Výsadba zeleniny v dubnu: S čím do skleníku a co patří na záhon?
28.03.2025
Zatímco některé druhy zeleniny je třeba začít vysévat do truhlíků už od února, s jinými druhy můžete v dubnu rovnou na venkovní záhonek. Svou roli sehrají také skleníky, například pro již předpěstované sazeničky rajčat. Kam a co v dubnu vysévat a sázet?
Duben vyhovuje většině druhů zeleniny
Na konci března už by měly vylézat malé sazeničky z únorové výsadby, kdy se do truhlíků dává například raný salát, brokolice, celer nebo papriky. Takhle brzo můžete vysít i cibuli nebo rajčata pro dřívější sklizeň.
V březnu se rovněž vysévají rajčata, do poloviny měsíce je to pro ně asi nejideálnější období. Také se sází melouny a do fóliovníku už může přijít mrkev, ředkvička nebo bazalka. Na konci března, pokud ještě nevládnou mrazy, je možné zasít do země špenát, hrách nebo petržel, hlavní doba setí na záhon však přichází v dubnu.
To už lze bez problému vysévat téměř všechny druhy zeleniny, jako je mrkev, saláty, hlávkové zelí, kapustu, kedlubny, hrách či fazole (ty spíše až na konci měsíce). Do záhonu už patří i cibule sazečka, jarní česnek či šalotka.
Co se v dubnu může zasít do skleníku či pařeniště?
Přeci jen ne všechno může v dubnu na záhonek, a tak se nadále provádí výsev do skleníků a pařenišť.
V tomto období se vysévá letní salát, dále také salát římský či ledový, letní květák, končí se výsev tyčkových a keříčkových rajčat a do skleníku patří i semínka velkoplodých paprik, nakládaček a salátovek.
Duben je rovněž ideální doba pro patizony, cukety a dýně nebo řapíkatý a listový celer. Ve skleníku je třeba pravidelně větrat, ideálně, když vysvitne slunce.
Nezapomeňte na bylinky
Pro všechny aromatické byliny je duben ideální měsíc k výsevu do venkovních záhonů. Samozřejmě, že pokud chcete míz sazeničky dříve, můžete je začít vysévat už v únoru do květináčů, kde vám vyrostou rychleji. Jestliže s nimi ale chcete rovnou do záhonu, pak je duben ten pravý čas.
Do půdy mohou přijít například semínka bazalky, oregana, tymiánu, majoránky, petrželky, rozmarýnu, máty, šalvěje, estragonu a dalších.
Jak mít záhonky připravené?
Pro úspěšný výsev je třeba záhonky dobře připravit. Příprava by měla začít už na podzim, kdy se půda po sezóně zryje. Pokud jste to na podzim nestihli, můžete to ještě napravit brzy zjara.
Půda by rovněž měla mít dostatek živin, čehož se dociluje hnojením. I když existuje na trhu mnoho speciálních průmyslově vyrábených minerálních hnojiv, lepší je spolehnout se na přírodní zdroje.
K těmto účelům je ideální koňský hnůj nebo kvalitní kompost, který se do půdy přimíchá. Pozor na to, abyste to s množstvím nepřehnali, to by pak mohlo být na škodu.
Obecně platí, že v takto připravené půdě lze pěstovat různé druhy zeleniny, i když každá má trochu jiné nároky na půdu. Co vyžadují nejběžněji pěstované druhy?
Mrkev, petržel a ředkvičky
Těmto typům vyhovuje lehká humózní půda, která je dobře provzdušněná. Mrkvím prospěje vápník a ředkvičkám více závlahy.
Pór, cibule
Cibulovitá zelenina vyžaduje spíše středně těžkou a dobře zrytou půdu. Tu je třeba včas pohnojit dobře uleželým koňským hnojem a často zalévat.
Kedlubny, kapusta a zelí
Pro tento typ zeleniny vyberte zásaditou půdu s dostatkem humusu. V době, kdy semínka zakoření a začnou růst sazenice, je ideální půdu přihnojit ředěnou močůvkou.
Kopr
Kopr je na půdu nejméně náročný, v podstatě mu stačí hlavně dostatečná závlaha a pak jej vypěstujete prakticky všude.
Půda do skleníku
Pro pěstování ve sklenících je ideální spíše středně těžká hlinitá půda. Lépe se v ní drží vláha, jak v půdě písčité a také má více přirozených živin. Při přípravě zeminy by se do ní mělo dostat dostatečné množství potřebných látek, jako je fosfor, draslík nebo dusík. K těmto účelům je nejlepším hnojivem uleželý kompost nebo průmyslově vyráběný zahradnický substrát.
Přečtěte si také detailní přehled výsadky a práce na zahradě Rok na zahradě.
Autor: Eliška Střelková
Článek byl zobrazen 19463 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahrada

Jak na nepříjemný plevel? S pomocí vytrhávače plevele
Plevel je úhlavním nepřítelem každého zahrádkáře a ať se snažíme sebevíc, nedá se proti němu úplně bránit. Abychom se plevele v našem trávníku zbavili, nepotřebujeme ve většině případů žádné chemické postřiky. Pohodlným řešením, které je navíc i šetrné k životnímu prostředí, je pořízení speciálního nářadí - vytrhávače plevele.

Kaki neboli tomel japonský – exotické ovoce, které si vypěstujete i na zahradě
Kaki (Diospyros Kaki) je ovoce původem z Asie, které asi znáte převážně z pultů supermarketů. Díky jeho otužilosti si tuto subtropickou rostlinu můžete vypěstovat i na vlastní zahradě. Dařit se jí bude hlavně v oblastech, kde se pěstuje vinná réva a broskve.

I v zimě je na zahradě co dělat
Práce na zahradě nikdy nekončí. A tak i když je zima za dveřmi, na zahradě a nejen na ní najdete vždycky nějakou práci. Můžete vysévat, prostříhávat, ošetřovat nebo plánovat, jak bude vaše zahrada vypadat v příštím roce…

Královny zahradních jezírek
Málokdo by si troufnul odhadnou, jak dlouho již lekníny ozvláštňují zahrady a zejména zahradní jezírka. Je tomu již více než čtyři tisíce let. Hladiny jezírek v panských zahradách zdobily již ve starém Egyptě, Japonsku nebo Číně.

Jaro na zahradě - začněte co nejdříve a zahrada vás odmění bohatou úrodou
Podle pranostik se říká: březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Teploty v jarních měsících mohou být sice jako na houpačce a padat stále ještě k nule, zahrádkářům by však žádné rčení nemělo stát v cestě. Už nyní je třeba pomyslná kamna nechat daleko za sebou a pustit se do zahrady, která volá po pozornosti.

Jaké rostliny vysadit do truhlíků na podzim a zimu?
Podzim a zima nemusí znamenat konec květinové výzdoby vašich oken a balkonů. Existuje řada rostlin, které odolají chladnějšímu počasí a přinesou radost svými barvami i během sychravých dnů. Správným výběrem zajistíte, že vaše truhlíky budou krásné až do jara.

Po zimě je nezbytná rekonstrukce trávníku
Snažíte se vašemu trávníků věnovat veškerou péči, ale přesto je tráva nažloutlá, zplihlá a po bujném zeleném pažitu ani památky? Možná jste po zimě vynechali několik základních úkonů, které jsou půvab trávníku nezbytné. Jak tedy trávníku navrátit život? Důležitá je vertikutace, okysličování a přísun živin.

Jaký zahradní nábytek vybrat, aby něco vydržel?
Pokud máme k dispozici dům se zahradou, za pěkného počasí není nic příjemnějšího než posezení venku na čerstvém vzduchu, v nějakém tom pohodlném křesle nebo lehátku. Pokud ale nechcete investovat každý rok do nového zahradního nábytku, dobře koupi promyslete. Odolnost, snadná údržba, ale i skladovatelnost by měly být samozřejmostí.