Vyhrajte nad krtkem a hraboši
26.03.2011
Jarní dny plné sluníčka lákají snad všechny zahrádkáře na zahrádky, kde je po dlouhé zimě pořádná hromada práce. Ale nejen lidé jsou jako znovuzrození, po mrazivých dnech se o slovo hlásí také všechna zvířata včetně těch, která na zahradě zrovna rádi nevidíme. Mezi takové patří bezesporu i krtek, který má hodně daleko k roztomilé postavičce z Večerníčků.
Malý černý hlodavec dokáže ze dne na den udělat z vašeho dokonale rostlého a střiženého anglického trávníku místo ne nepodobné měsíční krajině, dokáže při hloubení svých vodorovných elipsovitých chodeb zlikvidovat kořenový systém rostlin a keřů a to už je jistě dostatečný důvod proč jej ze zahrady vypudit.
Škodí opravdu jen krtek?
Krtka potkáte v podstatě po celé Evropě a Asii, ani naše domovina není výjimkou. Ovšem vyskytuje se pouze do pěti set metrů nadmořské výšky a většinu svého nepříliš dlouhého života stráví pod zemí. Neživí se, jak se mnozí mylně domnívají kořeny rostlin, ale žížalami a dalšími drobnými půdními živočichy, červy, larvami nebo hmyzem, kterých denně krtek dokáže spořádat rovnou polovinu své váhy. Krtci mají velmi špatný zrak, mají však velmi dobře vyvinutý hmat, sluch i čich, díky němuž rozpoznají blížící se nebezpečí i potravu. Pod zemí si hloubí dva typy tunelů. Tunely těsně pod povrchem jsou určeny k vyhledávání potravy, ale také vhodné samičky k páření, tunely v hloubce až dvacet centimetrů pod povrchem jsou určeny pro samotné rozmnožování, výchovu potomků a jejich krmení. Tunely mohou mapovat křížem krážem nejen celou vaší zahradu, ale také všech vašich sousedů, bývají totiž dlouhé i několik set metrů. Krtek ale není přímý škůdce rostlin, jak se mnozí mylně domnívají, neboť neožírá kořínky, ba naopak, živí se hmyzími škůdci, kteří rostlinné kořínky ožírají a ničí. Krtek sám o sobě při hloubení svých chodeb může porušit kořenový systém, nebo odříznout rostliny od výživné půdy. Mnohem více škody však na našich zahradách napáchají hryzci a hraboši. Hryzec je větší než hraboš a pokud máte zahrádku blízko vody, nebo snad přímo u vody, pak se s ním nejspíš také budete potýkat. Stejně jako krtek vyhrabává elipsovité chodby, ale zároveň se také živí nadzemními částmi zelených rostlin, ožírá cibule, hlízy a kořeny rostlin, keřů, dokonce i stromů. Hraboše poznáte podle celé řady malých děr v trávníku. Živí se kořeny rostlin a kůrou dřevin.
Prevence je základ
Chcete-li si ušetřit starosti s tím, jak se krtka, hraboše nebo hryzce zbavit, pak dbejte na řádnou prevenci. Tou je docela jistě údržba zahrady a její uchování v maximální čistotě. Dbejte na pravidelné sbírání spadaných plodů, jinak se k vám nastěhují s velkou chutí hryzci, nehromaďte v rozích žádné harampádí, pravidelně se starejte o kompost, nenechávejte na něm pouze hromady posečené trávy a zbytků rostlin, ty se pak totiž stávají pro malé škůdce výborným úkrytem. Vezměte na pomoc také přirozené nepřátelé hlodavců, těmi jsou kalousi a puštíci. Vybudujte jim na zahrádce budky, kde se budou zdržovat a likvidovat škůdce. Skvělým pomocníkem je také kočka. Ta je podstatně účinnějším opatřením než různé hlasité plašiče, na které si krtek po určitém čase zvykne. Podle odborníků je prý údajně lepším lovcem kočka, než kocouři nebo kočky kastrované. Chraňte také rostliny a jejich kořeny tím, že je při vysazení umístíte do lavoru z pletiva, případně můžete záhon, o který nechcete za žádnou cenu přijít ohraničit pletivem celý, cibule květin vysazujte v plastových koších. Osvědčilo se také vysazení pryšce křižmolistého, jehož kořeny vylučují látku, která krtky odpuzuje. Podobné účinky mají také afrikány, laskavce nebo obyčejný česnek.
Když už musíte vytáhnout do boje
Plašiče a odpuzovače
V případě že žádné z preventivních metod nezabraly a na vaši zahradu se nastěhoval malý škůdce, pak nezbývá nic jiného než vytáhnout do boje. Počítejte však s tím, že to může být běh na dlouhou trať. V první fázi se zaměřte na ničení chodeb. To však musíte provádět systematicky a pravidelně, na což asi většina z nás nebude mít čas ani energii. Pak nastupují metody trošku drastičtější. První z nich je plašení pomocí nejrůznějších elektronických nebo mechanických zařízení, která vydávají nepříjemné zvuky či vibrace. Seženete je v obchodech pro kutily, ale raději sáhněte po těch, které nabízejí specializované obchody. Pohybují se v cenách od čtyř set do osmi set korun a jsou podstatně účinnější než jejich levnější napodobeniny. Všechny plašiče pracují na bázi vysílání ultrazvukových vln, které v určitém časovém intervalu mění intenzitu vysílaného zvuku nebo vibrace a krtkům i dalším hlodavcům jsou vysoce nepříjemné. Před jejich nákupem se ujistěte, pro jak velkou plochu jsou určeny, v případě, že je vaše zahrada větší, budete si jich muset pořídit více. Vybírejte takové, které jsou již vodotěsné, a nezapomeňte si po jejich uložení do země označit místo, kam jste je umístili, budete se k nim muset pravidelně vracet, abyste vyměnili baterie. Odpuzovače si můžete vyrobit i sami doma. Stejnou službu vám podle zkušených zahrádkářů udělají PET lahve v podobě větrníků umístěné na železné tyči. Při otáčení lahve ve větru se plast tře o tyč a tím vydává pro hlodavce nepříjemný zvuk, který je vyžene z vaší zahrady. Ale také nemusí. Krtci si totiž na nepříjemný zvuk mohou časem zvyknout a přestanou jej vnímat. Proto byste měli metody mezi sebou kombinovat a prostřídávat. Vybavit se můžete také další poměrně spolehlivou „zbraní“ a to obyčejným vysavačem nebo fukarem. Pravidelný průvan v chodbičkách krtka rozhodně donutí k tomu, aby se přesídlil. Zapomeňte ale na vyplavování zahradní hadicí. Vězte, že krtek, hraboši i hryzci umí velmi dobře plavat, na vyplavení půdy jsou zvyklí. Když se vám krtka povede vystrnadit, pak nezapomeňte i nadále na správnou prevenci, protože krtek se rád vrací na stará známá místa.
Pasti a návnady
Dobrou metodou, jak se zbavit hlodavců z vaší zahrady, je jednoduše je pochytat za použití pastí. Na trhu je k dostání celá řada pastí, ovšem měli byste se snažit vždy využívat pasti, které krtka nezabijí. Ty jej odchytí živého a vy jej pak můžete odnést daleko od vašeho pozemku. Při kladení pastí se vybavte gumovými rukavicemi, nezapomínejte na dokonale vyvinutý čich krtků, který rozpozná lidský pach a pasti se vyhne. Odborníci doporučují i nové pasti před použitím nechat na čas v kompostu nebo vymáchat v bahně. Jako návnadu použijte žížalu nebo červy. Pasti vkládejte do vyhloubených chodeb, tak aby je krtek nebo hraboš nemohl odtáhnout. Pokud se pasti ukážou jako neúčinné, můžete zkusit na škodlivé hlodavce použít vykuřovací patrony, které se zapálí a po vyhoření na nich vzniká účinná vrstva, z níž se vlivem působení půdní vlhkosti uvolňuje jedovatý plyn, který hlodavce usmrcuje. K dostání jsou například plynové patrony Krounex, nebo Krt-Ex, což je repelentní přípravek na odpuzování krtka. Nikdy však nevykuřujte krtka pomocí výfuku, mohli byste si otrávit i rostliny. Použít lze také jedovaté návnady. Aby byly skutečně účinné, měli byste nejprve na zahradě zahrabat všechny krtince a teprve do těch, které se znovu objeví, aplikovat návnadu. Jako skutečně funkční se osvědčila návnada ve formě voňavého gelu. Stejně dobře vám poslouží naftalínové tablety. Dejte však pozor, aby se k návnadě nedostalo žádné domácí zvířectvo nebo děti. Pokud se rozhodnete ničit hlodavce chemickou cestou, vždy si velmi dobře přečtěte příbalové informace nebo se poraďte odborníky. Neodborným zásahem si můžete otrávit půdu.
Ačkoliv krtek není podle vyhlášky ministerstva životního prostředí č. 395/1992 Sb. chráněné zvíře, jak je leckdy mylně předkládáno, přesto všechno se snažte při jeho vystrnadění použít vždy raději humánní metody, usmrtit jej smíte pouze, pokud vám způsobuje škody na majetku.
Připravila: Petra Martišková
Článek byl zobrazen 26105 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Dekorativní mříže do zahrady - výroba, ochranný nátěr a jejich upevnění
Při pohledu do českých zahrad si nelze nevšimnout vysoké obliby dekorativních mříží. U mnoha rodin zdobí dřevěné mřížky v těch nejrůznějších podobách jejich zahrádky, pergoly a altánky nebo fasády rodinných domků a letních chat. Dokonce i na balkónech a lodžiích v panelových a činžovních domech si lze kolikrát všimnout malé treláže zelenající se lístky popínavých růží.
Nejoblíbenější jehličnany do menších zahrad
V prostorné zahradě si můžeme dovolit jehličnany téměř jakéhokoliv vzrůstu, ale jak si poradit s výsadbou v malé zahradě? Pro pozemek s menší výměrou nebo předzahrádku najdeme bohatý sortiment nízkých či poléhavých druhů jehličnanů.
Pomožte přírodě a postavte si na balkoně nebo na zahradě čmelín
O užitečnosti včel ví snad každé malé dítě, ale o čmelácích v tomto směru mnoho nevíme, přitom jsou rovněž velmi důležití a pro mnohé rostliny nepostradatelní. Bohužel čmeláků kvůli neopatrným zásahům lidí do krajiny dramaticky ubývá. Můžeme jim však i pomoci - stačí jim na zahradě, nebo klidně i na balkonu vybudovat čmeláčí domeček – čmelín.
Podzim na zahrádce
Na záhonech dokvétají poslední letničky a trvalky, ještě se lze kochat úchvatnými barevnými scenériemi, ale na druhé straně na zahradě čeká sklizeň posledních zbytků úrody, shrabat spoustu listí, zrýt záhony a spoustu jiné práce, která nám na jaře ušetří čas.
Čarověník
Takové zvláštní slovo, co asi znamená? Má něco společného s magií nebo folklórními zvyky? Neuhodli jste. Neobvyklý výraz znají jen pěstitelé bonsají, odborně vzdělaní skalničkáři a pár zasvěcenců.
Pokojové rostliny III. – Spatifylum neboli Lopatkovec
Oblíbenou pokojovou rostlinou, zejména díky jejímu zajímavému vzhledu, je spatifylum neboli lopatkovec. Na první pohled vás upoutají zvláštní bílé květy na dlouhých stopkách vyrůstající z hustého porostu tmavě zelených špičatých listů.
Zahradní traktůrky pomůžou i při odklízení sněhu
Zahradní traktory a traktůrky jsou sice primárně určené na sekání a sběr trávy, ale je možné je využít i na méně tradiční, ale zato stejně důležité práce, jako je odklízení a shrnování sněhu. Zdá se vám, že váš traktůrek není do zimního období zrovna uzpůsoben? Nenechte se mýlit, stačí jej dovybavit jednoduchými doplňky a skvělý pomocník v boji se sněhem je na světě.
Než si pořídíme bazén
Kdo z nás netouží po nádherném velkém bazénu s blankytně modrou vodou uprostřed vlastní zahrady? Než podlehneme snům a pustíme se do výstavby bazénu, je nutné vše důkladně zvážit.