Jak správně udit sýry v domácí udírně
20.01.2024
Uzení sýrů v domácích udírnách je velmi populární, protože si celkem snadno můžete vyrobit pochoutku na rodinnou oslavu nebo jen tak na chuť k pivu či vínu. Při uzení sýrů je dobré dodržovat několik základních pravidel, ale zároveň se nebojte experimentovat s chutěmi, kořením i dobou uzení a najděte si svůj oblíbený recept.
Uzení sýrů je podobně jako třeba uzení masa na grilu spíše kulinářskou úpravou než způsobem konzervace. Cílem uzení je získat pokrm s typickou chutí a vůní, kterou můžeme přizpůsobit naší chuti použitím různých druhů kořenících směsí, bylinek apod.
Pro uzení sýrů jsou nejvhodnější elektrické udírny, kde můžeme sledovat a co nejpřesněji regulovat teplotu na termostatu. Jako topivo je vhodné dřevo nebo piliny, které nejsou příliš aromatické, protože aroma již má samotný sýr, nebo mu jej dodají bylinky, koření, česnek apod.
Udit můžeme prakticky jakýkoliv sýr a záleží pak na tom, zda chceme, aby měl sýr původní konzistenci a tvar a pouze lehkou uzenou vůni, nebo jej chceme opravdu udit při vyšší teplotě. Z hlediska teploty rozlišujeme tedy zauzení při nižších teplotách (kolem 30 st. C) a potom uzení při vyšší teplotě (60 – 80 st. C), kdy se sýr vlivem vyšší teploty roztopí a získá tvar nádoby nebo střeva, ve kterém jej udíme. Udit lze ve vhodné nádobě, např. misce, ve které sýr vložíme do udírny, nebo ve speciálním uditelném střevě, nebo v punčoše. Celulózové střívko určené na uzení koupíte v obchodech s řeznickými potřebami, a nějakou punčochu zpravidla najdeme doma v prádelníku.
Příprava sýra na uzení
Pokud chceme sýr pouze lehce zaudit, stačí nastavit udírnu na nižší teplotu a sýr ve vhodné nádobě dát do udírny. Tímto způsobem lze zaudit sýry s plísní na povrchu i uvnitř, nebo jakékoliv jiné sýry (eidam, goudu, kolibu, korbačíky, scamorzu, tofu apod.). Sýr zauzený tímto způsobem získá jemnou vůni a chuť.
Další možností je uzení sýrů při vyšších teplotách. Nejčastěji se používají sýry jako eidam nebo gouda, můžeme ale také smíchat více sýrů dohromady – eidam s trochou nivy apod. Sýry nahrubo nastrouháme, smícháme s kořením, bylinkami, česnekem, chilli, sekanými vlašskými ořechy, zkrátka s oblíbenou směsí koření a dalších příměsí a plníme do připravených střev na uzení sýra (která před plněním na 30 minut namočíme do vody) nebo do punčochy. Konce zavážeme provázkem, ideálně opět určeným k uzení. Střeva mají tu výhodu, že se po vyuzení a vychladnutí dobře loupou, případně krájejí, povrch sýra je hladký. Můžeme také vybírat ze střev různých velikostí a udělat si tak tenčí nebo silnější váleček sýra.
V případě, že použijete punčochu, je dobré ji složit do více vrstev nebo použít více punčoch vložených do sebe. Punčocha pak lépe drží tvar a předejdeme také možnému protržení. Méně vrstev ovšem znamená lepší prouzení. Po naplnění punčochu zavážeme a zavěsíme do udírny.
Udírna by měla být předehřátá pouze na 20 - 30 stupňů a teplotu budeme pomalu zvyšovat. Pokud bychom dali sýry do udírny o teplotě např. 70 stupňů, sýr se ihned tzv. zatáhne a neproudí se uvnitř. První půlhodinu si vystačíme se studeným kouřem a poté pozvolna zvyšujeme teplotu max. na 80 stupňů, aby sýr neprotekl. Sýry udíme přibližně 3 -4 hodiny, delší uzení rozhodně není na závadu. Poté je necháme zcela vychladnout, aby si zachovaly tvar.
Při uzení sýrů se nebojte experimentovat. Jen metodou pokusů s ingrediencemi a dobou uzení se dopracujete k lahodnému sýru.
Oblíbené variace domácího uzeného sýru
Domácí uzený mix sýrů
Na kostičky nakrájíme (nebo nastrouháme) 2 díly eidamu, 1 díl nivy a 1 díl čedaru. Sýry promícháme a plníme do udících obalů. Po vyuzení má tato kombinace sýrů dáky čedaru a nivě zajímavou mozaiku i chuť.
Domácí uzený sýr s vlaškými ořechy
Nakrájíme nebo nastrouháme sýr (eidam, čedar, nebo jiný dle chuti) a přidáme vyloupané vlašské ořechy. Promícháme a plníme do obalů. Udíme stejně jako jiné sýry.
Uzený sýr se zeleným pepřem
Nakrájíme nebo nastrouháme sýr (druh dle vlastních preferencí) a přidáme zelený nakládaný pepř. Opět promícháme a plníme do udících obalů.
Uzený čeder s goudou a s papričkou jalapenos
V poměru 1:1 nakrájíme sýr čedar a gouda, přidáme na kousky nakrájené naložené papričky jalapenos. Promícháme, plníme do obalů a vyudíme. Získáme lahodný uzený sýr s pěknou mozajkou a lehce pikantní chutí.
Do sýra můžete přidat také zelené nebo černé olivy, najemno nakrájenou slaninu, jiné druhy ořechů, čerstvé bylinky, papriku apod. Ovšem všeho s mírou. Pozor dejte na to, ž epři přidání velkého mhožství sypkých přísad hrozí, že se sýr nespojí a zůstanou v něm suchá místa s kořením.
Vyuzený sýr skladujte po vychladnutí v ledničce.
Článek byl zobrazen 106617 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Recepty
Hubneme s tukožroutskou polévkou
Tukožroutská polévka – dieta která se stala hitem. Jedni ji vychvalují, druzí zatracují. Jsou lidé, kteří díky této dietě zhubli a jiní zase naopak přibrali a o tukožroutské polévce už nechtějí nikdy slyšet.
Valentýnské menu – když láska prochází žaludkem…
K oslavě svátku svatého Valentýna neodmyslitelně patří dobrá večeře. Pokud tedy letos neplánujete návštěvu restaurace, můžete svému miláčkovi připravit romantickou večeři doma. Nemusíte být zrovna předním českým kuchařem, abyste zvládli vykouzlit slavnostní pokrmy. Luxusním dojmem mohou působit i na přípravu nenáročná jídla.
Údržba a čistění grilu během grilovací sezóny
Než na své zahradě zahájíme grilovací sezónu, měli bychom provést kompletní revizi grilu, zejména pokud nám už nějaký ten rok slouží. Jestliže o zahradní gril pravidelně pečujeme, nemělo by nás nic překvapit. Ne každý však ví, jak se o gril správně starat. Pojďme si tedy shrnout hlavní zásady péče o nejpoužívanější typy grilů.
Molekulární kuchyně - místo pávne injekční stříkačka
Dali byste se svítící okurkový salát, medový kaviár, svařák ve formě nudlí, tekutý hrášek, nebo třeba Margaritu v kostce? Ne, nezbláznili jsme se, jen vyjmenováváme pokrmy spadající do tzv. molekulární kuchyně. Že nevíte, o čem je řeč? Jde o avantgardní a moderní trend vaření, v němž se slučuje neslučitelné, a bourají se veškerá gastronomická pravidla.
Francouzské sýry - rozmanitý svět chutí a vůní
Francie je považována za jednu z největších světových sýrových velmocí a sýry, které se v ní vyrábí, jsou dnes známy po celém světě. Konzumace francouzských sýrů patří mezi opravdové gurmánské zážitky. Pokud jste ještě neochutnali Brillat-Savarin, Brebirousse, Morbier či Banon, pojďte to honem napravit.
Citrusy a jejich vliv na naše zdraví, krásu i štíhlou linii
Právě v zimním období bychom se měli do nejvíce “dopovat” vitamíny všeho druhu. Jelikož jsou teď obchody plné pomerančů, mandarinek a grepů, měli bychom využít právě jejich síly v boji proti nachlazení. Citrusy však pozitivně působí i na naši krásu, díky nim můžeme mít pleť bez vrásek, lesklé vlasy i pevné nehty.
Tibetská houba – 100% přírodní lék proti stresu i usazeným cevám
Pokud také patříte k lidem, kteří se nebojí zkoušet nové věci, dávají si záležet na tom, co jedí a zdravá výživa pro ně není neznámým pojmem, pak vás jistě zaujme tibetská houba. Možná už jste o ní slyšeli, možná je pro vás naprostou novinkou, každopádně za pozornost jistě stojí – působí totiž až neuvěřitelně pozitivně na lidské zdraví.
Máte rádi švestky? Vyzkoušejte závin se švestkami nebo švestkovou polévku
Namodralé plody švestek jsou symbolem končícího léta a jejich výborná chuť nám loučení s tímto krásným ročním obdobím alespoň trochu zpříjemňuje. Pokud máte švestky na zahradě, určitě už vymýšlíte, co s letošní úrodou provedete. Řešení je jednoduché, švestky se hodí nejen na knedlíky, koláče nebo buchty, ale výtečné jsou také pod masem, nebo v polévce.