Travní koberec
27.05.2008
Moderní metody pěstování si našly cestu až k zakládání trávníků. Divíte se, co může být na trávě tak složitého, když se jen zaseje a ona roste sama? Kdo to někdy zkusil, dobře ví, kolik dá práce, než travní semeno vzejde a pažit se zazelená. Jsou však i jiné způsoby jak přijít k trávníku – stačí rozvinout a položit travní koberec.
Důkladná příprava podkladu není přepych
Podle toho jestli budete provádět pokládku sami nebo si objednáte kompletní dodávku travního koberce od firmy, nevyhnete se základní úpravě plochy. Na pečlivé přípravě půdy totiž záleží kvalita travního koberce. Prvním předpokladem je pořádné vyčištění plochy od úlomků stavebního materiálu, zbytků malty i betonu, drátů, kamenů a plastových obalů. Nespoléhejte na zahrnutí stavebního odpadu do spodních vrstev půdy, ta pak sedá a vytváří nerovnoměrný povrch, což se na trávníkovém koberci brzy projeví. Objeví se holá, odumřelá místa, která je pak potřeba nahradit novou „záplatou“. Dalším nepřítelem trávníku je plevel. Odstraňuje se buď mechanicky, nebo na větší ploše lze použít vhodný herbicid. Jakmile se plevele zbavíme, půdu nakypříme a přidáme granulované dlouhodobě působící hnojivo, které se zapraví 3 až 5 cm hluboko. Teprve potom půdu urovnáme do konečné podoby. Pro lepší ujmutí trávníkového koberce se doporučuje povrch rovnoměrně pokrýt cca 2 až 3 cm vrstvou speciálního písčitého trávníkového substrátu. Připravený povrch je potřeba mírně přitlačit lehkým válcem, nebo deskou a dorovnat vzniklé nerovnosti.
Pokládka trávníku má svá pravidla
S pokládkou trávníku nespěchejte, počkejte jeden či dva dny než se terén „usadí“. Pásy se začínají pokládat souběžně s nejdelší stranou pozemku. Přikládají se těsně vedle sebe, aby nevznikla mezera. Konce jednotlivých pásů se skládají střídavě jako při stavbě cihlové zdi. Při pokládce na trávník nevstupujte a je-li to nezbytné, položte přes něj široké prkno. Nakonec položený koberec uválcujte šikmo na směr položených drnů. Okamžitě po položení trávník důkladně zalijte a zálivku po dobu dvou týdnů opakujte v menších dávkách jednou až třikrát podle počasí. Během této doby trávník prokoření a může se začít běžně používat.
- Trávníkové pásy musí být položeny nejpozději během jednoho dne. Pokud práci časově nestihnete, rozviňte koberce na stinném místě a zalijte je.
- Před pokládkou koberce půdu provlhčete a mírně ji prohrábněte, aby se drn lépe spojil s podložím
- Na svahu se pásy pokládají od úpatí k vrcholu, svisle nebo šikmo, nikdy ne vodorovně
- Posunu koberce na svazích nebo okrajích zabráníte zajištěním drnů dřevěnými kolíky
Velká sláva, drahá tráva?
Výhody trávníkových koberců jsou nesporné: odpadnou starosti s výběrem vhodné travní směsi, ušetříte téměř rok času, který byste strávili pěstováním, hnojením a zaléváním oseté plochy a stejně tak i ušetříte roční náklady na sečení. Elektřina nebo benzín do sekačky také nejsou zadarmo. Během dvou až tří týdnů je vám k dispozici svěže zelený hustý trávník. Jedinou nevýhodou zůstává snad jen cena, která je oproti klasicky setému trávníku téměř pětinásobná.
Při pokládce travního koberce svépomocí vás jeho cena vyjde dvakrát až třikrát levněji než necháte-li si koberec položit profesionální firmou. (Myslím tím cenu vlastního koberce). Například Agro CS nabízí metr čtvereční travního koberce za 121 korun, zatímco při zakázkové pokládce se cena pohybuje podle rozlohy. Nad 500 metrů čtverečních zaplatíte za travní koberec 195 až 220 korun/m2. Máte-li však zahrádku jako dlaň, profi pokládka se pěkně prodraží - do 10 metrů čtverečních cena za travní koberec stoupne až na 390 korun. V ceně pokládky je už zakalkulována práce, hnojivo a travní koberec, ale k tomu ještě připočítejte náklady na dopravu, dodání zeminy, substrátů, písku, škváry a odvoz a uložení odpadu. Je pravda, že budete-li si trávník dělat sami, můžete jej zakládat postupně po částech a pak se dá i větší plocha finančně lépe zvládnout. Na druhou stranu – připlatit si za pěkný trávník, který máte hned a bez starostí - nejsou vyhozené peníze.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Zahradní architektura Marciánová, Zahrady MK3
Články s podobnou tématikou
Co umějí zahradní roboti?
Hrábě – nezastupitelný pomocník na každé zahradě
Zakládáme trávník
Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
Travička zelená, to je naše potěšení
Sekačka trávy, která vás nepotřebuje
Nákup zahradního traktoru
Sekačky trávy - jak vybrat tu nejvhodnější
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Článek byl zobrazen 18933 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahrada

Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!
Obrovské oblibě mezi zahrádkáři se těší různé kamenné dekorace - květináče, fontánky, napajedla, či mísy a podobně. Ale výrobky z přírodního kamene jsou poměrně drahé a plastové imitace příliš parády neudělají. Lze je nahradit dostupným a levným materiálem zvaným hypertufa.

Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
První noční mrazíky a první sníh na sebe asi nenechají dlouho čekat, proto je třeba zavčasu připravit naši zahradu a veškeré rostliny k zimnímu spánku. Vše, co stihneme udělat ještě teď, zahradě a rostlinám na ní, poté po dlouhé zimě zaručeně prospěje. Jak se tedy postarat o to, aby rostliny zimu přežily a trávník se na jaře zase zazelenal?

Nafukovací zahradní hrady pro klouzání i hopsání
Hledáte něco, co by vaše děti na delší dobu zabavilo? Přestaňte přemýšlet nad tím, s čím by si mohly hrát, ale zaměřte se spíše na otázku „v čem“? Postavte jim na zahradě třeba nafukovací hrad a uvidíte, že o vašich ratolestech klidně celé odpoledne neuslyšíte. Dokonale se v něm vyřádí a vy budete mít více času pro sebe.

Vrtané studny vám zajistí dostatek kvalitní vody po celý rok
Mít na pozemku vlastní studnu je výhoda nejen pro zahrádkáře a pěstitele, ale vlastně pro všechny, kteří nechtějí plýtvat vodou, chtějí se chovat ekologicky a ještě ušetřit náklady na vodné a stočné. Pokud je voda ze studny kvalitní a pitná, lze jí použít i na vaření. Většinou se ale voda využívá jako užitková, tedy ke splachování, sprchování a praní.

Správný výběr odrůdy a pěstování jahod
Není nic lepšího, než si moci pochutnávat na ovoci z vlastní zahrádky, které se s tím kupovaným nedá srovnávat. To platí i v případě jahod. Nejenže krásně voní, ale jsou také sladší, větší, červenější a obsahují spoustu vitamínů. Jahod však existuje velké množství druhů, jaké tedy zvolit, abychom se mohli těšit z bohaté úrody?

Pěstujeme rostliny vhodné do stínu - plicník, kakost, hortenzii a další
Máte na zahradě stinný kout, kde vám nechce nic růst? Nevíte, co se záhonky na severní straně domu, kde sluníčko za celý den ani nezasvítí? Není třeba tyto plochy úplně zavrhovat, protože existují rostliny, které mají právě takováto místa rády. Stačí jen vědět, po které kytce sáhnout a budete se moci těšit z pěkné zahrádky.

Maliny zvládne vypěstovat úplně každý
A opravdu, maliník je poměrně nenáročnou rostlinou, která se nezalekne ani vyšších nadmořských výšek. A co víc, dává nám opravdu lahodné, krásně červené plody, které se hodí nejen k přímé konzumaci, ale také k výrobě marmelád, domácích sirupů nebo třeba chutného likéru, hojně se též využívá v léčitelství.

Vybudujte si malý domácí vinný sklípek
Zatímco milovníkům vína, kteří bydlí v bytě, nezbývá než vybudovat si jen skromnou domácí minivinotéku někde v komoře, majitelé domku jsou na tom o poznání lépe. Mohou si totiž postavit opravdový sklípek.