Pomožte přírodě a postavte si na balkoně nebo na zahradě čmelín
24.06.2014
O užitečnosti včel ví snad každé malé dítě, ale o čmelácích v tomto směru mnoho nevíme, přitom jsou rovněž velmi důležití a pro mnohé rostliny nepostradatelní. Bohužel čmeláků kvůli neopatrným zásahům lidí do krajiny dramaticky ubývá. Můžeme jim však i pomoci - stačí jim na zahradě, nebo klidně i na balkonu vybudovat čmeláčí domeček – čmelín.
Čmeláci – s kým máme tu čest?
Čmelák (Bombus) je rod hmyzu náležící do čeledi včelovití (Apidae), který se vyznačuje barevným černo-žlutým ochlupením těla, obvykle v pásech. V dnešní době známe více než 250 druhů čmeláků. Živí se nektarem a pylem, který shromažďují jako potravu pro své larvy. Jde tak o zdatné sběrače a opylovače, kteří si poradí i s rostlinami s dlouhými úzkými kalichy, do nichž se včely nedostanou. Na rozdíl od včel se čmeláci vydávají opylovat květy i za chladného počasí či dokonce za deště, protože si umí v případě potřeby zvýšit tělesnou teplotu. Čmeláci jsou dobrácký a mírumilovný hmyz, který neútočí na lidi, přestože jsou čmeláčí matky i dělnice všech u nás žijících druhů vybaveny žihadlem. Mimo hnízdo však nikoho nenapadají. Jsou velmi společenští, žijí proto v pevných společenstvech, která však nejsou tak složitá, jako společenství včel.
Proč čmeláků ubývá?
Nebudeme si nic nalhávat, můžeme za to my – lidé. Necitlivě rekultivujeme krajinu k obrazu svému, pěstujeme monokultury, na polích a zahradách používáme chemické prostředky, máme oblibu v krátce střižených anglických trávnících apod. To vše vede ke ztrátě potravních zdrojů čmeláků, čmeláčím matkám mizí možnosti hnízdění a přezimování. Bez vhodných úkrytů však nemají šanci zimu přežít. Také často vypalujeme meze, čímž ničíme čmelákům hnízda i již přezimující čmeláčí matky.
Dvojitá pomoc pro čmeláky
Čmeláci pro svůj spokojený život potřebují dvě věci – dostatek potravy a úkryt. Potravu jim zajistí hmyzosnubné a medonosné rostliny a kvetoucí stromy. Doslova milují například hluchavky, vrby a květy různých ovocných stromů. Pro čmeláky jsou tak životně důležité louky plné květin, které jsou však bohužel často sekány a nahrazovány trávníky. Pokud tedy máte možnost, zkuste čmelákům zajistit takto bohatou pastvu – tedy nesekejte určitou část zahrady a nechejte na ní kvést luční květy. Zahrada, na níž se bude čmelákům líbit, by zkrátka neměla být sterilní, ale neustále by na ní mělo něco kvést – podstatné je to zejména na jaře, kdy se čmeláci budí.
Pokud je dostatek potravy v okolí zajištěn, můžeme čmelákům pomoci také instalací vhodného úkrytu – čmelínu. Nemusíme mít zrovna velkou zahradu, abychom mohli čmelákům domeček postavit, stačí mít k dispozici jen pár metrů čtverečních zahrady, ale stejně tak můžeme pomoct i v případě, že máme jen balkon, terasu či lodžii. Začít můžeme s jedním čmelínem, ale ideální je vedle sebe umístit čmelínů několik, protože tak zvýšíme pravděpodobnost osídlení.
Koupit nebo vyrobit?
Čmelín si můžeme vyrobit sami, ale dnes je možné je i zakoupit ve specializovaných obchodech – k dostání jsou zejména čmelíny keramické a dřevěné, ale narazit můžeme i na dřevocementový čmelín. Zajímavý pak pro mnohé (nejen pro děti) může být čmelín s pohledovým okénkem. I hotový čmelín je však dobré izolovat, pro případ velmi chladného, nebo naopak příliš teplého počasí.
Kdo si nechce čmelín vyrobit sám, může si ho za zhruba 600 Kč koupit. Foto: pomahameprirode.cz
Ti zručnější se však mohou pustit do výroby vlastního dřevěného čmelína. Na první pohled čmelín připomíná ptačí budku, ale uvnitř se nachází spousta věcí, které v ptačí budce nenajdeme. Čmelín musí mít dostatečné rozměry – minimálně 25 x 25 cm a prkna, z nichž je vyroben, by měla být masívní, široká alespoň 2 cm, ale nebojte se použít i dřevo tloušťky 3 cm. U čmelína je důležité, aby dobře těsnil a nebyly v něm žádné škvíry, jinak hrozí nebezpečí umrznutí plodu při jarních mrazících, nebo vniknutí parazitů. Čmeláci jsou velmi choulostiví na kolísání teplot. Aby byla zajištěna lepší regulace teploty ve čmelínu, je dobré připevnit ke stěnám z vnější strany a také k podlaze polystyren.
Jelikož si čmeláci sami neumí hnízdo naplnit, podobně jako to dělají ptáci, musíme jim do čmelínu dát bavlněnou výstelku či jiný přírodní materiál, jako je například seno, hobliny, suché listí, nebo mech. K dostání jsou již i speciální výplně čmelínů. Pozor si dávejte na naftalín, silonové náhražky, které se objevují v podšívkách a vycpávkách, na písek a také na běžnou vatu, protože by se do ní čmeláci mohli zamotat a zemřít. Tímto materiálem čmelín vyplníme do dvou třetin – pozor na ucpání vchodového otvoru.
Čmelín by měl mít větrací okénko, zabezpečené síťkou, aby se dovnitř nedostali predátoři. Dalším důležitým otvorem je vletový či vchodový otvor, pod kterým by se měla nacházet přistávací ploška nazývaná česno o ploše cca 5x3 cm, případně speciální klapka sloužící jako ochrana před největším predátorem čmeláků – nočním motýlkem zavíječi čmeláčím (Aphomia sociella). Od vletového vchodu vedeme úlem podél jedné strany a poté do pravého úhlu dále při boční stěně až cca 3 až 4 cm od konce zadní stěny tunýlek s průměrem cca 2,5 cm. Čmeláci si totiž rádi dělají hnízda v myších dírách a tento tunýlek by jim měl podmínky v myší díře nasimulovat. Přestože není nutný, čmeláčí královna díky němu váš čmelín mnohem raději přijme. Čmeláčí domov by měl být vybaven také nožičkami, které slouží k tomu, aby se dospod dostával vzduch a čmelín nehnil a také jako ochrana proti mravencům. Před mravenci je však možné jej ochránit také netoxickým repelentem proti mravencům. Střechu úlu by měla tvořit dobře přiléhající dřevěná deska. Pro lepší izolaci je vhodné pod ni vložit ještě silnou látku.
Kam čmelín umístit?
Čmeláčí úl by měl být především dobře chráněn před severními a západními větry a také by neměl být na přímém slunci. Velká zima, ale i horko je pro čmeláky nebezpečné, proto je třeba udržet v hnízdě pokud možno stabilní teplotu. Ideálním místem pro čmelín je tak polostín, případně stín pod listnatými stromy. Možné je také umístění do zemědělské budovy či kůlny u zdi, na balkon, pod pergolu atd. Vyberte klidnou místo s maximálně ranním sluncem. Na přímé slunce domeček nikdy neumisťujte – jakmile teplota stoupne na 35 stupňů, hynou larvy i kukly, samotní čmeláci pak umírají při 45 stupních Celsia.
Jak čmeláky “ubytovat”?
Pokud si pořídíme čmelín, budeme pravděpodobně jako první řešit otázku, jak na jaře dostat do čmelína čmeláčí královnu? Máme v podstatě dvě možnosti. Tou první je, počkat si, zda si čmelín sama nenajde a neubytuje se v něm, druhou možností pak je zakoupení laboratorně odchovaných čmeláků i s královnou a do čmelína je nasadit. Pokud jste se rozhodli pořídit si hned více úlů pro čmeláky, měli byste mezi nimi nechat mezeru alespoň 20 cm. Vhodné je rovněž jednotlivé úly od sebe barevně rozlišit, protože čmeláci mají výbornou orientační schopnost a dokáží rozlišit barvy – modrou, žlutou, bílou i fialovou.
- jpa -
Článek byl zobrazen 54255 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahrada

Jednorázový gril – praktický pomocník nejen na cestách
Už jste o nich slyšeli? Dost možná ještě ne, a tak jsme tu proto, abychom vám o jednorázových grilech řekli něco více. Je to totiž celkem nová vychytávka, kterou oceníte třeba na dovolené, na rybách nebo jen tak venku s kamarády. Jak fungují a za kolik je lze pořídit?

Pěstujte na zahradě medonosné rostliny – jsou elegantní, chutné a zdravé
Medonosné rostliny jsou ozdobou každé zahrady. A nepatří mezi ně pouze okrasné květiny, ale i ovocné keře a stromy, jako např. angrešt, borůvky, maliny nebo jabloně. Včely mají rády také šeříky, mateřídoušku, ibišek a mnoho dalších rostlin. Které to jsou a proč je dobré je mít na zahradě?

Elektrokoloběžky – ideální dopravní prostředek do města i na venkov
Elektrické koloběžky jsou k vidění stále častěji a čím dál víc lidí je využívá jako běžný dopravní prostředek po městě, do práce nebo do školy. Na co se při výběru elektrokoloběžky zaměřit a s jakými vychytávkami se můžete setkat?

Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny
Znáte to, celý rok se o vaše rostlinky v bytě pečlivě staráte, ony vám za to krásně rostou, kvetou a dělají radost. Pak ale přijde zima a všechno je špatně. I když jim věnujete stejnou pozornost jako jindy, začínají vadnout a viditelně ztrácí na zdraví i kráse. Čím je to způsobeno? Co musíme udělat proto, aby nám prospívaly i přes zimu?

Pěstujeme fuchsie – tanečnice se sladkou sukýnkou a jedlými plody
Fuchsie jsou květiny, které mnozí pěstitelé nazývají tanečnice kvůli tvaru květu. Víme, že se jim daří ve stínu, že květiny mají pestrou paletu barev, ale ne všichni určitě vědí, že jsou i jedlé a z jejich plodů se dokonce dělá džem.

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky
Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

Rustikální ohniště se stane chloubou Vaší zahrady
Také se Vám více líbí tradiční ohniště než zahradní krb? Anebo už ohniště máte a rádi byste mu dodali jiný vzhled? Nechte se inspirovat novinkou – stavebnicí CSB - NATURBLOK OHNIŠTĚ, která dodá Vašemu venkovnímu posezení u ohně nový rozměr.

Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.