Profiterasy - kompletní realizace teras

Reklama

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

04.11.2016

Mnoho lidí si myslí, že bonsaj je určitý druh rostliny, ale není tomu tak. Jde pouze o specifický způsob pěstování rostlin – zjednodušeně řečeno o pěstování malých stromů v miskách. Přestože to vypadá složitě, není třeba se tohoto způsobu miniaturizace stromů bát. Jako začátečník můžete začít pěstovat například bonsaje fíkusů.

Bonsaj v doslovném překladu znamená „strom v misce“. Toto staré umění zmenšování stromů bonsajovými technikami pochází ze starověké Číny. Do České republiky se dostalo teprve v 60. letech minulého století, v 80. letech pak byl v Praze založen první bonsajový klub. K výraznějšímu rozšíření pěstování došlo až po revoluci v roce 1989.

Iluze starého stromu

Rostliny pěstované jako bonsaje mají znázorňovat staré stromy, které se běžně vyskytují v přírodě, akorát v několikanásobně menší verzi. Pěstitelé toho docílí tak, že u rostliny záměrně vše přeženou a vytvoří jakousi karikaturu stromu, který je v přírodě běžně k vidění. Zvýrazní tedy rysy rostliny – u bonsají jsou to mohutné kořeny, kmeny, které jsou v poměru s výškou stromu dosti silné a celkově je strom poměrně nízký – nikdy se nevytahuje do výšky. Síla náběhu kořenů by se měla rovnat výšce misky. Teprve poté bonsaj působí opravdu věrohodně a připomíná zakrslý starý strom.

Styly bonsají

Bonsaje mohou připomínat klasický mohutný strom, který známe z našich luhů a hájů - mají tedy silný dřevnatý kmen a hustou rozvětvenou korunu. Jiné rostliny mohou mít zase obnažené kořeny, čímž připomínají stromy rostoucí na březích řek, případně v blízkosti moře. Od kořenů je odplavena zemina a tak jsou právě kořeny jejím dominantním prvkem. Dalším stylem bonsají je kaskáda či polokaskáda, což jsou bonsaje připomínající stromy rostoucí vysoko v horách. Tam jsou stromy vystavovány přírodním živlům, jako je silný vítr, padající kameny či těžký sníh, které mohou korunu ohnout směrem dolů. Strom však přesto roste a i v drsných podmínkách se mu dobře daří.

Obecně se bonsaje dle tvaru kmene dají rozdělit do pěti stylů:
- vzpřímený – rovný kmen
- volně vzpřímený – lehce zvlněný kmen
- šikmý – výrazně zešikmený kmen
- kaskádový – kmen je ohnutý pod úroveň země, jeho vrchol leží pod patou kmene
- polokaskádový – kmen je ohnutý k zemi nebo se táhne vodorovně se zemí

Dále se jednotlivé styly rozdělují podle počtu rostlin, kmenů, uspořádání větví, kořenů, osazení stromu apod.

Bonsaje do bytu i na zahradu

Bonsaje se dělí na pokojové a venkovní. Typickým příkladem venkovní bonsaje je borovice – jde o stejnou borovici, která roste v našich lesích, pouze je pěstiteli upravována tak, aby zůstala malých rozměrů. Veškeré stromy, které rostou u nás venku v přírodě, jsou ideální pro pěstování na balkonech, terasách či zahradách. Pěstovat tak můžeme nejen borovici, ale třeba také buk, smrk, javor, jalovec apod. U listnatých stromů je však samozřejmě na podzim třeba počítat s opadem listů, zatímco jehličnany jsou stálezelené. Pokud tedy chceme, aby nám bonsaje dělaly parádu po celý rok, volíme jehličnaté stromy. Venkovní bonsaje se zkrátka chovají stejně jako rostliny ve volné půdě.

Začátečníci by u venkovních bonsají měli začít s pěstováním habru, kterému se daří nejlépe v polostínu. Naopak slunné stanoviště dělá dobře borovici nebo jilmu. Pokud nemůžete bonsajím nabídnout dostatek sluníčka, raději se do jejich pěstování nepouštějte. Celodenně stinná stanoviště se pro většinu druhů vůbec nehodí. Venkovní bonsaje by v interiéru nepřežily, proto je třeba je na zimu zazimovat, aby nedošlo k promrznutí kořenového balu a následnému uschnutí rostliny.

Pokud bychom chtěli bonsaj pěstovat celoročně v bytě, musíme se zaměřit na rostliny bytové. Ty jsou mnohem drobnější, než venkovní bonsaje a tedy i méně odolné proti pěstitelským chybám. Bonsaj lze vypěstovat v podstatě z jakékoliv rostliny, které se v daných bytových podmínkách daří. Pro pěstování v bytě se nejlépe hodí bonsaje fíkusů, které jsou také nejvhodnější rostlinou pro začínající pěstitele. Dále jsou vhodnými pokojovkami fuchsie, ibišky, kamélie, pelargónie, nebo myrta. Některé druhy rostlin je možné letnit – v období, kdy nehrozí mrazy, se strom jednoduše umístí ven a na zimu se zase vrátí do interiéru. Rostliny, které nejsou zvyklé na přímé slunce, by se však mohly spálit, proto je třeba je pomalu přivykat na sluneční záření.

Zásady pěstování bonsají

Rostliny pěstované jako bonsaje potřebují světlo – ideální je, pokud jsou postaveny přímo na okně, dále vyžadují dostatečnou zálivku, zejména v případě, že jsou postaveny v blízkosti radiátoru. Zálivku je třeba přizpůsobit potřebám daného druhu rostliny, ale většina bonsají potřebuje mít neustále zvlhčený kořenový bal. Zaléváme nejlépe dešťovou, nebo alespoň odstátou vodou. Vzhledem k tomu, že jsou bonsaje zasazovány do malých misek, mají tak jen velmi omezené množství substrátu. Z toho důvodu je nutné dodávat rostlinám živiny ve formě hnojiva. Používáme pouze hnojiva speciálně určená pro bonsaje. Hnojíme s mírou, raději častěji a méně, protože při nárazovém přehnojení by mohlo dojít k úhynu kořenů a tím pádem i celé rostliny.

Stříhání bonsají

Pokud se bojíte bonsaj zastřihávat, protože si myslíte, že jí tím více uškodíte, než prospějete, pak hoďte tyto obavy za hlavu. Aby bonsaj byla skutečnou bonsají, tak se stříhat zkrátka musí. Jinak by si rostlina rostla, jak chce a nevypadala by hezky. Pokud již koupíme předpěstovanou bonsaj, můžeme udržovat tvar koruny, který byl stromku již dán, nebo se můžeme pokusit vytvořit tvar jiný – kužel, kouli, obláčky, či dokonce krychli. Jakmile začnou ze založené koruny vystřelovat dlouhé větvičky, je ten pravý čas na zastřihnutí. Vhodnější je stromovou korunu zastřihávat jednou za 14 dní, než jednou za rok. Zastřihnutím se nám rostlina znovu rozvětví a vyraší nové lístečky, čímž se koruna krásně zahustí.

Přesazování

Jakmile je miska s bonsají plná kořenů a rostlina se pomalu zvedá ven, je čas na to ji přesadit. Bonsaj tedy vyndáme z původního květináče, kořenový bal rozčešeme a kořeny zkrátíme, aby měly kam růst. Dlouhé kořeny odstraníme a ponecháme tenké vlásečnicové kořínky. Rostlinu přesadíme do tak velké misky, které odpovídá velikosti koruny stromu. Sázíme do suché zeminy, protože je důležité u kořenů zachovat vzduch. Hůlkou zapracujeme suchou zeminu mezi kořeny, čímž dostaneme vzduch tam, kam potřebujeme. Navrch dáme japonskou zeminu akadama, která povrch upraví a zároveň je také ukazatelem nutnosti zalití. Když je světlá, je to signál, že rostlina potřebuje zalít a naopak, když je tmavá, není potřeba zalévat.

- jpa -
 

Článek byl zobrazen 26121 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

  • Tepelná čerpadla Mach – Chameleon

    Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
  • Kvalitní nábytek české výroby

    Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
  • Domácí vodíková terapie ImunoH2!

    Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
  • Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů

    Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst

Další články na téma Zahrada

Třešně

Třešně

Letošní rok dává třešním pořádně zabrat. Sotva dozrály už přišlo krupobití. Nebo se střídá horko s deštěm, za pár dní třešně popraskají a potom začnou červivět. Jen málokdo si mohl dopřát nadýchanou bublaninu, ale nic není ztraceno. Za rok budou třešně zas, a proto se ještě letos postarejme o příští úrodu.

 
Čas grilování je tady!

Čas grilování je tady!

S prvními teplejšími dny a večery je tady čas, na který se většina z nás obzvláště těší – začíná „turné“ letních grilování a párty na zahradě. Než pozveme první přátele, a dáme naložené maso na gril, čeká nás neméně důležitá fáze příprav.

 
Čemeřice – sněžná růže, kvete na zahradě jako první

Čemeřice – sněžná růže, kvete na zahradě jako první

Pokud se v tomto období nemůžete dočkat prvních poslů jara, jako jsou sněženky, bledule či krokusy, všimněte si otužilce, který květy zdobí ještě zasněženou zahradu.

 
Podzimní práce na zahradě

Podzimní práce na zahradě

Příroda se na podzim připravuje k zimnímu spánku, život v ní se zklidňuje a zpomaluje, ovšem na zahrádě je práce víc než v kterémkoliv jiném ročním období.

 
Zakládáme ovocnou zahradu - na co si dát pozor?

Zakládáme ovocnou zahradu - na co si dát pozor?

Právě jste se rozhodli, že chcete mít ovocný sad a nevíte jak si počínat, abyste neudělali hned na začátku fatální chybu? Odpovíme vám na několik zásadních otázek na co při zakládání zahrady nezapomenout, kolik stromů i jaké druhy vybrat.

 
Jak na nepříjemný plevel? S pomocí vytrhávače plevele

Jak na nepříjemný plevel? S pomocí vytrhávače plevele

Plevel je úhlavním nepřítelem každého zahrádkáře a ať se snažíme sebevíc, nedá se proti němu úplně bránit. Abychom se plevele v našem trávníku zbavili, nepotřebujeme ve většině případů žádné chemické postřiky. Pohodlným řešením, které je navíc i šetrné k životnímu prostředí, je pořízení speciálního nářadí - vytrhávače plevele.

 
Chytré meteostanice vás překvapí - co všechno umí?

Chytré meteostanice vás překvapí - co všechno umí?

Meteostanice jsou velice praktickým pomocníkem v domácnosti. Někdo může namítat, že stanice, která prostě jen ukáže, kolik stupňů je zrovna venku, není nijak přelomová. Ale meteostanice toho umí mnohem více. Obzvláště ty chytré. V čem jsou odlišné od těch běžných a co všechno umí? Podle čeho je vybírat a komu se vyplatí? V následujícím článku najdete jejich hlavní výhody i informace o tom, za jaké ceny lze stanice pořídit.

 
Zahradní chodníky a cesty jsou základem funkční zahrady

Zahradní chodníky a cesty jsou základem funkční zahrady

Příjezdové cesty, chodníky kolem domu, stání pro auta nebo zahradní chodníky jsou plochy, které je potřeba vybudovat kvalitně, funkčně a zároveň esteticky. Příjezdové cesty musí snést zatížení auty, zahradní chodníky by zase neměly klouzat. A vše by mělo ladit s domem i jeho okolím.

 

Zpět na předchozí stránku

AKU sekačka Riwall

Reklama

Náš tip

Robotická sekačka LUBA

Robotické sekačky LUBA. Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie podpora AI Vision, pohon 4x4, silné motory.

 

ŠIKMÉ A OBLOUKOVÉ SÍTĚ PROTI HMYZU

Ochrana proti hmyzu i do obloukových a šikmých oken.

 

BEZÚDRŽBOVÝ PLASTOVÝ PLOT Z „TRAPLASTU“

Nemáte zatím žádnou zkušenost s plastovými plotovkami z materiálu Traplast™? Prohlédněte si plastovou plotovku ve vybrané barvě a zakončení hlavy! Objednejte si vzorek zdarma.

 

UMĚLÝ "ŽIVÝ" PLOT a ZÁSTĚNY

Umělé zelené stěny jsou skvělým řešení pro ty, kteří potřebují rychle a efektivně vytvořit optický nebo hlukový předěl od sousedů, rušné ulice nebo vytvořit zajímavý zahradní prvek.

 

MAMUT GLUE MULTI

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost. Lepí a tmelí totiž zároveň. A také díky tomu šetří váš čas i náklady.

 

ZÁBRANY KVĚTINOVÝCH TRUHLÍKŮ

Nenápadné a praktické zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zajistí umístění květin na okenních parapetech a zabezpečí je proti nechtěnému pádu.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Kvalitní WPC terasy

WPC terasová prkna BambooGard, různé šířky, přírodní dekory, prodej, realizace, vyměření terasy zdarma, skladové zásoby.

Transform a.s., partner pro vaši zahradu

Výrobce plotů, zahradního mobiliáře a doplňků do vaší zahrady.

Dvořák, sekačky-pily.cz

Spolehlivý eshop se zahradní a lesní technikou STIHL, Husqvarna a Ego s kamennou prodejnou a servisem

Nejčtenější z této rubriky

Zahrada s pergolou

Zahrada s pergolou

Snad každý majitel rodinného domu nebo zahrádky sní o útulném a příjemném zákoutí, kde by mohl posedět s rodinou a přáteli. Žádný problém! Posezení s pergolou si může na zahradě vybudovat každý.

 

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.

 

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl

Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl

Pryšec trojúhlý je oblíbeným sukulentem a ozdobou mnoha domácností. Jde o velmi nenáročnou rostlinu původem z jihu Afriky, která se již zcela přizpůsobila světelným podmínkám u nás a vystačí si s málem. Svým trnitým vzhledem připomíná pryšec trojúhlý kaktus a asi jen málokdo by tipoval, že jde příbuzného vánoční hvězdy.

 

Další z této rubriky

Výsadba balkónových květin do truhlíků a jejich zdravý růst

Výsadba balkónových květin do truhlíků a jejich zdravý růst

Jaro je tady a za pár týdnů nás čeká výsadba balkónovek do truhlíků. Pro správný růst a zdraví rostlin je dobré zvolit vhodný substrát a také je pravidelně přihnojovat. Zálivku můžeme doplnit o růstový stimulátor nebo mykorhizní houby.

 

Jak proměnit zahradu v dětské hřiště plné poznání i kreativity

Jak proměnit zahradu v dětské hřiště plné poznání i kreativity

Zahrada se v kombinaci s dětskou představivostí může stát pevností i pustým ostrovem, hradem i domečkem strašidelné čarodějnice. Dětská dobrodružství a fantazie neznají žádných mezí, a právě zahrada je pro děti místem, kde si mohou svých her se sourozenci i přáteli užít skutečně naplno. Chcete zahradu proměnit na místo, kde se plní dětské sny? Pojďte si přečíst pár tipů, jak na to.

 

Postřik stromů – zimní nebo jarní?

Postřik stromů – zimní nebo jarní?

Zimní postřiky stromů mají své odpůrce i zastánce, každý zahrádkáře má na ně jiný názor. Všeobecně se však dá říct, že i když zimní postřiky někteří lidé ještě provádí, jsou dnes spíše minulostí. Od zimních postřiků se přechází spíše k postřikům předjarním a jarním, je však nutné vystihnout ten správný čas, aby byly dostatečně účinné.

 

Jak vybrat vhodné nůžky na živý plot?

Jak vybrat vhodné nůžky na živý plot?

Ať už chcete na své zahradě tvarovat z keřů zajímavé dekorace, nebo jen občas zastřihávat živý plot, budou se vám hodit kvalitní nůžky. Usnadní vám práci a tak ani stříhání nekonečně dlouhého živého plotu nebude utrpením. Kromě mechanických nůžek na živý plot si můžete vybrat také nůžky elektrické, benzinové či akumulátorové.

 

Zatočte se smutnicemi v interiéru jednou provždy!

Zatočte se smutnicemi v interiéru jednou provždy!

Pokud vám doma kolem květináčů s pokojovkami poletují malé černé mušky ve velkých hejnech, jsou to smutnice. Jak se k vám dostaly a hlavně jak se jich zbavit? Nezoufejte, řešením je kapalné hnojivo FLORIA, které chrání rostliny i proti smutnicím.

 

Pořiďte si gril na sele, kuřata nebo kýtu a užívejte gril party na vlastní zahradě

Pořiďte si gril na sele, kuřata nebo kýtu a užívejte gril party na vlastní zahradě

Nějaký ten gril má na zahradě nebo terase téměř každý. Nejčastěji jsou to kotlové grily na dřevěné uhlí. Pokud si ale chcete ugrilovat něco většího, kýtu, nebo menší sele, s kotlovým grilem nepochodíte. Ale můžete si pořídit speciální gril s topeništěm vzadu a elektromotorem na váhu až 50 kg.

 

Jak správně větrat skleník?

Jak správně větrat skleník?

Správné větrání skleníku je velmi důležité pro optimální růst rostlin, regulaci teploty i vlhkosti. Při špatném větrání se totiž může vyskytnout na rostlinách plíseň, hniloba nebo nebudou růst tak, jak bychom očekávali. Jaká jsou tedy pravidla správného větrání skleníku?

 

Dokonalý trávník a vhodné travní osivo

Dokonalý trávník a vhodné travní osivo

Mít nádherně zelený trávník, po kterém chodit je jako nést se po měkkém koberci je sen každého zahrádkáře i majitele domu či chalupy. Ovšem, jak toho docílit? Základem je dobře založit trávník a především vybrat takový druh osiva, který se hodí právě pro vaše potřeby.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.