád změny a proto jej, pokud možno, nepřemísťujte z místa na místo. Když nastane větší změna intenzity světla a vzdušné vlhkosti, reaguje velmi rychle opadáváním poupat, květů a listů. Neznamená to, že rostlina uhynula, ale musí si zvyknout na nové prostředí.
Během letních měsíců můžeme ibišek přemístit na zahradu nebo balkón. Zpočátku ho chráníme před větrem a přímým sluncem, po zhruba 3 týdnech si zvykne a snese i drsnější počasí.
Ibišek můžeme rychle a jednoduše rozmnožovat stonkovými řízky, které necháme zakořenit ve vodě. Nové rostlinky posléze sázíme do vlhkého substrátu, přičemž teplota v místnosti by se měla pohybovat od 15 do 21 stupňů Celsia. Pokud teplota poklesne pod 10 °C, začnou mu padat listy a uhyne.
Květiny hnojíme jednou za dva týdny.
Autor: Efa
Článek byl zobrazen 32837 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Pěstování rostlin ve vodě
Proč je hydroponické pěstování rostlin stále oblíbenější? Odpadá riziko alergií na plísně, není třeba je každý rok přesazovat, přesazování je snazší a nenadělá se při něm tolik nepořádku a hlavně hydroponie nevyžadují téměř žádnou námahu.
Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
Krásný sytě zelený měkkoučký trávník je snem každého zahrádkáře. Aby však travní plocha vypadala pěkně, je třeba se o ni po celý rok náležitě starat, a to nejen porost pravidelně sekat klasickou a strunnou sekačkou, ale také jej v případě velkého sucha kropit a jednou za čas i hnojit.
Adventní věnce tentokrát netradičně
Vánoční čas má své tajemné a neopakovatelné kouzlo, které si již tradičně umocňujeme vánoční výzdobou, které vévodí adventní věnec. Vyzkoušejte si letos adventní věnec trošku netradičně.
Příprava zahrady na jaro
Zapálení zahradníci se nemůžou dočkat, až zaboří ruce do půdy. Před ostrým startem sezony ale nepodceňte důkladnou přípravu. To, co investujete do zdraví a vitality rostlin a zahrady hned na začátku, vám ušetří spoustu práce a zklamání později. Jak na to?
Pěstování exotických rostlin na balkóně a na terase
Rádi si připomenete neopakovatelnou atmosféru přímořských letovisek a chtěli byste si ji přenést domů? Je to jednoduché – zařiďte si balkón či terasu příjemným zahradním nábytkem, nasázejte do velkých květináčů exotické rostliny a pusťte si tu správnou hudbu. Pak už jen schází šumění moře…
Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni
Velmi dekorativní pěstování sukulentů v interiéru i exteriéru, v netradiční formě a nezvyklých podobách. Takové jsou současné trendy pěstování sukulentních rostlin. Tyto rostliny jsou pěstebně velmi nenáročné, stačí jim opravdu velmi skromné podmínky, ve kterých mohou prosperovat stejně dobře, jako by byly vysázeny v záhonu nebo ve skalce. Pro některé z nás se staly sukulenty dokonce předmětem sběratelské vášně.
Jiřiny rozzáří zahradu, balkón i terasu od léta až do podzimu
Jiřiny patří mezi nejvděčnější a nejoblíbenější cibuloviny. Květou od poloviny léta až do podzimu a vysadit si můžete celou řadu kultivarů různých barev, výšky rostlin a tvarů květů. Některé jiřiny jsou vhodné i k pěstování v truhlících na balónech a terasách a některé jsou také medonosné. Kdy jiřiny vysadit a jak se o ně starat, aby vypadaly co nejlépe?
Luční kvítí na zahradě
Představte si voňavý koberec plný kopretin, modrých zvonků, žebříčku a něžných hvozdíků. Že už jste dlouho nic takového neviděli? Není divu, vždyť na horskou louku se moc často nedostanete a kolem dálnic se mezi břízami jen občas uchytí houževnatá lupina. Jestliže však chcete představu uvést ve skutečnost, máte možnost si založit louku vlastní.