Údržba a čistění grilu během grilovací sezóny
19.06.2013
Než na své zahradě zahájíme grilovací sezónu, měli bychom provést kompletní revizi grilu, zejména pokud nám už nějaký ten rok slouží. Jestliže o zahradní gril pravidelně pečujeme, nemělo by nás nic překvapit. Ne každý však ví, jak se o gril správně starat. Pojďme si tedy shrnout hlavní zásady péče o nejpoužívanější typy grilů.
Způsob péče o gril se liší podle typu grilu, který používáme – zdali je to gril elektrický, plynový či na dřevěné uhlí. Ať už máme jakýkoliv, je třeba jej před sezónou prohlédnout a vyzkoušet, jestli vše funguje jak má. Pravidelná péče je základem toho, aby nám gril vydržel plně funkční po několik let. Čištění je pak nezbytné proto, aby pokrmy připravované na grilu neměly chuť přepáleného tuku. Při údržbě všech typů grilu je dobré se držet pokynů výrobce, který je má uvedeny na návodu k používání grilu. Jedině pravidelnou údržbou si zaručíme, že se zahradní grilovací párty s přáteli obejde bez nepříjemných překvapení.
Grily na dřevěné uhlí
Grily na dřevěné uhlí neboli kotlové grily patří mezi nejrozšířenější. Jejich údržba není nijak složitá - před i po každém grilování je třeba je „vypálit“. Vypalují se tak dlouho, dokud se z grilu nepřestane kouřit. Dále je třeba po každém grilování sundat rošť a vyčistit jej speciálním kartáčem. Očistit bychom měli také víko grilu, případně i jeho další části, na nichž ulpěla mastnota či stopy po kouři. Znatelné šmouhy od kouře i matné zaschlé skvrny nejsnadněji odstraníme obyčejnou houbičkou na nádobí a speciálním přípravkem, který je k dostání v hobbymarketech. Koupit lze například speciální ekologický čistič na grily, který je šetrný jak k našemu grilu, tak i k životnímu prostředí. O gril tak můžeme bez obav pečovat i na zahradě. Vyhnout bychom se měli agresivním čisticím prostředkům, které by mohly povrch grilu poničit. Samozřejmostí je pak odstranění vychladlého popela.
Kartáče na čištění grilů
Čistící prostředky na čištění grilů - smaltu a nerezu. Foto: Weber
Plynové grily
Podobně jako u klasických kotlíkových grilů je možné postupovat i u grilů plynových. Musíme gril tedy mechanicky vyčistit a poté vypálit. Při vypalování je nutné gril zavřít, nastavit na nejvyšší teplotu a nechat jej přibližně 10 minut pracovat. Přesná doba vypalování závisí na míře znečištění. Horký gril nakonec ještě vydrhneme grilovacím kartáčem. Ostatní části grilu, jako jsou postranní hořáky, víko, držák teploměru atd. zbavíme nečistot po grilování houbičkou s trochou saponátu. Občas je třeba vyměnit také misky v odkapávači, které jsou k dostání u prodejců grilů. Misky se totiž obtížně čistí, proto je lepší je vyměnit, abychom předešli zápachu ze zkaženého tuku.
Gril Bonesco QST L. Foto: OBI
Existuje ještě další způsob, jak čistit plynové grily. Gril je třeba vypnout a odpojit od přívodu plynu. Jakmile gril vychladne, odšroubujeme z něj varný rošt a pomocí čisticího prostředku důkladně vytřeme prostor pro hoření. Dále odmontujeme hořák a ocelovým kartáčem vyčistíme jeho vnitřní část. Baterkou si pak do něj posvítíme, abychom zjistili, zda je čistý nejen hořák, ale také ventily.
Elektrické grily
Tento druh grilů je nenáročný na údržbu, ale čistění vyžaduje více pozornosti. Je totiž nutné dbát zvýšené opatrnosti, aby se voda nedostala, kam nemá. Nejprve je třeba rošt odpojit od elektřiny a následně vyčkat, až se úplně vychladí. Poté se odpojí regulační knoflík a můžeme plastovou škrabkou začít odstraňovat vnitřní strany grilovací komory a přichycené kousíčky pokrmu na roštu. Grilovací komoru vytřeme vlhkým hadrem s čisticím prostředkem, ale snažíme se, aby nedošlo ke zbytečnému kontaktu s vodou. Nakonec vyčistíme spodní odtokovou misku, do které odkapává přebytečný tuk. Následně je již možné zpět zapojit regulační knoflík. Elektrický gril bychom měli před a po každém grilování také vypalovat po dobu alespoň 10 minut. Regulátor teploty nastavíme na některý z nejvyšších stupňů a zavřeme víko.
- jpa -
Článek byl zobrazen 17421 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradní nábytek, terasy, altány a pergoly
Zahradní domky a jejich vybavení
Zahradní nářadí, sekačka na trávu, pila, nábytek, sportovní potřeby i nafukovací bazén, to vše na zahradě v hojné míře a rádi užíváme. Ale kam všechny tyto věci uložit? Pokud jí ještě nemáte, pak si rozhodně pořiďte zahradní chatku nebo domek, který při správném uspořádání pojme vše, co na zahradě můžete potřebovat.
Markýzy HAROL - prožijte dovolenou na vlastní terase
Není nad klidné posezení na terase nebo balkóně. Příjemně strávené odpoledne s rodinou nebo přáteli, s výhledem do zahrady na hrající se děti, po ruce vychlazený nápoj... Co více si přát? Ale co když prší nebo pálí slunce? Pro takové situace jsou ideálním řešením výsuvné markýzy.
Teakový zahradní nábytek vyniká atraktivním vzhledem, odolností i dlouhou životností
Líbí se vám dřevěný zahradní nábytek, ale obáváte se náročné údržby a neustálé péče? S teakovým nábytkem jsou tyto obavy zbytečné – stačí ho občas natřít olejem na zahradní nábytek a dřevo bude mít stále pěknou sytou barvu a bude odolávat vlhkosti i škůdcům.
Péče a údržba ratanového nábytku
Nábytek z ratanu je pružný a pevný, dobře se kombinuje s kovem či sklem a interiéru dodá punc útulnosti a neotřelého vzhledu. Často se ratanový nábytek používá i na venkovní terasy či na zahradu, kde se vlastnosti přírodního materiálu mohou projevit méně příjemně. Víte jak s ratanovým nábytkem zacházet, aby vydržel dlouho pěkný?
Podzim a zima je ideální čas na výběr betonové dlažby
Teplé a slunečné dny jsou pomalu minulostí a venku se věnujeme spíše podzimnímu úklidu a zazimování zahrady. Nic však nebrání tomu, abychom pomalu nezačali přemýšlet, co nás čeká na jaře a do čeho bychom se rádi pustili, hned jakmile se zjara oteplí. Např. si můžeme s pomocí aplikace v klidu vybrat novou betonovou dlažbu kolem domu.
Pískovec máme pod palcem, od těžby po realizaci
S blížícím se jarem možná uvažujete, co nového vytvoříte či opravíte na Vaší zahradě nebo v okolí Vašeho domu. Firma Jiří Sršeň – Tekam Vám nabízí kvalitní přírodní pískovec – přírodní surovinu, která je staletími prověřená, kvalitní a krásná, odolná vůči povětrnostním vlivům a minimálně náročná z hlediska údržby.
Vybíráme plynový gril – na co se zaměřit?
Krásné počasí a neustále se zvyšující venkovní teploty nás lákají ke společnému posezení s přáteli a s rodinou venku, nejlépe u grilu s lahůdkami. Pokud vám ale gril zatím schází, je nejvyšší čas na jeho pořízení. Jestliže vaše volba padla na gril plynový, máme pro vás několik dobrých tipů, jak zvážit všechny jeho přednosti a případné nevýhody a podle toho vybrat takový, které bude nejvíce vyhovovat právě vašim požadavkům.
Hliníkový zahradní nábytek a jeho přednosti
Teplé letní večery se blíží, tak je na čase se začít poohlížet po nějakém kvalitním zahradním nábytku, bez kterého se žádné grilování nebo posezení s rodinou a kamarády zkrátka neobejde. Jaký materiál pro zahradní nábytek ale bude ten nejlepší? Nabídka je poměrně široká, my si dnes něco povíme o zahradním nábytku z hliníku, který má hned několik předností.