Jarní údržba terasy
06.04.2011
Veškerý sníh už nám roztál a je možné, že vy si při pohledu na vaši terasu, balkón nebo okolí bazénu říkáte, že tam měl raději ještě zůstat. Odkryl totiž špínu, škrábance a navíc po něm zůstaly nepěkné bílošedé mapy od špíny a zbytků soli. Nic ale není tak hrozné, jak se na první pohled může zdát, uvidíte, že při troše snahy bude podlaha za pár minut zase jako nová.
Opakuje se to každý rok, na jaře s hrůzou v očích čekáme, co na našich terasách sníh přes zimu zase natropil. I když to tak zprvu nevypadá, pomoc je velmi jednoduchá. Většinou stačí napustit kyblík s vodou, přidat trochu mýdla nebo jaru a podlahu klasicky vydrhnout. Pokud máte terasu z prken z kompozitního materiálu, jako je třeba woodplastic, tak ty jsou téměř bezúdržbové. Jednou za rok – nejlépe tedy na jaře, je stačí omýt mýdlovou vodou. V případě potřeby ještě lehce okartáčovat rýžovým kartáčem a pomoci může také hrubší smeták.
S prkny dřevěnými to bývá trochu složitější, zůstávají na nich totiž nepěkné skvrny. Z tohoto důvodu je potřeba terasu nechat nově přebrousit, případně ošetřit novým nátěrem nebo napustit olejem. Pokud jsou na dřevěné terase místa, která jsou hodně namáhaná, je třeba na nich takovéto ošetření provádět až 3x ročně.
Pokud by se stalo, že byste měli na terase obzvláště odolné skvrny, nebo by se vám na ní objevila dokonce plíseň, sáhněte po přípravku obsahujícím bělidlo a pečlivě s ním povrch očistěte. Velmi vhodný je v těchto případech také speciální ekologický čistič Silva Clean od firmy Silvadec, který je určen na kompozitní materiál ze směsi dřeva a polymerů. Šetrně a bez námahy odstraní plísně i odolné skvrny z teras a balkónů. Po použití je nutné terasu ještě opláchnout vodou.
Zapamatujte si, že na dřevěná ani kompozitová prkna nesmíte používat agresivní čistidla na bázi rozpouštědel, napáchali byste tak více škody, než užitku. Povrch by se vám doslova rozežral a museli byste nechat celou terasu nově zbrousit. Navíc by došlo ke kontaminování okolní zeleně a mohla by být ohrožena i voda ve vašem bazénu.
Autor: - jap - ve spolupráci s firmou WPC-Woodplastic s.r.o
Foto: www.mojeterasa.cz
Předchozí články
Terasa z WPC, směsi dřeva a plastu
Sníh a led na terase
Terasa, na které budete skutečně jen odpočívat
Stín pod markýzou
Jak a čím zastřešit terasu
I Hi-Fi věž má mít své místo
Veletrhy a výstavy v dubnu 2011
Jak využít solární energii doma a na zahradě?
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahradní nábytek, terasy, altány a pergoly
Článek byl zobrazen 17235 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Udělejte si doma Hawai
Zahrada se využívá nejvíce v létě. Slunce doslova láká na venkovní párty, opalování a zábavu. Jak dlouho ale na výhni vydržíte? Bazény a vířivky vám poskytnou nejen okamžité osvěžení, ale i dlouhodobé sportovní a zábavní využití. Konečně můžete pracovat na své kondici, dovádět s vašimi dětmi a relaxovat po náročném týdnu. Dopřejete si přitom pohodu a luxus v domácím prostředí.
Co nás čeká v březnu na zahradě?
Březen je měsícem roztávání posledních zbytků sněhu a rozkvětu prvních jarních květů. Proto je březen také měsícem počátku zahradních prací a jarního úklidu. Na zahrádkách je v tomto období potřeba věnovat pozornost záhonům trvalek, skalkám i ovocným stromům a keřům, které ošetřujeme postřiky proti škůdcům a chorobám. Pokud jsme se k tomu nedostali dříve, alespoň 14 dnů před setím nebo sázením dohnojíme záhony průmyslovými hnojivy.
Pěstujte na zahradě medonosné rostliny – jsou elegantní, chutné a zdravé
Medonosné rostliny jsou ozdobou každé zahrady. A nepatří mezi ně pouze okrasné květiny, ale i ovocné keře a stromy, jako např. angrešt, borůvky, maliny nebo jabloně. Včely mají rády také šeříky, mateřídoušku, ibišek a mnoho dalších rostlin. Které to jsou a proč je dobré je mít na zahradě?
Pěstování vrby neboli jívy na zahradě - jaké druhy jsou nejhezčí?
Hřejivé sluneční paprsky přírodu pomalu probouzejí a oblíbené hedvábné kočičky kvetoucích jív neomylně signalizují příchod jara. Nemusíte je hledat jen u potoka, protože některá z odrůd vrb neboli jív si můžete vypěstovat na vaší skalce, zahradě nebo na balkóně.
Dřevěné terasy s neviditelným uchycením pod prkny
Dřevěné terasy z tropických dřevin s unikátním patentovaným systémem uchycení pod prkny Softline® jsou ideální volbou pro všechny, kdo hledají kvalitní, krásnou a bezpečnou terasu s jednoduchou, rychlou a přesnou montáží.
Vlastní potok na zahradě
Mít vlastní potok na zahradě je rozhodně netradiční záležitost a nepoštěstí se to každému. Potok lze získat buď tak, že si koupíte pozemek, kterým potok již protéká nebo si vybudujete potok vlastní - umělý.
Automatické zavlažovací systémy aneb závlaha trávníku je základ
Je pro vás udržování zahrady kolem vašeho domu příliš náročné? Nemáte na to dostatek času, sil ani finančních prostředků? Pak pro vás bude nejlepším řešením automatický zavlažovací systém, který je pomocníkem každého moderního zahradníka. Díky automatické závlaze uspoříte náklady, čas i energii - systém je zcela bezobslužný.
Jak na nepříjemný plevel? S pomocí vytrhávače plevele
Plevel je úhlavním nepřítelem každého zahrádkáře a ať se snažíme sebevíc, nedá se proti němu úplně bránit. Abychom se plevele v našem trávníku zbavili, nepotřebujeme ve většině případů žádné chemické postřiky. Pohodlným řešením, které je navíc i šetrné k životnímu prostředí, je pořízení speciálního nářadí - vytrhávače plevele.