Travní koberec
27.05.2008
Moderní metody pěstování si našly cestu až k zakládání trávníků. Divíte se, co může být na trávě tak složitého, když se jen zaseje a ona roste sama? Kdo to někdy zkusil, dobře ví, kolik dá práce, než travní semeno vzejde a pažit se zazelená. Jsou však i jiné způsoby jak přijít k trávníku – stačí rozvinout a položit travní koberec.
Důkladná příprava podkladu není přepych
Podle toho jestli budete provádět pokládku sami nebo si objednáte kompletní dodávku travního koberce od firmy, nevyhnete se základní úpravě plochy. Na pečlivé přípravě půdy totiž záleží kvalita travního koberce. Prvním předpokladem je pořádné vyčištění plochy od úlomků stavebního materiálu, zbytků malty i betonu, drátů, kamenů a plastových obalů. Nespoléhejte na zahrnutí stavebního odpadu do spodních vrstev půdy, ta pak sedá a vytváří nerovnoměrný povrch, což se na trávníkovém koberci brzy projeví. Objeví se holá, odumřelá místa, která je pak potřeba nahradit novou „záplatou“. Dalším nepřítelem trávníku je plevel. Odstraňuje se buď mechanicky, nebo na větší ploše lze použít vhodný herbicid. Jakmile se plevele zbavíme, půdu nakypříme a přidáme granulované dlouhodobě působící hnojivo, které se zapraví 3 až 5 cm hluboko. Teprve potom půdu urovnáme do konečné podoby. Pro lepší ujmutí trávníkového koberce se doporučuje povrch rovnoměrně pokrýt cca 2 až 3 cm vrstvou speciálního písčitého trávníkového substrátu. Připravený povrch je potřeba mírně přitlačit lehkým válcem, nebo deskou a dorovnat vzniklé nerovnosti.
Pokládka trávníku má svá pravidla
S pokládkou trávníku nespěchejte, počkejte jeden či dva dny než se terén „usadí“. Pásy se začínají pokládat souběžně s nejdelší stranou pozemku. Přikládají se těsně vedle sebe, aby nevznikla mezera. Konce jednotlivých pásů se skládají střídavě jako při stavbě cihlové zdi. Při pokládce na trávník nevstupujte a je-li to nezbytné, položte přes něj široké prkno. Nakonec položený koberec uválcujte šikmo na směr položených drnů. Okamžitě po položení trávník důkladně zalijte a zálivku po dobu dvou týdnů opakujte v menších dávkách jednou až třikrát podle počasí. Během této doby trávník prokoření a může se začít běžně používat.
- Trávníkové pásy musí být položeny nejpozději během jednoho dne. Pokud práci časově nestihnete, rozviňte koberce na stinném místě a zalijte je.
- Před pokládkou koberce půdu provlhčete a mírně ji prohrábněte, aby se drn lépe spojil s podložím
- Na svahu se pásy pokládají od úpatí k vrcholu, svisle nebo šikmo, nikdy ne vodorovně
- Posunu koberce na svazích nebo okrajích zabráníte zajištěním drnů dřevěnými kolíky
Velká sláva, drahá tráva?
Výhody trávníkových koberců jsou nesporné: odpadnou starosti s výběrem vhodné travní směsi, ušetříte téměř rok času, který byste strávili pěstováním, hnojením a zaléváním oseté plochy a stejně tak i ušetříte roční náklady na sečení. Elektřina nebo benzín do sekačky také nejsou zadarmo. Během dvou až tří týdnů je vám k dispozici svěže zelený hustý trávník. Jedinou nevýhodou zůstává snad jen cena, která je oproti klasicky setému trávníku téměř pětinásobná.
Při pokládce travního koberce svépomocí vás jeho cena vyjde dvakrát až třikrát levněji než necháte-li si koberec položit profesionální firmou. (Myslím tím cenu vlastního koberce). Například Agro CS nabízí metr čtvereční travního koberce za 121 korun, zatímco při zakázkové pokládce se cena pohybuje podle rozlohy. Nad 500 metrů čtverečních zaplatíte za travní koberec 195 až 220 korun/m2. Máte-li však zahrádku jako dlaň, profi pokládka se pěkně prodraží - do 10 metrů čtverečních cena za travní koberec stoupne až na 390 korun. V ceně pokládky je už zakalkulována práce, hnojivo a travní koberec, ale k tomu ještě připočítejte náklady na dopravu, dodání zeminy, substrátů, písku, škváry a odvoz a uložení odpadu. Je pravda, že budete-li si trávník dělat sami, můžete jej zakládat postupně po částech a pak se dá i větší plocha finančně lépe zvládnout. Na druhou stranu – připlatit si za pěkný trávník, který máte hned a bez starostí - nejsou vyhozené peníze.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Zahradní architektura Marciánová, Zahrady MK3
Články s podobnou tématikou
Co umějí zahradní roboti?
Hrábě – nezastupitelný pomocník na každé zahradě
Zakládáme trávník
Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
Travička zelená, to je naše potěšení
Sekačka trávy, která vás nepotřebuje
Nákup zahradního traktoru
Sekačky trávy - jak vybrat tu nejvhodnější
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Článek byl zobrazen 18540 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Voda a kámen v interiéru a exteriéru
Voda je jedním z elementů, které od nepaměti slouží lidstvu. Pokud nám to prostor a prostředí dovolí, měli bychom vodní prvek zakomponovat v interiéru nebo alespoň na zahradě, neboť tekoucí voda vytváří jedinečné prostředí k psychické relaxaci.
Pěstujeme pokojový ibišek - vyhněte se nejčastějším chybám
Velmi oblíbenou pokojovou květinou je ibišek čínský neboli čínská růže. Lidé jej mají v oblibě zejména pro jeho nenáročnost a dlouhověkost, ale i díky snadnému rozmnožování a nádhernému květu.
Užívejte si léta na zastřešené terase
Prázdniny sice skončily, ale léto stále láká k přesunu na terasu. Ta je pro mnohé oázou klidu, která může sloužit k odpočinku, grilování nebo popíjení ranní kávy na čerstvém vzduchu. Pokud chcete na terase trávit maximum volného, ale i pracovního času bez ohledu na počasí, doporučujeme ji vhodně zastřešit.
Zimní řez stromů
V zimních měsících toho na zahradě příliš dělat nemůžeme, zvláště když je ukryta pod vrstvou sněhu. Ale pokud je zima mírnější, můžeme se směle pustit do prořezávání dřevin. Ale pozor, zimní řez stromků je určen jen pro některé dřeviny. Víte, jakým stromům či keřům nůžkami a pilkou neuškodíte?
Zastřešení bazénu vybírejte pečlivě
Bazénové zastřešení bývá velice často prvkem, se kterým se v prvotním návrhu zahrady nepočítá a pořizuje se k bazénu dodatečně až po zvážení všech jeho výhod. Není pak výjimkou, že uprostřed zahrady vyroste velká nevzhledná „bublina“ s rozsáhlým kolejištěm, po kterém se posouvá, a do té doby malebná zahrada zcela ztratí svůj půvab.
Zimní práce na zahrádce
Únor je stejně jako leden ještě zimním měsícem, kdy příroda jen odpočívá a vše bývá v zajetí ledu a sněhu. Přesto je tento měsíc pro všechny pěstitele a zahrádkáře signálem, že je třeba přestat lenošit a připravit se na první práce. I když se to nezdá, během února již začíná zahradní sezóna a tak bychom měli na zahrádce stihnout udělat spoustu věcí.
Než si pořídíme bazén
Kdo z nás netouží po nádherném velkém bazénu s blankytně modrou vodou uprostřed vlastní zahrady? Než podlehneme snům a pustíme se do výstavby bazénu, je nutné vše důkladně zvážit.
Domácí mazlíček a jeho pohyb na zahradě
Většina psů i koček je na zahradě během letních měsíců velmi šťastná, přestože jinak tráví zbytek roku v domě. Aby byl spokojen i páníček, je potřeba prostředí na zahradě domácímu mazlíčkovi poněkud uzpůsobit.