Jak se v zimě postarat o akumulátory ze zahradní techniky?
21.10.2022
Nejen v zahradní technice jsou stále častěji využívány různé typy akumulátorů. Nalezneme je i v elektrokolech, slouží i k pohonu elektrických skútrů nebo čtyřkolek. Akumulátory pohánějí některé elektrické sekačky, pily a další nářadí. Často se jedná o stroje více či méně sezónní, které na zimu uklidíte do garáže nebo kůlny a znovu slouží až na jaře. Jestliže se však zapomenete patřičně postarat o akumulátor, je více než pravděpodobné, že ho zima poškodí.
Jak s akumulátory během zimy správně nakládat? Radí Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht.
Dnes se nejčastěji využívají akumulátory olověné nebo modernější lithiové. Je mezi nimi několik podstatných rozdílů. Olověné akumulátory jsou těžké, jsou však levnější než lithiové. Naopak lithiové akumulátory při nižší hmotnosti a menších rozměrech pojmou velké množství energie, jsou proto vhodnější pro pohon elektrokol, drobného aku nářadí apod. Bohužel tyto výhody jsou vyváženy vyšší cenou.
Oba typy akumulátorů však mají jedno společné. Nesnášejí hluboké vybíjení. Olověný akumulátor zpravidla stačí opakovaně hluboce vybít a začnete okamžitě pociťovat, že se do něj nevejde tolik energie jako dříve. Jednoduše řečeno – bude se vybíjet rychleji. A pokud jej necháte vybitý delší dobu, akumulátor už nepůjde nabít vůbec. Nakonec není to nic nového, všichni motoristé dobře vědí, že se snadno akumulátor zničí v autě, které nechají delší dobu někde odstavené. A v zimě to platí dvojnásob.
Lithiové akumulátory stačí dokonce vybít pod stanovenou hranici jen jednou a dojde k jejich trvalému poškození. Proto jsou často opatřeny elektronikou, která proces nabíjení i vybíjení řídí, a zároveň je odpojí zpravidla dříve, než dojde k vybití pod povolenou úroveň.
„Každopádně oba typy akumulátorů je nutné před uložením na delší dobu plně nabít a uskladnit nabité. Je totiž nutné počítat s tzv. efektem samovybíjení, kdy napětí na akumulátoru pomalu klesá, i když jej nepoužíváte. U lithiových akumulátorů je sice efekt samovybíjení relativně nízký, ovšem i tak jej nedoporučuji podceňovat,“ říká Petr Tichý.
Nikoho asi nepotěší, když na jaře vyjede například s elektrickým skútrem, který ještě na podzim zvládal na jedno nabití ujet desítky kilometrů, a na jaře s ním vyjedete sotva za vrata. Pořizovací cena nového akumulátoru se přitom může často blížit i polovině původní ceny celého stroje. Proto se rozhodně vyplatí nic nezanedbat.
„Akumulátory proto zásadně skladujte v prostorách, kde nemrzne. Pokud nemůžete v takových prostorách parkovat celý velký stroj, určitě se vyplatí z něj vyjmout alespoň akumulátor a přenést ho do tepla. Akumulátory alespoň 1x za měsíc zkontrolujte a v případě potřeby je dobijte. Pro nabíjení však vždy používejte pouze nabíječky, které doporučuje výrobce. Zároveň dodržujte doporučené postupy pro nabíjení. Při nabíjení některých typů olověných akumulátorů se totiž mohou uvolňovat nebezpečné plyny, proto se smí nabíjet pouze v dobře větraných prostorách,“ upozorňuje Petr Tichý.
Foto: Hecht
Článek byl zobrazen 5351 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.
Sněžná fréza – opomíjený zimní pomocník
Zima již pomalu klepe na dveře, teploty klesají a nebude zřejmě trvat dlouho, než se objeví první sníh. Děti budou skákat radostí, ale jejich rodiče už tak nadšení nebudou. Přijdou totiž starosti s jeho odklízením a ke slovu příjde lopata nebo... sněžná fréza.
Nebojte se tvarování živých plotů
Živý plot ohraničující vaši zahradu je skvělým řešením, jak zamezit zvědavým pohledům kolemjdoucích. Než se jej však rozhodnete založit, měli byste mít představu o tom, jaké má výhody i nevýhody a jakou péči bude nutné mu věnovat. Jedině díky pravidelnému zastřihávání a tvarování se vám z něj nestane nezvladatelná houština.
Podzimní úklid listí
Všem majitelům zahrad nastávají krušné časy. Čeká je měsíc zahradního úklidu a hlavně boje se záplavou listí. Možností, jak se s problémem zahrady plné listí vypořádat, je hned několik. Některé jsou pracné a zdlouhavé, jiné už méně.
Jak zvolit správnou teplotu při uzení masa?
Z hlediska teploty rozlišujeme 3 typy uzení, na jejichž specifikaci se v článku zaměříme. A nezapomeneme ani na výběr dřeva, které zásadním způsobem ovlivňuje chuť a vůni hotových vyuzených výrobků.
Jak se zbavit klíšťat na zahradě? Pomůžou nárazníkové plochy
Dříve jsme si mohli klíště přinést jen z lesa nebo louky, ale dnes se před těmito nebezpečnými tvory nemůžeme cítit v bezpečí ani na vlastní zahradě. Abychom eliminovali výskyt klíšťat na zahradě, musíme udělat několik základních opatření – pravidelně stříhat trávník, vytvořit „nárazníkové plochy“ a nezapomenout na chemický postřik.
Elektrické sněhové frézy
Když začne padat sníh, mají z toho radost především děti a lyžaři, majitelé rodinných domků, chalup či jiných nemovitostí už tak nadšení nejsou. Začíná jim totiž období, kdy budou den co den svádět nekonečný boj se sněhovou nadílkou. Ten jim může pomoct vyhrát elektrická sněhová fréza, která je v zimním období skvělým a nepostradatelným pomocníkem.
Jak správně vybrat farmářskou neboli univerzální motorovou pilu?
Při práci na zahradě porostlé stromy se bez motorové pily neobejdete. Čas od času je potřeba stromy prořezat, odříznout uschlou větev nebo pokácet celý strom a dřevo následně nařezat na topení. Ke všem těmto činnostem se bude hodit kvalitní motorová pila.