Údržba a čistění grilu během grilovací sezóny
19.06.2013
Než na své zahradě zahájíme grilovací sezónu, měli bychom provést kompletní revizi grilu, zejména pokud nám už nějaký ten rok slouží. Jestliže o zahradní gril pravidelně pečujeme, nemělo by nás nic překvapit. Ne každý však ví, jak se o gril správně starat. Pojďme si tedy shrnout hlavní zásady péče o nejpoužívanější typy grilů.
Způsob péče o gril se liší podle typu grilu, který používáme – zdali je to gril elektrický, plynový či na dřevěné uhlí. Ať už máme jakýkoliv, je třeba jej před sezónou prohlédnout a vyzkoušet, jestli vše funguje jak má. Pravidelná péče je základem toho, aby nám gril vydržel plně funkční po několik let. Čištění je pak nezbytné proto, aby pokrmy připravované na grilu neměly chuť přepáleného tuku. Při údržbě všech typů grilu je dobré se držet pokynů výrobce, který je má uvedeny na návodu k používání grilu. Jedině pravidelnou údržbou si zaručíme, že se zahradní grilovací párty s přáteli obejde bez nepříjemných překvapení.
Grily na dřevěné uhlí
Grily na dřevěné uhlí neboli kotlové grily patří mezi nejrozšířenější. Jejich údržba není nijak složitá - před i po každém grilování je třeba je „vypálit“. Vypalují se tak dlouho, dokud se z grilu nepřestane kouřit. Dále je třeba po každém grilování sundat rošť a vyčistit jej speciálním kartáčem. Očistit bychom měli také víko grilu, případně i jeho další části, na nichž ulpěla mastnota či stopy po kouři. Znatelné šmouhy od kouře i matné zaschlé skvrny nejsnadněji odstraníme obyčejnou houbičkou na nádobí a speciálním přípravkem, který je k dostání v hobbymarketech. Koupit lze například speciální ekologický čistič na grily, který je šetrný jak k našemu grilu, tak i k životnímu prostředí. O gril tak můžeme bez obav pečovat i na zahradě. Vyhnout bychom se měli agresivním čisticím prostředkům, které by mohly povrch grilu poničit. Samozřejmostí je pak odstranění vychladlého popela.
Kartáče na čištění grilů
Čistící prostředky na čištění grilů - smaltu a nerezu. Foto: Weber
Plynové grily
Podobně jako u klasických kotlíkových grilů je možné postupovat i u grilů plynových. Musíme gril tedy mechanicky vyčistit a poté vypálit. Při vypalování je nutné gril zavřít, nastavit na nejvyšší teplotu a nechat jej přibližně 10 minut pracovat. Přesná doba vypalování závisí na míře znečištění. Horký gril nakonec ještě vydrhneme grilovacím kartáčem. Ostatní části grilu, jako jsou postranní hořáky, víko, držák teploměru atd. zbavíme nečistot po grilování houbičkou s trochou saponátu. Občas je třeba vyměnit také misky v odkapávači, které jsou k dostání u prodejců grilů. Misky se totiž obtížně čistí, proto je lepší je vyměnit, abychom předešli zápachu ze zkaženého tuku.
Gril Bonesco QST L. Foto: OBI
Existuje ještě další způsob, jak čistit plynové grily. Gril je třeba vypnout a odpojit od přívodu plynu. Jakmile gril vychladne, odšroubujeme z něj varný rošt a pomocí čisticího prostředku důkladně vytřeme prostor pro hoření. Dále odmontujeme hořák a ocelovým kartáčem vyčistíme jeho vnitřní část. Baterkou si pak do něj posvítíme, abychom zjistili, zda je čistý nejen hořák, ale také ventily.
Elektrické grily
Tento druh grilů je nenáročný na údržbu, ale čistění vyžaduje více pozornosti. Je totiž nutné dbát zvýšené opatrnosti, aby se voda nedostala, kam nemá. Nejprve je třeba rošt odpojit od elektřiny a následně vyčkat, až se úplně vychladí. Poté se odpojí regulační knoflík a můžeme plastovou škrabkou začít odstraňovat vnitřní strany grilovací komory a přichycené kousíčky pokrmu na roštu. Grilovací komoru vytřeme vlhkým hadrem s čisticím prostředkem, ale snažíme se, aby nedošlo ke zbytečnému kontaktu s vodou. Nakonec vyčistíme spodní odtokovou misku, do které odkapává přebytečný tuk. Následně je již možné zpět zapojit regulační knoflík. Elektrický gril bychom měli před a po každém grilování také vypalovat po dobu alespoň 10 minut. Regulátor teploty nastavíme na některý z nejvyšších stupňů a zavřeme víko.
- jpa -
Článek byl zobrazen 17813 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradní nábytek, terasy, altány a pergoly

Podlaha kolem bazénu – jaké materiály zvolit?
Venkovní bazén je velmi oblíbenou součástí dnes již téměř každé zahrady. Avšak nejen on sám ale i jeho bezprostřední okolí dotvářejí celkový dojem z daného exteriéru a také to, jak rádi a jak často budeme bazén využívat. Je proto dobré věnovat dostatečnou pozornost zejména podlaze, která jej obklopuje. Jaký materiál je nejvhodnější z hlediska bezpečnosti, údržby i jeho dlouhé živostnosti?

Pomožte přírodě a postavte si na balkoně nebo na zahradě čmelín
O užitečnosti včel ví snad každé malé dítě, ale o čmelácích v tomto směru mnoho nevíme, přitom jsou rovněž velmi důležití a pro mnohé rostliny nepostradatelní. Bohužel čmeláků kvůli neopatrným zásahům lidí do krajiny dramaticky ubývá. Můžeme jim však i pomoci - stačí jim na zahradě, nebo klidně i na balkonu vybudovat čmeláčí domeček – čmelín.

Betonová dlažba tvoří součást vašeho domova
Rozhodnutí věnovat čas a úsilí oživení zahrady a chalupy je skvělým krokem k vytvoření krásného a funkčního prostoru pro relaxaci a odpočinek. Beton je skutečně vynikajícím materiálem pro exteriérové použití, který spojuje funkčnost s estetikou a trvanlivostí. Jeho přednosti jsou mnohostranné a zasluhují si vaši pozornost.

Jak spoutat slunce a ochránit jarní výsevy?
My zahrádkáři netrpělivě čekáme na den, kdy jaro pokoří zimu a toužebně čekáme na hřejivé slunce. Přáním je, aby svítilo a hřálo co nejdéle, neboť jarní výsevy a rychlená zelenina slunce potřebují. A tak se uchylujeme k malému podvodu na přírodě. Snažíme se využívat akumulace tepla nejrůznějšími pomůckami. Různé fólie nebo lehké netkané textilie mohou poškození slabšími krátkodobými mrazíky zamezit.

Zahradní nábytek pro všechny
Chcete na svou zahradu umístit zahradní nábytek, který zaujme na první pohled? Vsaďte na masiv.

Moderní zahradní domky a chatky – unikátní dřevostavby na vaší zahradě
Klasickou zahradní chatku nebo domek na nářadí si dokáže představit každý – sedlová střecha, okno, dveře. Co si ale počít, když nechcete na zahradě obyčejnou chatku, když chcete něco neotřelého, moderního, opravdu designový prvek na vaší zahradě?

Nezbytné příslušenství k zahradnímu grilu a grilování
Pořídili jste si nový gril a těšíte se na první zahradní grilování s přáteli? Aby však bylo grilování co nejpohodlnější a také zábavné, můžete si ke grilu přikoupit ještě nejrůznější doplňky a pomůcky. V dnešní době je možné si v obchodech vybrat z velkého množství příslušenství ke grilu. Co by tedy u žádného grilu nemělo chybět?

Trampolína aneb jen si tak trochu poskočit…
Trampolíny jsou výbornou relaxační i cvičební pomůckou, na kterou jakmile jí okusíte, už nedáte dopustit. Její výběr ovšem není jednoduchý a vyžaduje notnou dávku informovanosti.