Pusťte se do BIO pěstování – i bez chemie se můžete těšit na bohatou úrodu
30.03.2021
Pěstování ovoce a zeleniny na vlastní zahradě má tradici především na venkově, stále častěji se setkáváme s nadšenci, kteří zahradničí i na městských balkónech a terasách nebo ve společných dvorech bytových domů. Důraz je kladen zejména na ekologické pěstování a BIO kvalitu. BIO ovšem neznamená, že nemůžete používat vůbec žádné přípravky podporující růst.
Utrhnout si čerstvou jahodu nebo rajče z vlastní zahrádky je radost nejen pro děti, ale i pro dospělé. Zvláště, když jste si s péčí o rostliny dali tu práci a přesně víte, čím a jak jste rostliny hnojili a ošetřovali. Na trhu dnes najdete celou řadu produktů pro ekologické zemědělství, díky kterým bude vaše úroda bohatá a přitom nebudete zatěžovat životní prostřední, půdu, ani ohrožovat vlastní zdraví chemickými látkami.
Přední český výrobce produktů z rašeliny Rašelina Soběslav nabízí řadu výrobků VITA NATURA určených právě pro biopěstování. Produkty z této řady jdou certifikovány nezávislou organizací Biokont jako produkty vhodné pro ekologické pěstování. Mezi výrobky najdete např. kravský hnůj, slepičí hnůj, organické hnojivo pro jahody a drobné ovoce, organické hnojivo pro plodovou zeleninu, organické hnojivo pro trávník, mykorhizní houby, extrakt z rašeliny, růstový stimulátor nebo substráty pro jednotlivé druhy rostlin (rajčata, papriky, bylinky, univerzální apod.).
Růstové stimulátory na přírodní bázi
Růstové stimulátory a aktivátory podporují zakořeňování a celkový růst rostlin. Jedním z produktů řady Vita Natura je Kopřiva plus. Jedná se o růstový aktivátor vyrobený ze směsi kopřivy dvoudomé a břízy bělokoré. Přípravek obsahuje určité množství živin (N, P, K, Mg a Ca) včetně stopových prvků (Fe, Zn, Cu, Mn) ve snadno přijatelné formě pro rostliny. Podporuje růst kořenů, růst listové plochy, kvetení a vývoj plodů. Udržuje rostlinu v dobré zdravotní kondici a podporuje její celkovou vitalitu. Zároveň zvyšuje obranyschopnost rostlin a jejich výnosy. Stimulátor Kopřiva plus lze částečně použít také proti škůdcům, protože kopřivy obsahují esenciální látky, které škůdce odpuzují. Přípravek se používá po vzejití rostlin na zeleninu, drobné ovoce, bylinky, balkónové a pokojové rostliny.
Růstový stimulátor pro léčivé a aromatické byliny je vyrobený řízeným procesem vodné extrakce z rašeliny slatinného typu obohacený o extrakt z hnědé mořské řasy Ascophyllum nodosum. Přípravek obsahuje směs huminových i fulvových kyselin, další biologicky aktivní látky a určité množství živin včetně stopových prvků ve snadno přijatelné formě pro rostliny.
Organická hnojiva
Mezi organická hnojiva lze zařadit již dříve zmiňovaný kravský nebo slepičí hnůj a pak také hnojiva vznikající rozkladem biologických materiálů kalifornskými žížalami a působením larev Tenebrio molitor. Vermihumin je takto získané univerzální organické hnojivo, určené zejména pro hnojení zeleniny, ovocných stromů, vinné révy, jahod, brambor, obilovin, ale také pro hnojení květinových záhonů, okrasných keřů, stromů a trávníků.
Hnojivo se rovnoměrně rozhodí na plochu a zapracuje do půdy (ručně rytím či strojově zaoráním), u přihnojování se mělce zapraví do půdy. Pro základní hnojení před výsadbou doporučujeme použít 1,5 - 2,5 kg na 10 m2. Přihnojování provádíme přibližně 1 x za měsíc v dávce 0,1 – 1 kg na 10 m2. Dávku volíme podle zásoby živin v půdě, druhů rostlin a jejich nároků na živiny.
Mykorhizní houby
Pokud jste ještě neslyšeli o mykorhizních houbách, pak vězte, že se jedná o houby rodu Glomus, které tvoří symbiózu s kořeny pěstovaných rostlin a umožňuje jim lepší příjem vody a živin – zejména fosforu a draslíku. Tím zajišťuje rostlinám lepší a vyrovnaný růst, bohatší a zdravější kořenový systém, větší nasazení květů, dlouhodobější kvetení a vyšší odolnost proti nepříznivým vlivům.
Veškeré přípravky na ekologické pěstování najdete přímo v e-shopu Rašelina.cz i spolu s návody a tipy na pěstování, dávkováním a dalšími užitečnými informacemi.
Přečtěte si také články
Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem
- PR článek -
Článek byl zobrazen 7485 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Přesazování a vysazování balkónovek
Ať už máte velkou zahradu, terasu nebo jen malý balkón, který si chcete osadit kvetoucími rostlinami, úspěch při přesazování a pěstování balkónovek závísí na vhodně zvoleném substrátu a několika základních pravidlech, která byste měli při přesazování respektovat.
Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.
Pozor na jedovaté jehličnany ve vánoční výzdobě
K Vánocům, adventu a vánočním dekoracím neodmyslitelně patří větvičky z nejrůznějších jehličnanů. Většina z nich je neškodná, ale může se stát, že jste si do vázy dali i takové, u nichž hrozí riziko otravy a vy o tom ani nevíte. Některé druhy mohou být i smrtelně nebezpečné! Pojďme tedy zjistit, jakých větviček bychom se měli doma raději vyvarovat.
Rodgersie – ideální rostlina do stinných míst
Ideální dekorativní rostlinou pro stinná nebo nepříliš vzhledná místa na zahradě je rodgersie. Její nepřehlédnutelné velké listy dokážou zahradu krásně oživit a vnesou do ní nádech exotiky. Dokonalý kontrast těmto listům pak vytváří drobné kvítky, kterými se tato trvalka rozzáří během letních měsíců.
Pěstujte na zahradě medonosné rostliny – jsou elegantní, chutné a zdravé
Medonosné rostliny jsou ozdobou každé zahrady. A nepatří mezi ně pouze okrasné květiny, ale i ovocné keře a stromy, jako např. angrešt, borůvky, maliny nebo jabloně. Včely mají rády také šeříky, mateřídoušku, ibišek a mnoho dalších rostlin. Které to jsou a proč je dobré je mít na zahradě?
Co možná nevíte o orchidejích
Při pohledu na překrásný květ orchideje se mnozí z nás domnívají, že tyto rostliny pocházejí výhradně z exotických míst tropických lesů Ameriky, Afriky či Asie a jejich přilehlých ostrovů. Není to však pravda, čeleď orchideaceae - vstavačovité je rozšířena skoro ve všech pásmech zemského povrchu.
Máte rádi voňavé bylinky? Zkuste si vypěstovat rozmarýnu
Rozmarýna nebo rozmarýn je velmi oblíbená bylinka, která krásně voní a zároveň patří mezi nejvyhledávanější bylinky v gastronomii, kosmetice, fyto terapii i balneo terapii. Její pěstování v květináči je velmi jednoduché a díky tomu můžete mít čerstvé byliny po ruce celý rok. Některé odrůdy jsou mrazuvzdorné a lze je vysadit i do záhonu na zahradu.
Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Mezi nejoblíbenější ovoce pěstované na zahradách a balkónech patří borůvky. Ne každému se ale daří pěstovaní klasických borůvek, a tak je lépe sáhnout po méně náročných odrůdách. Mezi ně patří i Zimolez kamčatský neboli Kamčatská borůvka, odrůda Modrý Triumph, která plodí už od poloviny května.