Bougainvillea – vzpomínka na Středomoří na vaší zahradě
05.07.2012
Každý, kdo někdy navštívil některou ze zemí jižní Evropy, nebo se vydal ještě dále, do oblasti tropů, jistě na svých cestách obdivoval rostlinu, která svými nádherně zbarvenými květy navozuje ryze odpočinkovou náladu. Bougainvillea je okrasná rostlina pocházející z Jižní Ameriky, která byla pojmenována po francouzském admirálu Louisi de Bougainville.
Louis-Antoine de Bougainville (1729 – 1811) byl mořeplavcem, který jako první prozkoumal odlehlé končiny Tichého oceánu. Právě on při své cestě do Brazílie objevil tuto krásnou rostlinu s bohatstvím nádherně zbarvených květů a přivezl ji do Evropy. V současnosti se bougainvillea, nebo počeštěně buganvilie (někdy též buganvilea) nachází téměř po celém subtropickém a tropickém světě. Je neodmyslitelnou ozdobou teplých krajin a nejčastěji zakrývá bělostné stěny středomořských domů. Při procházkách řeckými, španělskými či italskými městečky jste se nejednou jistě kochali krásou jejích sytě růžových až fialových květů.
Charakteristika Buganvilie
Buganvilie je dřevnatá liána, která může dorůstat do výšky až 25 metrů. Zasazená v květináčích dorůstá maximálně výšky 3 metrů. V jižních státech se s ní setkáte nejčastěji ve formě zastřižených keřů nebo lián. Rostlina se tedy vyskytuje ve formě keřovité nebo popínavé, je proto nutné zajistit jí trvalou opěru ve formě stojanu, mříže či pergoly. Má vejčité až kopinaté listy. Pěstuje se jako stálezelený pokojový keř, nebo přenosná rostlina se sytě zelenými listy. Pod těmi vyrůstají krátké a velmi silné trny.
Foto: Andrew Schmidt
Květenství
Buganvilie je ozdobou každého domu nebo zahrádky téměř po celé léto. Nezdobí ji však květy, ale barevné listeny, které se vybarvují do červena, fialova, růžova, oranžova, do žluta nebo i do bíla. Toto barevné představení trvá i několik týdnů. Samotné květy jsou velmi drobné a mají světlou barvu. Mezi záplavou barevných listenů tak tyto nenápadné krémové květy zpravidla unikají pozornosti. Květy ukrývající se mezi listeny sice odkvetou, ale listeny si svou barvu drží ještě dlouho poté. Buganvilie kvete od května do září.
Podmínky pěstování Buganvilie
Rostlina je světlomilná, proto vyžaduje umístění na světlé místo s přímým dopadem slunečních paprsků. Měla by být chráněna před větrem a deštěm. V létě je nejvhodnější venkovní umístění, možné je však také umístění do skleníku nebo zimní zahrady. Buganvilii pěstujeme v lehkém zahradnickém substrátu s příměsí rašeliny. Ve vegetačním období přihnojujeme jednou týdně standardním tekutým hnojivem.
V letních měsících dostatečně zaléváme (nesmí však dojít k přemokření), můžeme také rosit listy. Na zimu je dobré buganvilii přesunout do místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 8 až 12 stupni Celsia. Tak rostlině zajistíme zimní klid, který je základem pro následnou tvorbu květů. Jestliže rostlinu pěstujete v pokojových podmínkách, omezte v zimě na dobu alespoň 3 měsíců zálivku. Buganvilie není mrazuvzdorná, může se tak stát, že část listů přes zimu opadá.
Foto: Inmagine.com
Pokud byste rostlinu chtěli namnožit, je třeba udělat řízky, které se následně namočí do stimulátoru. Poté se mohou zasadit do rašelinné zeminy a umístí se na teplé místo. Řízky je nutné průhledným krytem ochránit před vysycháním. Množení však vyžaduje jisté zkušenosti, ne vždy se setkáte s úspěchem. Na jaře je možné buganvilii seříznout, abyste docílili požadovaného růstu a dosáhli lepší tvorby květů. Každé 2 roky je dobré na jaře rostlinu přesadit do nového substrátu.
Druhy a kultivary
Základem většiny pěstovaných forem buganvilií je Bougainvillea x Buriana. Z tohoto křížence byly již ve 40. letech 20. století vybrány desítky kultivarů v bílých, růžových, fialových a šarlatových odstínech. Dalším šlechtěním pak přibyly formy se žlutými, slámovými nebo oranžovými listeny. V současné době je tak možné se setkat s mnoha druhy a kultivary buganvilií. Pro pěstování v nádobách se nejlépe hodí popínavá buganvilie lysá - Bougainvillea glabra. Mezi oblíbené odrůdy patří také statná fialově kvetoucí Sanderana nebo bíle kvetoucí Snow White. O něco choulostivější, ale také velmi pěkná je oranžovožlutá odrůda Goden Yellow, purpurová Mrs. Butt, nebo nachová Scarler Queen´s. Existují však ještě mnohé další velkokvěté odrůdy s listeny bílé, žluté, růžové, oranžové či červené barvy.
- jap -
Článek byl zobrazen 60199 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahrada

Pusťte krásy podzimu do svých domovů
Dary podzimní přírody jsou bohatou inspirací pro nádherné dekorace interiéru. Barevnými listy, větvičkami a různými plody lze jednoduše ozdobit i zcela „obyčejné“ bytové doplňky, jakými jsou např. drátěné košíky, držáky na lahve či drátěné věnce (prodává Almara Shop), které běžně používáme k jiným účelům.

Jak si originálně a přehledně označit výsev v záhonech?
Také si nepamatujete, co je kde zaseto? Snadná pomoc, označte si výsevy jmenovkami a budete mít okamžitě přehled, co na záhonku vyroste. Papírové sáčky od vysetých semínek rychle podlehnou zkáze, proto se vyplatí mít jmenovky trvanlivé. Kupovat je nemusíte, vyrobte si je sami a máte po starosti.

Nemoci a škůdci pokojových rostlin útočí často v zimě
Známe-li přesné nároky rostlin a těmi se řídíme, obvykle se nám daří pěstovat zdravé a silné rostliny, které zároveň hezky vypadají. Existuje však mnoho rostlin, které citlivě reagují hlavně na zimní teploty. Dopustíme-li se chyb v jejich pěstování, může zima představovat nejen pro ně, ale i pro nás náročné pěstitelské období. Podívejme se společně na škůdce a choroby, které na pokojové rostliny útočí právě v tomto ročním období.

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce
Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

Nápadité zahradní dekorace z kamenů a kamínků
Přírodní kámen v mnoha různých podobách funguje spolehlivě jako šperk v každé zahradě. Okrasné kameny v zahradě nemusíme hledat nutně jen na skalkách. Existuje mnoho dalších nápadů, při kterých uplatníme kameny, oblázky a kamínky v zahradě. Pojďte se společně s námi na některé příklad podívat zblízka.

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni
Velmi dekorativní pěstování sukulentů v interiéru i exteriéru, v netradiční formě a nezvyklých podobách. Takové jsou současné trendy pěstování sukulentních rostlin. Tyto rostliny jsou pěstebně velmi nenáročné, stačí jim opravdu velmi skromné podmínky, ve kterých mohou prosperovat stejně dobře, jako by byly vysázeny v záhonu nebo ve skalce. Pro některé z nás se staly sukulenty dokonce předmětem sběratelské vášně.

Listopad na zahradě
Než začneme užívat pohodlí domova pěkně v teple, měli bychom sklidit poslední zbytky úrody a zahradu uklidit, aby nás paní Zima nepříjemně nepřekvapila.

Pokládka betonové dlažby - obecná pravidla
Při pokládce betonové dlažby je třeba dodržovat normy ČSN 73 6131 o stavbě vozovek – Kryty z dlažeb a dílců. Před zahájením samotných prací je třeba se zaměřit na správné provedení podkladových vrstev. Jde o jednu z nejdůležitějších fází výstavby celé zpevněné plochy, protože ani nejkvalitnější zámková dlažba nedokáže zmírnit nedostatky v podloží.