Bougainvillea – vzpomínka na Středomoří na vaší zahradě
05.07.2012
Každý, kdo někdy navštívil některou ze zemí jižní Evropy, nebo se vydal ještě dále, do oblasti tropů, jistě na svých cestách obdivoval rostlinu, která svými nádherně zbarvenými květy navozuje ryze odpočinkovou náladu. Bougainvillea je okrasná rostlina pocházející z Jižní Ameriky, která byla pojmenována po francouzském admirálu Louisi de Bougainville.
Louis-Antoine de Bougainville (1729 – 1811) byl mořeplavcem, který jako první prozkoumal odlehlé končiny Tichého oceánu. Právě on při své cestě do Brazílie objevil tuto krásnou rostlinu s bohatstvím nádherně zbarvených květů a přivezl ji do Evropy. V současnosti se bougainvillea, nebo počeštěně buganvilie (někdy též buganvilea) nachází téměř po celém subtropickém a tropickém světě. Je neodmyslitelnou ozdobou teplých krajin a nejčastěji zakrývá bělostné stěny středomořských domů. Při procházkách řeckými, španělskými či italskými městečky jste se nejednou jistě kochali krásou jejích sytě růžových až fialových květů.
Charakteristika Buganvilie
Buganvilie je dřevnatá liána, která může dorůstat do výšky až 25 metrů. Zasazená v květináčích dorůstá maximálně výšky 3 metrů. V jižních státech se s ní setkáte nejčastěji ve formě zastřižených keřů nebo lián. Rostlina se tedy vyskytuje ve formě keřovité nebo popínavé, je proto nutné zajistit jí trvalou opěru ve formě stojanu, mříže či pergoly. Má vejčité až kopinaté listy. Pěstuje se jako stálezelený pokojový keř, nebo přenosná rostlina se sytě zelenými listy. Pod těmi vyrůstají krátké a velmi silné trny.
Foto: Andrew Schmidt
Květenství
Buganvilie je ozdobou každého domu nebo zahrádky téměř po celé léto. Nezdobí ji však květy, ale barevné listeny, které se vybarvují do červena, fialova, růžova, oranžova, do žluta nebo i do bíla. Toto barevné představení trvá i několik týdnů. Samotné květy jsou velmi drobné a mají světlou barvu. Mezi záplavou barevných listenů tak tyto nenápadné krémové květy zpravidla unikají pozornosti. Květy ukrývající se mezi listeny sice odkvetou, ale listeny si svou barvu drží ještě dlouho poté. Buganvilie kvete od května do září.
Podmínky pěstování Buganvilie
Rostlina je světlomilná, proto vyžaduje umístění na světlé místo s přímým dopadem slunečních paprsků. Měla by být chráněna před větrem a deštěm. V létě je nejvhodnější venkovní umístění, možné je však také umístění do skleníku nebo zimní zahrady. Buganvilii pěstujeme v lehkém zahradnickém substrátu s příměsí rašeliny. Ve vegetačním období přihnojujeme jednou týdně standardním tekutým hnojivem.
V letních měsících dostatečně zaléváme (nesmí však dojít k přemokření), můžeme také rosit listy. Na zimu je dobré buganvilii přesunout do místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 8 až 12 stupni Celsia. Tak rostlině zajistíme zimní klid, který je základem pro následnou tvorbu květů. Jestliže rostlinu pěstujete v pokojových podmínkách, omezte v zimě na dobu alespoň 3 měsíců zálivku. Buganvilie není mrazuvzdorná, může se tak stát, že část listů přes zimu opadá.
Foto: Inmagine.com
Pokud byste rostlinu chtěli namnožit, je třeba udělat řízky, které se následně namočí do stimulátoru. Poté se mohou zasadit do rašelinné zeminy a umístí se na teplé místo. Řízky je nutné průhledným krytem ochránit před vysycháním. Množení však vyžaduje jisté zkušenosti, ne vždy se setkáte s úspěchem. Na jaře je možné buganvilii seříznout, abyste docílili požadovaného růstu a dosáhli lepší tvorby květů. Každé 2 roky je dobré na jaře rostlinu přesadit do nového substrátu.
Druhy a kultivary
Základem většiny pěstovaných forem buganvilií je Bougainvillea x Buriana. Z tohoto křížence byly již ve 40. letech 20. století vybrány desítky kultivarů v bílých, růžových, fialových a šarlatových odstínech. Dalším šlechtěním pak přibyly formy se žlutými, slámovými nebo oranžovými listeny. V současné době je tak možné se setkat s mnoha druhy a kultivary buganvilií. Pro pěstování v nádobách se nejlépe hodí popínavá buganvilie lysá - Bougainvillea glabra. Mezi oblíbené odrůdy patří také statná fialově kvetoucí Sanderana nebo bíle kvetoucí Snow White. O něco choulostivější, ale také velmi pěkná je oranžovožlutá odrůda Goden Yellow, purpurová Mrs. Butt, nebo nachová Scarler Queen´s. Existují však ještě mnohé další velkokvěté odrůdy s listeny bílé, žluté, růžové, oranžové či červené barvy.
- jap -
Článek byl zobrazen 58808 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Zahradní osvětlení a solární svítidla
Solární osvětlení zahrad je v současné době hitem. Solární světla fungují totiž bez zdroje elektřiny. Stačí je nechat v průběhu dne dobít na sluníčku a se západem slunce se rozsvítí. Venkovní solární svítidla jsou vhodná pro dekorativní osvětlení zahrad rodinných domů, chat a chalup nebo pro reprezentativní prostranství firem či jiné venkovní prostory.
Jak podpořit zdravý růst a vitalitu rostlin? Pomocí extraktu z rašeliny
Jaro je za dveřmi, v květináčích doma raší první předpěstované sazeničky a za pár týdnů začne hlavní zahrádkářská sezóna. Pokud chcete, aby se rostlinám dařilo co nejlépe, byly vitální, odolné vůči škůdcům a chorobám a výnosy byly co nejvyšší, používejte vhodné přípravky s vysokým podílem huminových látek, např. extrakt ze slatinné rašeliny.
Barvami hýřící gerbery
Gerbery zná každý spíše řezané z květinářství. Málokdo ví, že je možné některé její odrůdy pěstovat doma klasicky v květináči, přičemž své majitele od května do srpna oblažují zářivými barvami hrajícími květy. Nyní společně s přicházejícím podzimem gerbery sice odkvétají, pokud se však o ně budeme dobře starat i přes zimu, koncem jara opět krásně vykvetou.
Rady, které nestárnou - IV. díl - Zahrada
Podzim se blíží a s ním i poslední práce na zahrádce. Pro ty, kteří dohánějí to, co nestihli na jaře a v létě, máme pár tipů na úpravy od "našich babiček", které by se ještě do prvních mrazíků daly stihnout, případně si je můžete schovat na příští rok.
Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?
Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.
Bonsaje můžete pěstovat i doma
Tradice pěstování bonsají pochází někdy z pátého století z Číny a bylo to skutečné umění. Dědilo se z generace na generaci a způsob pěstování byl v rodinách střežen jako oko v hlavě. Teprve o století později přichází toto umění do Japonska, kde se vyvíjí dál a odtud se také dostává do dalších zemí světa.
Nemoci a škůdci pokojových rostlin útočí často v zimě
Známe-li přesné nároky rostlin a těmi se řídíme, obvykle se nám daří pěstovat zdravé a silné rostliny, které zároveň hezky vypadají. Existuje však mnoho rostlin, které citlivě reagují hlavně na zimní teploty. Dopustíme-li se chyb v jejich pěstování, může zima představovat nejen pro ně, ale i pro nás náročné pěstitelské období. Podívejme se společně na škůdce a choroby, které na pokojové rostliny útočí právě v tomto ročním období.
Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?
Zahradní cestičky nás většinou provází po nejkrásnějších zákoutích naší zahrady, případně spojují místa, která nejčastěji používáme. Vedou například od domu k bazénu, k altánku, zahradnímu domku či k okrasnému jezírku. Dobře provedená zahradní cestička je nejen funkční, ale má i okrasný charakter. Důležité je především vybrat ten správný materiál.