5 nejoblíbenějších stínomilných pokojových rostlin
06.03.2015
Jednou z největších frustrací spojenou s životem v prostoru s limitovaným světlem je, zdá se, dosáhnout toho, aby se pokojovým rostlinám dařilo a rostly „jako z vody“. Zatímco všechny rostliny potřebují ke svému přežití světlo, v tom, jaké množství potřebují, se však liší. Pokud se světlem doma bojujete, pořiďte si rostliny stínomilné, které po plném slunečním svitu tak neprahnou.
Nejlepším způsobem ke zjištění, které rostlině se u vás bude dařit, je podívat se na podmínky, ve kterých rostlina žije. Sukulentům, kaktusům a dalším pouštním rostlinám se samozřejmě bude nejlépe dařit na slunečném místě. A rostliny, které rostou v lese pod smrky a radují se ze stínu, jsou dobrými kandidáty pro stinnější místo.
Zde je několik možností pro byty se špatným světlem:
Tchýnin jazyk – to je náš tip pro tmavé rohy. Tato rostlina dobře vypadá, místnosti dodá patřičné množství zeleně a nude prosperovat, i když ji nebudete věnovat storpocentní pozornost. Tchynin jazyk čili tenura (Sansevieria) je velmi skromná pokojová rostlina. Málokterá jiná vydrží tolik omylů nezkušených pěstitelů. A navíc má mnohem více podob, nežli jen tu, kterou jí propůjčily špičaté a ostré listy, díky nimž dostala své přízvisko. A všechny druhy jsou dekorativní.
Vlevo tchýnín jazyk (foto: kvetinyproradost.cz), vpravo zelenec chocholatý
Zelenec chocholatý – populární zelená rostlina dětství současných čtyřicátníků. I jí se každopádně daří i při nízkém osvětlení. Tato rostlina je pro své dekorativní listy nejenom zajímavá po celý rok, ale také prospěšná pro zdraví. Je prokázáno, že zelenec zbavuje vzduch v místnosti toxických látek a některých choroboplodných zárodků. Oblíbená je také pro nenáročné pěstování. Miluje světlé i polostinné stanoviště, ne však přímé slunce. Vyhovuje jí běžná pokojová teplota, která by ovšem v zimě neměla klesnout pod 7 ˚ C. V létě ji vydatně zalévejte, v zimě ale zálivku omezte. Rostlina miluje vlhké prostředí. Pokud konečky jejích listů začnou hnědnout, je prostředí, ve kterém roste, moc suché. Často ji proto roste, do její podmisky vložte oblázky a pravidelně ji naplňujte vodou. Vodu doplňte pokaždé, když se odpaří.
Zamioculcas zamiifolia
Rostlina původem pocházející z Madagaskaru je velmi nenáročná. Potřebuje především rozptýlené světlo a dostatek vody. Zalévejte ji pravidelně jednou týdně, častěji však ne. V letním období ji jednou za čtrnáct dní přihnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. V zimě zálivku až do poloviny prosince omezte. Zhruba čtrnáct dní před vánočními svátky rostlinu zalévejte jako v létě a také ji přihnojte. V tomto období totiž přirůstají nové výhonky, které spotřebovávají mateřské rostlině mnoho energie. Poté, co se nové výhony rozvinou, zálivku opět omezte.
Vlevo Zamioculcas zamiifolia, vpravo Dračinec pruhovaný (foto: katalog-rostlin.cz)
Dračinec pruhovaný
I tato rostlina a jí příbuzné odrůdy jsou oblíbenými pokojovými květinami a to především pro obyvatele menších stísněných prostor. Nejvhodnější je pro ní stanoviště s rozptýleným světlem nebo polostínem, přímé sluneční záření ji působí zežloutnutí a popálení listů. Teploty snáší v rozmezí od 15oC do 22oC. Přestože je lepší Dracaenu pěstovat v zemině, často ji můžeme koupit i zakořeněnou ve vodě. V tom případě doporučujeme vodu vyměnit každý týden a pod tekoucí vodou opláchnout i samotné kořínky. Voda by měla být mělká a s nízkým obsahem chloru.
Toulcovka kolumbijská
Ve své domovině toulcovka roste podél vodních toků, proto vyžaduje stále vlhkou zeminu. Suchou půdu vyloženě nesnáší, zalévejte ji proto tak často, aby zemina, kterou by ideálně měl být rašelinový substrát, nikdy nevyschla. K zálivce, která by měla být úměrná s okolní teplotou vzduchu (to platí především na zimní měsíce, čím nižší je teplota, o to nižší by měla být zálivka), se nejvíce hodí měkká dešťová voda pokojové teploty. Vlhkost rostlina potřebuje i vzdušnou. Jinak jí vyhovuje stinnější místo, přímé slunce stejně jako průvan a teplotu pod 15°C nesnáší.
Autor: Jana Tržilová
Článek byl zobrazen 32404 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pokojové rostliny IX. - Fíkusy
Kdo by neznal fíkus. Tato rostlina je snad nejznámější pokojovou květinou u nás, pěstuje se tady už téměř dvě stovky let. Fíkusů existuje několik druhů, nejoblíbenější v našich podmínkách jsou Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus benjamina a Ficus pumila.

Jarní květiny a aranžmá v interiéru
Astronomické jaro prožíváme sice již několik dní, ale to pravé stále nepřichází. To ale neznamená, že by u nás doma nemohla panovat pohodová jarní nálada. Do interiéru ji snadno vneseme díky nejrůznějším jarním dekoracím a především jarním květinám, které nejenže krásně voní, ale dokážou prozářit celý byt či dům.

Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
Listopad je především období, kdy se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Na zahrádce urychleně dokončujeme všechny práce, které jsme nestihli v minulém měsíci. Hlavně však připravujeme půdu, ovocné í okrasné dřeviny na přezimování. Na co nezapomenout vám usnadní přehled nejnutnějších prací.

Příprava zahrady na jaro
Zapálení zahradníci se nemůžou dočkat, až zaboří ruce do půdy. Před ostrým startem sezony ale nepodceňte důkladnou přípravu. To, co investujete do zdraví a vitality rostlin a zahrady hned na začátku, vám ušetří spoustu práce a zklamání později. Jak na to?

Pěstujte na zahradě medonosné rostliny – jsou elegantní, chutné a zdravé
Medonosné rostliny jsou ozdobou každé zahrady. A nepatří mezi ně pouze okrasné květiny, ale i ovocné keře a stromy, jako např. angrešt, borůvky, maliny nebo jabloně. Včely mají rády také šeříky, mateřídoušku, ibišek a mnoho dalších rostlin. Které to jsou a proč je dobré je mít na zahradě?

Pěstování švestek a dalších slivoní
Na rozdíl od jabloní, meruněk a třešní jsou slivoně nedoceněným druhem ovoce, které se snadno pěstuje i v horších klimatických podmínkách, stromy nevyžadují téměř žádný řez a ovoce se snadno sklízí z nízkých tvarů, které jsou hlavním znakem nejnovějších odrůd.

Zahradní květiny VI. – Netřesk
Jednou z nejoblíbenějších skalniček nejen u nás, ale po celé Evropě, je netřesk (Sempervivum). Jedná se o trvalou drobnou sukulentní rostlinu hvězdicovitého tvaru, která je velice odolná, snadno se množí a má i léčivé účinky.

Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
První noční mrazíky a první sníh na sebe asi nenechají dlouho čekat, proto je třeba zavčasu připravit naši zahradu a veškeré rostliny k zimnímu spánku. Vše, co stihneme udělat ještě teď, zahradě a rostlinám na ní, poté po dlouhé zimě zaručeně prospěje. Jak se tedy postarat o to, aby rostliny zimu přežily a trávník se na jaře zase zazelenal?