Zahradní květiny VI. – Netřesk
13.05.2006
Jednou z nejoblíbenějších skalniček nejen u nás, ale po celé Evropě, je netřesk (Sempervivum). Jedná se o trvalou drobnou sukulentní rostlinu hvězdicovitého tvaru, která je velice odolná, snadno se množí a má i léčivé účinky.
Netřesků je několik druhů, které se mezi sebou snadno kříží, a tak často není jednoduché rozeznat, o jaký netřesk se konkrétně jedná. Rostlina většinou vypadá jako spirálovitá růžice složená z dužnatých listů, které mohou mít barvu zelenou až tmavě červenou, jež se vyskytuje zejména na konečcích listů.
Během léta, hlavně v červenci a v srpnu, netřesky kvetou růžovými či červenými květy na dlouhých šlahounech. Po odkvětu mateřská rostlina sice umírá, ale mezitím většinou stihne vytvořit několik dceřiných výhonků. Jedná se tedy o trvalku podobnou aloe, narozdíl od tohoto kaktusu je však netřesk poměrně odolný vůči mrazu, a tak se mu dobře daří i v evropských podmínkách.
Nejraději mají netřesky sušší slunná místa, rostou i tam, kde by se jiným rostlinám zdaleka nedařilo, tedy i v různých škvírách mezi kameny, na střechách nebo v prasklinách zídek. V přírodě je najdeme na slunečných místech v nevápenných půdách, pěstovat se ovšem dá i v interiéru. Vedle množení odnožemi mateřské rostliny, případně pomocí listových řízků, je možné netřesky vypěstovat i ze semen, které se dají koupit v zahradnictví.
Většinou je netřesk pěstován na okrasu, známé jsou však i jeho léčivé účinky. Šťáva, která se dá vymačkat z tučných listů, je vhodná k léčbě menších popálenin, kožních problémů (vyrážky, bradavice, kuří oka, drobná poranění), poštípání hmyzem či popálení kopřivami nebo dokonce pomazáním spánků proti bolestem hlavy. V některých jižních státech jsou netřesky dokonce konzumovány, mladé výhonky jsou třeba v Itálii někdy podávány jako součást zeleninové přílohy.
Netřesk je také jednou z nejsilnějších obranných rostlin v magii. "Kam se netřesky vysadí, tam blesk netříská," říkali prý naši předkové.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Zahradní květiny V. – Pelargonie neboli muškát
Zahradní květiny IV. – Bledule jarní
Zahradní květiny III. – Tulipány
Článek byl zobrazen 20527 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Klimatizace s montáží pro váš dům, byt nebo kancelář
Montujeme klimatizace pro celé ČR. Široký výběr modelů klimatizací mnoha značek. Poradíme s výběrem vhodného typu klimatizace pro dům, byt nebo firemní prostory. Rychlá a spolehlivá montáž s garancí. Úsporné řešení pro ekologické vytápění i chlazení. Možnost dotací!Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek
Léto se překulilo do druhé poloviny a po teplých nocích a vlahých ránech nezbude ani památky. Objevuje se první rosa a sluníčko na svatého Vavřince oznámí příchod pozdního léta. Zahrádkáři si můžou dopřát typickou vůni dozrávajícího ovoce, pozorovat noční oblohu s padajícími hvězdami a když mají chuť pracovat na zahradě, je srpen právě ten nejvhodnější čas na dělení a přesazování rozrostlých trvalek.
Kustovnice čínská Goji – elixír dlouhověkosti i sexuální aktivity
Kdo hledá tajemství dlouhověkosti, možná ho nalezne v malých, sytě červených plodech kustovnice čínské, zvané goji. Tradiční čínská medicína tuto rostlinu od nepaměti považuje za lék na všechny neduhy. Její sušené plody podporují dlouhověkost, aktivitu a sexuální vitalitu. Možná by stálo za to, zařadit goji i na náš jídelníček.
Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny
Znáte to, celý rok se o vaše rostlinky v bytě pečlivě staráte, ony vám za to krásně rostou, kvetou a dělají radost. Pak ale přijde zima a všechno je špatně. I když jim věnujete stejnou pozornost jako jindy, začínají vadnout a viditelně ztrácí na zdraví i kráse. Čím je to způsobeno? Co musíme udělat proto, aby nám prospívaly i přes zimu?
Pěstujeme pokojový ibišek - vyhněte se nejčastějším chybám
Velmi oblíbenou pokojovou květinou je ibišek čínský neboli čínská růže. Lidé jej mají v oblibě zejména pro jeho nenáročnost a dlouhověkost, ale i díky snadnému rozmnožování a nádhernému květu.
Pěstování vinné révy na zahrádce
Vinnou révu na zahrádce většinou nepěstujeme za účelem výroby vlastního vína, ale k přímé konzumaci hroznů. Při výběru vhodné odrůdy je nejdůležitější zohlednit tuzemské klima a podmínky k pěstování, které máte na vaší zahradě. Ideální jsou odrůdy zdravé a mrazuvzdorné, s chutnými aromatickými hrozny.
Klematisy neboli plaménky - záplava zářivých květů na zahradě i na balkoně
Málokoho napadne, že jedny z nejúžasnějších pnoucích rostlin, klematisy, lze pěstovat také v nádobách na balkonech a terasách. Stačí přitom dostatečně velká nádoba a zamezení přílišnému vysychání zeminy. Poradíme vám, jaký kultivar si vybrat a jak klematisy pěstovat.
Vysadit exotické dřeviny do zahrady nebo ne?
Co je pro jednoho člověka exotikou, druhý považuje za obyčejné křoví, které u nás roste kdekoli v parku. Omyl, vážení. Všechny stromy a keře u nás nerostou odjakživa, protože spoustu cizokrajných dřevin přivezli zámečtí zahradníci do parků šlechtických sídel.
Rakytník řešetlákový – posiluje obranyschopnost i odolnost vůči stresu
Příroda nám poskytuje spoustu rostlin, které působí blahodárně na naše tělo a pomáhají nám udržovat zdravý životní styl. Jednou z nich je i rakytník řešetlákový – opadavý keř, jehož oranžové plody obsahují velké množství vitamínů a zdraví prospěšných látek. Jejich využití je proto široké – setkáme se s nimi v potravinářství, kosmetice i léčitelství.