Zakládáme ovocnou zahradu - na co si dát pozor?
17.11.2009
Právě jste se rozhodli, že chcete mít ovocný sad a nevíte jak si počínat, abyste neudělali hned na začátku fatální chybu? Odpovíme vám na několik zásadních otázek na co při zakládání zahrady nezapomenout, kolik stromů i jaké druhy vybrat.
Budoucí vzhled zahrady
Při plánování výsadby je důležitá orientace ke světovým stranám, aby byly plody dostatečně osluněné a stejnoměrně dozrávaly. Před výsadbou se doporučuje vypracovat přibližný plán výsadby, aby bylo jasno jak má sad vypadat. S tím si nejlépe poradí zahradní architekt, který odhadne, jak za pár let stromy vyrostou. Od toho se totiž odvíjí vzdálenost na jakou je potřeba stromky sázet. Bedlivý úsudek odborníka zamezí pozdějšímu zahoustnutí porostu, které se jen těžko napravuje.
Kolik druhů?
O tom jaké ovocné stromky či keře na zahradě budou, rozhoduje kvalita půdy, nadmořská výška a v neposlední řadě i vaše přání. V nížinách s výběrem druhů ani odrůd potíže nehrozí, ale do vyšších a horských poloh se hodí třešně, višně a většina peckovin. Z jádrovin se vyplatí vybírat šlechtěné odrůdy odolné k chorobám, z nichž se u jabloní a hrušní nejčastěji vyskytuje padlí, strupovitost, monilióza, kaménčitost plodů a řada dalších. Rezistentní odrůdy těmto chorobám lépe odolávají a jejich další výhodou je i to, že ke zdravému vývoji nevyžadují používání tolika chemických prostředků jako u běžně pěstovaných odrůd. Kromě odrůd je potřeba přihlédnout i ke tvaru stromu. Zákrsky, ovocné stěny a čtvrtkmeny jsou nízké tvary, které umožňují pohodlnou sklizeň a hodí se i do menších zahrádek. Vyšší tvary ovocných dřevin se uplatní na dostatečně velké ploše nebo jen jako solitéry, které nižší ovocné druhy dřevin doplňují.
Kdy sázet?
Všeobecně se má za to, že stromky je nejlepší sázet na podzim. Tvrzení se však týká spíš jabloní a hrušní. Teplomilné ovocné druhy jako jsou broskvoně a meruňky se snáze ujímají na jaře, protože mělce koření a jsou celkově náchylnější k poškození mrazem. Pokud však máte již sazenice těchto peckovin již koupeny, nezoufejte, založte je a s výsadbou počkejte až na jaro.
Osvědčený recept, aby sazenice zimu přežily je vykopat mělkou jámu a celý stromek do ní naležato uložit, prosypat listím a zahrnou kompostem. Na jaře opatrně vrstvu zeminy odhrneme, a jakmile broskvoň nebo meruňka začíná rašit je čas na výsadbu. Stromek ze zeminy vyjmeme, kořeny namočíme na čtyřiadvacet hodin do vody a pak jej vysadíme do připravené jámy obvyklým způsobem. Uvidíte, že takto se sazenice stoprocentně ujmou.
Na pečlivé výsadbě záleží
Dno vykopané jámy asi tak do poloviny naplňte zeminou smíchanou s kompostem anebo dobře vyzrálým chlévským hnojem. Na takto navrstvenou zeminu postavte stromek co nejblíže ke kůlu a kořeny rovnoměrně rozložte. Za občasného potřásání stromkem kořeny zasypte vykopanou zeminou, aby se prostor mezi,kořeny vyplnil. Místo očkování musí být nad povrchem nad povrchem půdy., ale jestliže sázíte stromky nyní na podzim ze spodiny nahrňte okolo kmínku asi třicet centimetrů hrůbek, kterým zakryjete místo očkování a v něm vytvořte mísu na zachycování vláhy. Zároveň je potřeba stromek zabezpečit chráničem z pletiva, plastu nebo dřevěnou ohrádkou proti okusu hlodavci a zvěří v zimním období.
Kdo se bude o zahradu starat?
Jakmile o založení ovocné zahrady vážně uvažujete a nevíte o zahradničení téměř nic, můžete se buď začít vzdělávat, číst odbornou literaturu a sbírat zkušenosti od ostřílených zahrádkářů, nebo si nechat zhotovit od zahradního architekta projekt a zadat zakázku odborné zahradnické firmě. V obou případech se však nevyhnete další péči o zahradu, která po výsadbě zahrnuje pravidelnou zálivku, aby stromky neuschly, v sezóně postřik proti škůdcům a chorobám a rovněž i starost o tvarování a řez
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 20184 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahrada

Nevíte, kam s listím ze zahrady? Pořiďte si foukač nebo vysavač listí
Pohled na podzimní zahradu pokrytou vrstvou spadaného listí je pro mnohé noční můrou. Honí se nám hlavou, jak se co nejrychleji a pokud možno bez námahy této podzimní nadílky zbavit. Hrabání a zametání nepřichází v úvahu, mnohem rychleji nastolíme na zahradě, chodníku či terase pořádek pomocí výkonných foukačů nebo vysavačů listí.

Pěstujeme africké fialky – pokojové krásky původem z Tanzanie
Africké fialky byly objeveny v roce 1892 na horských svazích Tanzanie. Od té doby se podařilo pěstitelům vyšlechtit okolo 20 tisíc odrůd těchto krásných kvetoucích rostlin. Dnes patří africké fialky mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, protože jsou nenáročné na pěstování, snadno se množí a odmění se celoročním kvetením.

Postřik stromů – zimní nebo jarní?
Zimní postřiky stromů mají své odpůrce i zastánce, každý zahrádkáře má na ně jiný názor. Všeobecně se však dá říct, že i když zimní postřiky někteří lidé ještě provádí, jsou dnes spíše minulostí. Od zimních postřiků se přechází spíše k postřikům předjarním a jarním, je však nutné vystihnout ten správný čas, aby byly dostatečně účinné.

Zahradní nábytek pro všechny
Chcete na svou zahradu umístit zahradní nábytek, který zaujme na první pohled? Vsaďte na masiv.

Jak hubit škůdce bez chemie?
Každoroční trápení zahrádkářů se slimáky, mšicemi a jinou škodlivou havětí vyústí v neúnavný boj kdo s koho. První, po čem zahrádkář sáhne jsou většinou chemické přípravky, ale jsou i tací, kteří dávají přednost lidovějším metodám.

Šípky - pěstování šípkové růže a využití šípků v kuchyni
Šípky sbírali lidé již odnepaměti. Ve starověkém Řecku a Římě z jejich plodů vyráběli náhrdelníky, které měly sloužit jako ochrana před zlem, ale zároveň měli přilákat i milovanou osobu. U nás se šípky využívaly vždy jako vítaný zdroj potravy a přírodní léčivo. Šípky jsou totiž plné vitamínů i látek, které nám pomáhají očistit tělo.

Zahrada a odpočinek u tekoucí vody
I vy můžete odpočívat a relaxovat ve vaší zahradě. Zpěv ptáků, vůně květin, sklenička dobrého vína, zvuk padající vody a jiné zpříjemnění. To je ten pravý odpočinek…

Automatické zavlažování: trávník v kondici a méně starostí
Čerstvý, zelený trávník je chloubou každé zahrady. Nechceme se procházet po drsné spálené trávě. Když nás zradí počasí a pár dní plných veder nespadne ani kapka, musíme zasáhnout a dodat zahradě vláhu. Pomáhají závlahové systémy. Někdy však práci příliš neulehčí. Nebo ano?