Sníh a led na terase
27.01.2011
Také se obáváte, co se děje s vaší terasou během zimy, když je ukrytá pod nánosem sněhu? Máte strach, že vám ji mráz, nebo časté střídání teplot poškodí? Nejste si jistí, jestli je vhodné z ní odstraňovat závěje sněhu a případnou ledovou krustu? V následujícím článku vám poradíme.
Obecně se dá říci, že záleží na tom, z jakého materiálu vaše terasa je. Od toho se pak odvíjí následná péče o ni. Například exotické a tvrdé dřevo je mnohem náchylnější na extrémní střídání teplot a proto vyžaduje větší starostlivost a citlivější přístup. Záleží ovšem také na aktuální kondici nátěru či napuštění.
Samozřejmě všechny dřevěné terasy je lepší udržovat bez sněhu a především také bez ledu. Ideální by bylo, kdybyste sníh smetli ihned poté, co napadl, ale ne vždy je to možné - zejména když máte terasu na chalupě, kam jezdíte jednou za týden, nebo jste na dovolené na lyžích a vaše terasa u rodinného domku postupně zapadá sněhem. V těchto případech se rozhodně vyplatí nešetřit a již na podzim podlahu ošetřit kvalitní impregnací. Sůl je možné používat pouze na terasy vyrobené z materiálu woodplastic, který je z 60% tvořen dřevem a z 40% plastovými komponenty. Svým přirozeným vzhledem a pocitem tento materiál připomíná dřevo, ale je odolný proti mrazu, vodě, slunci a není možné jej poškodit solí nebo chlorem z plaveckých bazénů.
Mrazové praskliny se často objevují u nekvalitních dřevoplastových materiálů čínské výroby. Tyto materiály jsou totiž vyráběny z plastových recyklátů, které při nízkých teplotách křehnou a rozpínající se led terasu následně poškodí. Problém může nastat také u dutých prken a to v případě, že nejsou dostatečně odvodněny. Naopak terasám z kompozitního materiálu woodplastic nevadí mráz, sníh, led ani tání. Dá se tak říct, že jsou prakticky nezničitelné. Pokud tedy nemáte v plánu terasu v zimním období nějak využívat, můžete v klidu vyčkat na jarní oteplení, které se o odstranění sněhu a ledu postará samo. Pokud však na terasu z nějakého důvodu musíte vstupovat i v zimě, je z hlediska bezpečnosti dobré ji sněhu a ledu manuálně zbavit, ať už je postavena z jakéhokoliv materiálu.
Jak tedy terasu od sněhu očistit? Nejdříve sníh shrňte pomocí plastového nebo dřevěného hrabla. Kovovému hrablu se raději vyhněte, protože by mohlo vaši terasu nepěkně poškrábat. Zbytky sněhu je u teras z materiálu woodplastic možné posolit, protože jsou soli odolné – urychlíte tím tání sněhu a ledu. Použití soli na terasu dřevěnou se raději vyhněte, i kdyby byla předtím kvalitně ošetřená. Pamatujte na to, že sůl je aplikovatelná do maximálně -5° C, při nižších teplotách přestává působit a pro terasu, okolní zeminu a přírodu představuje zbytečnou zátěž!
Jakmile sníh odtaje, zůstanou na terase viditelné mapy, které většinou stačí opláchnout vodou. Pokud terasu navíc ještě pořádně vykartáčujete, bude na jaře jako nová. Pokud by se stalo, že na dřevěných prknech vaší terasy skvrny přece jen zůstaly, měli byste nechat terasu zbrousit, opatřit novým nátěrem nebo napustit olejem. U zvláště namáhaných oblastí je ošetření nutné opakovat až 3x ročně.
Zopakujme si tedy postup péče o terasu krok za krokem:
- sníh opatrně shrneme plastovým nebo dřevěným hrablem, kovové by mohlo terasu poškrábat
- zameteme zbytky sněhu
- terasu posolíme, čímž rozpustíme zbytky přimrzlého sněhu (pouze do - 5°C)
- terasu nesypeme štěrkem – hrozí poškrábání
- po odtání sněhu a ledu mohou na oschlé terase zůstat mapy od špíny a zbytků soli. Terasu proto omyjeme vodou, případně lehce vykartáčujeme rýžovým kartáčem nebo hrubším smetákem
- jap -
Foto: WPC - woodplastic
Předchozí články
Záclony jsou ozdoba pro naše okna
Bezdotykové baterie i splachování
Malé spotřebiče do malé kuchyně
Terasa, na které budete skutečně jen odpočívat
Venkovní dřevěná dlažba
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahradní nábytek, terasy, altány a pergoly
Článek byl zobrazen 21319 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada

Pěstování rostlin ve vodě
Proč je hydroponické pěstování rostlin stále oblíbenější? Odpadá riziko alergií na plísně, není třeba je každý rok přesazovat, přesazování je snazší a nenadělá se při něm tolik nepořádku a hlavně hydroponie nevyžadují téměř žádnou námahu.

Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Fuchsie je bohatě kvetoucí rostlina, které se dobře daří na polostinných stanovištích a neklade si téměř žádné nároky na pěstování. Tyto dvě přednosti ji řadí mezi nejoblíbenější rostliny našich balkónů.

Stavební jednotka – kámen
Umělecký nástroj nejen do interiérů, ale hlavně do zahrad – tím se stává drť z kamene v rukou plných nápadů. Probuďte v sobě hravé já a dejte se do díla. Budete překvapeni, čeho všeho jste schopni.

Atrium – kousek přírody v útrobách domu
Atrium je jedním z nejstarších architektonických prvků. Bylo součástí domů ctihodných občanů již v antickém Řecku a Římě. Architektura se sice neustále vyvíjí, ale některé prvky se neustále navrací v trochu změněné podobě. A právě tak je tomu i u atrií, které se znovu stávají součástí moderních domů a dodávají jim jedinečný charakter.

Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.

Domečky, budky a úkryty pro živočichy na zahradě
Chcete slyšet ze své zahrady zpěv ptáků, bzukot včel, vnímat neopakovatelné zvuky koncertujících žab či cvrčků nebo pozorovat hrající si veverky? Pak jim vytvořte prostředí, v němž se budou cítit dobře a bezpečně a zažijete nevídané scenérie, které je schopna poskytnout jen sama příroda.

Kompostování na sídlišti? Proč ne!
Šetrný přístup k přírodě by měl být pro každého z nás samozřejmostí. Naštěstí pro životní prostředí a přírodu vůbec se stále více lidí chová vůči svému okolí opravdu ohleduplně.

Jak vybrat a položit travní koberec
Zakládáte zahradu, nebo potřebujete zrekonstruovat tu stávající a nevíte si rady s tím, jak správně založit trávník? Pokud nechcete dlouho čekat, než se zazelená travní semeno, můžete na zahradu položit travní koberec. Na co si dát při jeho nákupu pozor a jak pokládku provést si povíme v tomto článku.