Zahradničení před zimou, během a po zimě
14.11.2022
Určitě také chcete mít krásně upravenou zahradu. Koneckonců, pravděpodobně každý vášnivý zahradník sní o upravené zahradě. Pokud patříte do této skupiny, pak se posaďte a čtěte dál.
Úprava zahrady před zimou
Existuje velké množství tipů, které doporučují nejrůznější odborníci při úpravě zahrady před zimou. Dnes se však dočtete o těch, které byly v roce 2022 vyhodnoceny jako nejspolehlivější. První je samozřejmě sečení. Musíte sekat, dokud neuvidíte, že tráva roste. Je však třeba poznamenat, že pokud očekáváte, že trávník v blízké budoucnosti přestane růst, pak při posledním sečení ho necháte o něco vyšší. Můžete ho také stříkat proti zimní plísni, nebo ho poprášit trochou domácího kompostu. U živých plotů je důležité včasné prořezávání. To se doporučuje na konci října, ale může být také provedeno na začátku listopadu. Je také důležité řádně zalévat kořeny a zakrýt je kůrou. S takovým postupem ochráníte půdu před mrazem. Pokud jde o listy, je důležitá pravidelnost hrabání. Na jedné straně usnadníte svou práci a navíc zabráníte tvorbě plísní pod tímto padlým listím. Kropení záhonů také není nic nového. Na jedné straně se zbavíte plevelů a navíc kromě rýče je možné přidávat živiny do půdy hnojivem. A v neposlední řadě je tu zalévání. To je podceňováno mnoha zahradníky. Když zaléváte rostliny o něco větší dávkou vody, hydratujete je do zásoby, protože ve zmrzlé půdě nebude z čeho čerpat vodu.
Jak si zpříjemnit čekání na novou zahradnickou sezónu?
Vášniví zahradníci již velmi dobře vědí, co připravit s dostatečným předstihem a na co mohou čekat. Určitě však budou chvíle, kdy se budou moci pohodlně posadit do křesla a přečíst si knihu, o které dlouho přemýšleli. Existuje však několik typů aktivit, se kterými si můžete zimní sezónu zpříjemnit.
1. Vařte nový druh jídla. Je z čeho vybírat. Stačí otevřít internetový prohlížeč nebo se podívat do kuchařky a vyzkoušet něco, co jste ještě nevyzkoušeli.
2. Touláš se po internetu. Ano, nemusí to znít jako naprosto ideální rada, ale postupně nic nebolí. Zahrajte si hry, které najdete online, sledujte videa nebo různé výukové programy a vzdělávejte se. Pokud rádi riskujete, můžete si například zahrát různé hazardní hry, je to jen na vás. Pokud vás zajímá konkrétně poslední zmíněný bod, přečtěte si o něm více zde.
3. Navštivte různé kurzy. Ať už se jedná o vaření, šití, vzdělávání, opět je to na vás. Najdete jich v nabídce mnoho a můžete podpořit i další lidi, kteří rádi předávají své znalosti z různých oborů.
Jak se starat o zahradu v zimě?
Dokonce i během tohoto období existuje několik aktivit, které můžete udělat pro svou zahradu. První je prořezávání ovocných stromů. Ideální je provádět tuto činnost od února do března. Musíte však být opatrní, aby mrazy nebyly příliš velké. Další radou je posypat záhony popelem. Letošní studie přinesla fakta, že popel obsahuje dostatek draslíku a vápníku, což jsou jednoznačně dvě nejdůležitější živiny, které podporují růst rostlin. Ke konci zimního období je také vhodné postřik proti škůdcům, kteří nemají problém s přezimováním. Tímto krokem zničíte nejen dospělé jedince, ale i jejich vejce.
Jak se starat po zimě?
Na začátku je trávník. Ten musí být sečen na nejnižší možnou délku, aby byl připraven k vertikutaci. Před dalším krokem je nutné trávník postříkat zelenou skálou. Po týdnu v takovém stavu je trávník připraven k vertikutaci. U stromů, keřů a živých plotů je nutné jarní ořezávání. Není však třeba se bát a musíte oříznout deset až 20 centimetrů od délky požadovaného stavu. Budete příjemně překvapeni, jak rychle vše poroste. U rybníků a rybníků je obzvláště důležité je vyčistit a spustit bakterie. Pokud splníte tyto dva požadavky, můžete po 14 dnech ryby bez problémů uvolnit. Důležitá je také příprava zavlažování. Nejprve je třeba vyčistit čerpadlo. Pokud tak učiníte, vyčistěte také hadice a zkontrolujte, zda někde něco neuniká.
A co je nejdůležitější, užijte si
Zahrada by měla být hlavně místem pro relaxaci. Takže se nezlobte, když se něco pokazí a raději to zkuste podruhé. Také si vždy zkuste před příchodem na zahradu říct, že si budete odpočívat a nevolte přístup, že máte před sebou spoustu práce.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 2775 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Stevia sladká - sladidlo, po kterém se netlousne
Kdyby tak existoval cukr, po kterém se netloustne – to je asi přání mnoha lidí na celém světě. Žádný z nich ještě nejspíš neslyšel o stevii, jinak by věděli, že takový „cukr“ skutečně existuje. Stevia nebo také stévie sladká je rostlina, která je považována za moderního bojovníka proti obezitě. Jak je z názvu patrné, je sladká, ale přitom nemá žádné kalorie. Co víc si tedy přát?
Vánoční hvězda - Stars for Europe 2009
Poinsettie – jinak všem dobře známá vánoční hvězda patří k nejoblíbenějším rostlinám v květináči, která je nejen v našich končinách pokládána za téměř kultovní vánoční rostlinu. To však nebývalo odnepaměti. Pro komerční účely se začala poinsettie pěstovat například v Německu až v roce 1950.
Nemoci a škůdci pokojových rostlin útočí často v zimě
Známe-li přesné nároky rostlin a těmi se řídíme, obvykle se nám daří pěstovat zdravé a silné rostliny, které zároveň hezky vypadají. Existuje však mnoho rostlin, které citlivě reagují hlavně na zimní teploty. Dopustíme-li se chyb v jejich pěstování, může zima představovat nejen pro ně, ale i pro nás náročné pěstitelské období. Podívejme se společně na škůdce a choroby, které na pokojové rostliny útočí právě v tomto ročním období.
Březen na zahradě – vhodná doba pro sázení i řez stromů
Třebaže občas poletují sněhové vločky a fouká studený vítr, je nejvyšší čas probudit zahradu ze zimního spánku. Březen je nejvhodnější na sázení, přesazování rostlin, ale i řez stromů či keřů.
Mobilní zavlažovací systémy do malé i větší zahrady
Žádná zahrada se neobejde bez vody, proto je zavlažování důležitou a poměrně častou činností každého zahrádkáře. Pokud se vám nechce tahat s konvemi a neustále rolovat kropící hadice, můžete využít mobilní zavlažovací systémy. Jsou jednoduchým řešením pro snadné a velmi účelné zavlažování.
Co možná nevíte o orchidejích
Při pohledu na překrásný květ orchideje se mnozí z nás domnívají, že tyto rostliny pocházejí výhradně z exotických míst tropických lesů Ameriky, Afriky či Asie a jejich přilehlých ostrovů. Není to však pravda, čeleď orchideaceae - vstavačovité je rozšířena skoro ve všech pásmech zemského povrchu.
Červen na zahradě
Doufejme, že podle pranostiky nebude měsíc jahod a třešní chladný a deštivý. Když je červen studený sedlák prý krčí rameny. Vláha je sice vítaná, ale o studené počasí žádný zahrádkář nestojí. Tak doufejme, že Medard na své povinnosti prostě zapomene.
Jak na nepříjemný plevel? S pomocí vytrhávače plevele
Plevel je úhlavním nepřítelem každého zahrádkáře a ať se snažíme sebevíc, nedá se proti němu úplně bránit. Abychom se plevele v našem trávníku zbavili, nepotřebujeme ve většině případů žádné chemické postřiky. Pohodlným řešením, které je navíc i šetrné k životnímu prostředí, je pořízení speciálního nářadí - vytrhávače plevele.