Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním
04.11.2016
Mnoho lidí si myslí, že bonsaj je určitý druh rostliny, ale není tomu tak. Jde pouze o specifický způsob pěstování rostlin – zjednodušeně řečeno o pěstování malých stromů v miskách. Přestože to vypadá složitě, není třeba se tohoto způsobu miniaturizace stromů bát. Jako začátečník můžete začít pěstovat například bonsaje fíkusů.
Bonsaj v doslovném překladu znamená „strom v misce“. Toto staré umění zmenšování stromů bonsajovými technikami pochází ze starověké Číny. Do České republiky se dostalo teprve v 60. letech minulého století, v 80. letech pak byl v Praze založen první bonsajový klub. K výraznějšímu rozšíření pěstování došlo až po revoluci v roce 1989.
Iluze starého stromu
Rostliny pěstované jako bonsaje mají znázorňovat staré stromy, které se běžně vyskytují v přírodě, akorát v několikanásobně menší verzi. Pěstitelé toho docílí tak, že u rostliny záměrně vše přeženou a vytvoří jakousi karikaturu stromu, který je v přírodě běžně k vidění. Zvýrazní tedy rysy rostliny – u bonsají jsou to mohutné kořeny, kmeny, které jsou v poměru s výškou stromu dosti silné a celkově je strom poměrně nízký – nikdy se nevytahuje do výšky. Síla náběhu kořenů by se měla rovnat výšce misky. Teprve poté bonsaj působí opravdu věrohodně a připomíná zakrslý starý strom.
Styly bonsají
Bonsaje mohou připomínat klasický mohutný strom, který známe z našich luhů a hájů - mají tedy silný dřevnatý kmen a hustou rozvětvenou korunu. Jiné rostliny mohou mít zase obnažené kořeny, čímž připomínají stromy rostoucí na březích řek, případně v blízkosti moře. Od kořenů je odplavena zemina a tak jsou právě kořeny jejím dominantním prvkem. Dalším stylem bonsají je kaskáda či polokaskáda, což jsou bonsaje připomínající stromy rostoucí vysoko v horách. Tam jsou stromy vystavovány přírodním živlům, jako je silný vítr, padající kameny či těžký sníh, které mohou korunu ohnout směrem dolů. Strom však přesto roste a i v drsných podmínkách se mu dobře daří.
Obecně se bonsaje dle tvaru kmene dají rozdělit do pěti stylů:
- vzpřímený – rovný kmen
- volně vzpřímený – lehce zvlněný kmen
- šikmý – výrazně zešikmený kmen
- kaskádový – kmen je ohnutý pod úroveň země, jeho vrchol leží pod patou kmene
- polokaskádový – kmen je ohnutý k zemi nebo se táhne vodorovně se zemí
Dále se jednotlivé styly rozdělují podle počtu rostlin, kmenů, uspořádání větví, kořenů, osazení stromu apod.
Bonsaje do bytu i na zahradu
Bonsaje se dělí na pokojové a venkovní. Typickým příkladem venkovní bonsaje je borovice – jde o stejnou borovici, která roste v našich lesích, pouze je pěstiteli upravována tak, aby zůstala malých rozměrů. Veškeré stromy, které rostou u nás venku v přírodě, jsou ideální pro pěstování na balkonech, terasách či zahradách. Pěstovat tak můžeme nejen borovici, ale třeba také buk, smrk, javor, jalovec apod. U listnatých stromů je však samozřejmě na podzim třeba počítat s opadem listů, zatímco jehličnany jsou stálezelené. Pokud tedy chceme, aby nám bonsaje dělaly parádu po celý rok, volíme jehličnaté stromy. Venkovní bonsaje se zkrátka chovají stejně jako rostliny ve volné půdě.
Začátečníci by u venkovních bonsají měli začít s pěstováním habru, kterému se daří nejlépe v polostínu. Naopak slunné stanoviště dělá dobře borovici nebo jilmu. Pokud nemůžete bonsajím nabídnout dostatek sluníčka, raději se do jejich pěstování nepouštějte. Celodenně stinná stanoviště se pro většinu druhů vůbec nehodí. Venkovní bonsaje by v interiéru nepřežily, proto je třeba je na zimu zazimovat, aby nedošlo k promrznutí kořenového balu a následnému uschnutí rostliny.
Pokud bychom chtěli bonsaj pěstovat celoročně v bytě, musíme se zaměřit na rostliny bytové. Ty jsou mnohem drobnější, než venkovní bonsaje a tedy i méně odolné proti pěstitelským chybám. Bonsaj lze vypěstovat v podstatě z jakékoliv rostliny, které se v daných bytových podmínkách daří. Pro pěstování v bytě se nejlépe hodí bonsaje fíkusů, které jsou také nejvhodnější rostlinou pro začínající pěstitele. Dále jsou vhodnými pokojovkami fuchsie, ibišky, kamélie, pelargónie, nebo myrta. Některé druhy rostlin je možné letnit – v období, kdy nehrozí mrazy, se strom jednoduše umístí ven a na zimu se zase vrátí do interiéru. Rostliny, které nejsou zvyklé na přímé slunce, by se však mohly spálit, proto je třeba je pomalu přivykat na sluneční záření.
Zásady pěstování bonsají
Rostliny pěstované jako bonsaje potřebují světlo – ideální je, pokud jsou postaveny přímo na okně, dále vyžadují dostatečnou zálivku, zejména v případě, že jsou postaveny v blízkosti radiátoru. Zálivku je třeba přizpůsobit potřebám daného druhu rostliny, ale většina bonsají potřebuje mít neustále zvlhčený kořenový bal. Zaléváme nejlépe dešťovou, nebo alespoň odstátou vodou. Vzhledem k tomu, že jsou bonsaje zasazovány do malých misek, mají tak jen velmi omezené množství substrátu. Z toho důvodu je nutné dodávat rostlinám živiny ve formě hnojiva. Používáme pouze hnojiva speciálně určená pro bonsaje. Hnojíme s mírou, raději častěji a méně, protože při nárazovém přehnojení by mohlo dojít k úhynu kořenů a tím pádem i celé rostliny.
Stříhání bonsají
Pokud se bojíte bonsaj zastřihávat, protože si myslíte, že jí tím více uškodíte, než prospějete, pak hoďte tyto obavy za hlavu. Aby bonsaj byla skutečnou bonsají, tak se stříhat zkrátka musí. Jinak by si rostlina rostla, jak chce a nevypadala by hezky. Pokud již koupíme předpěstovanou bonsaj, můžeme udržovat tvar koruny, který byl stromku již dán, nebo se můžeme pokusit vytvořit tvar jiný – kužel, kouli, obláčky, či dokonce krychli. Jakmile začnou ze založené koruny vystřelovat dlouhé větvičky, je ten pravý čas na zastřihnutí. Vhodnější je stromovou korunu zastřihávat jednou za 14 dní, než jednou za rok. Zastřihnutím se nám rostlina znovu rozvětví a vyraší nové lístečky, čímž se koruna krásně zahustí.
Přesazování
Jakmile je miska s bonsají plná kořenů a rostlina se pomalu zvedá ven, je čas na to ji přesadit. Bonsaj tedy vyndáme z původního květináče, kořenový bal rozčešeme a kořeny zkrátíme, aby měly kam růst. Dlouhé kořeny odstraníme a ponecháme tenké vlásečnicové kořínky. Rostlinu přesadíme do tak velké misky, které odpovídá velikosti koruny stromu. Sázíme do suché zeminy, protože je důležité u kořenů zachovat vzduch. Hůlkou zapracujeme suchou zeminu mezi kořeny, čímž dostaneme vzduch tam, kam potřebujeme. Navrch dáme japonskou zeminu akadama, která povrch upraví a zároveň je také ukazatelem nutnosti zalití. Když je světlá, je to signál, že rostlina potřebuje zalít a naopak, když je tmavá, není potřeba zalévat.
- jpa -
Další články z rubriky Zahrada
Bonsaje můžete pěstovat i doma
Jak vypadá japonská zahrada?
Pěstování sukulentních bonsají
Miniaturní jehličnany
Článek byl zobrazen 25383 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Zakládáme zahradu aneb něco málo o terénních úpravách
Také vám někdy připadá, že nádherné a zajímavé zahrady existují jen na obrázcích v časopisech? Přistihnete se občas při snění o romantickém zákoutí přímo pod vašimi okny? Koneckonců, proč byste si nemohli i vy vytvořit svoji kouzelnou zahrádku, ať už pro zpříjemnění volného času či pouze pro zvelebení vašeho okolí?
Jak postupovat při výběru betonové dlažby
Beton má v české architektuře již mnoho let své nenahraditelné místo. Je kvalitním a trvalým materiálem s mnoha přednostmi, který se těší stále větší oblibě i v malé a zahradní architektuře. Výběr dlažby z betonu určené pro zpevněné plochy není dobré uspěchat, právě naopak, je třeba si vše důkladně rozmyslet.
Hmyz, slimáci a jiní nepřátelé na zahradě
Pokud máte kolem domu zahradu a rok co rok se lopotíte s okrasnými rostlinami a pěstováním zeleniny i ovoce, pak docela jistě velmi dobře znáte také neúnavný souboj s hmyzem, který vaší práci s chutí a rád maří.
Zahradní květiny IX. – Lilie
Lilie patří mezi nejoblíbenější zahradní květiny zejména pro svou barevnost, rozmanitost a vůni. S kvetoucí cibulovinou, které je doposud známo více než 90 druhů, se na zahrádkách můžeme setkávat od poloviny června do poloviny července.
Zahradní chatky
Útulné zázemí na zahrádce přijde vždycky vhod. Když prší, máme se kde schovat a v létě užijeme zahrádku i večer, aniž by bylo třeba spěchat domů. Kromě toho odpadnou starosti kam uložit nářadí a sklizenou úrodu. Katalog zahradních chatek (na rozdíl od rodinných domů) neexistuje, proto nabízíme orientační přehled podle čeho a jaký typ vybrat.
Miniaturní jehličnany
Možná vlastníme větší kus zahrady, ale láká nás mít něco neobvyklého nebo máme jen terasu nebo balkon, kde není místa nazbyt. Existuje celá řada pomalu rostoucích a zakrslých dřevin, které se hodí a vejdou téměř všude, do miniaturních zahrádek a nádob.
Liatris spicata neboli Šuškarda klasnatá – nenáročná květina kvetoucí celé léto
Pokud hledáte odolnou a nenáročnou rostlinu pro vaši zahradu, která bude zároveň její nevšední ozdobou, pořiďte si šuškardu klasnatou. Tato rostlina je velice zajímavá svým tvarem a získá si vás také barvou. Tvoří ji třásnité fialové klasy, které kvetou v průběhu celého léta. Často se šuškardě říká také shorakvět, protože se její květy otevírají netradičně odshora dolů.
Zahradní jezírka
Možná, že se právě díváte z okna na svou zahrádku a přemýšlíte, čím byste ji mohli ještě ozvláštnit, zvelebit – prostě by to chtělo nějaký originální prvek. Což takhle zahradní jezírko?