Trávník po zimě
16.04.2005
Trávník na naší zahradě nebo dvoře potřebuje po dlouhé zimě alespoň základní údržbu. Tu bychom na jaře neměli zanedbávat – ušetříme si starosti a práci během celého roku.
Jakmile se teploty vyšplhají trvale nad nulu a ze zahrádky zmizí sníh, vyrážíme na jarní obhlídku škod po zimě. Přesně v tomto období je také vhodná chvíle věnovat se jarní očistě a oživení trávníku. Začneme přehrabáním trávníku drátěným koštětem nebo hráběmi na listí a odstraněním mechu. Pokud se nám mech v trávníku tvoří ve velkém množství, použijeme některý z přípravků proti mechu běžně dostupných na trhu. Celou plochu trávníku potom můžeme posypat kvalitním prosátým kompostem s přídavkem hnojiva. Pokud si chceme zachovat travnatou plochu ve stylu fotbalového hřiště, je vhodná doba vyrovnat všechny nerovnosti, dolíky a jiné útvary, které nám vznikly během zimního období.
Jaro je rovněž vhodným obdobím pro provzdušnění trávníku propichováním. Otvory poté doplníme písčitou zeminou. Tento proces lze také zvládnout za přispění techniky – vertikutátorů. Vzhledem připomínají sekačky, dokonale trávník provzdušní a zbaví jej nežádoucího mechu. Pokud vzniknou v trávě prořídlá, zničená nebo suchá místa, dosejeme je kvalitní travní směsí.
Po zimě se mohou objevit také některé choroby trávníku způsobené většinou mikroskopickými houbami – plíseň sněžná a paluška travní. Objevují se na místech, kde dlouho ležel sníh na nepromrzlé zemi. Trávník napadený těmito houbami je pokryt bělavým povlakem a zbarvuje se do žluta až hněda. K většímu výskytu těchto hub přispívá také přehnojování dusíkatými hnojivy. Proto bychom na podzim měli pouze trávník zbavit odumřelé trávy a listí a pokud přihnojujeme, tak raději draselními hnojivy. Dusíkatá hnojiva používáme až na jaře, a to zálivkou nebo rozhozem na suchý trávník. Po rozhozu hnojiva je dobré trávník zalít nebo prohrabat hustými hráběmi. Pokud potřebujeme vyrovnat pH půdy, můžeme doplnit také vápník, hodnota pH by však neměla přesáhnout hodnotu 6,5.
Po všech těchto jarních procedurách můžeme mít jistotu, že se našemu trávníku bude dařit po celý rok dobře. Nesmíme ovšem zapomínat ve dnech sucha na pravidelnou zálivku.
Článek byl zobrazen 15491 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem
Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

Vyhrajte nad krtkem a hraboši
Jarní dny plné sluníčka lákají snad všechny zahrádkáře na zahrádky, kde je po dlouhé zimě pořádná hromada práce. Ale nejen lidé jsou jako znovuzrození, po mrazivých dnech se o slovo hlásí také všechna zvířata včetně těch, která na zahradě zrovna rádi nevidíme. Mezi takové patří bezesporu i krtek, který má hodně daleko k roztomilé postavičce z Večerníčků.

Nová střešní terasa WoodPlastic® v Brně nabízí klid a krásný výhled
Trinity Office Center tvoří moderní blok kancelářských a obchodních budov přímo uprostřed Brna. Zaměstnancům a návštěvníkům tu nově slouží v pořadí už druhá střešní terasa z kompozitního materiálu WoodPlastic®. Bezúdržbová prkna od českého výrobce obklopená zelení poskytují vítané soukromí v příjemném prostředí i hezký výhled.

Zahradní květiny XII. – Frézie
Léto na zahradě vám svými různobarevnými květy zpříjemní cibulovina zvaná frézie. Nádherně a velice silně vonící květiny, které jsou ideálními rostlinami k řezu, jsou ovšem poměrně náročné, a tak musíme při jejich pěstování dodržet několik zásad.

Venkovní krby můžou vypadat i netradičně
Na žádné zahradě by neměl chybět pořádný venkovní krb, který je při párty, oslavě nebo posezení s přáteli doslova nezbytnou nutností. V zahradním krbu připravíme ty nejlepší grilované dobroty, po kterých se bude každý olizovat až za uchem. Krby jsou nejen funkčním a estetickým prvkem, ale staly se také jakýmsi společenským centrem každé zahrady.

Nejoblíbenější jehličnany do menších zahrad
V prostorné zahradě si můžeme dovolit jehličnany téměř jakéhokoliv vzrůstu, ale jak si poradit s výsadbou v malé zahradě? Pro pozemek s menší výměrou nebo předzahrádku najdeme bohatý sortiment nízkých či poléhavých druhů jehličnanů.

Skvrny na betonové dlažbě již nemusí představovat problém
K realizaci chodníku, parkovací plochy pro auto, či podlahy pro zahradní posezení u bazénu, se skvěle hodí betonová dlažba. Je nejen krásná, ale také odolná. Je však náchylná na nejrůznější látky, po nichž na ní zůstávají skvrny a ty se těžko odstraňují. Dnes však můžete zvolit moderní betonovou dlažbu od CS-BETON, která vyniká výjimečnou ochranou proti znečištění.

Zahrada na střeše
Rozšíření střešních a terasových zahrad jde ruku v ruce se současnou architekturou ekologického a příjemného bydlení. Zeleň na střeše snižuje teplotu vzduchu, prašnost a hlučnost prostředí. Zemina a vegetační pokryv chrání střešní konstrukci před vlivem slunečního záření a před destrukčními následky výkyvů teplot, které jsou zpravidla na nechráněných střešních konstrukcí značné.